Mobil.cz o WiFi rychlostech, doporučené čtení. GSM-R pro České dráhy. Obnova telekomunikací v Iráku


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Na Mobil.cz napsal Petr Nachtmann článek Nesprávný výběr zařízení pro Wi-Fi vás může zavést do pasti. Hezky tam probírá modulace používané ve WiFi, jako OFDM, PBCC a DSSS, jestli o nich chcete něco rychlého a kompaktního vědět, doporučuji to přečíst.  


Další zpráva: České dráhy by měly do 25. května vybrat dodavatele GSM-R řešení, tedy drážního komunikačního systému založeného na GSM technologii. ČTÚ jim na to již před nějakou dobou vydalo licenci a tento systém by měl umožnit komunikaci mezi vlakem a dispečinkem. Už loni v létě vyhrálo tendr konsorcium AŽD a Kapsch, co mi přišlo dost vtipné byl fakt, že nikdo z nich tu technologii nevyráběl. Ostatně Siemens uspěl (druhý účastník tendru) s odvoláním a tendr běží znovu. Prý nabídka Siemensu byla o 20% nižší…


Mne by spíš zajímalo, zda díky implementaci GSM-R budeme moci volat z vlaků s kvalitním signálem, jako bývá běžné v zahraničí, kde se dráhy domluví s mobilními operátory a ještě si na GSM-R přivydělají. Přál bych to jak Drahám, tak nám…


Další doporučený článek je na ISDN serveru a týká se obnovy telekomunikační infrastruktury Iráku vybombardované američany (a brity) k nepoužitelnosti. Zcela nepřekvapivě ji bude obnovovat americký WorldCom známý především účetními podvody a loayalitou americké vládě. Kontrakt zvučí zatím na 45 mil USD, další budou zřejmě následovat. Zajímavé je, že se neprolobbovalo nasazení CDMA do Iráku a mobilní síť zde bude zřejmě na standardu GSM.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.