Mobildrobky: japonské KDDI zavede datový paušál v 3G. OTA update telefonů, MMS málo používané


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Japonský operátor KDDI (drobek oproti vedoucímu NTT DoCoMo, má zhruba půl milionu klientů) hodlá od 28. října zavést paušál na datové přenosy. Za neomezený přístup k internetu jeho uživatelé budou moci platit paušál 4200 jenů měsíčně, to je zhruba 1033 Kč, přibližně stejně, jako u Eurotel Data Nonstop. KDDI ale provozuje síť 3G na EV-DO technologii, takže přenosová rychlost nabízená zákazníkům činí až 2,4 Mb/s – to je šestkrát více, než nabízí NTT DoCoMo. KDDI se ani nemusí bát, že by lidé toto připojení brali jako náhradu oproti ADSL – to je v Japonsku docela rozšířené a levnější. Zdroj: AFP.


Dvě malé zprávičky k OTA (over-the-air) update mobilních telefonů. Firma Bitfone ohlásila, že dodává systém pro update Symbian operačního systému mobilních telefonů vzduchem, tedy pomocí OTA. To by bylo fajn – operátoři by byli schopni posílat nejenom záplaty, ale hlavně nové funkce i stávajícím uživatelům. Systém Bitfone mProve má být bez chyb, takže nezpůsobí zhroucení telefonu při špatném update. Zdroj: Wireless Developer Network.


Podobná zpráva se váže k T-Mobile International, který ohlásil, že bude schopen dodávat uživatelskou konfiguraci desktopu telefonů Nokia 3650/7650 (tedy se Series 60) právě skrze OTA. Personalizace menu telefonů má přijít zákazníka v přepočtu na dvě stovky, zatím ale není k dispozici, zavádět se bude do všech T-Mobile evropských sítí, tedy i k nám. Zdroj: RCR.


MMS zprávy nejsou příliš používané ani v Japonsku. Článek Financial Times uvádí, že průměrný uživatel japonských sítí pošle 2 MMS zprávy za měsíc. Četl jsem další studii, která uvádí, že počet odeslaných MMS zpráv vyfocených vestavěným fotoaparátem na telefonu klesne o 80 procent po dvou měsících používání této služby u jejích nových uživatelů. Je to logické: nová hračka se omrzí, takže nyní musíme počkat, zda MMS je trend, nebo hype bublinka. Jaký máte tip? 🙂

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.