Mobile urban legend: uvítací tóny (ringback)

Mám rád městské legendy ve spojení s mobilními telefony – ženy, které uhořely, když se jim vznítil mobil, benzinové stanice, které explodovaly, když při tankování zákazníkovi zazvonil telefon. Ale občas to nic není proti městským legendám, kterými nás častují výrobci a zejména operátoři ve snaze něco prodat. A tak jsem se rozhodl, že semo tamo nějakou úspěšnou legendu zmíním. Narozdíl od těch hořících žen a vybuchujících benzinek jim často totiž věří i lidé z branže. A první příklad, který jsem si vybral, jsou uvítací tóny, tedy ringback. To je takové to vyzvánění když někomu voláte, do něhož hraje nějaká hudba…


Uvítací tóny spustil původně jihokorejský SK Telecom pod názvem Coloring v srpnu 2002. Legenda praví, že službu začalo používat 6,5 milionů klientů a že obratem převýšila klasické vyzváněcí tóny. Díky tomu služba přišla do Japonska i dále do Evropy a nakonec i k nám.


Bavil jsem se o tom s člověkem z SK Telecomu a ukázalo se, že to bylo maličko jinak a že za skvělý výsledky může především jazyková bariéra a zájem inventora systému prosadit jej do světa. SK Telecom totiž službu surově aktivoval pro první měsíce velké části klientů (dle typu klienta) a zdarma. Tím prakticky okamžitě vytvořil velikou uživatelskou základnu, oněch legendárních sedm milionů uživatelů. Velká část zákazníků se později, když služba byla zpoplatněna částkou několika dolarů, odhlásila. Nicméně i to stačilo na druhou část legendy – překonání zisků klasických vyzvánění. To opravdu bylo – první a druhý měsíc zpoplatnění služby. Pak šly tržby dramaticky dolů a klasická vyzvánění jsou zase na koni.


Japonský NTT DoCoMo službu instaloval vloni a vydal heroické tiskové zprávy, jaký bude sukces. Cena 25 nebo 50 Kč za měsíc, sukces nebyl. Tím se ale NTT DoCoMo už pochlubit zapoměl. A pro evropany spolehlivě funguje jazyková bariéra – dostal jsem odkaz na korejské fórum o colorings a opravdu jsem z toho nic neměl 🙂


T-Mobile se těší, že Uvítací tóny budou úspěšné. Snad se mu to splní. Mně pěkně lezou na nervy – pokud je má někdo aktivní, vždy to vypadá, že přijal hovor, já na něj začnu mluvit a do toho se snaží přes GSM kodek vyhrávat nějaká hudba.Jen tak na okraj, povšimli jste si, že české stránky T-Mobile Uvítací tóny jsou umístěny u britského T-Mobile?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

1 komentář

  • Hledám uvítací melodii – Satisfaction- od The Rolling stones prosím pomozte