Naše Energomonitorovánky hledají posilu, co rozumí Arduinu

Když jsme před téměř rokem spouštěli zkušební verzi Energomonitoru, nevěděli jsme hodně věcí. Dnes jsme dál – hádáme se už spíš o to, jestli se má psát s malým (Pavel) nebo velkým (já) e.

Základní myšlenka Energomonitoru (ve vlastním článku vyhrávám já, ne?) je vlastně jednoduchá: měřte spotřebu energie online a ušetřete. Jak, v tom by vám energomonitor (dobře, udělám Pavlovi radost) měl / mohl poradit. Už jsem o tom kdysi psal a na téhle premise se nic nezměnilo.

Dál jsme v tom, že jsme na téměř stovce instalcí (omlouváme se, nedostalo se na všechny) vyzkoušeli naše základní předpoklady a vpravili se do reality místního trhu kolem elektřiny. A to, co jsme viděli, nás nakoplo. Úspory kolem energií jsou všude, podstatné, ale lidé o nich v lepším případě jen přemýšlejí.


Na obrázku je chystané předváděcí středisko energomonitoru v Ostravě. Zatím se tu pracuje na tom, aby se v říjnu dalo otevřít a mohlo ukazovat lidem, jak se šetří energie…

Energomonitor samozřejmě nezajímá všechny. Pokud bydlíte v paneláku v pronájmu a máte elektřinu vlastně v paušálu přepáleného nájmu, nepomůže vám. Pokud máte barák, je pro vás zajímavý. Pokud k baráku máte bazén či dokonce elektřinou topíte nebo ohříváte vodu, je to váš základní nástroj pro to, nenechat se odrbat už jen vlastní leností či neinformovaností. Příklad za všechny a nikoliv ojedinělý: je hezké čerpadlo bazenu spouštět pravidelně, ale pomocí Energomonitoru zjistíte, že přehozením spouštění do nízkého tarifu výrazně ušetříte. Po pravdě, zjistili byste to i delším přemýšlením, zapisováním spotřeby a koumáním, ale kde na to vzít čas. Čerpadlo je čerpadlo a skutečně dost „žere“. Náklady na Energomonitor se touhle jednou úpravou dotyčnému vrátily za dva měsíce, přičemž takhle platil už pátým rokem. Pokud máte firmu, je pro vás nezbytností a jen velké fabriky si poradí lépe jinak.

Všechno má svůj vývoj. Například jsme zjistili, že velký displej je buďto příliš velký nebo málo velký. Poskytuje údaje, které běžnému uživateli pomohou jen málo. Takže připravujeme dvě nové verze a ta jednodušší bude snad již v říjnu (je objednaná z fabriky a putuje někde čínským mořem): jen maličký displej s okamžitými hodnotami a ještě větší displej s dobrou analýzou (to je ta, co bude na svatého Dyndy/aka CES2013). Krabička s malým displejem bude výrobně levnější a menší, můžete ji schovat do skříně a vše sledovat na internetu (běžný model užití Energomonitoru).

Chystáme i další věci pro průmyslové užití, například tenhle typ krabiček se nehodil pro monitoring serverů, jenže poptávka po tom není malá a tak chystáme i průmyslové aplikace. A budeme mít k dispozici monitoring samostatných okruhů, abyste si například mohli změřit, kolik vám žere sporák, bojler nebo půlka výrobní linky.

Hledáme lidi, arduinisty, odkudkoliv

S tím souvisí také to, že migrujeme ze zatím samostatně běžících serverů do cloudu, konkrétně na Amazon AWS. A také s tím, že potřebujeme zrychlit vývoj hardware. Hledáme nové lidi, zejména ty, kteří rozumí Arduinu/AVR/TCP/IP/ARM/ZigBee/KNX/ZWave, rádi by se podíleli na vývoji chytrých domácích řešení napojených do netu, propojených rádiem. Centrálu máme v Rožnově, ale nemusíte sedět v kanceláři, pracovat můžete z druhé strany republiky v pyžamku z domova a pokud svému oboru rozumíte, jistě se domluvíme. Pište na pavel zavináč energomonitor.cz. Je to příležitost pro lidi, kteří nechtějí vyvíjet jen běžné aplikace, ale mají rádi výzvy, vzdělávání, hračičky.

Další novinky? Budou, v říjnu, až dorazí kontajner, zatím vydržte, držte palce (a neobjednávejte, beztak není, co). Nápadů je hodně, nějaké penízky jsme si na to dali bokem, teď to chce ořezat dobré nápady a nechat jen ty nejlepší. Snad se nám to podaří.

 

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

1 komentář

  • Casove zajimave, zrovna neco podobneho chystam na Arduinu do rozestaveneho domu, ale primarne (v teto fazi) na cidla teploty a vlhkosti s ovladanim stresni ventilacky (to me ted pred zimou trapi). Arduino s motorshieldem na zvedani stresniho okenka, wifishieldem a zigbee + cidla se zigbee modulem + zigbee s rele na topny kabel u vody a odesilani udaju z cidel na php skript. Az se (a jestli) se to povede, ozvu se. Arduino je tim zjednodusenim digitalnich a analogovych IO pro dum zajimave.