Na čem se zadrhly nejmodernější mobilní technologie

K minulému článku se objevilo tolik komentářů a dotazů jak emailem, tak pod článkem, že se pokusím na ně odpovědět nějak uceleněji.

Proč hovořím o „ekosystému“?

Ekosystém se obvykle skládá ze tří hlavních složek (může se rozpadat do podložek, jmenovitě do různých přeprodejců a přidržtažků, ale od nich lze nyní abstrahovat, protože vždy je lze sjednotit s jednou z těch tří základních složek):

 • Dodavatel – to je výrobce a vývojář technologie.
 • Poskytovatel služby – v našem případě operátor, tedy někdo, kdo koupí od dodavatele technologii, něco s ní sešmudlá a prodává to dále koncovému uživateli
 • Zákazník nebo též uživatel – ten, kdo tu službu pro sebe dále používá

Proč je to „ekosystém“ a proč se tohle buzzword používá? Eko je tu od ekonomiky, nikoliv od ekologie. A systém je tu proto, že je to polo-uzavřený systém. Stejně, jako v ekologii. Pokud se jedné části ekosystému nedaří, nakazí svojí impotencí ostatní části ekosystému. Když nemá zákazník prachy (z libovolného důvodu), nekoupí si služby. A když zákazník nekupuje služby, poskytovatel služby nekupuje od dodavatele technologii. Proč je to jen polouzavřený systém? Protože nefunguje zpětný ráz ve smyslu dodavatel neprodává své technologie a tak nemůže zaměstnávat zákazníky a platit jim peníze. Tahle linie v podstatě neexistuje. Zákazník většinu peněz přináší z jiných ekosystémů, nikoliv z tohoto konkrétního.

Z toho plynou dvě důležité věci vypadající na první pohled jako samozřejmost (na ten druhý se na ně rádo zapomíná):

 • je třeba sledovat, jak se daří jiným ekosystémům, protože zpomalení růstu jednoho ekosystému ohrožuje růst jiných ekosystémů, když zákazníci nebudou mít peníze
 • je třeba vytvořit další buzzword a tím je „user centric“ nebo „client centric“. Tedy mít „fokus na zákazníka“. Proč? Protože jen skrze něj přichází mana a jiná požehnání. Tedy i dodavatel technologie, který je zaměřený na prodej velkým operátorům, se musí ve vhodném světle blyštět před koncovým zákazníkem s tím, co prodává, ačkoliv to prakticky nikdy neprodává přímo jemu.

O ekosystému lze žvatlat dlouho, ale nic nad tyhle základní fakta nemá pro nás nyní většího smyslu.

Proč krachují nadějné technologie?

Dobrý dotaz – co PTT, co MMS – proč to nejede? Je to cenou? Inu, je to tradičně více faktory. Pokud přicházíte na trh s novou technologií, musíte mít v prvé řadě na paměti tyhle faktory:

 • Interoperabilita
 • User Experience
 • Substituce nebo příbuznost

Interoperabilita je první problém. Službu, kterou uvádíte, musíte být schopni nabídnout v propojení s jinými příbuznými službami. Dobrým příkladem jsou MMS zprávy. Nejenom, že musíte zajistit, aby MMS zpráva z T-Mobile došla jak do Eurotelu a Vodafone, ale také do T-Mobile Německo a dalších sítí (a to dodnes není pravidlem). Musíte udělat ještě krok dál. Nesmíte zamezovat tomu, aby lidé mohli obsah z MMS zpráv ukládat a exportovat ze svého mobilního telefonu, pokud k tomu mají právo od odesilatele. Dobrým příkladem jsou právě fotomobily. Když začínaly, řada operátorů si vyžádala u výrobců zakázání možnosti fotografie exportovat z telefonu přes kabel//bluetooth/infra. Mělo to devastující účinky na používání fotografických schopností uživateli mobilů.

Teprve v momentě, kdy uživatel byl schopen fotografii uložit na PC, tam si ji prohlédnout na pořádném displeji a viděl, že celý ten proces pořízení fotky mobilem na něco je, ho začalo zajímat, zda by ji nemohl odeslat. Zrušením těchto omezení v telefonech se pomaličku začal trh s MMS zprávami oživovat a vidíme jasnou korelaci mezi tím, jak operátor k posílání a exportování fotek mobilem přistupuje a mezi tím, kolik SMS se v jeho síti odešle.

User Experience je druhý nejdůležitější bod pro každou technologii ve chvíli, kdy všechno technicky funguje, tedy je služba řádně interoperabilní. Uživatelská zkušenost je alfa a omega a přitom na ni většina vývojářů služeb ze začátku dost kašle. Důležité je pro ně na trh vrhnout technologii, nikoliv službu.

Zejména MMS zprávy si nabily ústa na tom, že uživatelská zkušenost s nimi byla naprosto příšerná. První mobily nechávaly většinu problémů na řešení uživateli. Řada těch dnešních to dělá dodneška. Už samotný proces vytváření MMS zpráv vyžaduje být si vědom faktu, že chcete vytvářet MMS zprávu a tedy vědět, co je to MMS zpráva. Mnoho telefonů má rozdělené složky příchozích zpráv na Textové SMS, binární SMS (typu wap push) a MMS zprávy. Zkuste v tom chaosu něco najít. Stejně tak při vytváření zpráv musíte předem vědět, zda píšete SMS nebo MMS. Rozhodnout se přidat do textu obrázek v průběhu psaní, to můžete jen málokde.

Jenže to je ještě to nejmenší. Co když na vás při odesílání MMS zprávy telefon vybafne, že velikost odesílaného obrázku není podporována a MMS se díky tomu neodešle? Co safra s tím? Volat na infolinku? Víte, jak se ve vašem telefonu změní velikost obrázku? Proč si to telefon nevybavil s MMS serverem a nezměnil tu velikost sám? Ať jdou s takovou službou k čertu. A proč je třeba si tu službu ručně nastavovat nebo se doprošovat o nastavení skrze SMS? Proč není automaticky na každé SIM kartě nastaveno MMS připojení, WAP a GPRS stejně, jako je tam uložené SMSC? Proč si operátor myslí, že váš první zájem je hned po zakoupení telefonu nastavit všechny služby?

Proces uživatelské zkušenosti musí být vyladěný jak dodavatelem technologie, tak operátorem. Jakmile je u složité služby mizerná uživatelská zkušenost (a to víme, že se u MMS stalo), tak služba nefunguje. Má mizerné reference. V reklamě sice vidíte, jak ji napomádovaný panácové chválí, ale když se zeptáte technicky zdatnějšího kamaráda, tak ten vám jen řekne, že MMS je na houby a že nemáte věřit reklamě. Po pár telekomunikačních zklamáních to dojde tak daleko, že se radši ani zdatnějšího kamaráda neptáte, protože byste se jen ztrapnili, že jste vůbec byli ochotni uvažovat o tom, že věříte informaci z reklamy. Každý přeci ví, že reklama prodává jen to, co by se jinak neprodalo. Zacementovává se v nás stereotyp, že nově službě nelze primárně věřit. Jenže – můžou si za to sami operátoři a výrobci, protože na trh přivádějí stále nové a nové služby, aniž by před tím řádně odladily ty staré. Vychytat User Experience není záležitost pár měsíců, na tom musí řada chytrých lidí strávit kus času, aby to za něco stálo, aby byly ošetřeny všechny stavy, které mohou zmást uživatele. Aby technologie uživatele neobtěžovala, nepřiváděla do nečekaných situací. Aby sloužila. To se s MMS zprávami nepovedlo.

Jak vidíte, o ceně jsem ani nepípl. Záměrně. Vezměte si SMS zprávu: je to nejdražší datový přenos v dějinách dat. Za 1MB dat platí v Česku minimálně sedm tisícovek. Přesto jsou používané a všemi chválené. U MMS zprávy zaplatíte cca 10 Kč za kus, který může obsahovat cca 300 KB dat. Za 1MB dat u MMS tedy zaplatíte cca 35 Kč, zhruba dvěstěkrát méně, než za SMS.

Tím se dostáváme k poslednímu problému. Proč tedy nejucháme, jak jsou MMS levné oproti SMS? Protože nám nejsou příliš k ničemu. Neposkytují nám dostatečnou substituci za jinou službu, nebo příbuznost s ní. Nevíme přesně, na co je použít. Když píšeme SMS, jen málokdy (nebo nikoliv vždy) napíšeme plných 160 znaků. Abychom využili MMS zprávu v porovnání s cenou SMS, museli bychom napsat minimálně 1600 znaků (10 Kč za MMS versus 1 Kč za SMS – u jiných cen upravte). A tolik už se nám na klávesnici telefonu nepíše snadno. Spíš velmi špatně. Pokud jste pisálci, napíšete dvě nebo tři SMS najednou a stále jste pod cenou MMS zprávy, napsat 1600 znaků na klávesnici telefonu je výkon hodný zkušeného romanopisce.

MMS tedy neposkytuje substituci za SMS zprávu. Z tohoto pohledu je pro uživatele zbytečná. Z hlediska uživatele ji lze využít tedy k posílání „pohledů“ – vyfotíte se na vrcholu Sněžky a pošlete rodičům tuto fotku s komentářem via MMS. Má to zádrhel v User Experience. Odeslat skutečně dobrou fotku nemusí být nijak jednoduché, záleží na telefonu a na síti. Má to zádrhel v interoperabilitě – jste si jisti, že fotka dojde i na mobil v jiné síti? Jste si jisti, že vaši rodiče mají MMS nastavené? Jste si jisti, že jejich telefon bude umět zobrazit tak velkou fotku, jako posíláte a nakonec, jste si jisti, že vaši rodiče vědí, jak takovou zprávu přehrát? Příliš mnoho nejistoty i na pouhých deset korun.

Pokud se vám u služby nedostává substituce nebo příbuznosti s jinou službou, stojíte před složitým problémem vysvětlit lidem, proč by takovou službu měli chtít používat. Někdy se to může podařit. Jindy je to ale zatroleně drahý a obtížný špás.

A co ty nové skvělé služby, ty se neprojeví?

Třetí skupinu námitek či dotazů tvořila tvrzení, že prasknutí bubliny pomůžou nové zázračné technologie jako VoIP a WiMAX. Nikoliv, nepomohou.

Důvodů je více. Tak především tři roky jsou zatraceně krátká doba. Možná jste někde četli, že vývoj v telekomunikacích kráčí překotně kupředu, ale já vám prozradím tajemství (a bude to jen mezi námi) – autor téhle větičky vám odporně lhal. Nic nekráčí rychle kupředu, jen PowerPointové presentace, když na ně kápne Blue screen of dead. Jestli vás to uklidní, tak jsem na tohle tvrzení v minulosti také mnohokrát naletěl. Ale vězte, že dvouleté odklady a zpoždění pouhého nástupu na trh jsou v telekomunikacích (a věřím že i jinde) naprosto obvyklé. A to jsme teprve u nástupu na trh.

Samotné uplatnění nového zázraku na trhu prochází také svými etapami a než se nějaká technologie obecně uchytí, trvá to řadu let. My jsme v IT/Telco „early adopters“ (=ti moulové, co si všechno koupí a zkouší to hned), takže mám pro vás dobrou mnemotechnickou pomůcku. Spočítejte si, kdy jste začali používat email běžně vy a kdy vaši rodiče. V mém případě jde o sedm let rozdílu. Sedm let – to je inkubační doba, kdy se z horké novinky stala běžně používaná záležitost, jenže to není žádná kosmicky rychlá adaptace. Za sedm let se v automobilovém průmyslu změnilo ABS z horké novinky na běžnou součást výbavy vozů střední třídy.

Podobně je to s VoIP a WiMAX. Jsou tu s námi hodně let, ale zatím nezaujaly. Důvodů je více a až se odstraní, budou mít před sebou ještě ten problém, jak proniknout k masám, ne jen k nám, „early adopters“.

A tohle už je generační problém, něco, co si žádá řadu let. Řadou myslím něco jako deset let. Za deset let se s technologií naučí všechny části ekosystému a hlavně ji akceptují. Nedělejte prosím závěry z toho, že pět vašich kamarádů má taky VoIP telefon. Přemýšlejte spíš o tom, kolik padesátiletých lidí, které znáte, ho má. Zkuste jim ho dát a změřte si čas, než VoIP telefon prohodí oknem. Tím změříte, jaké míry Substituce a příbuznosti telefon dosáhl. Cokoliv nad deset minut používání považujme za velmi dobrý výkon.

Jestli by něco telekomunikacím prospělo, tak jediné: na chvíli zvolnit. Všechny ty úžasné služby dopracovat tak, aby nabízely dobrou User Experience, aby se daly používat. Netlačit stále nové a nové nedodělky, polotovary, které logicky v tom tlaku vycházejí z vývojových dílen firem.

Jenže to je přesně to, k čemu povede až období po Bublině.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

60 komentářů

 • Další pěknej článek.
  Pokud tady budou vycházet jenom takový, tak snad budu tolerovat i tu nižší frekvenci 🙂

 • Vyborny clanek.

  Mimochodem, kupoval jsem ted v bazaru generacne cca. 5 let stary pocitac za par supu (1.3GHz PIII), a po pridani operacni pameti na dnesne obvyklou uroven je user experience temer shodna s novym. Kdybych k tomu prikoupil i novy disk, jsem si jisty, ze by byla shodna zcela. A v telekomunikacich mam dojem, ze se podobnym zpusobem porad nic nedeje – spousta novych buzzwords a skutek utek.

  Clovek zacina technologicky obnovovat proste proto, ze stary HW odchazi (novy mobil jsem ted poridil proto, ze T39ka odesla; novy MB + CPU + RAM v serveru proto, ze stary uz tu take neni…) a ne jako driv, protoze byl cely nateseny na nejnovejsi hracky. A nemyslim si, ze bych byl mene geek, nez pred peti lety. Naopak driv jsem si neco nemohl dovolit – jenze dnesni noviky me proste neoslovuji.

  Zrovna MMS jsou presne prikladem sluzby, kterou odmitam pouzivat, dokud se mi telefon sam nenakonfiguruje pres SIMku, jako u vseho ostatniho – protoze tohle je presne moment, kdy si budu relativne jisty, ze kdyz MMSku odeslu, tak take prijde.

 • Já jsem tak rád, že Marigold pokračuje. Bez jakékoli ironie.

 • Jo to je fajnšmekrovina….

 • No musim priznat ze Marigold di pravdu.

  Co jsem u sebe pozoroval co se tyce vztahu k operatorum je ze kdyz mi predlozi nabidku, tak zbystrim a velmi dlouho studuji jakepak to ma hacky. Jako ze to hacku ma vzdy pomerne dost. To je taky duvod, proc nejsem ochoten vyuzivat jejich super nabidky.

  U jednoho operatora jsem byl 6 let (jeste jsem) a kdyz jsem si chtel aktivovat roaming, tak jsem si rikal ze se asi pomatli. Operator mi rek ze jsem nezaplatil vcas jednu fakturu za poslednich 6 mesicu a tudiz ze mam smulu. Ze jim musim dat zalohu 5000 Kc. Taktne jsem ho upozornil ze platim 6 let pravidelne (vicemene, obcas se stane ze na to zapomenu) a dostal jsem odpoved ze je to jedno, ze pravidla jsou takova a basta. Mel jsem sto chuti jit na pobocku, ale nakonec se to vyresilo samo. Aktivace pres internet tyhle zabrany nemela 🙂

 • [5]
  Tak to já měl problém přesně opačný. Roaming mi aktivovali sami od sebe, tak jsem tam volal, vyžádal si vypnutí a za pár týdnu mi ho zas sami zapnuli a stejná procedura. Bydlím blízko hranic a spadnout do roomingu není nijak složité. Tohle je data unlimited SIMka a já nepotřebuji čekat, až se někdy zapomenu a použiji ji v telefonu se zapnutým automatickým vyhledáváním dostupných síti.

  Jinak k tématu. Souhlas že již u MMS je velký problém s nastavením a hlavně s tím, jestli je vůbec služba dostupná u uživatele na druhé straně a bude hůř. Kdysi, když jsem si koupil nový telefon, tak jsem si mohl být jistý, že bude menší, lehčí, baterka déle vydrží a bylo i dost pravděpodobné, že bude mít přehlednější menu, ale dnes? Menší telefon? Raději ne. S hmotnosti se už toho moc dělat nedá, výdrž baterky jde zase díky hromadě multimediálních hovadin prudce dolů a ten telefon umí tolik zbytečností, že se v tom je zase problém zorientovat. Nový telefon nechci, protože mi aktuálně nemá co nabídnout a takový trend nepozoruji jen u sebe. To vidím jako značný problém v pokusu šířit nové služby závislé na nových technologiích.

 • mimochodem, napada me pripodotek ke komentari k predchozimu clanku: Jeste jedna vec, kterou se japonsky mobilni trh od evropskeho dost vyrazne lisil bylo, ze vsechno fungovalo. A kdyz ne, clovek zasel do nejblizsi pobocky operatora a tam mu to spravili.

