Moc-li je spokojen zarytý Applista s Androidím mobilem?

Mám ho už zhruba půl roku. Huawei P9 Lite ve verzi 3GB RAM. Chtěl jsem si vyzkoušet, jestli telefon za polovinu ceny iPhone SE a se stejnou deklarovanou hardwarovou výbavou pod Androidem bude užitný.

Užitný je. Zvykl jsem si. Výhod a nevýhod je celá řada, dlužno říct, že je to jiný svět a je třeba si zvykat.

Bod první: ergonomie

Tady je třeba si zvyknout především, ale budete si těžko zvykat na to, že každá aplikace se ovládá jinak a často dost zásadně. Unifikace napříč aplikacemi moc neexistuje, vlastně žádný UX úzus se nezachovává napříč vším. I když to záleží: Huwei má své své grafické rozhraní EMUI, tam je to jinak, než u rozhraní Xiaomi (důsledně kopírujícího Apple) nebo čistého Androidu. V praxi ale aplikace budete používat různé a tedy s různými UX předpoklady.

Pak jsou tu systémové nekonzistence. Moje aplikace na SMS třeba neumí přejít na seznam přijatých SMS podle jmen lidí jinak, než tím trojúhelníčkem pro návrat zpět. Když ho omylem zmáčknete podruhé, přejdete do jiné aplikace.

Android je peklo UX, jak se tu někdo vysmívá iOS, že nelze prstem dosáhnout do levého horního rohu displeje, tak to je v Androidu zcela marginální (a rovněž přítomný) problém. Pro lidi, kteří nemají rádi přechody, to bude ovšem tragédie. Zejména nekonzistentní používání zkratek a gest, například z některých aplikací prostě nejde označit kus textu a zkopírovat (paradoxně třeba v mojí SMS aplikaci).

Bod druhý: přechod mezi aplikacemi z iOS na Android

Pravda je, že za řadu aplikací na iOS jsem si zaplatil a na Androida je kupuju znovu, ale nebylo jich moc, kde jsem musel platit extra. 1Password nebo IA Writer, abych jmenoval ty nejdůležitější. Většina ostatních je dnes už jen rozhraní ke cloudovým službám a tam je to jedno, protože samotná aplikace je zadarmo: Spotify, Dropbox nebo Evernotes. Důležité je, že prakticky na všechno vyjma nástrojů od Apple jsou Androidí alternativy, ovšem lepší je to předem prozkoumat. Pokud budete hledat náhradu za nějakou konkrétní aplikaci (jako já za OmniOutliner), budete potřebovat prozkoumat celou řadu aplikací, z nichž řada je opravdu peklo v použitelnosti a až od druhého pohledu zcela nehodných byť zkušební instalace. Paradoxně největší problémy jsem měl s aplikací pro SMS. Funkčnosti iMessages integrující SMS a rich IM klienta nedosahovala žádná, pokud jste se nechtěli smířit s dlouhou dobou startu či řadou dalších problémů.

Bod třetí: všudevlezlá reklama

V androidích aplikacích je prakticky všude, v některých aplikacích se mi ji nepodařilo ani vypnout, jinde to jde za peníze. Tohle tedy na iOS zdaleka v takové míře není. Krom toho se opravdu bojím, že mě Android šmíruje víc, než bych chtěl. Nejenom v té čínské úpravě. 

Bod čtvrtý: SD karta

Androidisti se Apple smějí, že ji nepoužívá. Až ji začnete na Androidu používat, dozvíte se, proč. Pěkně zdržuje systém. Máte tedy dvě možnosti: udělat z ní jen úložiště dokumentů, s nímž se pracuje pěkně přes ruku, nebo ji zaintegrovat do systému (což umí až vyšší verze, ale 6 už je snad běžná) a pak počítejte s pěknýma prodlevama i v případě, že jen přesunete pracovní prostor aplikací. Což teprve, když přesunete aplikace samotné. Už ten proces není zrovna přímočarý a budete to asi dlouho v nastavení hledat, protože firemní verze rozhraní to dávají někam jinam. Dobrá rada: pokud chcete slušnou odezvu systému, SD kartu používejte tak na fotky, hudbu, videa a to ještě jen pokud jste velký fotič.

Bod pět: integrace do systému

Zejména pak možnost psát SMS a zprávy přes desktop počítač. Jde to přes aplikace třetích stran, ale je to ne zcela spolehlivé a do jednoduchosti Apple to má daleko. Není to ale nepřekonatelné a je to nakonec řešitelné spíš změnou workflow, kdy jsem si s řadou lidí zvykl psát přes Facebook Messenger nebo Whatsapp.

Bod šest: pořád někde něco nastavujete

Android je nastavováním pominutý. I když se to zlepšilo od verze 3, i šestá verze Androidu pořád s něčím buzeruje a připomíná se, že máte tu vyčistit disk, tu povolit přístup někam. Řadu programů před prvním spuštěním musíte nějak nastavit, nebo jsou nepoužitelné. Android vám dává možnost si vše přizpůsobit, ale musíte tomu věnovat dost času. U Apple přistoupíte na Apple workflow, nic nenastavujete, zpravidla ani nemůžete a většinou zjistíte, že to workflow je vymyšlené lépe, než byste to vymyslel vy sám. Takže pracujete hned a ušetříte čas.

To je asi to nehorší, co mě popudilo. Další stesky už jsou model od modelu. Micro-USB je proti Lighting konektoru Apple opravdu slušná pruda (někdy ani dva pokusy nejsou dost), ale to vyřešíte (snad) USB-C. Příjemná je naopak čtečka otisku prstů na zádech telefonu, až na to, že na mém Huawei rozhodně neuvolnila místo na spodku panelu.

Co je pro mne obrovská pruda, je velikost Androidích telefonů. Koupil jsem si model, který má displej 5,2 palce – bylo to to nejmenší, co mělo důstojnou výbavu hardware. Menší s dostatkem paměti, slušným procesorem a fotoaparátem, abyste pohledali, rozhodně těžko v oficiálních nabídkách českých obchodů či alespoň trochu věrohodné firmy.

Ano, na velký displej se zvyká velmi dobře na sledování a čtení, ale rozhodně ne na nošení. Telefon nemohu nosit v kapce kalhot, v přední kapse se nemůžu ohnout ani na zavázání boty, v zadní si nemůžu sednout. Takže kamkoliv přijdu a sednu si, musím telefon vyndat z kapsy, položit ho na stůl a pak si vzpomenout, že ho při odchodu musím zastrčit. Při lítání po venku to ještě jde, dá se strčit do kapsy u bundy, ale uvnitř s tím mám problém. Musím se přiznat, že tohle je jeden z největších osobních záseků na telefonu.

Co je pro mne asi největší výhoda?

Baterie. U iPhone se dostává baterie do půl roku do nepredikovatelného stavu, kdy se telefon vypne, ačkoliv minutu před tím ukazoval dvacet procent kapacity, kdy se vypíná v zimě a kdy musím denně dvakrát dobíjet. Na Androidu / Huawei P9 Lite (a před tím Xiaomi, Sony a další modely) se nic takového neděje. I když běžím v ostré zimě, telefon drží a zčista jasna se mi nevypne. Při běhání v zimě v horách dosti uklidňující stejně jako při schůzkách v zimním městě.

Result?

Po pravdě řečeno, z mnoha důvodů by se mi iPhone líbil více, nebýt té baterie. To je velká výhoda, která převáží drobné opruzy jednorázové (jako byl převod dat) i nekonzistenci UI a další drobnosti. Jen ta velikost telefonu se mi zajídá, ale to si zakrátko nepomohu ani u iPhone a budu muset vyzkoušet, kde nosí telefon ostatní…

Jinak má Android své výhody a nevýhody, stejně jako iPhone. Oba mají silné a slabé stránky někde jinde, nejnovější verze Androidu 6 a hlavně 7 ale stírají ty hlavní rozdíly, zejména dříve problematickou intuitivní použitelnost. U dobře vybaveného Androidu (hlavně paměť, 3GB RAM je vážně dobrý základ) nebudete nijak zvláště zklamáni a nadupané Androidy jsou obecně pro běžného uživatele srovnatelné s iPhone. Tím se mu ale také blíží cenou, taková Samsung S8 je nádherný kousek se skvělým displejem a překvapivě praktickým protažením těla, jenže cena už je taky někde jinde.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

27 komentářů

 • Velká výhoda iOS zařízení – budete dostávat pravidelné aktualizace systému cca 5 let od vydání zařízení (příklad iPad 2 se mi postupně aktualizoval z iOS 4 až na 9, ta verze pravda udělala přístroj prakticky nepoužitelným z důvodu otřesného výkonu). Srovnejte s čímkoliv na androidu a zapláčete… i vlajkové modely dostanou max. 2 verze navíc s obrovským zpožděním (na své Galaxy S6 čekám na Android 7 už 8 měsíců).

