Monako a Cannes začíná

Ráno jsme se po snídani zabalili a vyrazili jsme do Monaka, protože do odpoledne, kdy začínají registrace, nebylo beztak co dělat. V neděli jsou pouze fóra členů GSM Asociace, což nikdo z nás není a vstup novinářům je tam zakázán.

Monako je taková malá ospalá díra zajímavá snad jen tím, že je daòovým rájem. Jenže získat tady občanství, to znamená mít tu byt a protože je Monako maličkým městem, jsou tu byty pekelně drahé a namačkané prakticky kdekoliv to jde. Jak to zhruba vypadá, vidíte na fotce – fotka zachycuje prakticky celé Monako. K Monaku samozřejmě patří jachtičky a přístav jachet, pokrytí WiFi sítí, protože někteří z majitelů jachet ještě nejsou rentiéři a musí občas i pracovat. Bohužel jsme WiFi neměli zaplaceno, takže no access.

3GSM kongres v Cannes je hlavně místem setkávání a my jsme s potkáváním začali už v Monaku. Sedli jsme si totiž na břeh moře, objednali jsme si kávičku a začali jsme rozesílat přátelům a známým fotografie přístavu přes MMS. Jenže se ukázalo, že naše čtveřice je schopna z cca osmi mobilů rozchodit MMS zprávy tak na pěti. A vedle sedící mladík se nás zeptal (vida, že máme na kavárenském stolečku desítku telefonů, několik PDA a hromadu digitálů), zda jdeme také na 3GSM. Přikývli jsme. Byl to zajímavý švéd pracující v japonské firmě věnující se tvorbě mobilních portálů, tak jsme s ním setrvali hodinu v družném rozhovoru, vyměňujíce si zkušenosti. Samozřejmě měl také batoh nacpaný prototypy mobilních telefonů. Ptal jsem se ho, jak je to s politikou broadbandu v Japonsku, tedy s omezením těch vysokorychlostních linek, jestli tam mají nějaký FUP. Vysvětlil nám, že on třeba má doma 12 Mb/s DSL linku od Yahoo BB a že žádné limity tam za těch svých cca 20 USD měsíčně nemá. Jenže v Japonsku má silné postavení Sony, vlastní i pár ISP a horlivě bojuje proti pirátům, navíc stahování nelegálního obsahu je v Japonsku samo o sobě nelegální. To kontrastuje s námi, v ČR je nelegální jen poskytování takového obsahu, nikoliv jeho stahování. A tak, když ISP zjistí, že stahujete nelegální obsah, předají vás policii nebo vás minimálně odpojí či jinak napálí.

V Cannes je letos 3GSM kongres naposledy. Příští rok už bude v Barceloně; říká se, že si vystavovatelé stěžovali, že Cannes je drahé. Je to docela pravděpodobné, protože v Cannes sehnat hotel za rozumné peníze je fakt velký problém. Veletrh a konference začínají zítra, od devíti hodiny běží keynotes. Letošní 3GSM bude věnováno hlavně vysokorychlostním datům HSDPA pro UMTS sítě a obsahu pro mobilní sítě.

A veliký stánek tu má také Flarion – pro jistotu jsem ho vyfotil, mám tu také schůzku pro demo nové Flarion FLASH OFDM sítě.

A ještě jedna náladová fotečka – Celý svět je fajn, celý svět je Orange 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

  • Jen houst a vetsi kapky, doufam ze si zajimave informace nenechas jen pro sve chlebodarce 😉

  • Ad FUP (Fair User Policy) Já se novinářům z ČR divím, proč už dávno toto opatření které podle mne v současnosti nemá opodstatnění (alespoň pokud se přenosových kapacit týká) natruc nenazývají UfUP (Unfair User Policy). To je jako bych si předplatil účast na rautu a mohl jsem konzumovat vždy jen zlomek porce a pokud chci jíst víc pak je mi to předkládáno po drobcích a za příplatek, zatím co jiní kteří zaplatili stejně (někdy méně), ale byli přivezeni jinou, nejčastěji malou neznámou cestovní kanceláří která třeba ani nemá své dálnice, ale jen lokální silnice, mohli konzumovat vše co hrdlo ráčí několikanásobně vyšší rychlostí a bez omezení a někdy za méně peněz.

  • [1] Pokud mecenáš zaplatil Carton s výhledem na moře, kredity do sítí, osobního řidiče, společnice, uspořádání rautu na jachtě, pak nějaká informace zbude 🙂

  • [3] no, jsem si sam mecenasem, takze nebojte…

  • K Japonsku (kde prave jsem) – DSL je tady minimum 1Mbit (smerem dolu, jako vse ostatni), maximum 50Mbit pokud je clovek blizko ustredny, rozdil v cene mezi 1 a 50M neni zase tak velky, takze vetsina lidi se rozhoduje spise podle fyzicke moznosti linky (tj, vzdalenosti od ustredny). DSL roste zdatna konkurence v hikari, tedy opticke vlakno (FTTH). Zatim pokud vim je nabidka pouze v Tokyu, pres Yahoo Hikari BB nebo Tepco Hikari. Tepco je energeticka spolecnost. Sam jsem zakaznikem Tepca, kabel mi natahli pred mesicem. V ruznych kampanich vam vetsinou nabidnou instalaci a modem zdarma, kdyz vydrzite aspon rok. Rychlost v nabidce je 100Mbit, realne je to samozrejme mensi, ale se znamym, ktery ma take Tepco si muzu posilat soubory skoro stejne rychle jako na LAN. FUP zadna, to by si tady nikdo nedovolil :). Hezke je, ze s hikari vam daji za mensi poplatek i IP telefon, takze nemusite platit za linku NTT (takovy mistni skoromonopol). Videl jsem i reklamu na Tepco Video on Demand, ale vic o tom nevim. Za tech 100Mbit se plati 3400JPY, coz je tusim mene nez 1000kc. Velky rozdil ohledne CR vidim v tom ze tady se veskere draty tahaji nad zemi, z duvodu zemtreseni atd. Vypada to samozrejme strasne (kdo tady byl vi o cem mluvim) ale musi to byt financne i legislativne nenarocne. A k nelegalnimu stahovani souboru – ano, nesmi se to, ale delaji to tady podle me vsichni :). Japonci jsou setrni a CDcka draha. Nevim k cemu jinemu by lidem byla 100Mbit linka ;).

  • Moc pěkné foto, je vidět, že plugin NP_PostMan, který jsem upravil SPECIÁLNĚ pro tvoji Nokii 9500 skvěle funguje :-))