Návod, jak padělat SMS jízdenku snadno a rychle

… po mne požaduje v poslední době celá řada lidí. Tak mne napadlo, že bychom si mohli trochu zabádat a zalaborovat, jak je to se zabezpečením SMS aplikace na pražské SMS jízdenky.

Bezpečnost ničeho takového nemůže být stoprocentní, laborovat s jízdenkama má podstatnou výhodu, že narozdíl od bankovek to nejsou ceniny, takže jejich „ovlivnění“ není padělání. A své bezpečnostní problémy měly už klasické papírové jízdenky, o tom ale jindy, protože naše pokusy s papírovýmí jízdenkami jsou příčinou dobrého renomé české genetiky.

Aplikace tohoto druhu by měla vykazovat několik stupňů možností ověření, přičemž úspěšnost podvržení falešné SMS jízdenky je závislá na přístupu testujícího subjektu ke kontrole. V posledních dnech jsem s tím ze zájmu trochu laboroval a zde jsou výsledky (na okraj: od mé stížnosti na opožděné chození SMS zpráv musím říct, že se to zlepšilo a většina přijde do dvou minut).

Prvním druhem kontroly je faktické konstatování, že potvrzovací SMS zpráva přišla. Revizor ji vidí v telefonu a to je první stupeň ověření. Jak se ukázalo, revizor v případě, že mu není majitel jízdenky podezřelý, zprávu dále neověřuje. Pravděpodobně proto, že byl instruován o důvěryhodnosti takové zprávy.

Jak to je? SMS zpráva odeslaná na číslo 9020620 je vždy zpoplatněna částkou 20 Kč s DPH. Lhostejno, zda dostanete zpět SMS jízdenku nebo chybovou hlášku, což je mimochodem chyba v návrhu aplikace, která lidi asi časem bude štvát (když pošlete třeba DPP, zaplatíte 20 Kč, ale jízdenku nedostanete!). A řekl bych, že při známém procentu překlepovosti je to také součást plánovaného výdělku z provozu aplikace. Zpět přichází zpráva z téhož čísla, což ostatně vyžaduje i Premium SMS kodex: odpovědní zpráva musí být z téhož čísla a tedy i téže cenové úrovně.

Podvrhnout tuto zprávu by znamenalo možnost ovlivnit číslo odesilatele. To u standardního připojení Premium SMS není možné, ačkoliv číslo může poskytovatel SMS služby nastavit podle svého, operátor SMS zprávu na rozhraní nepřijme, pokud není korektní. Změna nastavení se neprovádí jen tak někomu a lze s klidem zavrhnout myšlenku, že by se k tomu dostal někdo, komu by stálo za to padělat SMS jízdenky, je to asi tak pravděpodobné, že to bude stát za to obsluze SMS centra u operátora. Výjimkou je testovací aplikace na ČVUT, tam by to nasimulovat asi šlo. Další výjimkou jsou zahraniční SMS centra, z nichž některá vás nechají nastavit si číslo odesilatele na kýžených 9020620.

Existuje mnohem jednodušší varianta. SMS zprávu si odešlete z libovolného telefonu (třeba z vlastního) a vytvořte si kontakt s číslem odesilatele a jako jméno zadejte 9020620. Většina telefonů takto došlou zprávu zobrazí tak, že na první pohled není patrné, že byla odeslána z jiného čísla.

Ověření tohoto triku ze strany revizora je opět snadné a offline. Většina telefonů umožní zobrazit Detail zprávy, tedy skutečné číslo odesilatele (odhalí trik s vytvořeným kontaktem) nebo použité SMS centrum (odhalí poslání z jiného SMS centra). Ale například na mém iPhone detail zprávy v telefonu zobrazit nejde.

Třetím způsobem ověření je kód umístěný v SMS zprávě. Ten se skládá ze dvou částí, první je viditelně nějaký hash kód (čísla a písmena), druhá část jsou jen čísla a přijde mi, že je to pořadové číslo odeslané SMS zprávy (zatím jsem narazil na jednu výjimku z číslování). To by znamenalo, že do dneška bylo posláno zhruba 100 000 sms zpráv. To mi přijde jako slušný úspěch.

Číslo je zřejmě určené pro další offline validaci jízdenky. Revizor ví, kolik jízdenek bylo zhruba vydáno a primitivně podvrženou jízdenku takto snadno odhalí, když má nižší číslo.

Pokud i po těchto třech krocích, které je možné učinit offline, má revizor pochybnosti, může přistoupit k ověření online. Prý se může připojit přes PDA , v praxi jsem viděl, že někam telefonuje, PDA neměl. Přes telefon může zjistit podle telefonního čísla, zda jste zaplatili, i když už neznáte obsah SMS zprávy (došla baterka). Přes PDA může ověření proběhnout zřejmě také offline tím, že kód je nějakým hashem provedeným nad telefonním číslem a platností jízdenky, což zajistí časové i osobní vymezení jízdenky. Záleží na postupu, jak tato dvě čísla zahashovat tak, aby bylo prakticky „nerozluštitelné“.

Nejpraktičtější se mi jeví možnost jednou za čas (denně?) synchronizovat databázi hash kódů, což umožní používání offline ověření autenticity kódu (výhodné v Metru), minimalizuje to nutnost vymlacovat z nekooperujícího cestujícího dodatečné údaje a zároveň to ponechá možnost dynamicky měnit algoritmus a ponechat jeho unikátnost. Zda je to tak použito v případě DP Praha, nevím.

Z praktického pohledu tedy lze říci, že SMS jízdenku lze podvrhnout do určité míry s vyhlídkou na úspěch. U „podezřelého“ cestujícího provede revizor validaci, u toho „nepodezřelého“ si tu práci asi odpustí. Ale berte to jen jako momentální osobní postřeh a své pokusy v tomto oboru dělejte na vlastní nebezpečí.

Pokud je systém kódu v SMS navržen rozumně (což se mi z něj nepodařilo za krátkou chvíli odvodit), je SMS jízdenka pro dopravní podnik podstatně více bezpečná, než jízdenka papírová. Jediným praktickým problémem zůstává, jak proškolit personál v jejich rutinním ověřování.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

46 komentářů

 • Kupoval jsem si SMS jízdenku zatím pouze 2x v jeden den.
  SMS odeslána v 18:30 – jízdenka dorazila za 30 sekund.
  SMS odeslána ve 22:30 – jízdenka dorazila za 6 minut.
  Poměrně velký rozptyl.

 • to cislo asi nebude pořadí, mám z 3.12. ebOZUY0xZ / 96081

 • Musel bych kapku zapatrat (pred lety jsem psal aplikaci pro Palm a telefony Siemens, ktera pracovala s obsahem telefonu), ale pracovat s SMS jde i pres AT prikazy. Takze podvrhnout SMS timto zpusobem (vcetne korektniho cisla odesilatele) mi prijde celkem snadne. At uz je to z PDA nebo z vestavene aplikace na smartfounu.

 • Jízdenky nejsou ceniny?

 • Jizdenka ale asi bude cenina!
  staci se podívat co má v rejstříku Státní Tiskárna Cenin
  STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, státní podnik

  Tiskneme ceniny: akcie, šeky, směnky, průkazy, jízdenky, stravenky, záruční listy, vstupenky a tiskoviny s ochranou proti kopírování a padělání.

 • Celkom zaujimave, cislo sa isto dat podvrhnut bude dat, len ci dane kody necheckuju revizori v PDA pomocou nejakeho autorizacneho mechanizmu.

 • hodne chybovych zprav bude asi na prelomu roku. se zdrazenim jizdneho na 26 korun se meni i cena SMS a s tim i cislo pro objednavani. na reklamach je to sice uvedeno od pocatku, ale bokem.

 • Me facsinuje, jak nekdo, kdo si koupi iPhone, ma potrebu podvadet s jizdenkami MHD. Jasny tohle je „studie“ a vy jste „vyzkumnik“, ale me to prijde jako prachobycejny navod na podvod a lidi, kteri podvadi a ze vseho se snazi vylhat, povazuju za ubozaky.

 • bebe: Jestli to bylo na mne, tak já jsem si všechny lístky zaplatil. Jen mne prostě zajímá, jak to vyřešili.

 • Patrick: OK, ale prijde mi proste ujety davat na net navod na podvod, i kdyz „své pokusy v tomto oboru dělejte na vlastní nebezpečí“. Vim, ze to neni v dnesni dobe nic vyjimecneho, ale nemuzu si pomoct, me to normalni neprijde. I kdyz je na konci zhodnoceni, ze je to podvrzitelne tezko, stejne je tam nekolik triku, jak alespon vice duverive revizory prechytracit.

 • Myslím, že autor psal příspěvek spíše jako takový test bezpečnosti těch SMS od DPP. Mě to také hned napadlo, jak to mají ve skutečnosti zabezpečené, neboť u nás se najde vždycky „pár“ chytráků, co budou chtít to nějak obejit. Navíc, stále mi připadá legrační, když si představím revizory s PDA, jak něco kontrolují někde v databázi, už vzhledem k tomu, kdo může dělat takovou profesi 😉

  Nemyslím si, že tento článek je nějaký návod, spíše takové chytré zamyšlení. Ten titulek „…jak padělat SMS jízdenku“ je zcela určitě myšlen jako ironie a lákadlo pro čtenáře. Každopádně pěkně napsané. Díky.

 • „Zakoupením SMS jízdenky cestující souhlasí s tím, že k ověření platnosti této jízdenky předloží k nahlédnutí přepravnímu kontrolorovi nebo jiné pověřené osobě dopravce mobilní komunikační zařízení pro ověření veškerých přijatých dat SMS jízdenky (tj. nejen samotného textu přijaté SMS zprávy, ale též i jejích dalších detailů).“ – .. to bych teda viděl jako trochu problém..!! Nikdo mi přece nemůže nahlížet do mobilu.. (policista Vás také může lustrovat pouze za stanovených podmínek – mj. podle zákona o policii).
  Jinak asi dobrý nápad, který asi než co jiného trochu sníží počet černých pasažérů. Ovšem raději zůstanu u anonymní jízdenky, co je komu do toho kdy a kde si kupuji jízdenky.. 😉
  A kde jsou vlastně revizoři? Dlouho jsem v Praze neviděl…ani na obvyklých místech..?? Natož s PDA.. 🙂

 • A nešlo by si takovou SMS s libovolným číslem odesílatele i SMS centra jednoduše vyrobit v PDU a uložit na SIM?

 • josef: „Nikdo mi přece nemůže nahlížet do mobilu..“
  Ale zakoupenim SMS jizdenky jim udilite povoleni. Pokud se Vam to nelibi, muzete bez problemu pouzivat ty papirove. Je to ciste na Vas 😉

 • Můžete sem někdo dát odkaz na některé zahraniční SMS centrum, které podporuje nastavení čísla odesilatele.
  Díky

 • ještě mě napadá:
  1. nemůžu nikde najít jestli „zakoupením“ dle Dodatku k Tarifu DP je možné v právním smyslu rozumět odeslání a přijetí SMS? Nebo až zaplacení v tomto případě účtu za mobil?
  2. jestli vůbec se mohu odesláním a přijetím SMS k něčemu zavázat…??

