Moje zaječí úmysly aneb cena versus služby mobilů.

Patrick Zandl · 20. říjen 2003

Přišel mi minulý týden účet za můj soukromý T-mobil(e). Tři tísícovky není málo. A protože už delší dobu přemýšlím o tom, jestli bych někde neušetřil a potlačuji v sobě nostalgii z toho, že mám mobilní číslo od roku 1996 stále stejné, sedl jsem si v neděli ku kalkulačce a tarifům operátorů.

Moje struktura používání mobilu je jednoduchá:
zhruba 160 minut odchozích hovorů,
zhruba 400 minut příchozích hovorů (ty mají přeci nejlepší tarif :),
300 SMS,
30 MMS zpráv,
silně proměnlivý objem datových přenosů
100 kB WAPu (vlastně jen kontrola serveru)

Největším kamenem úrazu jsou SMS zprávy. Ty prakticky vyřadily Eurotel, protože SMS zpráva za téměř tři koruny, to už mi přijde neúnosné. Po dalším hloubání jsem zjistil, že další zádrhel je v datových přenosech: předem nevím, kolik jich bude a připojuju se podle potřeby. Za minulý měsíc jsem natankoval 23 MB, před tím 80 MB atd a ještě před tím 2 MB dat. Kupovat si kvůli tomu balíček 50 MB dat u T-Mobile mi nepřijde dobré.

Když jsem to tak porovnával, vypadlo mi, že při běžném provozu bych u Oskara ušetřil asi dvanáct stovek měsíčně. Pokud bych provoz důsledně optimalizoval a dával si pozor jakou službu a v jakém množství kdy používám (což nyní nedělám), ušetřil bych Oskarem jen pětistovku.

Můj dlouhodobý argument, že budu platit vyšší ceny u T-Mobile z toho důvodu, že často používám roaming a tam T-Mobile má lepší nabídku v datových službách už je také lichý. Ve Švýcarsku se ukázalo, že jednak ty služby fungují T-Mobile v roamingu poněkud nahodile na to, aby se na ně dalo spolehnout a až mi přijde účet za používání GPRS ve Švýcarsku, přejdou mne i poslední zábrany. K tomu se ještě přidaly moje problémy se sítí T-Mobile v posledním týdnu, kdy mi pár lidí hlásilo, že se mi nemohou dovolat, ačkoliv jsem na signálu a celý pátek mi doma mobil hásil Síť obsazena. U Oskara také pozoruji občasné drobné problémy, ale za ty nižší ceny to stojí - takhle bych si jednou ročně mohl za ušetřené peníze koupit nové PDA :)

Takže tento týden přichází praktický přechod - ještě zkusím popátrat, co je pravdy na tom, že Eurotel má nějaké speciální tarify s levnějšími SMS, ale jak to tak vypadá, Oskarovi přibude další zákazník.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook