Moje Národní Broadband Strategie

V červnu jsem četl na Lupě článek Jiřího Peterky snažící se vybudit diskusi nad Národní Broadband Strategií, což je takový vládní cár papíru s popisem stavu telco v ČR a s nějakým stimulačním programem, co s tím dělat, abychom měli dostupnou broadband konektivitu.

Zatímco se obávám, že vládní verze bude stát na dotacích, přerozdělování, umělých zásazích do trhu, rozhodl jsem se sepsat vlastní verzi NBS v liberálním, nikoliv socialistickém pojetí. Moji NBS najdete zde na Lupě. Zajímavé je, že už se do mně v diskusi pustil nějaký příznivec dotací, kterému fakt chybí státní přerozdělování peněz. To jsem jediný, komu leze krkem myšlenka, že sbor pseudovolených politiků, kteří problému prakticky nerozumějí, rozhoduje o obrovském přerozdělování našich peněz do projektů pochybného provedení a neprůhledného pozadí? A jsem jediný, kdo si nemyslí, že se u takových věcí průhledné pozadí prakticky nedá vytvořit, alespoň ne v tomhle státě? 

Včera vyšel na MobilManii článek Jiřího Hlavenky Telecom má nápadníka věnovaný Vodafone oznamu, že by si rád koupil Telecom, respektive Eurotel. Jiří Hlavenka mne napomíná, že vládní cena Telecomu není záhadně-nezáhadná, ale odvozená od tržní ceny akcií. Asi jsem příliš zkrátil svoji myšlenku, na kterou tímto reagoval, ale nerad bych vypadal, jako že nevím, že Telecom je akciovka kotovaná na burze – pointa mé myšlenky byla v tom, že je hodně zajímavé, že cena CELÉHO Telecomu (byť určená burzou, tedy zcela regulérně) je vlastně stejnou cenou, na jakou Telecom ocenil Eurotel (svoji dceřinku)… Kde je tedy přidaná cena Telecomu? V čem? Kilometry skla a mědi v zemi nikoho nezajímají? Feeeha, to už je docela problém…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

22 komentářů

 • Někdy v dubnu loňského roku, když se objevili první informace o snaze státu koupit pro Telecom 49% Eurotelu, jsem v jednom komentáři napsal, že si myslím, že nejde o zvýšení hodnoty Telecomu, ale pouze o samotnou operaci nákupu, na níž se nabalí spousta lobbistických poradenských skupin kolem Vladimíra Mlynáře (Dobrovský, Pick etc…).

  Už ta sjednaná cena 1.050,000.000,- USD byla zvláštní :-))

  Ze stejného důvodu se bude Mlynář a lidé kolem něj snažit zrealizovat privatizaci Telecomu do konce svého fungování na postu ministra.

  Lidem z MI a z US-DEU vůbec nejde o výnosnost celé transkace pro stát, ale o provize spojené s celou akcí.

 • Moje národní broadband strategie
  Dovolím si s tebou Patriku de-facto nesouhlasit. Nemyslím si, že by zde už existovaly nějaké význačné broadband bariéry a nemyslím si, že by to vyžadovalo nějakou zvláštní národní strategii.
  Za uplynulých 18 měsíců se nabídka ADSL dostala na evropskou úroveň, v podstatě jediný problém s ADSL u nás je ten, že ČTÚ není schopno Telecom donutit, aby všem operátorům účtoval ceny dle svého předchozího rozhodnutí, ba dokonce to afaik nedělá ještě u žádného operátora. Bylo by dobré tam prosadit neomezenou variantu za nákladový přírustek. Ale to je tak vše. Rozšíření už se bude dít bez jakéhokoliv zapojení vlády, protože už i Telecom zjistil, že má smysl.
  Samozřejmě by se měl prodat Telecom, důraz by měl být kladen na přínos pro ČR, tj. nikoliv na čistě kupní cenu, ale měly by zde být i beuty content podmínky. Samozřejmě by měl být zcela transparentní (což je zde největší problém s čímkoliv) a bude-li to výhodnější, měl by se prodat Telecom i Eurotel zvlášť a dokonce bych zvednul ruku i pro to, aby prodejem (jakéhokoliv) státního podniku nesměl vzniknout monopol, tj. monopolní podnik by se musel prodat na části tak, aby nesplňvoali monopolní podmínku (40% trhu).
  Nesouhlasím s bráněním se dotacím – jsem pravičák jak prase, dotace jsou většinou nesmysl, ale je zde jeden bod na který se nesmí zapomínat – Fondy Evropské Unie. Zde leží miliardy, které můžeme pro dobro věci využít, které jsme tam sami poslali a když je nevyužijeme, tak je využije jiný stát. A tyto fondy se dají čerpat pouze jako dotace.
  Nemyslím si, že by měl stát nějak podporovat Wi-Fi či jiné formy bezdrátového internetu – např. přístupem na střechy zadarmo. Je to v pravomocích obcí, nikoliv státu, obce z toho mohou mít peníze, a hlavně by to bylo nefér (nezákonné) chtít peníze po třeba mobilních operátorech a nechtít je po Wi-Fi operátorech, nota bene když jsou vlastně částěčně konkurenty.
  A závěrem – jak už prokázaly mnohé výzkumy – problém s broadbandem v posledním půlroce není ani tak cena internetu, jako dostupnost počítačů a počítačová gramotnost.
  Můj návrh na národní IT strategii je tedy tento:
  vytvořit program pro čerpání peněz z fondu EU na rozšíření počítačů. Velmi slušný počítač se dá při milionovém objemu pořídit za 10 tisíc včetně monitoru! Fondy z Evropské unie zadotují 70% z CAPEXu. Proto by měl být program – počítač pro každého – každý občan starší 18. let by si mohl za 3 tisíce koupit 1 počítač. Tyto tři tisíce by navíc byly odečitatelné z daní a optimálně i možnost platit je ve 12 dvěstěpadesátikorunových splátkách.
  Ten počítač by měl být vybaven modemem, ethernetem, min. 256 Mb paměti, cca. 2 GHz procesorem, libovolným diskem, neměl by být moc rozšiřitelný, OS asi Windows XP (MS by je musel dát zadarmo), kancelářský systém buď to co dá zadarmo MS (a že by se pro milion strojů snažili), nebo nějaký free, a samozřejmě monitor (to co by byli schopni nabídnout).
  Další část peněz by se vynaložila na počítačové kurzy – ty by byly povinné pro všechny nezaměstnané, a přístupné pro všechny. Mohly by se konat na každé škole, kerá by se chtěla zapojit, na jejich počítačích, podle společných učebních osnov.
  Internet by pak každý mohl mít buď přes modem, nebo v 80% státu bude do konce roku dostupné ADSL, spolu s kabelovkami a CDMA bude pokrytí v podstatě stoprocentní. ADSL (po tom protlačení toho rozhodnutí ČTÚ) není problém, aby stálo 500 Kč měsíčně, kabelovky se na tu cenu mohou dostat v klidu také, CDMA jakbysmet. Cokoliv pod to je řešením pro dial-up. Samozřejmě by pak mohlo být zatlačeno na Friaco, když zde bude za 500 ADSL, tak u FRIACO nehrozí přetížení ústředen, off-peak friaco by mohlo stát 300 Kč, full-time pak 500 Kč (zatěžuje víc ústřednu než DSL).
  Pošta by mohla dát ke každému počítači na rok či dva zdarma certifikační klíč, v dlouhodobém horizontu by se jim to vyplatilo. Samozřejmě by pak měli slevnit.
  S masivním rozšířením počítačů věřím, že by by vznikly i související aktivity jako elearning atd. samy od sebe.

 • [2] Povinné počítačové kurzy pro nezaměstnané by bylo vyhazování peněz oknem. Pokud někdo nemá zájem, nepohne s ním nic, prostě by si to tam odseděli a pak by šli domů. Spousta lidí nevidí důvod proč se učit s počítačem, často se toho prostě bojí. Jak je chcete nutit – a proč? Protože nám připadají počítače jako střed vesmíru?

  Systém od MS zadarmo, to je asi fór, co? 😀

  Ačkoli mi počet jeden milion compů připadá jako značně přestřelený, vezmu-li ho za bernou minci, vychází mi z toho dotace sedm miliard. To je reálné? A co antimonopolní úřad? Je tady vůbec firma, která by to byla schopna pokrýt? A co by to udělalo s trhem po skončení akce? Víte jistě, že by z toho nebyl další INDOŠ? Podle mě ano.

  Nějak mi to přijde jako hovadina.

 • [2] hm… a k čemu těm lidem počítač bude. Podle těch průzkumů, co jsem četl, bych řekl, že každý, kdo počítač potřebuje, ho u nás už má. Problémem jsou tedy ti lidé, kteří zatím nevědí, že jej potřebují… a ty nepřemluvíš jakoukoliv cenou, když jim to prostě nedává smysl.

  Počítače se rozšíří odspodu, ne zeshora. To je prostě fantasie, která neprojde… a jak říká Jerry, má to další praktické vady.

  Můj plán nepřináší okamžité řešení, ale snaží se nedeformovat trh, naopak ho narovnat a nechat ho rovný. Obce – jasně, nemusí své střechy dávat zadarmo, ale pak jim stát přestane dávat své dotace. Je to něco za něco. stát něco chce, obce chce – vyjdou si vstříc. samozřejmě to platí i pro pronájmy gsm operátorů.

  Ale souhlasím s tím, že čerpat dotace z EU je správné, ale vlastní bych rozhodně nerozdával 🙂

 • [3] No motivovat nezamestnane by slo asi jedinou moznou metodou – penezma. 😉 Udelas zaverecny test: budes mit vyssi podporu, protoze mas snahu. Neudelas nebo se neprihlasis dostanes mensi podporu, protoze na to kasles.
  Samozrejme asi ne kazdy ma na to naucit se pracovat s pocitacem, ale mohli by tu byt dalsi rekvalifikacni kurzy se stejnym systemem, ze kterych by si nezamestnani mohli vybrat.

 • [1] A jejda, panackovi uniklo, ze MI uz Telecomem moc spolecneho nema 🙂

  Jooo, kdyby zminil kolotukovu bandu, to by byla jina. Jenze to se nehodi. Ze by byl panacek kamos s pany Surnakem a Formanem?

 • [2] Vicemene se shodujeme v tom, ze problem je nejvice v te gramotnosti nez v technice.

  Zas na druhou stranu neverim, ze pocitacova gramotnost se da natlacit seshora, ta musi prijit zespoda. Pokud uz tlacit tak pres skoly, pres deti dotycnych.

  Viz tez moje prispevky na Lupe k tomu clanku.

 • Nepamatuji si přesně výsledky těch výzkumů, ale nějak snad 50% lidí někdy vyzkoušelo práci na počítači, ale jen 25% jej má doma. Peníze jsou IMHO hlavním důvodem, proč jej nemá více lidí, alespoň těch 25%, kteří na počítači dělají, ale nemají jej a jsem přesvědčen, že i někteří z těch 50%, kteří nevyzkoušeli by to zkusilo, kdyby jej doma měli.
  Právě podle těch statistických dat je podle mě nesmysl učit na počítači někoho, kdo počítač doma či v práci nemá, protože dvouhodinový kurz bez možnosti praxe druhý den zapomene.
  Je krásné snažit se učit zespoda – samozřejmě to funguje lépe, jenže PODSTATNĚ pomaleji. Jestliže budu předpokládat, že se 100% dnešních dětí sžije s počítači, tak i z těchto 100% dětí jen 25% má doma počítač, takže prostě své rodiče na počítači nenaučí. Takže si tyto děti koupí počítač až budou dospělé a pak budou i jejich děti umět s počítačem a za dalších 40 let budou tyto dnešní děti ve většině ve společnosti. Tohle chcete?
  To že Indoš dopadl jak dopadl není problémem myšlenky, ale realizace. Samozřejmě, že můžeme všechno předem zatracovat, protož Indoše se ujali čuráci a stejně by to dopadlo i nyní, protože tam sedí stejní zkorumpovaní zmetci. Ale jde to i jinak, stačí se koukout na Slovensko.
  Ale ze stejných důvodů pak můžete odmítnout jakoukoliv jinou akci.
  7 miliard z fondů EU není moc, firem, které to jsou schopny pokrýt je tu několik (FIC dokáže chrlit 100 tisíc počítačů měsíčně, a pak tu má továrny ještě Autocont a ještě někdo), samozřejmě by to mohlo (muselo) dělat více firem a to by bylo i v plus pro soutěž. Každý rok máme přiděleno několik desítek miliard, které nejsme chopni využít (letos tuším využijeme jen 7 miliard ze 45 přidělených!)
  Jsem přesvědčen, že by MS dal software zadarmo – viz ono Slovensko a mnoho dalších zemí. MS by bylo jasné, že by velmi utrpěl, kdyby to nedodal a naopak nic neztratí, když to dodá. Když bude v každém stroji Windows, tak se lidé naučí Windows a bude mít věrné uživatele. Horší je to s Officem, i proto by samozřejmě muselo proběhnout výběrové řízení na OS + kancelářský balík s důrazem na cenu a použitelnost a když by to dopadlo Windows + staroffice, tak by se opět mohl MS oprávněně obávat ztráty pozic. Ale to je minoritní otázka.
  Je tu 5 milionu domácností, já věřím, že by si 1 milion domácností počítač pořídil. Samozřejmě by tu byly určité ztráty vzniklé tím jak to někdo prodává načerno v cizině, ale budou zanedbatelné (částečně se jim dá bránit).
  Školení by tak měla hned větší význam, mohla by být efektivnější (e-learning po internetu, když by měl každý počítač s připojením).
  A na bezdrátový internet prostě zapomeňte – já vím, že to zatím nevidíte, ale v horizontu dvou let to bude absolutně minoritní záležitost. ADSL má potenciál oslovit do dvou let 0,5 milionu domácností v ČR, náklady jsou oproti bezdrátům zlomkové, rychlost instalace řádově vyšší, spolehlivost jakbysmet. Stačila by maličkost – aby nejen Contactel a COL, ale i ostatní mohli nakupovat ADSL 512/128 za 396 Kč a nové 256/64 za 300 a byla by na trhu nabídka pod 500 Kč. A kdyby se dali fakt do počítání a prodávali to o 30 Kč dráž neomezné, tak to prostě Wi-Fi nemá šanci. I když byste se dostali s podobnou rychlostí na o něco nižší cenu, tak ADSL bude z principu vždy kvalitnější, spolehlivější, nebude vyžadovat antény atd. A rozdíl padesátikoruny už pro nikoho nehraje roli.
  Bezdráty se přesunou do sousedských sítí a do vykrývání hluchých míst. Prostě bychom na tom byli stejně jako kdekoliv jinde na světě.

 • mírně offtopic: z tisku
  Podle informací ČTK bude Českému Telecomu při nadcházející privatizaci 51% akcií v držení státu zřejmě radit Deutsche Bank. Banku firma vybrala ze zhruba desítky oslovených finančních domů, ale dosud s ní neuzavřela smlouvu. "S Deutsche Bank jednáme a tato jednání mohou vyústit v mandát poradce pro podporu privatizace," potvrdil mluvčí Telecomu Vladan Crha. Vedení ČTc si vybralo vlastního poradce vedle konsorcia Credit Suisse First Boston a České spořitelny, které najal Fond národního majetku.
  Nevlastní náhodou Deutsche Bank taky ČRa? A neúčastní se náhodou tendru na koupi Aliatelu? Jsem snad jediný, který v tom vidí konflikt zájmů?

 • [8]
  > proto by samozřejmě muselo proběhnout
  > výběrové řízení na OS + kancelářský
  > balík

  A Ty myslis, ze by si MS nepohlidal, aby dopadlo "dobre"? 😉

 • [4] Podívejte, mě by se docela líbilo mít doma počítač (pochopitelně s přístupem na Internetu, jinak ne), ale s manželkou na mateřské a malými dětmi to opravdu nepovažuji za takovou nezbytnost, abych vyplázl 20kKč za hw a pak ještě měsíčně sypal kdovíkolik providerovi. A ve finále na jeho používání ani neměl čas, při těch malých dětech. Za tři tisíce bych neváhal.

 • [11] [8] Mi to připomíná tu situaci, která nastala a dotovanými PC v Británii, když to před několika lety udělali jako program pro zvýšení počítačové gramotnosti obyvatelstva. Nabídli hromadu dotovaných počítačů sociálně slabším.

  A pak se až třetina (dle odhadů) těch počítačů objevila po bazarech a prudce klesky ceny bazarových počítačů, na druhou stranu prudce poklesl prodej nových. Firmy se vztekaly, že vláda podporuje nerovnováhu na trhu, průběžně projelo pár žalob, skončilo to mimosoudním vyrovnáním snad ve všech případech, aby nebyl extra skandál.

  Ne, přímé dotace ze státního rozpočtu ne.

 • [12] Děkuji. Něco takového jsem měl na mysli i já, jen jsem nevěděl jak to formulovat aby to nebyly jen všeobecné plky.

 • [8] Situaci na Slovensku neznám, ale pokud by výsledkem mělo být něco jako Windows Starter Edition, tak nevím nevím… 😉

 • [12] Jasně, jak jsem psal, s tímhle by se muselo předem počítat a myslím, že by se to vyřešit dalo tak, aby to nebyl problém:
  1. jak jsem psal, počítač by se kupoval ve 12 měsíčních splátkách po 250 Kč. Proto by jej lidé jen těžko prodávali ještě v době, kdy jej nevlastní – splácí. Samozřejmě právní důsledky ale i psychologické
  2. počítač by byl skoro nerozšiřitelný. Dala by se do něj přidat paměť, jedna PCI karta a to je tak vše. Prostě vše on-board a v miniBTX case. Po takových počítačích se dveře v bazarech netrhnou. Pro začátečníky ale jako stvořené.
  3. ale hlavně – viděli jste někdy ceny v bazarech? Za tři tisíce tam takové počítače můžete mít už dnes. Možná s o třetinu pomalejším procesorem, zato rozšiřovatelnější atd. A když byste tento počítač měli prodat za rok (viz 1), tak aby na tom měl něco ještě ten bazar, tak by byl prostě neprodejný.

 • [15] když jsou ceny v bazarech tak super, tak proč by si lidi měli kupovat nějakou nerozšiřitelnou šunku? A proč si je nekupují už dnes?

  Nepřijde mi to jako dobrý systém, ostatně propadák Redboxu počítače a podobné aktivity u Telecomu mne v tom jen utvrzuje, že tudy cesta nevede.