 • bebe #comment-141146
  tyhlety radoby levicacsky komentare fakt miluju. Jsi trochu prestrelil, kdyz jsi mel dojem ze ma Patrick potrebu padelat jizdenky, ne? Sis to asi neprecetl poradne:
  Návod, jak padělat SMS jízdenku snadno a rychle… po mne požaduje v poslední době celá řada lidí. Tak mne napadlo, že bychom si mohli trochu zabádat a zalaborovat, jak je to se zabezpečením SMS aplikace na pražské SMS jízdenky.

  To bys bebe takovehle uvahy radsi zakazal???

  bebe#comment-141152
  navod na podvod? to snad ne! DPP si ma byt jako zadavatel vedoma moznych slabych mist a proskolit sve revizory.

  Nekdo tu chtel odkaz na SMSC. K cemu kdyz nevis jak vygenerovat ID a hash??? Tyhle lidi fakt miluju. Jaka hranice vas zastavi???

  No jo, dneska fakt zurim. Rano jsem si vyslechl storku o tom, jak nekdo zavolal svy znamy do firmy pro odklizeni odpadu, aby mu nechala pristavit kontejner na subrunk – gratis (tedy na ucet firmy). Kdyz jsem poznamenal, ze byt na sefove miste ji na hodinu vyhodim, mi bylo sdeleno, ze sef si uz taky par kontejneru nechal pristavit, udelalo se mi z neodbytne dotiraveho pocitu blizkosti realneho socialismu velmi nevolno …

 • josef #comment-141207
  koukni na vypis, uvidis, ze se premium sms biluji pri odeslani operatorovi, ne zaslanim odpovedi z aplikace DPP

 • No tos nemusel. Takhle nam to jezdeni zadaco zarazej…. ach jo… nektery veci je dobry nezverejnovat, Patriku, vis? 🙁

 • hm, na iPhone jde prece videt cislo odesilatele SMS az moc dobre, je v Contact Info na zacatku zprav.

  I kdyz tam dam jmeno ve tvaru cisla, porad bude cislo pod nim.

  Jinak kudos autorovi za testovani ale Minsk, Cesi, nekradte, je to hruza jakou mame ve svete povest.

 • hm, na iPhone jde prece videt cislo odesilatele SMS az moc dobre, je v Contact Info na zacatku zprav.

  I kdyz tam dam jmeno ve tvaru cisla, porad bude cislo pod nim.

  Jinak kudos autorovi za testovani ale jinak, Cesi, nekradte, je to hruza jakou mame ve svete povest.

 • ad Testovani zabezpeceni systemu dopravniho podniku: takze kdyz nekdo prijde do Tvyho domku a bude ti zkouset sroubovakem otevrit dvere, jestli nahodou nepovolej, bude brat za okna jak dobre jsi je zavrel, bude zkouset Tvuj kiosek s elektrohodinama, jestli se tam nahodou neda napichnout. Nic neukradne, jenom bude zkouset…. Bude se Vam to libit???

  L.

 • bebe:
  Nekdo tu chtel odkaz na SMSC. K cemu kdyz nevis jak vygenerovat ID a hash??? Tyhle lidi fakt miluju. Jaka hranice vas zastavi???

  Sry, že sem nenapsal na co to SMSC potřebuju … potřebju dostat prachy z č***čka který DOOPRAVDY krade. Mám k tomu dobrý důvody. Doufám, že mi nikdo nebude radit, abych si zamezil zobrazení čísla.
  Tak ještě jenou hodil – by se odkaz na SMS Centrum, kde lze zadat číslo odesilatele.
  Díky

 • Petr Lázňovský: Ukázková demagogie.
  Je rozdíl mezi tím, jestli někomu vnikneš na soukromý pozemek a zkoušíš lomcovat s dveřmi. A mezi tím, jestli napíšeš článek o tom, jak se dá teoreticky vloupat do baráku, kde bývají nejběžnější bezpečnostní díry a jaké jsou srandardní formy ochrany.

  Je to zhruba stejný rozdíl, jako vloupat se provozovateli do datového centra a zkoušet se mu vlámat na server, aby prokoukl jak to fungje, nebo zkoušet zabezpečení náhodnými útoky. A nebo mezi tím, napsat článek jaký Patrick napsal.