 • Takže všechno kromě baterie je na Androidu horší? To není moc dobre vysvědčení 🙂
  Ovšem pravda je, že s tou baterií je to fakt otrava. iPhone se mi klidně vypne, když chvilku předtím říkal, že má 18%. Nebo najednou skokem začne ukazovat 1% a vydrží na tom hodně dlouho a člověk neví, jestli se vypne za pět vteřin nebo za 20 minut …

 • Zvažuji, že bych zkusil IPhone. Protože často poslouchám audioknihy, tak je pro mě důležitý dobrý audio přehrávač. Je na iOS nějaký, který má tyto funkce?
  – automatické spuštění při připojení sluchátek
  – přehrávání „po složkách“ (nesnáším Ynteligentní třídění a zobrazování přes MP3 tagy, alba apod.)
  – pamatování si posledního přehrávaného souboru nezávisle v každé složce, včetně pozice v tom souboru
  – po ukončení vyrušení (notifikace, hovor, …) automatické pokračování v přehrávání s tím, že se záznam vrátí o X sekund zpět, pro obnovení kontextu poslechu

  • Na iOS jsou všechny knihy dostupné přes systémovou aplikaci iBooks. Textové i audio knihy. Funguje to prostě jako knihovna, ze které si vyberete, co chcete číst či poslouchat a můžete mít takto „rozečtených“ několik věcí. iOS Vám při připojení sluchátek nabídne přehrávání toho, co jste naposledy poslouchal (hudba, audio kniha, YouTube, filmy), ale Váš poslední požadavek to asi neumí. Nezkoušel jsem, většinou si pamatuji, kde jsem přestal 🙂

 • To s tou baterií je chyba jakého typu iPhonu? Já mám iPhone 6 – už má odkrouceno tak cca 1,5 roku poměrně slušného zápřahu a baterka je i po stovkách cyklů úplně v pohodě.

  Je pravda že to nehrotím že bych nechával baterku úplně vybíjet ale rozhodně si na baterku v jakémkoli apple zařízení co jsem měl nemůzu stěžovat – narozdíl od jiných vždy vydržela po celou dobu zařízení. Měl jsem jeden vadný kus u Macbook Air, což ale apple uznal jako výrobní vadu (baterka spadla z ničeho nic na 40% a nešla na víc nabít) a i po 20ti měsících od koupi zařízení ji vyměnil zdarma.

 • To s tou baterií může být výrobní vada, apple na to má někde stránku, kde se zadá seriové číslo a pak se ukáže, jestli váš telefon patří mezi postižené. Pokud ano, zadarmo vám baterii vymění.

  https://www.apple.com/support/iphone6s-unexpectedshutdown/

 • To s tou baterií je docela divné. iPhonů jsme měli doma kvanta od prvního do současných a s baterií byl problém snad jen u 3GS. Já v současnosti jako primární používám iPhone SE, který jsem koupil hned po uvedení a žádné problémy s baterií nepozoruju. Na testování software tu mám starý iPhone 5 – a i když je kapacita baterie už o něco nižší, pořád se to chová slušně a žádné skoky v úrovni nabití či vypínání bez varování jsem nezaznamenal.

  Naopak baterie u Samsungu S5 Neo šla do háje po roce nepříliš intensivního používání.

 • Výhodu Apple poznáš v okamžiku, kdy telefon ztratíš, nebo ho někdo ukradne.

  iPhone – koupit nový, připojit kabelem, počkat, máš telefon ve stavu, v jakém jsi ten starý opustil
  Android – koupit nový, přihlásit se pod stejným Google účtem, počkat až se něco přenese a něco ne, vytrhat si vlasy při pokusu uvést telefon ÚPLNĚ do původního stavu, oběsit se

 • 4 roky používám telefony s Androidem a nedávno jsem dostal firemní iPhone 7, takže procházím něčím podobným, jen z opačného pohledu. Osobně si na iPhonu nejvíc cením toho, že člověk dostává pravidelně aktualizace. U Androidu je to výrobce od výrobce (nejlépe je na tom Google, potom asi Sony a třeba u Samsungu z roku 2013 jsem nedostal aktualizaci nikdy!). 5 let podpory mi ani tak nechybí. Osobní telefony střídám po dvou letech a u těch starších se to dá řešit instalací alternativní ROMky, takže i na tom starším Samsungu, který máme pořád v rodině, je dnes nejnovější Android.

  Co se týče jednotnosti a propojenosti, tak tam určitě rozdíl je, ale nejsem odkojený ekosystémem Applu a nemám od něj žádné další produkty, takže mi to jaksi nevadí.

  Co se týče velikosti, přijde mi velikost iPhone 6/7 ideální, jen by mohli zlepšit poměr velikosti obrazovky vůči tělu, která je pořád jedna z nejhorších. Velmi podobnou velikost má řada Compact od Sony, která je asi jedinou možností, pokud chce člověk dostatečně výkonný hardware v malém těle.

  SD karta mi nevadí. Můžu díky tomu mít v mobilu celkově přes 100 GB prostoru, což má člověk jen u těch nejdražších iPhonů za 25k. Na interním disku mám aplikace, na SD kartě obsah, aplikace jako Spotify nebo Netflix dnes umí ukládat přímo na SD kartu, stejně jako foťák. Jen u videí mám nastavené, že se ukládají na interní paměť, protože průměrná SD karta prostě datový tok FullHD a vyšší pořádně nepobere.

  Co se týče reklamy, tak holt byznys model na Androidu je jiný. iPhonu se standardně rovnou platí za aplikaci. U Androidu je verze zdarma plná reklam a potom placená verze bez reklam. Pokud je člověk ochotný za aplikace platit, nevidím mezi nimi zásadní rozdíl.

  Co mi naopak vadí na iPhonu? Na to, že si nemůžu pořádně přizpůsobit UI a že holt budu mít pořád jen mřížku aplikací, jsem si už zvykl. Co mi chybí naprosto fatálně, je aplikace, která dokáže filtrovat telemarketingové hovory. Na osobním telefonu s Androidem jsem díky tomu neměl takový hovor už dva roky. Negativně hodnocená čísla nechávám automaticky odmítat a přečtu si jen notifikaci, jací šmejdi se mi pokoušeli dovolat. Před tím jsem měl takové hovory minimálně dvakrát do týdne. To samé nyní s firemním iPhonem. Pak mi vadí taky nic moc kvalita audio výstupu přes Bluetooth, která se třeba se Sony nedá ani srovnat. No a nakonec i ta cena. Dávat za telefon přes 20k je fakt hodně, zvlášť když top modely s Androidem stojí třeba po roce polovinu. Ano, dá se koupit iPhone SE nebo C, ale ty mi dnes přijdou opravdu jako taková šidítka.

 • Milane,

  aplikaci na blokovani obtezujicich hovoru je nekolik a funguji dobre 🙂 Iphone SE neni siditko ani omylem. Je to vlastne 6S v tele 5. Jedine co nema je 3D touch. Maji ho deti pote co jsem jim koupil androidy a po mesici a pul je vymenil. Nebe a dudy.

  • TOP modely Samsung S8 za polovinu toho co iPhone? Kde?

   • K iPhone SE: nekritizuji výkon, ale především obrazovku. Ta je na dnešní dobu až směšně malá. S tím už bych opravdu pracovat nemohl. Pro děti možná dobré. Možná to vyhovuje i některým dospělým, proti gustu žádný dišputát. Mně ale ne. Zvlášt, když si vezmu, že Samsung 7 se dá dnes sehnat za stejné peníze.

    K těm top modelům: vypadlo mi tam po roce od uvedení. Samsung S7 je pořád špičkový mobil, velmi srovnatelný s iPhone 7 a jde sehnat od 11,5k. Podobné to je u ostatních značek, Sony Xperia XZ byla uvedená před něco víc než půl rokem a dnes jde sehnat za 12,5k. A to jsou jedny z těch dražších značek. Když se budeme bavit o loňských top modelech značek jako Huawei, dostaneme se pod 10k.

  • Co Apple zveřejnil API pro správu příchozích hovorů, tak už se objevila aplikace pro blokování hovorů:
   http://apple.co/2ouCiMy

  • Telemarketingové hovory jdou omezit přímo u operátora, stačí požádat o blokaci předávání svého čísla do seznamů call center (že je to aktivní číslo).

   • Možná jdou takto omezit, ale rozhodně jim nelze zamezit. Možná jste si všiml, že vás občas krátce prozvoní neznámé číslo. Tím si telemarketingové firmy oťukávají, které číslo je „živé“, a potom volají. Žádné seznamy od operátorů nepotřebují.

 • Šmírování a reklamy jdou trochu omezit appkou Mobiwol. Polovina aplikací připojení k internetu nepotřebuje, tak jim ho rovnou zakážu a většině povolím jen WiFi. Ale taky mám pocit, že jsem vytěžený do posledního bajtu.

  Taky jsem hledal solidní mobil pod 5″, umírá mi baterka, nakonec mám objednaný Galaxy A3, uvidíme.

  • Android treba rootnuť, nainštalovať adaway, xprivacy, nejaky firewall a titanium backup. Potom môžem riadiť privilégia a povoľovať prístup na internet len tým aplikáciam ktorým to chcem povoliť. Môžem zálohovať image celého telefónu lokálne a nie do nejakého cloudu ktoviekde a podobne. Ale nie je to pre každého, treba sa v tom trošku vyznať a nepovažovať za mínus, že aplikácie treba nastavovať.

 • Měl jsem 3GS, tam baterka fungovala několik let dobře.

  Pak jsem měl pětku, po 3/4 roce začala baterka dělat to co popisuješ, reklamoval jsem, DOSTAL JSEM NOVEJ TELEFON (teda prý repasovanej, ale nikdo by nepoznal že není úplně novej). Ten funguje do teď, i když už ho nepoužívám já. Baterka současnému pasivnímu uživateli vydrží 3-4 dny, a to už je stará cca 4 roky.

  Poslední 2 roky mám šestku, i při celkem aktivním využívání vydrží 2 dny.

 • Pri čítaní takýchto porovnaní mi vždy napadne moja skúsenosť – jazdím s éčkovým mercedesom a rozhodol som sa porovnať ho so Superbom. Nesmejte sa, v motoristických časopisoch Škodovka vyhráva aj nad takýmito autami. Realita? 2x tak drahé auto, navyše renomovaná značka je o svetelné roky lepšia. A dtto platí pri takýchto porovnaniach, chytiť telefón za dve stovky a čakať zázraky? Dospelák by už mohol mať kontakt s reálnym svetom, netuším, odkiaľ sa tieto nezmyselné testy berú…

  PS: Mám iPhone aj Samsung Note a používam ten druhý, aj keď uznávam (niektoré dokonca výrazne veľké) výhody ekosystému Apple. Mne skrátka vadí, ak si niekto uzavrie platformu a určí, čo je pre mňa najlepšie.

 • Jako zarytý blackberrista můžu jenom povzdechnout, že Vám už nemůžu doporučit „mrtvého koně“. Doposud spokojeně i se všema omezeníma užívám Z30 s OS10 a jednou jsem se pokusil sesednout a zkusil levnější android, shodou okolností od Huawei. Never more. Věřím tomu, že nějaká vlajková loď Androidu ( Samsung, i ten Huawei ) by byla lepší, ale za 2,5kKč za zánovní Z30 dostanete UI, jaké chcete, možnost nainstalovat Android aplikace ( ne všechny ) a nedostižný poměr výkon/cena. Ale s tím dál neupgradovaný systém, starý runtime modul Androidu. Nevím jaké budou nové BB s Androidem, zatím jsou přepálené cenově, tak jsem je ani nezkoušel, při mým zacházení mi mobil za dvacet tisíc nikdo ani nepojistí 🙂

 • K tomu psani SMS z desktopu a notifikacich z telefonu na desktopu: jeden cas jsem pouzival https://mightytext.net/ – fungovalo to spolehlive a slozite mi to nepripadalo. Nemam ale zkusenost s iOS MacOS nativnim resenim, tak to treba ma Apple jeste jednodussi :).

 • Díky za články na toto téma, řeším teď totéž. Po 5,5 letech (!) s iphone 4 řeším co dál, mám dokonce i nějakou slušnou slevu od operátora (to je na jinou diskuzi že … ) A řeším jestli iphone SE nebu huawei P9 lite 2017. Do lepšího modelu investovat nechci, je to jen telefon. Nakonec to vidím spíš na ten iPhone SE kvůli focení, zůstatkové hodnotě a mám doma i v práci iMaca, i když ten malý display mě štve …