Mobildrobky: americká CDMA2000 EV-DO Monet to balí, LBS pro hry

Patrick Zandl · 7. březen 2004

První americká síť CDMA2000 1x EV-DO Monet patřící firmě Monet Mobile Network ukončí svůj provoz 2. dubna 2004. Síť nabízela přístup k rychlým datovým službám v osmi městech Jižní a Severní Dakoty, Wisconsinu a Minnesoty od roku 2002, kdy byla vlastně pilotní předváděčkou 3G sítě od Qualcommu, ačkoliv nenabízela hlasové služby. Důvodem má být nedostatečný počet zákazníků, firma jich získala jen pár tisícovek.

Pro nás je zajímavý fakt, že podobnou technologii chce nasaditu u nás Eurotel. Monet využíval frekvenční příděl 1,25 MHz a nabízel neomezený mobilní přístup k internetu o rychlostech odpovídajících půlmegabitovému ADSL za 50 USD (40 USD měsíčně při úpisu na jeden rok). Výbavu sítě dodával Qualcomm a LG, datové PCMCIA karty pak Gtran Wireless. Zdroj: NWW.

Nokia bude rozšiřovat sítě TeliaSonera v Norsku, Švédsku, Finsku a Dánsku o EDGE. Zdroj: TZ Nokia.

Další příklad využití Location Based Services (LBS) ve hře - v tomto případě jde o hru, kterou spouští singapurský SingTel. Hra se hraje via SMS nebo přes Javového klienta a umožňuje vyhledat v okolí dvou kilometrů okolo hráče jeho živého protivníka, na kterého jakoby střílíte (jestli jsem to pochopil dobře z tiskovky SingTelu). Zdroj: Yahoo (zajímavý je spam v diskusi, přijde mi, že je od českého spamera, když se pojmenoval jsemkral2002 - nebo že by to byla náhoda?). Zajímavý herní koncept, jenže už jsem o něm četl před několika lety, že to vymysleli a implementovali skandinávci, snad jde o licenci a ne kopii :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook