Mýty o Telefonice

Přečetl jsem si o víkendu článek Jiřího Hlavenky Slavíci z Madridu v Mobilitách. Trochu s křížkem po funuse, je to číslo pět, jenže já ho někde dostal, sám si časopisy moc nekupuju, protože už mi to přijde neekologické. Ale rád si počtu na papíře, to zase ano 🙂

Slavíci z Madridu jsou o Telefonice – taková analýza, copak je to za firmu. A tady jsem si uvědomil, kolik mýtů si s Telefonicou spojujeme. Jirka Hlavenka ji líčí skoro jako idylickou firmičku, která rozvážně kráčí za svým cílem. Telefonica má k idylice daleko.

Tak především Telefonica a 3G – kdo čtete Marigolda nebo 3G Týden tak víte, že Telefonica rozhodně neproplula 3G nástrahami bez srážky. Naopak, Telefonica nakoupila hromadu 3G licencí v mnoha zemích a když boom vypršel, pokusila se porůznu ty licence vrátit. Někde se jí to podařilo zdarma, někde jí propadly první splátky, v Itálii narazila totálně, když jí italská vláda vzkázala, že nespuštění sítě a odebrání licence nijak nesouvisí s povinností licenci zaplatit. Telefonica si totiž myslela, že nespustí síť, vláda jí licenci sebere a nebude muset nic platit, což byl postup, který se osvědčil na dalších čtyřech trzích. V polovině června italský soud znovu odročuje jednání ve věci poplatků za 3G licenci a to na prosinec letošního roku. Osud 6,5 miliard euro, které italské vládě Telefonica za 3G licenci zaplatila (a následně 3G síť nepostavila), je tedy stále nerozhodnut.

Analytici občas píší, že Telefonica nebude stavět 3G nikde jinde, než ve Španělsku. Týká se toto ohrožení i Eurotelu? Naštěstí zřejmě ne – Telefonica se pouze moudře rozhodla nestavět 3G tam, kde by začínala na zelené louce. Eurotel ještě pár klientů má, takže pro ně 3G zřejmě bude schopna a ochotna postavit – jak by ne, už minulé vedení nakontrahovalo smlouvu s Nokií a Eurotel bude 3G stavět v nejbližší době. Jestli chcete slyšet můj názor, bude mít T-Mobile dost honičku, aby stihl být první.

Podobným příkladem je 3G síť Telefonica Moviles v Brazílii, která šla do luftu před týdnem – jde samozřejmě o síť Vivo, celkem 27 milionů klientů starší 2G sítě.

Jinak ale Telefonicu v poslední době pronásledovala spíše smůla. V prvním červnovém týdnu se ukázalo, že na domácím španělském trhu předhonil Vodafone Telefonicu v počtu zákazníků používajících mobilní síť třetí generace, což bylo pro domácího giganta velmi nemilé. O týden později rozhodl španělský regulátor v kauze o zpřístupnění telefonních linek mezi Jazztelem a Telefonicou v neprospěch Telefonica a přikázal jí uhradit pokutu 7 milionů euro.Snad alespoň akcionářům firmy spravilo náladu, že analytické společnosti opět začaly akcie Telefonica označovat doporučením k nákupu; cena akcií od února poklesla jak na frankfurtské burze tak na NYSE.

Chuť si můžeme spravit čekáním na nové technologie. Ve Španělsku spouští Telefonica Moviles DVB-H pilot s Nokií a Albertisem. Kromě toho pevnolinková Telefonica spustila v červnu ve Španělsku pevnolinkové MMS telefony Famitel SI 150 spolu s možností posílat MMS mezi pevnou a mobilní sítí.

To je dobrá zpráva. Horší zpráva je, že v Čechách bude pro změnu zřejmě zavírat testlaby používané Eurotelem pro vývoj nových služeb s tím, že jí nejsou k ničemu, když je má ve Španělsku. Přidaná hodnota vyvinutá v ČR půjde zřejmě k čertu.

Rozhodně bych nespoléhal na to, že s Telefonicou nám bude lépe a telekomunikačně veseleji. V minulosti firma nepředvedla, že by měla technologicky konzistentní vizi a vyvaruje se pobíhání od mantinelu k mantinelu a měnění uzavřených dohod, i když některé směry jako Imagenio jsou moc hezké.

Rozesmála mne Nonameho poznámka o jejích dobrých zkušenostech Telefonica s Friaco modelem propojení. Jistě, jsou dobré, ale zejména pro ni a když už i španělskému regulátorovi došla trpělivost a rozdával pokuty, je to co říci.

Ale aspoň bude možno stěžovat si poněkud adresněji.

