Mobildrobky: japonské KDDI zavede datový paušál v 3G. OTA update telefonů, MMS málo používané

Japonský operátor KDDI (drobek oproti vedoucímu NTT DoCoMo, má zhruba půl milionu klientů) hodlá od 28. října zavést paušál na datové přenosy. Za neomezený přístup k internetu jeho uživatelé budou moci platit paušál 4200 jenů měsíčně, to je zhruba 1033 Kč, přibližně stejně, jako u Eurotel Data Nonstop. KDDI ale provozuje síť 3G na EV-DO technologii, takže přenosová rychlost nabízená zákazníkům činí až 2,4 Mb/s – to je šestkrát více, než nabízí NTT DoCoMo. KDDI se ani nemusí bát, že by lidé toto připojení brali jako náhradu oproti ADSL – to je v Japonsku docela rozšířené a levnější. Zdroj: AFP.


Dvě malé zprávičky k OTA (over-the-air) update mobilních telefonů. Firma Bitfone ohlásila, že dodává systém pro update Symbian operačního systému mobilních telefonů vzduchem, tedy pomocí OTA. To by bylo fajn – operátoři by byli schopni posílat nejenom záplaty, ale hlavně nové funkce i stávajícím uživatelům. Systém Bitfone mProve má být bez chyb, takže nezpůsobí zhroucení telefonu při špatném update. Zdroj: Wireless Developer Network.


Podobná zpráva se váže k T-Mobile International, který ohlásil, že bude schopen dodávat uživatelskou konfiguraci desktopu telefonů Nokia 3650/7650 (tedy se Series 60) právě skrze OTA. Personalizace menu telefonů má přijít zákazníka v přepočtu na dvě stovky, zatím ale není k dispozici, zavádět se bude do všech T-Mobile evropských sítí, tedy i k nám. Zdroj: RCR.


MMS zprávy nejsou příliš používané ani v Japonsku. Článek Financial Times uvádí, že průměrný uživatel japonských sítí pošle 2 MMS zprávy za měsíc. Četl jsem další studii, která uvádí, že počet odeslaných MMS zpráv vyfocených vestavěným fotoaparátem na telefonu klesne o 80 procent po dvou měsících používání této služby u jejích nových uživatelů. Je to logické: nová hračka se omrzí, takže nyní musíme počkat, zda MMS je trend, nebo hype bublinka. Jaký máte tip? 🙂