  Nutno priznat, ze mobilni email me prirostl k srdci vyrazne vice, nez kombinace SMS/MMS a kdyz o tom premyslim, byla to prave ta diametralne odlisna user experience.

  Na stranu druhou, kdyz jsem pro ten samy trh vyvijel java aplikaci, docela jsem proklinal, jak diky vazbe na operatora je verze pouzitych operacnich systemu atp. vzdy vyrazne pozadu vuci evropskym – a tudiz spousta "cool" veci v mobilni jave proste nesla udelat. Jenze pri pohledu zpet musim priznat, ze ten giganticky a homogenni trh ma neco do sebe.

 • mimochodem, napada me pripodotek ke komentari k predchozimu clanku: Jeste jedna vec, kterou se japonsky mobilni trh od evropskeho dost vyrazne lisil bylo, ze vsechno fungovalo. A kdyz ne, clovek zasel do nejblizsi pobocky operatora a tam mu to spravili.

  Nutno priznat, ze mobilni email me prirostl k srdci vyrazne vice, nez kombinace SMS/MMS a kdyz o tom premyslim, byla to prave ta diametralne odlisna user experience.

  Na stranu druhou, kdyz jsem pro ten samy trh vyvijel java aplikaci, docela jsem proklinal, jak diky vazbe na operatora je verze pouzitych operacnich systemu atp. vzdy vyrazne pozadu vuci evropskym – a tudiz spousta "cool" veci v mobilni jave proste nesla udelat. Jenze pri pohledu zpet musim priznat, ze ten giganticky a homogenni trh ma neco do sebe.

 • VoIP nezaujal? Muzes to dokumentovat cisly?

 • [9] Jistěže. Stačí si vybrat region. Například ČR 2005: fixed/mobile line: >14M. VoIP <70K.

 • Ale Patriku, Tebe jeste nenaucili, ze telefonni byznys neni zalozen na poctu pripojek, ale minut? 🙂

  Zkus predlozit objem provozu (fixed a voip), ktery tece mezi USA a Evropou rekneme od roku 2000.

 • [11] Nepoučili. Myslel jsem zatím, že je to o penězích, ne o minutách. A předlož si to sám, na mne je to moc práce zdarma. Nedojdeš k jinému výsledku v end-user segmentu 🙂

 • [11] Nerad se vmesuju do debaty, ale neni to spis nez na poctu minut zavisle na poctu penez, ktere se za ty minuty vybraly?

 • [13] aaa tak nic. Vidim, ze jsem mel casteji refreshovat :-/

 • [6] jo nastavovani je naprd, delal jsem to hafo lidem, kteri si s tim nevedeli rady a pokazdy na jinem telefonu mi to pripadalo jine, i u stejnych znacek.

 • [5] S těma háčkama supernabídek, tarifů, balíčků apod. je to přesně tak, jak píšeš. Já už jsem rezignoval a našel pro svůj volný čas lepší využití, takže žádné háčky nehledám a všem supernabídkám a balíčkům odolávám. Akorát manželka ráda řeší hlavolamy, takže když vyřeší všechny své sudoku (jistě téměř nejvyšší obtížnosti :-), tak se někdy koukne, jak bychom se mohli optimalizovat v rámci Eurotelovských tarifů a balíčků. Za chvíli to ale vždy vzdá a jde si koupit další sudoku. Ty nejsou tak obtížné a mívají rozumné a jednoznačné řešení :-).

 • Trochu můj odhad, ale: nebyl náhodou velice pomalý nástup ADSL způsobený právě tímhle? Mimořádně user-unfriendly používáním? Vzpomeňte si: museli jste mít jediný modem Alcatel a jedině pronajatý od Telecomu, nastavení bylo velmi netriviální (sice to mělo Ethernetí zásuvku, ale nešlo to jen tak spojit), k normálnímu používání jste museli modem "hacknout", při každé příležitosti jste se hlásili na dashboard… (a to jsem si, myslím, vzpomněl na půlku věcí, s čím byl problém).

  Pokud to srovnáme s dneškem, je ADSL naprosto bezproblémovou technologií, a to nejen pro domácnost, ale i pro připojení menší firmy bez použití nejrůznějších routerů, stálezapnutých počítačů a podobně. Připojení není problém i pro velmi exotický operační systém (pokud tedy má TCP/IP) – nedivte se, vezměte si, kolik lidí má např. Windows 95. A vida – jak se zákazníci hlásí.

  (Pan noname mě asi zpraží, že ADSL se zdaleka nerozmáhá tak, jak by se očekávalo. To je pravda. Ale pokud to srovnáme se začátkem…)

 • s tim VoIP je to pravda. sam to sice pouzivam, ale pribuznym to nedoporucuji. jsou zvykli, ze neco tak jednoducheho jako telefon musi fungovat vzdy, kvalitne a bez problemu. (a nekdy je docela chapu.)

 • [16] Musim se pripojit, veskere "vyhodne" nabidky od operatora rovnou hazim do kose. Mobily az korunu, volani zdarma apod. jsou jen finty na lamy, kteryma z nich tahaj dalsi prachy. Nejhorsi je ze to bohuzel na ty lidi zabira. Velka cast lidi si zadne podrobnosti necte a rovnou to vezmou. Pak se strasne divi, ze musi kvuli svemu mobilu za 1 Kc zustat u operatora dva roky

 • [13][14] no tak to já bych si troufnul nesouhlasit. To jestli se něco rozmáhá je kvantifikace objemu nikoliv příjmů. Ad absurdum mohu mít službu zdarma, kterou používají všichni, podle vašeho způsobu kvantifikace by ta služba vůbec neexistovala. Samozřejmě ale z hlediska businessu je důležitější počet peněz než počet zákazníků a jeden zákazník za tisícovku je zajímavější než miliarda zákazníků zdarma.

