Na Metoo je zajímavé, kolik lidí se tváří, jak problematické je poznat obtěžování

Na #metoo mě fascinovaly dvě věci:
1) Jak rozšířené a tolerované je sexuální obtěžování a násilí
2) jak moc se i inteligentní lidé tváří, že mají problém poznat hranici mezi seznamováním a obtěžováním

Je to pro mne jedno z největších letošních zklamání z Česka.

Charakterizuje ho ztráta povědomí o spojitosti morálky a etiky na straně jedné a štěstí a blahobytem na straně druhé. Nejde o to, že by takoví dokonalí andělé museli být všichni, jde o to, aby bylo co nejméně takových, kteří nejsou a otravují vzduch názory jako „říkala si o to“, „když říká ne, myslí ano“ – protože to je ten samý jed jako „kdo nekrade, okrádá rodinu“ nebo „poslal bych je do plynu“.
Když tenhle způsob řeči tolerujeme, připouštíme tohle uvažování. Když se takhle uvažuje, byť u menšiny, tak se to taky jednou stane. I komunisty v Česku nebo nacisty v Německu zvolila statistická menšina.
Jestli vás teď napadla výhrada začínající „ale“, tak vás napadla špatně. Není žádné ale na obzoru. Jen chybná úvaha. Například o tom, že když se po startu kampaně v médiích zvýraznily i falešné obvinění, že je to spojitý problém. Není. Zlo A nemá spojitost se Zlem B – když budeme tiše tolerovat znásilnění, jak to dnes děláme, rozhodně se neztratí falešná obvinění, jen se přesunou do jiné oblasti. Špatně jsou obě zla, ale nejsou propojená, stejně jako nemůžeme ignorovat vraždy jen proto, že někdo může obvinění z vraždy použít jako falešné a vidírací.

Tohle je moje odpověď na to, proč jsme si zvolili Babiše i Okamuru. A co se musí udělat pro to, abychom si je příště nezvolili. Znovu pochopit vztah mezi morálkou a štěstím. Můžeme začít u #metoo.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

  • Dekuji. Kratke a presne vystihujici podstatu problemu.

  • Perfektně vystižené…. A teď už jenom to vysvětlit ostatním…. Děkuji, Petr

  • Mě fascinuje, že kampaň proti násilí za sebou nechává mrtvoly, bez soudu a bez šance na obhajobu. Nejen společenské, ale už i skutečné, zákonodárce z Kentucky Dan Johnson spáchal pod tlakem z nařčení sebevraždu. Paradoxní, že?

  • Nějak mi z toho článku uniklo, kde že tedy podle autora je ona hranice mezi seznamováním a obtěžováním…

    Ostatně, být mravokárcem, to je vždy tak snadné. Kolik jich už v historii bylo a nikdy to nic dobrého nepřineslo.

  • ano znasilneni a obtezovani je spatne , ale jak si ona dotycna na to vzpomene po x letech zrejmne jen proto ze potrebuje prachy a jelikoz nic jineho nez kroutit zadkem neumi a uz o ni nikdo nestoji tak si vymysli obtezovani a navic dotycni obvineni jsou stihany vyhazovem z prace apod. i kdyz se jim nic neprokazalo , ale hlavne ze to dotycna hned vytroubila do novin