Mobilní TV bude mít v roce 2010 přes 124 milionů uživatelů

Informa vydala věštbu, podle níž bude mít v roce 2010 mobilní televize přes 124 milionů uživatelů. Informa přitom očekává, že přes 60% uživatelů bude používat nový formát DVB-H, jen menšina uživatelů především v Koreji a Japonsku pak S-DMB nebo T-DBM, dohromady 33 milionů uživatelů s mírnou nadvládou terestrického příjmu T-DBM nad satelitním. Zatímco letos by se mělo prodat 131 tisíc telefonů vybavených pro příjem mobilní TV, v roce 2010 pak bude celkem 83,5 milionů telefonů s podporou mobilní TV. Studie vůbec nepočítá s televizí šířenou v CDMA/WCDMA sítí přes multimedia broadbast, což je zvláštní, ale budiž.

Samsung a jeho T-DMB telefon

Otázka je, nakolik máme takové předpovědi věřit. Nechtěl bych vypadat jako škarohlíd, ale nějak nevidím velké využití pro takovou funkci. Zatímco streamované video má svou výhodu v tom, že si ho pustíte, když máte chvíli, skouknete si ho, když potřebujete, televize vysílá a vy si můžete maximálně tak vybrat kanál, nikoliv však pořad. Když na nástupišti čekáte na tramvaj nebo u doktora na prohlídku, budete koukat na prostředek seriálu – k čemu to bude? A když přijdete domů, pustite si pravděpodobně velkou TV s pořádnou obrazovkou, kvalitním rozlišením a skvělým zvukem, nebudete koukat na jednopalcový displej.

Tím netvrdím, že bych si neuměl představit situace, kde bych mobilní TV použil. Umím. Ale nějak se mi nezdá, že bych to dělal tak často, aby z toho mohl být živ celý mobilně televizní ekosystém. Bude jistě příjemné na chalupě nebo na výletě nepromeškat defenestraci komunistické vlády, jenže neobsloužil by mne lépe streaming? Nebylo by lepší, kdybych si vybral já, co mne zajímá, protože mobilní televizi budu sledovat většinou v časovém tlaku na to, abych mohl čekat, až konečně přijde pořad, který mne zajímá? Nebude spolu s problémem nízké návštěvnosti stoupat tlak na množství reklamy v mobilní TV nebo na paušální platbu? Budu chtít koukat na TV u které si nejsem jistý, zda pořady jsou přestávky mezi reklamou nebo je tomu opačně? Nebo kolik se bude za takovou TV měsíčně platit, pokud za stažení stupidního loga platíme 50 Kč?

Řekli byste, že jsem zaujatý proti moderním technologiím (já? Haha), ale nějak se mi nezdá, že pokles kvality televize a její vyšší cena by měly být ospravedlněním za možnost sledovat ji kdekoliv. Umím si představit jiný koncept. Veliký LCD panel s vestavěným HSDPA modulem. Zmáčknu tlačítko na ovladači a na displeji si vyberu z nabídky svého operátora ten film, který bych chtěl shlédnout. Film se začne stahovat do paměti displeje a za deset minut, půl hodiny nebo hodinu (to všechno mi displej je schopen propočítat přibližně dopředu), až bude dostatečný kus nebo celý stažený, si film v klidu přehraju. Právě jsem zaplatil 100 Kč za film a mohu si jej přehrávat tak dlouho, jak budu chtít s tím, že operátor mi dovoluje si půjčit jen čtyři filmy najednou a když chci další, musím jeden předešlý smazat. Tohle je podle mne mobilní televize.

Aby mobilní televize fungovala tak, jak predikuje Informa, musel by se dramaticky změnit styl toho, co je v ní vysíláno. mTV by se musela soustředit na krátké pořady s délkou do 30ti minut, musela by měnit požadavky obecenstva. Podaří se jí to? Možná ano, jenže v periodě generací. Nemyslím, že by v pěti letech získala deset procent uživatelů mobilních sítí v ekonomicky silných státech. Vy ano?

Update: nejsem sám, kdo si to myslí, na TheFeature vyšel podobně laděný článek, zřejmě rovněž ponouknutý těmi odhady Informy. Jednu větu za všechny: In the early 90s „interactive TV“ was a well-hyped concept.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • Napadlo už někeho, že mobilní televize vlastně existuje docela dlouho? Ma cca 4000 si můžu koupit TV s malým LCD displejem na 4 tužkový baterky a koukat se na terestricky vysílané TV. Koik lidí si takové krabičky koupilo? A kolik je opravdu používá? Neznám nikoho. Je to v západní Evropě a USA lepší? Pochybuji.

