Mobildrobky: reklama z plakátu do mobilu, FOMA pro UMTS/GSM, WiFi je v Polsku dvakrát dražší než u nás…

Patrick Zandl · 29. březen 2004

Japonská firma Japan Ubiquitous Systems vyvinula multimediální rozšíření pro reklamní plakáty. Celá věc využívá faktu, že v Japonsku je prakticky každý mobil vybavený infraportem a je tak možno do mobilu posílat obrázky. Zařízení se tedy montuje k plakátům a stačí na něj zamířit telefon a dostanete do mobilu další rozšiřující informace k tématu plakátu, například podrobnější ceník, mapku, slevový kupon atd. Zatím se to testuje u východu 8 ve stanici Tameike-Sanno v Tokiu (kdybyste měli cestu kolem), ale v květnu by měly následovat další stanice.

V Japonsku zůstaneme - zdejší operátor NTT DoCoMo chce ještě v letošním roce uvést na trh mobil pro síť FOMA, který také zvládne telefonovat v evropských UMTS/GSM sítích. Zároveň s tím DoCoMo zřejmě uzavře roamingové smlouvy s evropskými WCDMA operátory, očekává se, že první bude britská 3, do jejíž sítě lze již provádět i videotelefonány z Foma telefonů. Zdroj: K-Tai Watch.

Na Lupě najdete článek věnovaný růstu mobilního připojení přes internet založený na výsledcích iAuditu. Nepřekvapí, že Oskar prakticky svůj podíl na trhu nezvyšuje, však také nemá žádný paušál. Autorem článku je Michal Krsek a autor sám říká, že není novinářem ;)

Na Mobil.cz zase najdete článek věnovaný zamyšlení nad CDMA - něco takového, jako jsem ráno psal já. Alternativní operátoři chtějí nabízet internet přes CDMA Eurotelu. A jak jsem psal o těch senzorových sítích, tak Mobil tomu také věnuje článek - tentokráte jde o senzorové sítě založené na ZigBee a už podle nadpisu poznáte, že článek psal Petr Nachtmann: Bezdrátové senzorové sítě přinesou vyšší bezpečnost a ohrozí soukromí.

A na MobilManii porovnává Tomáš Votruba nabídku WiFi od našich operátorů. A zdá se vám WiFi od našich operátorů drahé? Na tomto polském serveru je článek, kde autor vzdychá nad drahotou WiFi v Polsku a poukazuje na situaci v České republice, kde je WiFi od mobilních operátorů za poloviční cenu...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook