Mobilní operátoři prožrali peníze na rychlý mobilní internet

V Hospodářkách vyšel článek Mobilní operátoři potřebují vybrat peníze na rychlý internet, příplatek má být 50 korun, debatu stran vyznění článku jsme rozproudili na Twitteru, ala tam se zle vysvětlují obsáhlejší souvislosti. Takže to blognu. 

TL;DR verze: naši mobilní operátoři peníze na upgrade sítí na LTE v minulosti projedli (vyplatili na obrovských dividendách). Neinvestovali žádný rozvoj, proto mají dnes sítě podinvestované a přechod na LTE je bude bolet. Na LTE ale migrovat musí, protože svět GSM a 3G končí. Takže chtějí, abychom to znovu zaplatili a smířili se s mizernými službami. Což průzkum accencuristů nějak okecává. Proč mizerné služby? Protože operátoři se dohodli, že budou stavět síť společně. Místo čtyř konkurenčních sítí tedy budou spíše dvě, možná ale i jedna – na odlišení kvalitou služby zapomeňte. Další deset mizerných let před námi.

Delší verze

Článek vysvětluje, že naše mobilní operátory bude během tří let stát výstavba LTE přes 25 miliard Kč a aby tuto částku zinkasovali zpět, budou potřebovat zvýšit výdoj (tedy ARPU) o 50 Kč měsíčně od uživatelů, kteří mají mobilní internet. Podloženo exklusivním výpočtem Accencure. Jinak na tom operátoři prodělají a zchudnou.

Takže kalkulačku do ruky. Pokud budeme počítat výdoj z uživatelů mobilního internetu na hlavu, jde o 3 miliony hlav á 50 Kč měsíčně, celkem 1,8 mld Kč ročně. Za zmíněných devět let životnosti business plánu pak jde o 16,2 miliardy Kč. Předpokládám, že operátoři ty peníze potřebují čistá ruka, tedy jde o částku bez DPH.

Drobný zádrhel: k požadovaným pětadvaceti chybí devět miliard, což je sice bagatelní maličkost, ale bývá lepší vědět, co a jak. Operátoři mohou počítat s nárůstem počtu uživatelů mobilního internetu (velmi pravděpodobné) nebo uživatele nechtějí inkasovat z hlavy, ale ze SIM karty, v tom je článek nejasný. Také pravděpodobné. Až potud vše dobré.

Článek ve skutečnosti nedává smysl v několika ohledech.

Bod první: operátoři chtějí své klienty zinkasovat znovu za něco, za co už je zinkasovali, tedy za přirozený upgrade a obnovu sítě.

Což je samozřejmě jejich právo jakožto majitele, jenže je nefér tomu říkat “peníze na lepší služby”. Ty už se totiž projedly, když posledních deset let tuzemští mobilní operátoři každý rok vypláceli svým matkám tučné dividendy a jiné odvody (aby se zabránilo danění), jako jsou “poplatky za značku” atd. Dividendy jsou v pořádku. Jenže ty z českých dceřinek byly významně vyšší, než u dceřinek v jiných zemích. Proč? Protože v Česku neexistoval konkurenční boj, ale oligopolní postavení operátorů, kteří si nekonkurovali ani cenami, ani službami. A protože od roku 2003, kdy se v Evropě začaly stavět sítě třetí generace, se v tuzemsku do 3G prakticky neinvestovalo, dalo se do roku 2012, kdy se s investicemi v nějaké míře započlo (výměnu pár základnovek opravdu nepočítejme) vyplatit hodně peněz na vyplacení matkám. Nejlépe tuto kapitálovou situaci popisuje fakt, že si naši operátoři na investice do sítí ani nepůjčovaly od bank. Za prvé nebylo na co, za druhé ty relativně nízké částky zatáhli ze svého ročního zisku.

České mobilní sítě jsou zoufale podinvestované, což nejlépe vynikne při pohledu na tuhle dva roky starou mapičku, která oběhla Twitter.

A na ní je vidět jen signálová část záležitosti: jsme na tom v EU nejhůře, co se rychlých dat týká. Jenže české mobilní sítě jsou na tom velmi špatně i po všech jiných ohledech. Když Telefonica koupila Eurotel (nazývejme tak mobilní síť dnešního O2), provedla nákladovou optimalizaci, vyházela interní týmy techniků, přestala investovat. Podinvestovanost Eurotelu byla podle interní zprávy O2 z roku 2011 na hranici miliardy euro (další podinvestovanost jde na vrub pevné sítě). Tehdy mě zajímalo, co s tím budou dělat, nechápal jsem, že je možné to takhle dělat. Udělali s tím to, že firmu prodali a problém už není jejich problémem.

Máme tu tedy tři mobilní sítě, které mají outsourcovaný rozvoj, minimální novou výstavbu, ale také zatím minimální obměnu. Zjednoduše řečeno se základnové stanice dlouho přirozeně neobměňovaly na novou technologii, to se dělá až v posledních dvou letech a tím také vzniká 3G pokrytí. Nevznikají ale hromadně nové sajty, které jsou potřebné na dokrytí, probíhá jen malá optimalizace problémů souvisejících s přechodem na jiné rádiové spektrum. Nejlépe na tom je dle mého odhadu T-Mobile, ale ani tam to není žádná sláva. K tomu připočtěme poddimenzovaný backbone, tedy propojení jednotlivých základnových stanic a jádro sítě, i zde se s investicemi do páteřní optiky začalo teprve nedávno. Dokud se honil hlas a trocha toho EDGE, nebylo potřeba do toho investovat, jenže jakmile začnete klienty lakovat, že vaše LTE jede stomegabitem, začne trochu haprovat, když máte onu základnovku propojenou pár megabity a nadřízené uzly stomegabitem. Agregace se stává nepřítelem. No a protože řada toho byla vyvedena na jiné firmy formou outsourcingu, je jejich ochota upgradovat přímo úměrná vaší ochotě platit před několika lety, neboť upgrade u liniových staveb neuděláte ze dne na den.

To byl první problém: operátoři peníze na upgrade 3G i LTE prožrali.  To zapříčiňuje, že máme nejmizernější mobilní služby široko daleko a minimální výhled na zlepšení. Teď je po nás jen chtějí znovu.

Druhý problém: LTE je přirozený upgrade. Nelze ho minout, pokud v mobilech nekončíte.

Jak to? Inu, stávající pásma jsou plná. Pokud nemají operátoři končit s tím, že tři a půl milionu aktivních SIM karet u každého z nich je konečná, potřebují frekvence. Ty nakoupili. Jenže do moderního frekvenčního spektra nedostanou nic, kromě LTE. GSM jim nikdo do 2,6 GHz portovat nebude a i v osmistovce by se dost opotili. Takže pokud chtějí nabízet další služby dalším klientům, na LTE migrovat zkrátka musí. A pokud mají být grafy nových aktivací erektilní, je třeba migrovat spíše dříve, než později. Mimochodem, v Česku počet aktivních SIM karet dlouhodobě stagnuje. Ne proto, že se nerodí noví klienti, ale hlavně proto, že je minimální podpora M2M aplikací a chytrého bundlování SIM karet pro různá zařízení k účtům. Tím se nevyvíjejí nové strojové aplikace využívající mobilní sítě.

Třetí problém: operátoři O2 a T-Mobile se dohodli na sdílení LTE sítě. Jednání vede i Vodafone. Ve výsledku je tedy pravděpodobné, že valná část nové LTE infrastruktury bude sdílená všemi třemi operátory (kolik a zda skutečně jen jádro či i rádio, se ještě uvidí – to také bude znamenat, jak moc se budou sítě lišit), ti si ponechají svou jen stávající GSM infrastrukturu, kterou již mají hotovou a kam budou padat hovory (hlasové služby LTE zatím moc neobsluhuje). V praxi se tedy pro moderní klienty preferující data nabídka služeb tří operátorů nebude zásadně lišit. K tomu přidejme čtvrtý problém problém:

Čtvrtý problém: ČTÚ nedefinuje kvalitativní kritéria LTE pro data, pouze specifikuje minimální rychlost. Jaký bude rozptyl a zpoždění už podstatné není, stejně tak skutečná rychlost. Je to trochu jedno, tyhle testy jsou obecně hodně diskutabilní, ale ve výsledku je pravděpodobné, že spolu s problémem číslo tři se nám dostane jediné LTE sítě, která bude ještě hodně kvalitativně mizerná. A protože datoví klienti nebudou mít možnost zvolit si fakticky jinou síť, budou mít smůlu. Bude existovat teoretická konkurence, ale ve skutečnosti to bude jen zacementování stávajícího bídného stavu na dalších deset let.

