Mobilní sítě jsou stejné mystérium, jako jiné esoterní víry

Včera jsem dostal několik připomínek, že poslední spoty věnované UMTS jsou sice megazajímavé, ale také meganesrozumitelné. Baba – taková je již podstata magie, že se kryje slůvky a zaklínadly laikům nesrozumitelným, neboť nějak se vrstva privilegovaná od chátry odděliti musí, říkají klasikové magie v družné diskusi nad korbílkem časně před svítáním…

Abych to upřesnil. V pondělí vyšel v Týdnu můj článek věnovaný bezdrátovým sítím, který jsem v souladu se zadáním napsal pro naprosté laiky a s omezeným rozsahem 10 tisíc znaků, což je dost i málo. Samozřejmě jsem záhy dostal několik ohlasů typu “jak jste tam mohl nenapsat, že karta Fuckin-Tuckin XY nejede 11 Mb/s, ale jen 9,5 Mb/s, protože…” A tak jsem si potřeboval trochu spravit náladu napsáním článku, který bude odborně na úrovni a to pokud možno pochopitelný jen těm pár lidem, kteří jsou dost hluboko.

Psát článek pro laiky je vždy velmi nevděčná věc, protože hodně lidí má dojem, že nelze laikům sdělovat mystéria a že teprve pochopením jazyku mystéria smí laik překročit hranici sakrálního prostoru a stát se účastníkem mystéria. Velmi poutavě to na jiném mystériu přibližuje čaroděj Istred: “…kdyby se prozradilo, že takovou roli může stejně dobře splnit i prasečí krev, která se dá, samozřejmě, získat i mnohem snadněji, začala by s čáry experimentovat kdejaká holota. Ale když ta holota musí získat tu tak fascinující panenskou krev, dračí slzy, jed bílých tarantulí, vývar z usekaných ruček nemluvňat nebo z o půlnoci vykopané mrtvoly, tak si to nejeden rozmyslí.” (Kdo poznal?)

Ano, věřím docela tomu, že vztah mezi technickými odborníky a laiky se zcela podobá klasickému vztahu mezi sakrálnem a profánnem, čemuž v obouch případech slouží jazyk mystéria, umělá hranice oddělující privilegované od chátry.

Snadno nazříme, že toto oddělení nemůže být, už z podstaty omezenosti lidské existence, naprosto striktní a nepřekročitelné, že je naopak žádoucí, aby z řad laiků ti nejlepší prošli cestou zasvědcení a stali se nositeli mystéria. Otázkou ovšem je, jak toto zasvěcení má probíhat. Tradiční mystická škola dbá na co nejdramatičtějším průběhu naplněném odříkáním, strázní a pokorou. Středověké školství se v tomto ohledu nechalo plně poučit a veškeré vzdělávání založilo na tomtéž, což nebyla z počátku zcela špatná myšlenka, protože působila krajně selektivně a mezi vzdělancem té doby a průměrným člověkem byl diametrální rozdíl, kýžený to stav mystické tradice.

Byli ovšem lidé, kterým se zazdálo vpravdě kacířsky, že obecně vyšší užitek bude, pokud hladina vzdělání bude vyšší a toho je třeba dosáhnout zjemněním zasvěcovací cesty. “Škola hrou”, pravil Komenský, načež ho katolická lobby vypakovala ze země a ponechala po dnešní časy školu a rákosku v jednotě.

Jsem téhož kacířského názoru – zasvěcení lidem má přicházet ve formě srozumitelné, nikoliv selektivní, protože mobilní a bezdrátové sítě, ačkoliv samy o sobě jsou mystériem, nejsou mystériem výlučným ani tajným. Společnosti neplyne žádný prospěch z toho, že jen přísně uzavřená skupina tomuto mystériu rozumí. Prospěch z toho plyne pouze společnostem – těm firmám, které v mystériu jsou, jsou ve vnitřním kruhu a nechtějí, aby osoby z vnějšku do kruhu vstupovaly dále, než nakolik strážcové kruhu vnitřního povolí.

Výsledkem je nutný střet názorů, protože moje činnost je v podstatě činností podvratnou. Laicizuji mystérium, sděluji jej ve formě pochopitelné a to je ochránci mystéria považováno za hřích, který je třeba ztrestat, nejlépe pak pochybností o tom, zda takový hříšník vůbec je schopen explikovat mystérium, když jej sám není hoden a tedy jej vlastně ani nedosáhl.

Co dodat, kromě poznání, že zákony platná pro mystéria stará tisíciletí, jsou v platnosti i pro mystéria novodobá, pro “technické kulty”. Samozřejmě, že článek o HSDPA by mohl být pochopitelný i laikům, ale musel by být podstatně delší a mne osobně by nedělal takovou radost tím, že do tak krátkého úseku se mi podařilo vměstnat tak obsažné sdělení. Otázka tedy zbývá, co jest lepší: zda delší a pracnější článek, který ocení řádově více lidí, nebo kratší a technicky údernější článek, který ocení jen těch 12 lidí svítících tu do UMTS dostatečně hluboko?

Abych nevypadal jako pitomec, pro jednou jsem napsal ten článek dle vzoru dvě. On to je opravdu mnohem menší problém, než ten článek napsat tak, aby ho pochopil i laik.

PS: A k těm esoterním vírám – i mobilní sítě jsou vírou. Opravdu rozumíte všemu tomu, jak fungují? Nebo jen věříte tomu, co jste se někde dozvěděli jako výklad jejich funkčnosti?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • Jenze ono jedno z druhym spjate jest. Teprve kdyz se technologie stane uchopitelnou pro sirokou masu, tak to prinese jeji rozkvet (viz wifi, v posledni dobe GSM a fenomen PC). Nejsem si jisty, ze v tomto se to da k vire prirovnavat. Ta jakmile se stane uchopitelnou pro masu, tak prestava fungovat. Tim se lisi od technologie, tam je pouze nutne posilit support line 😉

 • [1] .. a opravdu jsi si tim jisty? 🙂

  Ja naopak mam pocit, ze tim tvrzenim potvrzujes Patrickova slova. Jakmile WiFi pochopily masy lidi, technologie jako takova timto pochopenim pomalu prestava fungovat. :]
  Dokud si strili pres kopecky wifi spoj jeden nebo dva lide, tak je to OK a vse funguje. Jakmile se do toho pusti dalsi 4 "teoretici" se svymi plechovkami od parku, razem to nejede skoro nikomu. :] A teoretici zesiluji a zesiluji signal, ackoli to ma efekti nulovy.

  Kdyby CDMA pouzivala omezena skupinka lidi, vsem to bude litat 800 kbps. Jakmile se to toho nahrnul dav vyznavacu P2P siti, razem to v nekterych oblastech nejede skoro nikomu.

  Atd.
  Trochu prehanim, priznavam. Ale podstata prokouknuti viry jako skazy technologie je v tom snad zrejma. 🙂
  Jinou veci je, ze ani opacny extrem neni idealni, jelikoz nevede ke zlevnovani technologie a jeji dostupnost je vzdalenejsi.

  Jinak si ale nemyslim, ze bych byl vyznaval viru mobilnich siti. 🙂
  Ja tomu duveruju. Ale jinak jsem ateista. :]

 • [1] ale naopak, kazda vira prosperuje teprve s masou. Jak vira v mobily, tak jakakoliv jina (treba katolicka).

  [2] bane lahvoni, také věříš 🙂 od čeho je odvozena důvěra nežli od víry. jistě, nevěříš, že spasení je skrze mobil, ale třeba v to, že když máš signál a zaplaceno, můžes si mobilem zavolat… 😉

 • Tangero diky za zamysleni 🙂

  Ostatne ze stejnych duvodu delame CZFree.Net – Skola Hrou.

  Chapu, ze nekteri budou diky tomu sfinit pasmo "plechovkama", ovsem ja jsem presvadcen, ze by tak cinili stejne, ovsem 1) nekoordinovane nemaje czfree.net/mapa, 2) bez moznosti sebevzdelani pres CZF forum a bez pomoci konzulatace se zkusenejsimi kolegy v blizkosti bydliste nekde na pivu, ktere sezenou prave pres forum.

 • [3] Na potrebnosti mas pro technologii i viru se shodneme. Jenze si tak myslim, ze je prave treba rozlisovat zda masy vire/technologii veri nebo zda uz si ji vykladaji sami. A proto trvam, ze tady prave v te fazi samoouchopeni technologie rozkveta a vira pada.
  Example "VIRA": Ve fazi, kdy masy veri vsechno funguje jako na dratkach. Pak lze dokonce virou masy ovladat (coz me vede k nove otazce, zda stejnou schopnosti disponuje technologie).
  Ve fazi, kdy se masy pokusi uchopit si viru sami, tak to vede k jejimu zaniku (a obvykle vzniku viry nove). Patrick asi najde historicke priklady lepe, me napada treba husitstvi.
  Example "TECHNOLOGIE": Ve fazi, kdy masi veri vsechno funguje opet velmi dobre. Nelze je sice podle me technologii ovladat, ale lze jim uctovat horentni castky. Coz je mozna jeste lepsi. Ovsem jakmile technologii uchopi, tak nezanika, ale prodeje se dostanou na svuj vrchol. Lahvon tu sice spravne poukazuje na nasyceni, ale to se tyka pouze nekterych (typicky bezdratovych technologii).
  Takze myslim, ze tu maly rozdil je. Ale hlavne: my tady na marigoldu jsme takovi knezi nizsiho zasveceni (prosty lid UMTS nezajima), takze by veleknez Patrick mohl tohle respektovat a i ve svych slabsich chvilich se vyjadrovat pro nas srozumitelne. Kdyz si chceme pocist v sanskrtu, tak tu mame vucako 😉

 • [5] Ale naopak, příkladem budiž WiFi. Původně technologie pro lokální sítě, pak ji nějaký věrozvěst přinesl do komunitních sítí, došlo k překopání víry v lokálnost na víru v to, že WiFi je něco více a rázem tu byly rozsáhlé sítě založené na wifi 🙂

 • [6] Ano, jenze to je porad to stejne wifi jako driv. Coz se o kalisnictvi a ortodoxnim katolictvi rict neda (teda zastupci jednotlivych stran by urcite nesouhlasili).

 • ooo veleknezi co si zadas za obeti?