Near Field Communication


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Na stánku Sony jsem se díval na zajímavou technologii, o které jsem doposud jen slýchával. Jmenuje se Near Field Communication (NFC), tedy něco jako Komunikace v blízkosti. Jde samozřejmě o bezdrátovou technologii a tou blízkostí si Sony (technologii vyvíjí ve spolupráci s Philipsem, ale pracují na ní i další firmy) představuje 10 cm.


Hlavní rozdíl oproti ostatním bezdrátovým technologiím je absence párování. Zařízení s NFC, která se ocitnou vedle sebe, spolu prostě mohou komunikovat. Tím je dáno, že technologie je určena pro spotřební elektroniku a Sony tvrdí, že jde o nový interface pro lidskou komunikaci. Nevidím to tak žhavě. Technologie pracuje na 13,56 MHz o přenosových rychlostech 106-424 Kbps. Je určena pro přenos jakéhokoliv typu informací, ale je jasné, že jde hlavně o komunikaci mezi bezdrátovými zařízeními, které nosíte u sebe. Tedy o to, abyste je nemuseli párovat, aby je stačilo jen přiložit k sobě.


Poněkud více futuristicky si NFC představuje IBM. To ji vidí jako Personal Area Network, PAN – tedy síť schopnou propojovat zařízení v blízkosti člověka. Článek T.G. Zimmermana na téma Near Field Intrabody Communication najdete zde.  

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.