 • [16] Redbox imho přišel příliš brzy, v té době ještě lidé nebrali nic na úvěr. Navíc zavazovat se platit počítač dva roky bylo v té době příliš, protože žádný komp dva roky nevydržel. Dnes 70% lidí už nakupuje na úvěr, počítače vydrží delší dobu a navíc by zde byl jen rok.
  Proč to nenakupují dnes? Prostě proto že jsou jeté, protože se bojí problémů atd. Jsou samozřejmě také dražší, ovšem jen kvůli marži bazaristů (většina repasů je dovezená z německa, kde to dávají zdarma za odvoz, takže náklady jsou minimální).
  Myslím, že by trh počítačů nebyl kvůli tomu saturován – naopak by se velmi rozrostl trh periferií, vybavenější počítače by se kupovaly stále, navíc zvýšená gramotnost atd. by v horizontu dvou let znamenala větší zájem o počítačovou techniku.

 • [17] Žofiji jsem vybral v bazáči počítač před tak čtyřmi lety, byly na něm windows 95 a přeinstalovala to až letos, když už fakt potřebovala USB 🙂 Takže vydržely už tehdy, i ten systém 🙂

  Udělat okuchanou šunku s all-on-board není problém, stejně jako na tom pak honit MSIE a MP3 a další jednoduchosti. a takovou sestavu lze střílet už dneska za lacino. Jenže co je za lacino. fungl nový s monitorem dělá tak 20 kKč s DPH…

 • [18] Kdysi jsem měl hodně co do činění s FICem a ten počítač, který pak Compaq prodával za 42 tisíc o 5 kilometrů vedle v Hypernově mu FIC dodával za 10 tisíc plus DPH (včetně Windows 98 SE v té době).
  A to byly "jen" desetisícové série měsíčně.
  Tady by nebyl problém udělat hodně dobrý počítač hodně levný, ale právě udělat jej za takové peníze v takové kvalitě, aby jej každý chtěl, ale nikdo nemohl prodat.
  Hlavně ale by to bylo "něco" – můžeš proti tomu mít jakékoliv výhrady, ale fakt prostě je, že než nevybrat z fondů EU nic, tak je lepší tohle. Samozřejmě se to dá ještě nějak vylepšit, samozřejmě by to vyžadovalo transparentnost a neúplatnost (kvůli čemuž to asi u nás nikdy nebude), ale imho by to pomohlo rychleji a bylo snáze praktikovatelné než ty tvoje návrhy.

 • je nesmysl dotovat PC pro domacnosti. Jste trochu zaslepeni svoji pocitacovou orientaci. To uz by radsi ty penize dal na ty silene novomanzelske pujcy. Podle logiky, na co nam bude pocitacova gramotnost kdyz vymreme.

  Nekde jsem cetl zajimave priprovnani, vetsina lidi ma dnes mobil, takze by pro nemel byt problem si koupit starsi PC v cene 3-10tis na Internet. Splatky dnes nabizi kde kdo.

  Hodne lidi i kdyz doma maji PC pro deti, tak ho sami nepouzivaji. Nevedi na co. A to se zmeni jedine postupne s celkovou naladanou spolecnosti.

  PS: necpete porad PC do statnich uradu (chodite tam?). INTERNET DO KAZDE HOSPODY.

  PPS: nedavo jsou kopil tatovi PC. Takze zeddola to funguje.

 • [20] evidentně to furt nechápete. Na novomanželské půjčky vám EU nedá ani floka. Tady nejde o nic jiného. Celý ten můj nápad je samozřejmě absolutní nesmysl, kdybychom ho měli platit. Ale když by 70% dala EU (a protože jsem měl na starosti získávání prachů z EU, tak vím o čem mluvím když říkám, že by to realizovatelné bylo), tak by to hned smysl získalo a za ušetřené peníze by si novomanželé pak mohli koupit kočárek, dětskou postýlku a tisíc plýnek.

 • [21] A co teprv kdyby si důchodci pořídili VoIP, z cenou pasušálu která by pokryla rychlost potřebnou pro VoIP. Hned by důchodci vymizeli z měst a vykecávali by se přez VoIP telefon bez nutnosti PC.