Mobilní internet není totéž jako internet přes mobil

Včera se mi spousta lidí pokoušela dávat co proto za to, že jsem se odvážil vyslovit svůj názor na Oskarovy datové tarify. Jak prý můžu takto naletět přesunu Oskara do nejdražšího a nejdebilnějšího operátora polokoule.

To máte tak. Při letmém pohledu do Oskarova ceníku zjistíte, že Oskar má levný hlas a SMS, tedy služby, které mu dělají řádově 90% výnosů. To znamená, že v 90% svých nákladů šetříte. Šetříte na tom, že používáte předplacenou kartu maskovanou jako tarif, na tom, že Oskar šetří na callcentru a tlačí všechno do netu, na tom, že všechno jde přímým kontaktem a drahé mezičlánky jsou vyloučeny. Těch deset procent služeb ve výnosech pak dělá několik stovek položek, ve kterých je Oskar zhruba stejně drahý, jako konkurenti – data, loga, zvonění, atd. Rozumný člověk si z toho odvodí, co se samo nabízí…

Podruhé. Zapomínáme na to, že GPRS ani EDGE není určeno k trvalému připojení. Ba co víc, tyhle technologie nejsou určeny ani k častějšímu nahodilému mobilnímu připojení z klasického PC. Nikoliv definicí od operátora, ale technicky. Pikocelly se u nás nerozšířily, takže kapacita, kterou jedna BTS obslouží, je omezená. I proto Oskar nepouštěl ve své síti datový paušál – kvůli trhu 100 000 uživatelů (ze kterého by urval svých 30%) nechtěl ohrozit všechny své uživatele. Však GPRS bylo původně určeno jen ke stahování WAP stránek, když jeho standard vznikal – nebo spíše k připojení mobilního terminálu, nikoliv k připojování PC.

Teď posiloval síť, v posledním roce opravdu (na Oskaří poměry) masivně. Kvůli EDGE, kvůli lepšímu pokrytí. I přes to všechno si nemyslím, že připojení přes EDGE je něco, co je plnohodnotná náhrada připojení k internetu. Nemůžete hrát hry, při psaní ICQ zpráv vám polovina zpráv vylaguje a musíte je posílat znovu, kradné video stahujete století. Co vám zbývá, když do vašeho okresního města Telecom ještě neuráčil dotáhnout ADSL a komunitní síť se vám budovat nechce.

Limit 70 MB dat je málo, bušíte do mne. Asi je. Kolik by bylo dost? Půl giga? To není ani film. Dejme limit na giga. Jenže co když je film na dvou CD? Tak raději dvě giga? A kdyby byl na DVD? Dáme 5GB? Ano, promiňte, slyšel jsem o dvouvrstvém DVD, necháme 10 GB, stačí? Říkáte, že máte právo na více než jeden film měsíčně a stahování filmů u nás není nelegální? Aha, tak to už ale jsme na bezlimitním tarifu…

Oskar velmi pravděpodobně limit do 70 MB nastavil tak, aby respektoval uživatele chytrých telefonů. Odpovídá to mým zkušenostem. Používám Nokia 9500 fakt hustě, jako svoji pojízdnou kancelář v terénu k vyřizování pošty, k občasnému náhledu web stránek, když někde na někoho čekám a nudím se. Natankuji měsíčně necelých 20 MB dat. Znám průměry lidí okolo sebe a jsou na tom podobně.

Jakmile připojím notebook k mobilním datům, udělám 20 MB dat za jednotky desítek minut. Jen reklamy (když je nemám vypnuté a to mám) natočí hravě čtvrt mega na jediné webové stránce. Nemělo by platit, že pokud potřebujete připojený notebook používat k práci v terénu, měli byste si za to zaplatit? Pokud to pro vás nemá cenu rozdílu těch pár stokorun, asi jste to moc nepotřebovali, takže to asi ani nebudete používat a je na operátorovi, aby zkalkuloval poměr ve výnosech na konkrétní křivce cenové elasticity. Osobně si myslím, že to Oskar propočítal dobře, což nic nemění na tom, že jako uživatel bych přál, abych měl připojení zadarmo (a někdo z PRDů mne vozil autem do práce, ať už ta služba zákazníkům stojí za to).

Oskar dal uživatelům vybrat. Buďto mohou stoupat krok za krokem po cenách, pokud používají smartphone – nebo se zastaví na limitu ceny, kterou nepovažuji za přemrštěnou, pokud chtějí používat více, než smartphone. Je to dobré rozlišení. Je to o stovku více, než u konkurence a cena platí i pro EDGE, takže méně, než za kolik EDGE nabízel T-Mobile.