  To jen protvrzuje Patrickovy názory – mobilní TV je na nic. Kolik že mělo být v Evropě podle ronomovaných studií z roku 2000 mobilů pro sítě 3G???

 • [1] Naprostý souhlas. Až bude v ČR masové digitální vysálání v DVB-T (už to klepe na dveře). Tak si ten kdo chce mít mobilní TV koupí malou LCD TV s podporou DVB-T a není co řešit. Bude mít spoustu TV programů a rádií v digitální kvalitě. Navíc DVB-T nevadí odrazy v šíření el. mag. vln které vznikají například ve městě mezi domy…

 • no kdyz to bude v mobilu zadarmo, tak to mozna vyzkousim. Ale, ze bych nejak nutne potreboval vsude koukat na TV, tak to urcite nepotrebuji. Nehlede,ze u mne TV vyrazne prohrava pred Internet (www, icq, games).

  Prdstava jak v MHD za jednu ruku vysim na tyci a vdruhe sleduji telenovelu je zabavna. (nestujte blizko dveri, nebyli by jste prvni komu zlodej zarizeni vytrh a utekl).

 • Já bych věřil spíš nějaké variantě "podcastu" s televiznimi pořady, nejen do mobilu. Ale televizi (žádnou) nemám už víc než deset let takže asi nebudu ta pravá cílová skupina pro živé vysílání do mobilů 😉

 • Souhlas s nazorem, uz jsem to tu psal, jedine spravne reseni je obraz na vyzadani, ted chci (posledni) zpravy, ted chci dokument podle me olby, ted chci ten a ten dil serialu, ano toto mozna i na telefonu, a lepe jak pise Patrick na prehravaci ktery dokaze film stahnout uchovat a pustit na velke televizi. Jestli to nekdo dokaze dostat do telefonu a v patrcne kvalite i prehrat na velke televizi, parada 🙂 ale prenosna klasicka televize byt digitalni je na nic… stejne jako dnesni televize, bude jen vice kravin na vice kanalech…. tahle studie je stejne jako 90% vsech studii uplne scestna a vychazi z dnesniho pohledu a v tomto pripade jeste z velmi zkresleneho dnesniho pohledu. Vzdyt kdo dneska vubec kouka na bednu doma, natoz nekde jinde?

 • Mobilní televize je podle mě ukázkou toho, jak málo "někdo nahoře" přemýšlí o tom, jakým způsobem používají lidé mobilní telefony. Těžko lze hledat důvody, proč by měla být televize v mobilů úspěšnější než kapesní analogové TV. Jen proto, že je v mobilu? Navíc vás někdo bude nutit platit měsíční paušál a koupit si divný telefon s velkou, ideálně širokoúhlou, obrazovkou.

 • Tenhle příspěvek mě připomněl tu reklamu na nějakou zupanadupanou Nokii, co teď jde v televizi. Jak sedí dva kamarádi u stolku a koukají se na televizní přenos F1 (?) na mobilu. Šílenost. Kdyby přišel další kamarád, tak už si nemá kam sednout, nebo na to neuvidí. Nedokážu si představit, že by někdo chtěl sledovat video na mobilu jindy než v případě nějakých opravdu akutních událostí (jako ta defenestrace). Jinak je to blbost.

 • souhlasim s clankem, ale v mobilu se ujalo mnoho funkci, ktere jsou "zbytecne" a ani bych je tam neocekaval… MP3, video, hry, fotoaparaty….

  Vse rozhodne cena a uzivatelsky komfort 🙂

 • Ja bych rekl, ze se to nakonec prosadi.. ne masove ale urcite sve misto si to najde, jako existuji kanaly na ruzne teleshopingy tak proc by nemohli byt MobTv , treba zpravodajstvi, porno, a vyse zminene teleshopingy… Dle meho sve zakazniky si to jiste najde..

 • Taky si myslim ze mobilni televize v mobilu nebude mit velke uplatneni-zvlast, pokud by se za ni muselo platit. Se streamovanym videem uz by to mohlo byt lepsi, ale nevim, nevim. Nekteri lide si to mozna poridi, ale asi z duvodu aby se ukazali pred ostatnimi, ze maji televizi v mobilu(jak je to i se spoustou jinych sluzeb), ale jinak to asi nevyuziji. Osobne mam mobil, ktery umi prehrat video v celkem solidni kvalitei s titulky(Siemens SX1), ale film jsem si na tom pustil asi jednou.