 • Co by se stalo, kdyby revizor s telefonem utek???!!!
  Z pokuty ma pade, z mobilu i nekolik tisic!!! 😀
  Dobrej napad sms jizdenky a dobre o tom i pokecat, alespon radime dopravnimu podniku na co si dat pozor! 🙂
  A pochybuju, ze lidi co nemaj na listky (nebo na tramvajenku!) si tento „navod“ prectou…

 • Diskuzi jsem celou necet, ale videl jste nekdo tu aplikaci revizora ?

  Asi ne a asi vas ani jeste nekontroloval. Jinak by Patrik tento zbytecny clanek vybec nenapsal a nevedla by se tu zbytecna diskuze.

  Ja aplikaci letmo skouknul. Pan revizor mel krasny telefon od HTC, nevim uz co to byl za model. Na ni aplikcei Revizor, kde zada jen cislo a pocka si na odpoved. Dojde mu odpoved, kde ma v podstate kopii te vasi jizdenky. Pak evidentne kontroluje jen casy. Pokud se mu neco nezda muze vas pozadat o setrvani dokud nedojde kontrolni kod, ale tento prijde vam ! Tel. cisla jsou u DPP evidovana. Cislo se evidentne bere z DB a ne z pozadavku. Tedy pokud to sfalsuju nemuze mi dojit overeni.

  Abych to shrnul: clanek je nesmysl a diskuze je zbytecna bo zadne reseni neprinasi.

  PS: Jsem red, ze toto DP spustil a rozhodne nemam potrebu podvadet uz jenom proto, ze je to sluzba, ktera mi celkem ulehcuje zivot.

 • viděl jsem revizora kontrolovat SMS jízdenku asi před týdnem a i když mu telefon ukazovala velmi důvěryhodná slečna, okamžitě použil PDA, naťukal číslo, počkal asi 15s na autorizaci, pak jí poděkoval a pokračoval do druhého vozu

 • to lahvon: Baracek je radovka a zkousi se to z ulice 😉

 • jízdenka je doklad a její padělání je trestné!

  Ach jo proč skoro každý musí jen krást a podvádět?

 • Tak nevim, jestli je moudrý psát takový články. Myslim, že životnost sms jízdenek závisí právě na tom, že většina cestujících je věrohodná a revizor nemusí každého, jak říkáš online, ověřovat.

 • S těmi ceninami:

  Jízdenka jako smaotná cenina je, al pouze jízdenka Papírová!!!
  Jízdenka přes SMS cenina není.. je to tak možná jízdní doklad… 🙂

 • Nemuzu si pomoci, ale jako vy co jste sem psali nesmyslne komentare typu Patrick je zlej protoze chce podvadet, si ten clanek prectete znovu a pak vam mozna dojde, co jste napsali za pitchoviny (omluva za vyraz) 🙂 Tohle byla uvaha lidi, ne navod! Mimochodem je to celkem fajn vec tyhle jizdenky.. Ale papir je papir.. 🙂 A nez zaplatit za chybovou hlasku, kterou jsem uz taky dostal, to si fakt radsi skocim do automatu nebo nejblizsi trafiky 😉 ale samozrejme proti gustu zadnej disputat :o))

 • pro macokozlik
  A tu informaci o papire jsi vycetl kde? Takze moje plastova „litacka“ cenina neni a falsovat se muze?
  myslim si, ze nezalezi na formě, ale na obsahu. Prosim uvedte odkaz na neco, kde se o tom co tvrdíte píše.