Za tři roky ode dneška budeme mít obchodní nabídku tří LTE sítí, bude nám svítit ikonka LTE v mobilním telefonu. Datová nabídka bude fakticky dražší, než je dnes, přes nějrůznější příplatky, data budou o něco rychlejší, ale nebude to tak zásadní. Na krajích měst a na venkově bude kvalitní LTE připojení stále vzácností. Pokud budete chtít používat služby jako palubní radar nebo M2M komunikace jednotlivých elektrospotřebičů, budete si muset řádně připlatit nebo využívat proprietární, pro tuzemský trh vyvinutá “řešení”. Překročení hranic do Německa zase poznáte nejenom čistotou okolí, ale i na displeji svého chytrého telefonu. Akorát už bude fuk, jestli pojedete přes Teplice nebo přes Plzeň…

 

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

19 komentářů

 • Ad Problém první:
  Investice do 3G probíhaly v letech 2009 až 2011, menší část pak ve 2012. Od té doby se (s výjimkou obměny 3G u O2 v Praze a Brně a občasnému rozsvěcení kapacitních nosných u všech tří operátorů) opravdu neinvestuje.
  Investice do 2G jsou vidět v poslední době u Vodafone, který rozjel dlouho odkládanou obměnu 2G (odměnou mu za to jest, že má teď moderní BTS HW, na kterém spouští LTE snadno a rychle, a síť zmigrovanou na IP).
  Jak bude vypadat investování z pohledu domluveného sdílení 2G/3G sítí, to teprve uvidíme.

  Co se týká backbone, přepojování na optiku je v plném proudu u všech tří operátorů, i když jde opět o něco, co má zpoždění. Samotné BTS na vesnicích jsou často připojeny starými pojítky, což bylo dlouho vidět zvlášť na kvalitě sítě O2 (čti: mizérie).

  Jinak souhlas.

  Ad Problém třetí:
  Ve skutečnosti si operátoři svou 2G infrastrukturu ve sdílené části republiky neponechají. Pár O2-TM sdílených 2G BTS už svítí na Pardubicku a Hradecku. 3G sdílení je tři roky osvědčený model, bude tedy rozšířen. Západ kompletně obslouží TM, východ O2. Stejně tak u LTE. (Čest výjimkám jako Praha a Brno.)

  Ad Závěrečný komentář:
  V případě tarifů s menším datovým objemem ke konzumaci spíš proběhne nezlevnění a zvýšení datového limitu.
  V případě tarifů z vyšší části spektra ke zdražení dojít může, je to vidět na zaříznutí neomezeného i 30 GB tarifu u O2 a podobně 30 GB tarifu u TM. Pokud nezasáhne konkurence, asi to nakonec zůstane na Úřadu a jeho analýze trhu č. 8 a případných následných opatřeních.
  Na venkově a krajích měst LTE připojení nebude vzácností, tam naopak LTE vyroste jako první. Zatímco na západ, sever, východ od nás jsou země, kde běží 3G na 900 MHz (a díky tomu mají vynikající pokrytí), u nás svítá naděje až s LTE 800. Stavět 3G pokrytí v českém terénu s využitím 2,1 GHz pásma by byl dost rozmar – kde to dávalo smysl, tam pokrytí je. LTE díky frekvenci 800 MHz (a 900 MHz u VF) konečně umožňuje mít rychlá data v každé díře – včera jsem například potkal LTE 800 v kopcích mezi Ostrovem nad Ohří a Jáchymovem, kde jinak je pouze EDGE. A stejně tak to už dnes výborně funguje i na mnoha dalších místech v ČR. Tohle mi v článku dost výrazně chybí.