  [17] nespražím, já se právě na rozdíl od většiny lidí okolo mě domnívám, že jedině v ADSL je budoucnost (alespoň v následujících 5 letech), za dva roky se budou domácí sítě rozdělovat na ty, které mají ADSL přípojku a na ty, které mají wi-fi přípojku připojenou na ADSL. Jediný user-experience block je stále nesmyslný datový limit. Proto propaguji spíše LLU ADSL.

 • [6] chtel jsem tenhle komentar napsat uplne stejne. Kdyz jsem si pred rokem a pul kupoval T630, bylo to protoze , moje Nokia 6310i uz
  – neco pamatovala a baterka uz tolik nevydrzela
  – nemela uplne standardni Bluetooth.
  Po par tydnech jsem zjistil ze krome mozna standardnejsiho Bluetooth jsem si ve vsech pro me dulezitych parametrech pohorsil. Vratil jsem se k 6310ce pred nedavnem, kdyz uz jsem tu "navonenou mrchu" malem prohodil oknem protoze
  – baterka vydrzi maximalne 1,5 dne
  – telefon se restartuje z me nepochopitelnych (a nechci je zkoumat pul dne) duvodu 1-2x do mesice a kompletne zapomene nastaveni
  – stravil jsem nekolik hodin instalaci Bluetooth na pocitaci a telefonu, abych ho pak asi 3x pouzil a nahlasilo mi to jakousi hlasku a ja uz nemel silu nad tim stravil dalsi hodiny.
  Takze nejen telekomunikacni sluzby, ale podle me i mobily se dostavaji uplne mimo potreby uzivatelu.

  Jinak super clanek a tusim ze podobnych bublin z pretechnizace se rysuje vice (pocitace, PDAcka….)

 • [12] Ne neni o to objemu penez. Je to o objemu minut.

 • Na cem se zadrhly? Na tom, ze o osudu novych sluzeb rozhodovali lide, kteri v telcu pracovali prilis dlouho na to, aby se byli schopni odprostit od sveho pohledu na vec. Zaslepene verili v uspech pod heslem "minule jsme byli uspesni, tak proc ne ted"
  Co se tyce prognozy praskle bubliny – ceske operatory stahnou problemy jejich matek. Ikdyz se tady proinvestovaly nehorazne castky za …. sluzby, tak to je prd oproti jeste nehoraznejsim ziskum, ktere se tady dosahovaly (alespon u ET a TM).

 • [22] K čemu vám budou minuty když na tom nic nevyděláte… Bussines je o vydělaných penězích možná se vám to nelíbí (mě taky někdy úplně ne) ale je to tak…

 • [20] Já mám Wi-Fi rychlejší než ADSL lepší ping a zpětná rychlost 0,5 Mbit/s (od WIA) není Wi-Fi jako Wi-Fi (pro rýpaly není to přes ASDL pak je optika do prahy…).

 • [24] problém je, že článek nehovoří o tom, které aplikace jsou nejvýnosnější, ale které jsou nejpoužívanější, respektive na čem potenciálně používané aplikace umřeli a doslova praví, že "o ceně to není". Když je VoIP asi 10× levnější (teď ty poměry neberte doslova) než klasický hlas, tak tvrdit při dvojnásobném objemu, že je 5× méně používané protože nese 5× méně pěnez je hodně odvážné. Osobně odhaduji, že do pěti let přestane klasický hlas v podstatě existovat, na mezioperátorské úrovni tak dokonce tipuji do dvou let. V mobilní síti to může být o trochu déle ale i tam se postupně přejde kompletně na třetí generaci tj. vše přes IP.
  [25] já je používám taky a je to dlouhodobě nejkvalitnější připojení které používám. Jenže přesto si troufám tvrdit, že ADSL zvítězí (ostatně už se tak co se počtu zákazníků i objemu peněz stalo dávno). ADSL je schopno každému jednotlivému zákazníkovi nabídnout větší kapacitu při výrazně nižších nákladech a jednodušší instalaci, prostě "user experience" potenciál je tam řádově vyšší. To že to je zatím v Čechách jinak je dáno historickou zkušeností i politikou ČTc, ale za rok to bude úplně jinak. ČTc se přejmenuje, lidé zapomenou na to špatné, ještě se zlepší parametry a wi-fi prostě nebude mít šanci konkurovat, vyjma řešení wifi over adsl, které naopak velmi pokvete. WiFi se zabývám od roku 1997, proškolil jsem tady 1000 lidí ze 300 firem, takže tím sice kopu proti sobě, ale je to prostě vývoj.

 • [22] Ale to je preci proti zakladni logice. 🙂

  Samozrejme ze je dulezite oboji. Tj. jak penize, tak i objem. Ale ve skutecnosti je to jeste o uroven dale.

  Jestli je neco duleziteho na uplnem konci celeho procesu, tak je to cisty zisk za sluzby vyinkasovany od zakazniku.

  Muzu mit technologii A, levnou na prvoz a pritom technologicky starsi. A na ni milion klientu. A treba 30 milionu minut.

  Pak muzu mit sluzbu B, technologicky suprbombu, akorat 4x drazsi na provoz a zrizeni. Na ni muzu mit treba 2 miliony klientu. A ty generuji treba 90 milionu minut.

  A presto pro mne muze byt sluzba A daleko vyhodnejsi. Jelikoz po zapocteni vsech nakladu na klienty, splatky za HW a dalsich daleko vyhodnejsi provozovat sluzby A s jistym milionovym ziskem, nez sluzbu B, kde mam sice vice uzivatelu a jeste vice minut, ale skoro nulovy zisk.
  Ukazkovy pripad je srovnani dialupu a ADSL sluzeb.
  Zatimco na dial-upu ISP rejzovali jak divi, z ADSL uzivatelu maji desetikoruny a po zapocteni nakladu na support a naklady na provoz site zjistis, ze tisice uzivatelu na "hloupem" dial-upu byli daleko lukrativnejsi, nez stejny pocet uzivatelu na dokonalem ADSLku.
  A ted ponechme stranou to, ze zajem uzivatelu o dial-up trvale klesa a tak operatorovi nezbyva nic jineho, nez uzivatele migrovat alespon na ADSL na kterem moc nevydela, nez aby je ztratil uplne.