 • Zdravim

  vcera ma skontroloval revizor na Muzeu a po predlozemi SMS si to ten pan revizor skontroloval v jeho PDA pripojenim na net a skontrolovanim podla cisla SMS. Zaujimave bolo ze ked ma skontroloval prisla mi SMS v ktorej bolo napisane “ DPT OK“ a SMS bola poslana z cisla 9020620. Takze tu Jizdenku formou SMS asi nezfalsujete

 • Ale jak zlevnit jízdenku již je jednodušší. Koupíte si akční kartu nějakého operátora, dobijete bonusem a máte koupi přes SMS za polovic. A nemusí to být jen jízdenaka po Praglu.

 • Nevite jak je to s tim vybitym mobilem ?
  Jestli to berou a overej podle cisla, nebo jestli budou pokutovat.

  Vzdyt je tu sance ze se mi vybije mobil behem jizdy a zrovna me zkontroluji, zvlast az se budou prodavat ty 5denni ( treba me se za 5 dni mobil vybije dvakrat ) . Pokud to nebudou akceptovat, tak dost lidi bude pokutovano ackoliv zaplatili a to by se dalo i pravne napadnout.

 • Pokud pri vybitem mobilu si vezmou vase cislo a overi jestli z nej bylo zaplaceno, pak je to v pohode.
  Domluvi se napr 20 lidi, jeden z nich kupuje v pondeli rano 5denni a ostatni sdili jeho cislo. Vyrovnaji se pak treba jednou mesicne dobitim kreditu. Ani se nemusi znat osobne.

 • Me by zajimala jina vec, jestli je to uplne normalni aplikace, kterou provozuje Erika (aspon podle cisla myslim ze to jsou oni), tj. DPP z toho dostane normalni podil jako v pripade zvoneni nebo java hry, tj. nekde kolem 6-9 Kc (buhvi kolik si jeste vezme Erika), nebo jestli maji dojednany nejaky specialni tarif (moc bych se divil). Navic s overovanim maji dalsi naklady (jeste jednu SMS zpravu). Nemam tuchu, kolik muze stat tisk a distribuce papirove jizdenky, jestli je to taky vic jak 50% koncove ceny ?
  Ma o tom nekdo nejaky prehled ? Diky za info.

 • Pred chvili mi od dopravniho podniku prisla zprava, ze sms jizdenky nejake 2 dny fungovat nebudou.. mne todle otravovani vadi a je to pro me normalni spam do meho mobilu, coz si vazne nepreji..

 • Copak spam, ale jak je mozne, ze upgrade aplikace potrva 48 hodin to mi hlava nebere. Nevite nekdo, co vlastne budou na aplikaci delat?

 • Na iPhone nelze zobrazit detail zprávy ? OMG!

 • Vidim jinaci vykuky nez padelatele jizdenek… budou to typci s odznackem, ktery se napadne podoba revizorovi, kterym kdyz date do ruky mobil pobliz zastavky, uz ho nikdy neuvidite :o)

 • Čau zajímavý článek, rozhodně k zamyšlení. Za službu je slušnost zaplatit – to si myslím. Revizor jedná v čele s DPP proti zákonu, proti ústavě, proti lidským právům, to si taky myslím. Na černo bych nejel, měl bych blbej pocit. Navíc se mi to hnusí :-X. Až mě bude někdo zdržovat, chtít po mně mobil do ruky pro ověření pravosti, odejdu. Nedá-li pokoj, kopnu ho do hlavy (vezmu ho pepřákem 🙂 Nechápu,že nevrátí do metra turnikety (jak pro černý pasažéry tak pro bezďáky). On ten socializmus tak špatnej nebyl. Škoda, nezažil jsem 🙁 26kč/90minut je moc. Nechápu že to dacani nezmění aspoň na 4hodiny.

 • Ja sem videl s tou masinkou revizory jenom parkrat a jestli dobre vidim tak maj HTCéčka…

 • Jízdenka je ceninou pouze v případě, že má vytištěné bezpečnostní prvky (jako je vodoznak atd.), což jde pouze na papíře nebo na něčem hmatatelném. To,že člověk změní nějaké písteno nebo číslo v mobilu, nelze brát jako padělání ceniny.