Motorola MPx200 – tak má vypadat propadák

Patrick Zandl · 17. únor 2004

Jsem rád, že nejsem v tomto názoru sám a že se dostal i na papír tisku. Jestli považuji nějaký smartphone za propadák, pak je to Motorola MPx200. Chytrý telefon za hromadu peněz s funkcemi, které osloví opravdu málokoho. Jestli mu něco chybí, tak je to především fotoaparát a bluetooth. Souhlasím s tím, že dnes nemá smysl kupovat si chytrý telefon, který tyto funkce nemá, především když konkurence za podobnou cenu obojí nabízí. Podobný názor má i britský Mobile Today: “An integrated camera may not appear to be an essential tool for business users but when rivals are all equipped with cameras and even include video recording, it’s a blow not to have one.”

Otázka při pohledu na tuhle Motorolu totiž zní: co je to vlastně chytrý telefon? Fakt, že se do něj dají dohrávat i sofistikované aplikace docela spolehlivě odbourává J2ME - jediné, co ho tedy liší od normálních mobilů je skutečnost, že aplikace pro něj mohou být nativní a přenositelné mezi více telefony. A tedy že mohou podporovat složitější funkce a rozhraní - třeba ten foťák nebo bluetooth. Obojí ale umí podporovat i obyčejné telefony, kupříkladu Series 40. Tak co je to tedy ten chytrý telefon, jak se liší od toho blbého? Tím, že dříve vycucá baterky?

Stojí za to povšimnout si, že jediný (dnes prodávaný) telefon vybavený software od Microsoftu a vybavený vestavěnou kamerou je HTC Voyager (brandovaný operátory pod různými jmény) - tomu také odpovídá tržní podíl MS software v chytrých telefonech. Spraví to Motorola MPx220, která má přijít na trh a být vybavená fotoaparátem i bluetooth? Motorola dobře věděla, proč se nevázat jen na MS platformu…

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook