Na co asi myslel šéf Finanční správy Janeček, když vydal tenhle blábol…

Přemýším, co se líhne v hlavě lidem, když jdou vydat za státní instituci nějakou podobnou zprávu. V tomto případě co se asi tak honilo v hlavě šéfovi Finanční správy Janečkovi, jenž se výslovně opřel do Michal Blaha tímhle způsobem. Když si tu zprávu přečtete, názor může oscilovat jen na dvou pólech: „chci rychle spáchat sebevraždu“ a „nějakej póvl občanskej tu nebude držkovat, tak aby pochopil, za co dostal za uši, až ho teď sejmu“. Tu první polohu chápu, tu druhou moc ne, protože narozdíl od pana Janečka Michala Bláhu znám nějakých dvacet let a naběhnout na něj s takovou bandurskou, to si na vás vysloveně smlsne, protože to bude považovat za důkaz toho, že systémově jste špatně vy, ne on. Jestli v tom Janeček a Finanční správa spatřovala nějakou mezipolohu, tak mi to není vůbec jasný. Komu by asi tak člověk měl věřit? Michalovi, který tu vybudoval a zpeněžil (a zdanil) pár firem a je tady dvacet let transparentním člověkem, o jehož názor se můžete opřít, nebo úředníkovi, který celý život pracuje ve státní správě s roční výjimkou v nějaké chemičce po škole a o kterém nevíte ani zbla, kromě toho, že jím vedený státní úřad ve spěchu připravil implementaci pofidérního projektu, který nápadně připomíná projekt zvoraný, jímž kriminalizuje kohokoliv, kdo měl ještě nějakou chuť platit daně? Doufám, že ještě pořád jsme země, kde tahle otázka je řečnická.

Já vím, že o EET nepíšu, natrápil jsem se s ním v polovině roku dost a dost, neúspěšnou aktivitou a nechce se mi to rozebírat. Ale souhlasím se vším, co kolem toho Michal Bláha říká a všechny jeho výhrady jsou i moje výhrady. Chci to říct veřejně, aby to nevypadalo, že je v tom Michal sám. EET je marný projekt, který ničí tuhle zemi a lidi v ní. Možná vydělá pár korun, ale rozhodně ne tolik, kolik dobré vůle a vztahů zničil. A těžko tolik, kolik peněz ve skutečnosti stojí. Pane Janečku, jste mrzký člověk. Moje daňové povinnosti, na kterých se budete mstít, si snad dohledáte sám… #sorryjako

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

3 komentáře

 • Mě se nejvíc líbí věta „Přiznejme si – EET je skutečně výjimečný projekt. Nejenže se jedná o první krok k rozsáhlé elektronizaci veřejné správy“. O první větě nepochybuji, ale ta druhá je opravdu perla perel. O chaosu při zavádění ani nemluvě (kauza eshopů, platby kartami atd.) a ni nemluvě a přesto je tam „Tolik, kolik se udělalo pro hladký průběh náběhu EET, se v historii ČR pro žádné jiné opatření neudělalo“.

  Nejsem žádný pro EET bijec a nevím, zda to přinese požadovaný efekt Něco se asi vybere, ale jestli to výrazněji překoná náklady, to těžko říct. Na druhou stranu musím za sebe říct, že to podle mě Michal Bláha v zápalu boje také občas přehání, zbytečně kope i tam, kde to není opodstatněné, a neuvádí věci do plného kontextu (např. https://twitter.com/sobeltomas/status/840175041597845505 . Padá tím na úroveň Babiše, používá obdobné demagogie a různě vyložená fakta. Je to škoda, Babiš by potřeboval rozumnou opozici. Takto jsem vůči Michalovým argumentům nedůvěřivý :-(.

  Zatím asi nejlepší popis dopadů měl pro mě Starý mrzout: https://www.youtube.com/watch?v=ImqJYJZkhrshttps://www.youtube.com/watch?v=P_CijbD9c8I&t=1569s

 • Za mě jednoznačně: za EET zaplatíme cenu nevyčíslitelnou už jen proto, že cenu dobrých vztahů nelze jednoduše vyčíslit. EET jasně říká, že je každý zloděj, a proto je třeba ho online sledovat. Rozkmotřuje zaměstnance proti drobným živnostníkům (si to dají do nákladů), všechny proti všem (na implementaci jste měli času dost, to přece není zas takový problém…) Je mi smutno, když vidím prázdná trhoviště a plně těm lidem rozumím. Že někdo dělal něco jen proto, že ho to bavilo a měl za to pár šušňů, to přišlo asi zákonodárcům neuvěřitelné. Dělat to pro radost a doplácet na to (a žít s hrozbou 0,5M pokuty při plném ručení majetkem), to bych si zákaz vycházení dal taky.

  Jsem přesvědčen, že se nedopočítáme ani těch spočitatelných přínosů.

  Od EET je už jen krůček k tomu, abychom si za 5 let zvykli a zavedli si „evidenci hrubých kategorií položek nakoupených v domácnosti“, protože tohle rozšíření přeci infrastruktura EET hravě zvládne a ČSÚ to významně pomůže při vytváření grafíků k lepšímu řízení AGstátu.

 • O tom, že se nedopočítáme ani těch spočitatelných přínosů jsem přesvědčen také, protože to nikdy nikdo nedokáže a prezentovaná čísla MF vzhledem k tomu, jak s nimi dokáží čarovat, rozhodně moc důvěry budit nebudou.
  Na druhou stranu to má ale i pozitivní efekty, jak například někde hospody veřejně přiznaly, že dnes podvádějí. To je síla. Ale to by mělo jít řešit i jinak, ne přes EET.