Už jsem to říkal jednou a zopakuji to: Uživateli s full počítačem se v mobilní radiové síti nezavděčíte. A často není ani v některých případech moc o co stát. Tak snad jsem i vám odpověděl 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • Tak jsem si ten na oskarove webu a docetl, ze na to jejich GPRS/EDGE se po preneseni 3 GB zacne vztahovat rychlosti FUP. Na kolik to rychlostne seriznou tam napsano neni, ale predpokladam, ze 64 kbps to asi nebude… 🙂

 • Mám jen malý dotaz k těm smartphonům. Pokud si prohlížíte www stránky, tak se Vám přece také stahují reklamy a obrázky, nebo ne? Takže spíše bych řekl, že tarif je vhodný pouze na email a  velmi vhodný by byl na wap. Jenže wap operátoři zabili a tak nemá po obsahové stránce co nabídnout.

 • [2] operátoři sice wap pohřbili, ale díky skvělé google wap gateway si na mobilu s běžným wapem skoro denně prohlížím oblíbené weby – google HTML stránky přímo překládá do wml. Sice je to trochu osekané, ale texty si na tom člověk přečte bez problémů.

  Přesto si myslím, že cena za neomezené gprs je docela přijatelná jako alternativní pracovní připojení.

 • Bol raz jeden markeťák. Ten vymyslel cenu za službu. Hodil to do placu. Všetci užívatelia to ohodnotili ako dobrú cenu. Aký je záver? Markeťák nahodil cenu pod možnosti trhu a vymýšlal ako ju čo najskôr zvýšiť. Súčastne získal toľko zákazníkov, že sa mu zrútila firma pod náporom objednávok. Nesplnil manažérsku úlohu, zlý markeťák.

  Druhá verzia: Bol raz jeden markeťák. Vymyslel cenu za službu. Všetci to ohodnotili ako cenu vysokú. Markeťák si zachová tvár, cenu skutočne potvrdíl a službu nikto nekupoval. Nuž keď ju nechcel predávať je to nesporne splnenie manažérskej úlohy.

  Kde sa ale podeli užívatelia? A hlavne nechápem, prečo aj pri prvej verzii, aj pri druhej tlieskajú nadšením? Z radosti, že keď budú službu POUŽÍVAŤ, tak zaplatia viac ako u konkurencie? Že nie je dôvod, aby T-mobil alebo Eurotel znížili svoje ceny, aby si udržali zákazníkov? (ktorým sa mimochodom sieť zatiaľ nepodarilo zahltiť)

  Použiť vysokú cenu ako ochranu pred vlastnými zákazníkmi je samozrejme dobré riešenie. Určite Oskara ochráni pred používaním GPRS /EDGE vo svojej sieti.

  Prečo potom ale prišiel s tou službou? Pre koho? Pre ľudí, čo pod využívaním internetu chápu stiahnutie si 10 hlavičiek e-mailu? Čo pod prehliadaním wwww stránok chápu desaťkrát sa rozmyslieť na ktorý odkaz kliknem? Surfovanie po textových verziách? Áno, je to mobilný internet, ale je to ešte vôbec internet ku ktorému by sme sa chceli dopracovať?

  Ale to sa už dostávame k celkovej filozofii používania interntu. A do tej GPRS, keby aj zadarmo, naozaj nepatrí.

  P.S. Prosím o vysvetlenie, či by ste si radšej "…jako uživatel bych přál, abych měl připojení zadarmo" ALEBO "…limitu ceny, kterou nepovažuji za přemrštěnou, pokud chtějí používat více, než smartphone."

 • A jedena myšlianke na margo podobných článkov o akých koľvek službách a tovaroch:

  Vadí mi, keď ľudia schvaľujú akúkoľvek cenu čohokoľvek a dobrovolne pchajú svoje zarobené peniaze do vreciek iných. A vokncom je mi divné, keď to robia ľudia s vplyvom, len tak bez toho, aby to bolo zaplatené PíáR.

 • [5] je to nepříjemné, ale někteří lidé si prostě dovolí mít svůj názor, třeba odlišný a třeba si dovolí považovat dannou nabídku na trhu za zajímavou. Co vám na tom vadí?

  Vy ty peníze platíte nedobrovolně? Někdo za vámi stojí s kvérem a říká, "zaplať"? Nebylo by dobré na něj v tom případě podat žalobu?

  U mne to funguje jinak. Já si vybral nabídku, která mi ze všech vyhovuje nejvíce a tu jsem si dobrovolně aktivoval. Jestli nechcete dobrovolně používat GPRS, tak snad nemusíte, ta doba, kdy jste musel, je dávno pryč!

 • Dovolím si nesouhlasit, těch 90 % je těžce mimo mísu.Hlas i sms má napříklasd srovanatelný T- mobile.Pan Zandl asi neviděl ceníky a služby druhých 2 operátorů.Oskar už není levný oproti konkurenci jak si myslíte.

 • ámen.

  … to není rejpnutí. Naopak bych se pod tenhle patrikův článek klidně podepsal.

  Jirka Hlaváč.

  Btw, jen k tomu dodam. Podle mne neni 1.500,- za dvoumegabit (s limity) od chella pro pripojeni domacnosti moc. Kdyz to fakt umim vyuzit.
  Podle mne neni litr za neomezeny internet pres mobil moc. Kdyz to umim vyuzit.

  A na oboji se vztahuje dulezity fakt. Vzdy si to musim umet obhajit tim, ze i kdyz to umim vyuzit, jestli to opravdu tak moc potrebuji, abych to do toho zainvestoval.

  Ale socialni sluzby to fakt nejsou.

 • [7] pan Zandl hlavně vidí ty faktury a vidí, že pořád je to rozdíl, pokud nevoláte výhradně nějaké speciální destinace. A Po Svém je fakt hustý spořič, zkuste to…

 • [9] Bohužel Po Svém nezkusím, jelikož pro Firemní zákazníky to nelze…..

  Nemyslím si ,že rozdíl mezi Oskarem a ostatními opy je v cenách zásádní.Záleží na struktuře volání………a když se podívate na tarify např TMO, tak rozdíl max 100 kč může nastat…, ale i ve prosdpěch TMO.U 500 HIT nemá Oskar nárok.

  A s čím ty faktury srovnáváte?

 • [10] jak s čím? mezi sebou faktury operátorů. Jistě, na struktuře záleží. Ale když je zhruba stejná a vyvážená, Oskar stále s cenou vede.

 • mimochodem jedno Oskar strašně zanedbal a to je nabídka EDGE telefonů. NEMÁ V NABÍDCE ANI JEDEN!
  Jinak před čtyřiceti dny jsem jim tam způsobil menší kravál na business lince, když jsem si stěžoval, že nemají ani jeden business telefon, jejich nabídka končila hračkama za 8 tisíc. Včera přidali Razr a D500, tak si snad konečně něco vyberu. Ale že neuvedli nic s EDGE (vyjma jedné PCMCIA karty) nechápu, asi bych do toho šel, když už to zavedli, takhle může mít Oskar pokrytý celý svět, ale EDGEovat s ním nebudu.

 • [12] Jak nemaji?

  A co Nokia 9300? 🙂 Navic je to i´managersky telefon jak prase.
  A co Nokia 6020? Take EDGE telefon.

  A Nokie 6230 asi prodavat nezacali, jelikoz jich sla pulka na reklamace kvuli spatne fungujicim datum. 🙂 Alespon ja mel na testovani EDGE u Oskara postupne dve N6230 a nefungovala ani jedna. Na reklamace jich slo dost.
  Nevim co se u Nokie pokazilo, kdyz na 9500 to fungovalo fajn. Stejne jako Motorly V635 a V547.

 • och pardon, 6020 jsem přehlédl, koukal jsem jen na manažerské telefony.
  9300 podle jejich webu EDGE neumí (http://www.oskarmobil.cz/handsets/handset.php?lang=cz&section=&id=109…) a tyhle cihly nepočítám. Eurotel měl v nabídce v té době asi 10 mobilů nad 10 tisíc, Oskar jenom tenhle komunikátor, ale žádný opravdový mobil

 • [14] nj 🙂 Oskaracky mišmaš se vším všudy. V takovém tom textovém infu o N9300 je veta "do práce za vás nepůjde. Ale ulehčit vám ji může! Podporuje totiž Bluetooth, GPRS i EDGE atd."
  Zato dole v tabulce uz EDGE nezminuji.

  Kazdopadne N9300 edge umi. Viz http://www.nokia.cz/phones/9300/

 • Jinak ale uznavam, ze mobilu s EDGE by mohlo byt vic.

  Ale kdybych to chtel obhajovat, jeste bych mohl tvrdit. ze stejne k Oskarovi chodi vetsina zakazniku s mobily od konkurence. ;-))

 • Taky si myslím, že ty Oskarovy tarify jsou dobré. Jako připojení pro mobil.

  Sosači se mi asi s chutí vysmějí, ale za minulý měsíc jsem přes GPRS stáhl 9MB (slovy devět megabajtů) a považuji se ze náročného uživatele mobilního připojení. Fakt. Každých pár minut se mi přes mobil kontrolují maily a ty si pohodlně čtu, připojuji se sshčkem na server a občas prohlížím weby. Nijak se v tom neomezuju a přesto je výsledek oněch 9MB.

  Kdyby to bylo pevné připojení pro "dospělý" počítač, tak je samozřejmě i stonásobek přenesených dat málo. Mobilní připojení ale je jiná disciplína.