 • Radek: díky za doplnění. Já jsem s tím upgrade popisoval situaci před LTE – snad jsem to tam i někde psal, že do konce roku 2011. A máš pravdu, LTE800 jsem opomněl, ale ani tady nejsem optimista. LTE v nízkém pásmu má svá specifika, se kterými je třeba se naučit pracovat a myslím, že externí firmy na to budou dost prdět.

 • „Stavět 3G pokrytí v českém terénu s využitím 2,1 GHz pásma by byl dost rozmar“
  „– kde to dávalo smysl, tam pokrytí je“

  to neni doufam mysleno vazne ta druha cast vety…jen v mem okoli se nabizi nekolik sanci… i takova jak z jedne BTS se 3 sektory pokryt az 7 obci…je to odflakle az beda !

  v dosahu mam jednu „master“ BTS TM a O2, ta od TM to ma k optice (kterou ma v zemi O2 tak 5km, ta O2 taky tak nejak, sem zvedaf dokopou li ji tam)

  s upgradem MW pojitek bych problem tolik nevidel, pokud nejaka stara drbka pri sirce kanalu xyz prenesla 25Mbit., prenese pojitko nove generace klidne i 5x tolik a ze pojitek operatori nakupuju vagony je jasne. Jinak litala po netu info v dobe budovani 3G, ze k BTS kde frci HSPA+21 se daval 25Mbit pojitka…dobra „sranda“…

 • Ad 3G na 2100 – v Německu to zvládli. Ale řekl bych, že to byla jiná doba a Němci šli do 3G hodně zostra a až zbytečně brzy – terminály se objevily až poměrně pozdě.

  U nás se s 3G tak otálelo, až už se ve světě de facto začínalo s LTE a to už pak investice do 3G trochu ztrácela smysl. Navíc se mi zdá, že LTE terminály přicházejí rychleji, než když jsme čekali na 3G.

  Jinak operátoři určitě budou pořád naříkat, jaké to jsou investice a že se musí zaplatit atd, ale to jen testují možnosti zdražit. Jen na regulátorovi, aby ohlídal kvalitu sítě a služeb. A jestli to naši současní operátoři nezvládnou, tak ať pozve někoho jiného a připraví pro něj výrazně motivační prostředí. Časem by snad měly přibýt frekvence na 700 MHz a s tím by se nová síť mohla stavět celkem dobře.

 • Myslim ze VF bude mit LTE sve. Vzhledem k tomu s jakou rychlosti pokryvaji vesnice. Ja uz v podstate po celych cechach mam jen H nebo 4G. A dost dobre si na to zvykam. Strategie kaslem na 3G a menime Edge na 4G je opravdu super. Fakt je mi sumak zda mi to bezi 15 ci 80mbitu (LTE na 900mhz od VF je jen cca do 25mbitu, plne lte 1800mhz je jen letiste, vary a budova vf), ale dost mi ser.. 20kbitu na edge 🙂
  Takze sdileny smejd bude spis O2 a TM 🙂
  Pisu z prdelky u lesa 50km od Phy a hle se 4G 🙂

 • Petr: A ted jeste tu o karkulce jak chytala 4G v lese… vodafone.cz/mapa-pokryti/ Taky pisu 50km od Prahy, a nejblizsi 3G naskoci az po ujeti 8 km v Rakovniku. Jinak co se pevneho pripojeni tyce, tak ve vesnici s 800 obyv. muzu mit ADSL az 5Mbps za petibabu s adekvatne mizernym uploadem. Nastesti za stejny prachy pres 5GHz WiFi 20/4 od mistniho ISP.

 • Všechny zloděje a prožírače,konečně pozavírat!

 • Ja nechapu jedno. Proc operatori prozrali investice v CR a v okolnich zemich evidentne ne? Je to diky regulatorovi nebo diky tomu, ze v okolnich zemich nejsou vsichni operatori jen v zahranicnich rukou a tak matky jen nezraly prachy, ale take investovaly. Coz vede ke konkurenci v dane zemi, konkurence k dalsim investicim atd… Vite nekdo?

  Jinak problem zahranicnich firem pusobicich v CR je obrovsky problem, ktery CR strategicky umistuje do kategorie „zeme konkurujici cenou, nikoli kvalitou“. Ale to je na samostatny clanek.

 • me se libi mavani tim jak dokonale 2G mame proti cizine. Hernajs tech hluchych mist je plny vagon neustale, tak jakepak dokonale !?!

  Sdileni – je kolem toho az moc ticho a to by mohlo neco naznacovat…usili VDF neni az tak velike ze by stavel LTE sam…navic ma snad vse co pokryl 800 v testu, takze oficialne dodnes nic.

 • Nejsem uplne objektivni hodnotitel, protoze pracuju u Vodafone, ale „prožrali“ penize na LTE site operatori nebo jejich akcionari? Mala opcos nadnarodnich firem se staly obeti rychle expanzivni strategie, ktera ted svym charakterem nesedi na vseobecnou snahu globalizovat/centralizovat infrastrukturu i governance model. To se projevuje tim, ze se nyni v dobe postupujici recese/krize/regulace velke skupiny malych opcos proste zbavuji a penezmi z prodeje se dorucuje return to shareholders.

 • A jen ještě na okraj: V bankovním sektoru je to nějak diametrálně odlišné? 😉

 • Vřele doporučuji „Odesláno poštou“ Terryho Pratchetta.

 • Pravda, neshoda s Pratchettem je, že u nás nejdřív „semafory“ chvíli řídila Správa pošt a telegrafů (SPT Telecom) a to bylo pro konkurenceschopnost snad ještě horší. V Ankh-Morporku jde vývoj opačným směrem… ale co kdyby to Česká pošta zkusila znovu lépe radostněji?
  http://youtu.be/6CjutE9wffY?t=2m5s

 • Přeskočení dobudování 3G se bude týkat všech operátorů .. všude se bude rovnou flákat 4G ..

 • Accenčure FTW! Mám slzy v očích… což je super (málo mrkám u toho monitoru) díky. 🙂

 • Nerozumím po technologické stránce LTE, nerozumím tomu ani byznysově, ale už nyní je vidět, že VF se svojí LTE dost zvyšuje kvalitu života na mnoha vesnicích. Aktivně testuju LTE VF na venkově v severních Čechách, především oblast Českého Švýcarska a Frýdlantskhé výběžku. Vodafone nabízí od června službu Vodafone připojení bez kabelu (http://www.skrblik.cz/blog/vodafone-pripojeni-bez-kabelu-bez-omezeni-a-za-349-kc-mesicne-ne-tak-docela/), ve zkratce 4mbit přes den, 8 mbit v noci, 30 GB FUP na určité služby (stahování, multimedia) za 349 Kč (plus splácení relativně drahého modemu). Ve zmiňovaném Českém Švýcarsku jsem měl ADSL o maximální reálné rychlosti 1 mbit (i tak díky bohu za to), nic rychlejšího nebylo možné. Teď mám 4x rychlejší náhradu ADSL za v podstatě stejné peníze. Na iPhonu vidím ikonku LTE v kdejaké díře, ve městech méně, ale třeba v centru České Lípy je 3G s rychlostí 20+ mbit. Neviděl bych to tedy tak černě.

 • vis proc jede VDF tak dobre 3G ? Protoze nezatizena sit pojede dycky skvele ! Neni to tim ze by VDF nejak horentne posiloval, kdepak, chova se jako dalsi 2 hovada v tom smyslu ze nasazuje dalsi nosne na posileni az v dobe kdy uz stavajici vytizeni dosahuje maxim ! Chtel bych videt nejake srovnani datoveho provozu VDF vs konkurence…

 • Aktuální pokrytí lte.ctu.cz a pokrytí v testovacím provozu start-lte.ctu.cz.

 • Ahoj, zajímavý článek.Také mě zajímaly rozdíly rychlosti a velmi mě pomohlo toto:

  https://youtu.be/kT0vPeX5_UQ

  🙂