  O tom je realita.
  Jedinou vyjimku muze byt, pokud firmu chcete prodat ci zhodnotit na akciovem trhu. Jelikoz hi-tech firma s velkym potencialem, byt nevydelavajici, se mozna muze prodavat lepe nez lepe vydelavajici firma se starymi technologiemi.

  Kazdopadne o VoIP si take prozatim myslim sve, byt ho rozhodne do vzdalenejsi budoucnosti nezatracuju. Ale ceka ho jeste dlouha cesta.

 • [27] ale to přeci všichni víme, jenže opakuji již po třetí, že tento článek je o tom na čem se zadrhly moderní technologie a komentář ooka byl k "voip nezaujal". A pojem "zaujal" bych v této souvislosti viděl ve významu jak se používá a ne kolik nese. Produkt který má deset miliard zákazníků zdarma prostě rozhodně "zaujal" podstatně více než produkt, který má jednoho zákazníka za stovku (ad absurdum). Samozřejmě že z hlediska businessu může být "zaujímavější" ten druhý produkt. Imho VOIP zaujal velmi výrazně právě proto, že je velmi výrazně výhodnější a jeho výnosnost není v "objemu který generuje", ale v "objemu který pomohl ušetřit" a v absolutních číslech v "objemu který díky své výhodnosti vygeneroval navíc".

 • Připadám si asi o 10 let mladší – tehdy začínal Mobilserver a bylo tam co číst. Mělo to hlavu a patu, občas se sice povedl nějaký úlet, ale kdo v životě nic nezkazí. Teď jen držím palce, aby za pár let se z Marigolda nestal dnešní Mobilserver.

 • [26] ČTc se sice přejmenuje, ale své chování a parametry služeb nezmění. Určitě ne do té doby, než se masivně prosadí ADSL na LLU. Přeci jen, těch DSLAMů mají alternativci zatím málo. Navíc, aby bylo možné ADSL přes LLU nejdříve pořídit, je nutné si zřídit linku u ČTc (buď s úpisem na služby, nebo zaplatit plnou cenu) a až poté ji použít pro LLU u alternativce. A přitom se buď rozloučit se svým starým číslem, nebo za toto číslo zaplatit ČTc "výpalné".

 • Ja si myslim, ze UserExp je tim vsezastresujicm faktem – me jako "usera" nezajima nejaka interoperabilita a kdo vi co dalsiho. Koupil jsem si pristroj a chci aby jeho obsluha byla pochopitelna, aby vsechno fungovalo tak, jak ma a jak je prezentovano. Je veci prodejce, aby vse zajistil (navod, spolupraci s jinymi zarizenimi a podobne). Pokud je v navodu uvedeno, ze se napr. neco nastavuje tak a tak a ono to i presto nefunguje, je to UserExp, ktera se jen velmi tezko meni a velmi ovlivnuje dalsi pristup uzivatele k technologii.
  Dolozim vlastnim prikladem – muj mobil (SET300) umi wap a v navodu bylo i popsano, jak jej pro jednotlive operatory nastavit. Udelal jsem vse potrebne – a mobil po spojeni umrel. Zopakoval dvakrat a mobil dvakrat umrel. A na pobocce jsem se dozvedel: nam to funguje, u vas je asi vzajemna nekompatibilita SIM a telefonu, zkuste zmenit firmware nebo SIM. Moje UserExp: wap nikdy vice, nebot naroky na uvedeni do funkcniho stavu vysoce prevysuji vyuziti sluzby. Mimochodem, asi pul roku mam take SIM od jineho operatora (na data) a co myslite, funguje wap? Ne. Pravda, je to lepsi, mobil po spojeni uz neumira!
  Vysledek? Prvni, na co se divam pri koupi noveho pristroje (telefonu, NTB a pod.) jsou zkusenosti uzivatelu. Na co mi je vychvalovani reklamy, kdyz skutek je nekde jinde? Nemam cas travit hodiny a hodiny nad stovkami stranek manualu a zkoumat, proc to ci ono nefunguje tak, jak by melo. Vyrobci by si meli uvedomit, ze vetsina zakazniku oceni dotazene a fungujici vyrobky i kdyz jich bude jen par do roka, nez kazdy druhy tyden novinku, u ktere 2/3 funkci nefunguji nebo funguji spatne a pristroj tim pusobi svemu uzivateli vice vzteku nez radosti.

 • [28] tak z tohodle pohledu souhlas. 🙂

  I kdyz je zaujal a zaujal. 🙂
  V tomto pripade jde o zaujmuti zakazniku.
  Jeste muze byt uplne neco jineho, co zas naopak zaujme investory a akcionare. Ale to uz jinde jsme.
  Kazdopadne o VoIP mam porad jeste sve mineni, kdy ho zatim za spasny zazrak nepovazuju. Diky zatim nedokonale kvalite a spolehlivosti. Coz si jeste cas vyzada. A je to i v souladu s tim, co pise Patrick.

 • [30] nemluve o tom, ze i z pronajate lokalni smycky telecomu plati alternativec docela vyznamnou castku mesicne! Takze na sluzby do petistovky to porad neni. A i na sluzbach do tisicovky porad vic vydelava telecom, nez samotny alternativec. Alespon mi to tak ze zakladniho pohledu na vec vychazi.

 • Oba clanky povazuji za vynikajici! Myslim, ze je to velmi podareny a realisticky pohled na svet – na to, kudy se komunikace ubiraly v minulosti a proc dokracely tam, kam dokracely… Mobilni hltaci si nejspis nyni dokazi logicky zduvodnit, proc jsou MMS a WAP takovymi propadaky, ale pro lidi, z IT/Telco, to je ,,state-of-the-art„ – tedy nic zas tolik prekvapiveho.

  Jakkoli se sklanim pred Patrickovym talentem, neubranim se tvrzeni, ze popisovat minulost (ci soucasnost) je mnohem jednodussi, nez poustet se na tenky led v podobe vesteni budoucnosti — tedy alespon pro tak ostrileneho kozaka jako je Patrick, ktery uz v tom nejaky ten patek chodi, ze?

  Bohuzel, ne vsichini, kdo se motaji kolem telekomunikaci jsou obdareni novinarskym talentem a citem umet veci interpretovat tak, aby je pochopili i jini. Jinak bychom se asi takovychto clanku dockali pravdepodobne vice.

  Myslim, ze cesta, kterou komunikace prodelaly v minulosti byla pomerne trnita a klikata. Casto jsme byli svedky nahlych veletocu o 180 stupnu. Z tohoto titulu prisuzuji analytikum a kozultantum predpovidajici budoucnost stejny kredit, jako podomnimu prodavaci Bibli. No a tem co se nahodou trefili se dnes rika ,,vizionari„ :–))

  Stejne tak jako v prirode, vetsina veci provazi harmonicky pohyb… Pokud dojde k vzestupu, zakonite musi nastat regrese – telekomunikace nejsou samozrejme vyjimkou (to je nejspis ta bublina o ktere Patrick pise).

  Ne nahodou, je v soucasne dobe velika poptavka po lidech, kteri vedi (nebo to alespon predstiraji), ze maji recept na to, jak z tehle slamastiky ven. Na Marigoldu se ale asi nic takoveho nedocteme, protoze za toto know-how se tvrde plati – to prosim nebyla ustepacna poznamka, ale Patrick by byl asi hodne hloupy, kdyby je jen tak zdarma troubil do sveta :))

 • [24] Ale proboha, nasazeni a pouzivani technologii nemusi mit nic spolecneho s byznysem.

  Nebo P2P systemy nejsou technologie? Internet az do roku 1992 nebyl technologie?

 • [32] Tak ja nevim, pres VoIP telefonuju takrka denne (pokud jsem v kancelari) a nemam s tim zadny problem. Podotykam, ze telefonuji z klasickeho telefonu a do telefonniho ystemu jsem nikdy nesahal.

  Co se tyce zaujeti investoru, mas dojem, ze Skype je investicne nezajimavy?

 • [35] Jistě, že nasazení a používání má vždy úzkou korelaci s businessem. Jak P2P tak Internet v roce 1992 byl business. Nikdo nemůže za to, že ty nechápeš, v čem tem business tkví 🙂 Satisfakce a motivace nemusí být přímo finanční… to je z hlediska businessu jedno.

 • [28] Nikoliv, VoIP nezaujal. Možná zaujal odbornou veřejnost a Ook se mne nepokrytě pokoušel doběhnout na tom, zda vím, že většina provozu mezi USA – EU běží po VoIP. Vím to. Jenže to je velkoobchodní řešení, se kterým normální člověk nepřichází ze svého pohledu do styku. Jemu je jedno, zda hlas přenáší VoIP nebo černá magie, hlavně, že se do jedné trubky mluví a z té druhé ten hlas zase leze.

  Vtip je samozřejmě v tom, nasadit tu technologii na koncové zákazníky. Mám doma VoIP telefon, mám na něm nastaveného spolehlivého provozovatele Ha-loo a UPC linku 2 Mbps. Stejně je to někdy ke vzteku. Proč? Protože stahuju zrovna ještě film a ještě UPC blbne linka? Jenže to mne nezajímá. Atd atd. Z hlediska koncového zákazníka to má tolik much, že je to fakt jen pro fandy nebo velmi specializovaná řešení. Ne pro běžný masový trh.

 • [36] Skype je z hlediska zakladatelu velmi zajimavy. Jeste o rad vice, nez bylo treba ICQ pro Mirabilis a jeho prvni vlastniky.

  Nebyl ale prodej Skype dalsi takovou internetovu bublinou? Je skutecna cena opravdu takova, za kolik ji eBay koupil? Zaplati se mu to nekdy?
  To ukaze budoucnoust.

  Pro prodavajici je to samozrejme zajimave, at uz to byla bublina, nebo nebyla.

 • [38] souhlas!

 • [33] Ano. A dokud se nezmění výpočet za LLU, lepší to nebude.

 • [38] No ja nevim Patriku. Bud VoIP nezaujal a hlasovy provoz do VoIP nemigruje. Nebo VoIP zaujal a tece pres nej vetsina dalkovych hovoru.

  Pokud mas za to, ze problem je v nasazeni VoIP na koncovych pripojkach (treba proto, ze provozovatele nejsou schopni zabezpecit dostatecnou sirku pasma nebo proto, ze nejsou schopni/ochotni udelat tomu slusnou reklamu), mel jsi to tak rict.

  V kazdem pripade, VoIP zaujal. Jeho vetsimu rozsireni brani predevsim dostupna (nikoliv nominalni) sirka pasma v posledni mili a neexistence poradne reklamy provozovatelu.

 • [42] Ne že nevíš, ale nečteš moje odpovědi. Takže ještě jednou a naposledy: VoIP nezaujal koncové uživatele. To, že velkoobchodníci jej používají, je z tohoto pohledu zcela irelevantní. Rekl jsem jasně, že selhal uživatelův prožitek a interoperabilita.

 • [43] No ja ctu Tvoje clanky 🙂

  Mimochodem, skutecne mas za to, ze pres Skype se natoci malo minut?

 • [44] mne by spis prisel zajimavejsi pomer, provolany pocet minut pres VoIP a pres klasickou telefonii/mobily.

  Z pohledu uzivatele.

  Skype mi bezi na notebooku nepretrzite a stejne ho pouzivam jen jako druhe ICQ pro textove zpravy, u uzivatelu kteri ignoruji ICQ ve prospech Skype.

  Ale jedine telefonaty pres nej jsem provozoval v dobe, kdy jsem potreboval mluvit s bratrem pres ocean.

  U mne je to treba 0 procent VoIP – 100% klasika.
  A to se nepovazuju za technologickeho ignoranta. Je to o pohodlnosti a funkcnosti.

  Pres Skype se prozene hromada minut. Ale jaky je to podil na vsech provolanych minutach vsemi technologiemi?

 • [45] Pro me neni ani tak zajimavy ten objem ci pomer minut, jako spis jeho vyvoj po letech.

 • [46] a grafiky by byly? :o)

  Ja se proste nemuzu ubranit dojmu, ze tu obe dve strany (tedy i ja) mluvime ve spekulacich o vzdusnych zamcich a domnenkach.

  A tak mi prijde cela diskuste polovicata, pokud nevychazi ze skutecnych cisel.

 • [47] To je presne to, co od Patrika chci 🙂

 • [48] Včera jsem to počítal, na takovou analýzu a grafy bychom ti udělali slušnou cenu, řekněme 80 000 Kč. 50% zálohy předem zaplať na číslo účtu: 116400663/0300 (ČSOB), bude to cca 4 týdny trvat, protože je dost roboty, ale jsme schopni to zvládnout.

 • Mno me staci, kdyz to uvedes jako doklad toho, co jsi napsal 🙂

 • [42] Patrik to v článku napsal velmi dobře. To na co nejvíc zapomíná celý ekosystém jsou právě v článku zmíněné faktory (samo že jich je víc 😉 ) a je jedno jestli jde o VoIP nebo něco jiného. Skype je právě tou vyjímkou potvrzující pravidlo! V rozšíření jakékoliv novinky je nutné splnění právě i zmiňovaných faktorů. Bohužel v ICT zatím je víc odborníku na technologie než schopných obchodníků. Jak se říká mnoho povolaných, málo vyvolených. Každopádně přesun do IP nás čeká na 100%, Triple play přes IP je jednou z cest pro operátory jak znovu získat své ztracené zisky… Dalo by se říct, že všichni v honbě za zisky zapomínají na zákazníky… a tam bych viděl velký důvod splasknutí všech bublin….

 • [50] Nechápu, proč bych to měl dělat. Když mi nevěříš dosud, nebudeš mi věřit ani pak. Udělej si to sám a použij to jako protiargument.

 • [52] Nejde o viru, ale o dolozeni Tvych vyvodu fakty. Pokud podlozis vyvod fakty, nebude potreba nicemu verit 🙂

 • [51] Priznam se, ze jsem nebyl schopen pochopit zaklad Vaseho prispevku.

  VoIP ma spoustu podob. Vzhledem k tomu, ze plne nahrazuje klasickou telefonii (a to i v sitich klasickych operatoru) na ni nemuzete koukat pohledem "ostatnich" ekosystemu.

  Jejimu sirsimu nasazeni na koncovych pripojkach brani podle meho hlavne to, ze ma potencial zlikvidovat cast hlasoveho byznysu operatoru, jenz zalozeny na propojovacich poplatcich.

  To, co operatorum chybi nejsou obchodnici, ale lide, kteri jsou schopni strategicky myslet – na odpovidajicich postech.

 • [53] Ale to je právě ono. Moje vývody jsou podložené fakty. Akorát ne všechny fakta jsem z důvodů pracnosti vepsal do článku. Takže buďto mi věříš od začátku, že je znám, nebo nevěříš a nemá to smysl, protože když je i nakrásně vypíšu, tak řekneš, že jsem je falšoval. Zejména u takových business dat jako jsou počty VOIP minut/revenue/přípojek to zase tak snadno neověříš. Tak je to prosté.

 • [55] No ja spis mam dojem, ze na podporu svych tvrzeni (VoIP nezaujalo) si beres argumenty, ktere s danym tematem nesouvisi 🙂

  Neni to o falsovani dat, ale o tom, ze podle me argumentujes fakty, ktera nesouvisi s tvrzenim.

  Mimochodem, AFAIK BT pracuje preneseni cele svoji infrastruktury na IP. Myslis, ze je VoIP nezaujalo?

 • [56] Naopak, argumentuji s fakty, které souvisí s mým tvrzením a to zní "VoIP zatím nezaujalo koncové uživatele". To, že ty argumentuješ tvrzením "provozovatele infrastruktury zaujalo" je jen ten starý příběh o hruškách a jablkách. O tom se s tebou nikdo nepře. Fakt, že BT bude mít VoIP infrastrukturu, není z pohledu zákazníka nijak zajímavý. Důležité je, co bude mít za sluchátko doma a tam to i v BT bude nějakou chvíli ještě klasický okruh. Proč? Protože z pohledu koncového uživatele je nejjednodušší.

 • [57] Ale to, ze bude mit BT VoIP infrastrukturu je presne to, co Tvoje tvrzeni popira.

  VoIP neni zadna kouzelna skrinka, VoIP je jiny zpusob prenosu hlasu. Stejne tak WiMAX neni nic jineho nez nejake radio. A je jedno, jestli uzivatel prenasi data zkratkou WiFi, GPRS, WiMAX nebo BFLMPSVZ..

 • [19] no nevim. mne ty nabidky celkem vyhovuji. vzhledem k tomu, ze jsem u stejneho operatora od roku 97, tak mi ten dvoulety zavazek nejak extra nevadi …

 • lidi kde s da stahnout inu yashu