PS: Veškeré informace o ČR, jak jinak, bez záruky.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • Hele nechci být rýpal…ale nepíše se idyla s tím "y"?

 • [1] vida, píše. asi fakt není odvozená od slova idiot 🙂

 • Co se té 3G sítě, která byla spuštěna minulý týden v Brazílii týče, sluší se podotknout, že se tím míní spuštění 1xEV-DO v CDMA2000 síti Vivo.

 • [3] jistě, psal jsem přeci, že je to Vivo. A EV-DO je plně 3G technologie…

 • jakozto rok a pulrocni zakaznik telefonicy potazmo movistaru z doby pred 4-5 lety mohu celkem s klidem prohlasit, ze vrana k vrane seda, protoze se sesedly jeden statni moloch s druhym (to, ze uz nejsou statni poznat nelze). aneb vsechny nadavky, co platily pro cesky telecom jsou beze zbytku validni i pro telefoniku. zarizovani isdn i adsl byl "porod", o samotnem jednani s telefonicou a nazoru mistnich na jeji sluzby rovnez. jediny rozdil je v nacasovani, cesko ma zpozdeni asi 3 roky :).

 • Ja mam teda ale uplne jine informace a to ze UMTS bude pro Eurotel stavet nejspise Huawei a dost bych se naopak divil, kdyby to bylo nejak brzy. Vyhazovat v tuto chvili penize zbytecne za UMTS ani nema smysl.

  Mr. B

 • a napsal jsem něco jiného? Napsal jsem, že mají dobré zkušenosti ze španělska s friaco modelem – mají velmi použitelné statistiky o tom jak moc se zvýší zatížení sítě atd., ví jak to udělat tak, aby to překousnul telekomunikační úřad (španělský je vzorem pro ČTÚ), nosí jim to více peněz než dříve, neblokuje jim to jiné služby …
  To že dostali pokuty je normální obchodní strategie – Telecom na to má celé jedno oddělení – kalkuluje, zda-li bude výhodnější zaplatit za dva roky po všech obstrukcích a odkladech pokutu, než něco udělat de-iure správně. Za tu dobu než musí Telecom něco zaplatit zkrachuje pár jeho konkurentů, nepřijde o peníze z několika tisíc zákazníků atd. takže mu často vychází výhodněji zaplatit pokutu.
  Myslím, že Telecom do konce roku nějaký paušální model dial-upu nabídne – před dvěma lety tvrdil, že by mu to shodilo síť atd. Za tu dobu pokleslo využití dial-upu na 25% (!!!) tehdejšího stavu a počet zákazníků poklesl o 20%. Telecomu se ani nedaří přesvědčit je na adsl, tam kde je to možné. Už se nebude moc rychle zvětšovat počet DSLAMů, nyní se přejde na ADSL-2, které rozšíří pokrytí, dál už to ale jen tak nepůjde. Když nabídne dial-up paušál za cenu nejlevnějšího ADSL, tak si zajistí slušnou konkurenceschopnost proti začínajícím wi-fi operátorům (lidé nebudou mít takovou potřebu, tj. nebude tak rychlý nárůst a nevyplatí se to všude nabízet) a přitom mu to nebude žrát DSL zákazníky (protože bude DSL za stejné peníze lepší) a dial-upisté, kteří měli větší účty už dávno odešli buď na DSL, nebo na Wi-Fi, kde bylo možno. Telecom tak nemůže nic moc ztratit.
  S těmi pokutami u nás to navíc není tak horké – vemte si ten poslední vtip s dial-upem – ČTÚ řeklo, že AO mají moc peněz z dialupu, když mohou dávat portálům, takže jim zkrouhlo propojovací poplatky o 90%. Ovšem Telecom neslevnil koncovky ani o halíř (nové tarify jsou většinou pro dial-up dokonce ještě méně výhodné), takže ČTÚ vlastně dalo 90% příjmů od AO Telecomu. Takže koncovky nejsou nyní podle zákona jako oprávněné náklady+přiměřený zisk, ale jsou vyšší o 90% toho co musel předtím dávat AO. A myslíte si, že je nějaké řízení?

 • u dial-upu zustali uz jen lidi, co nemaji jinou moznost, tak proc je poradne nepodojit. Pausal uz nebude. Tydle emericke nesmysly nam sem netahejte.

 • [8] právě proto je paušál to pravé – když jej dobře nastavíte, tak podojíte více než při minutových částkách. Hlavně tím omezíte, aby vám toho zákazníka vzal někdo jiný.

 • [2] 🙂 dobré zdůvodnění.

 • [6] ne ne… bude to Nokia… Uz je vybrano