MMS a burzovní zprávy

Zamýšlel jsem se ještě jednou nad rozhovorem s R. Mahlerem v Týdnu a jeho výrokem, že nemá smysl služby zlevnit, ale nabídnout takové nové, které lidi budou chtít. A jako příklad zde byl uveden odběr kurzů akcií přes MMS.

Pokud jste četli Arturovo zamyšlení nad tím rozhovorem, dozvěděli jste se, že zná jednoho člověka, co používá kurzy akcií. To jako já. A to ještě ne na mobilu. A tak jsem se rozhodl po dlouhé době podívat, jak vypadají kurzy akcií na T-Mobilu. A víte, co je legrační? Jsou nepoužitelné – mají jen RM-Systém, tedy ani českou hlavní burzu, ani americké burzy.

Druhý problém souvisí se samotnou burzou. Musíte totiž určit, o jakou akcii máte zájem o to buďto jejím ISIN nebo BIC kódem. Kupříkladu pro ČEZ je BIC BAACEZ, zatímco ISIN CZ0005112300. To se pamatuje opravdu velmi snadno… nepamatuju si to ani já, našel jsem si to na webu RM-Systému. Oproti tomu na americké burze jsou zkratky tří až pětipísmenné, přičemž nejobchodovanější firmy mají písmena tři (NOK je Nokia), slabší firmy mají čtyři (TIWI je TIW, vlastník Oskara) a propadáci mají pět (ty jsem nikdy neobchodoval s výjimkou nějakých rudných dolů, akcie za 0.02 USD – už jsem je nikdy neviděl). Takže si snadno zapamatujete kód akcie a pak už s ním pracujete. Jsou firmy, u nichž si nepamatuju název, jen kód akcie – třeba ANSI, moje oblíbená biotech firma (něco jako Advenced Neurosystems? fakt nevím, ale jsou velmi dobří…). Jak si máte tedy pamatovat české kódy? A navíc, když jsem do SMS zadal BAACEZ, přišly mi dva kurzy – jeden je České Zbrojovky a druhý je ČEZu. Měl mi přijít jen ten ČEZu, protože dvě akcie nemohou mít stejné BIZ. Evidentně se soft na druhé straně snažil analyzovat, co jsem zadal a pro jistotu mi poslal ještě Zbrojovku.

Třetí problém je největší. Proč službu kurzů na mobilu používat? Pokud jste profi obchodník, je vám RM-Systém na houby, protože na něm se velké obchody nedělají. Potřebujete NYSE, Nasdaq, XETRu, český SPAD a KOBOS. Možná pro kontrolu Londýn, Tokio. A hlavně – je iluze, že služba burzy na mobilu je služba pro obchodníky. Pokud obchodník obchoduje, je přilepený na nějakém realtime software, má dva až čtyři monitory, na kterých sleduje burzy a jen v případě, že je to akcio-ucho jako já, spokojí se s jedním monitorem, což je naprosté minimum. Jak by asi sledoval real-time kurzy akcií na mobilu, kde je kurz zastaralý už v době, kdy vstupuje do SMS centra? Jak by asi podával pokyny k prodeji? Telefonicky? WAPem? Ufff…

Kurzy na mobilu jsou dobré pro soukromé investory, jaké známe ze západních zemí – tedy pro lidi, kteří vydělali nějaké peníze a uložili je do cenných papírů, se kterými obchodují málo, řekněme jednou za půl roku maximálně (to je lhůta, po které je zisk z akcií nedaněný). Takový zubař si koupí akcii Nokie a jednou za čas si vzpomene, že by se mohl podívat, jak jeho akcie stojí. A tak vezme mobil, vyťuká SMS s textem AKCIE NOK a přijde mu MMS zpráva s hezkým povídáním o tom, jak se Nokia akcie vyvíjí, graf kurzů, minima, maxima, pár dalších hodnot, eventuelně nějaká prognózička. Ano, takové služby v cizině fungují a jsou používané, protože tam se lidi naučili investovat do akcií a berou je jako své úspory. U nás jsme se naučili, že akcie jsou něco jako toaletní nebo tapetový papír, takže soukromých investorů je tu minimum. I kdyby taková služba existovala, nebude ji prakticky nikdo používat, protože počet soukromých držitelů akcií je zde velmi malý, dost malý na to, aby se inteligentní formu MMS burzovního zpravodajství vyplatilo dělat. Možná za dvacet let, až vyprchají vzpomínky na Trendy, Private Investory, Kožené a další toaletizátory akcií…

Výsledek zamyšlení: čeští operátoři mají smůlu. Pro akciové kurzy zde není zdaleka taková audience, jako v rozvinutých částech světa.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • Pro sledovani vyvoje kurzu akcii v RM-systemu je fakt lepsi pocitac, drobny investor to stejne sleduje jen jednou za cas. Ale v tech informacnich smskach od t-mobile je taky obsazena informace najlepsi nabidka / nejlepsi poptavka v RM-systemu a to uz je pomerne uzitecna informace. Sam uz sem je nekolikrat vyuzil kdyz sem prodaval / kupoval a nemel jsem behem dne pristup k pocitaci. (Dalsi vec je ze bych se stejne nedoplatil za dial-up ve spicce).

 • Soukromý investor může nastavit brokerovi příkaz "až bude cena vyšší než X, tak je prodej – ale ne dříve jak za půl roku". A nepotřebuje jedinou MMSku.

 • Pokročilé systémy, jako je třeba GlobalDAT 😉 ( http://hulan.info ) umožňují investorovi přistupovat k jeho portfoliu, i ke kurzům, řadou způsobů, jeden z nich je WAP a SMS. Nicméně, základem zde nejsou jen primitivní dotazy na cenu nějakého symbolu, třeba MSFT, ale řada událostí, které musí být splněny, včetně AND, OR, NOT podmínek. Mohu potom zadat požadavek typu "oznam mi cenu MSFT, pokud cena za posledních 10 minut vzroste minimálně o 0.5% a objem obchodů je větší než X mil USD". Nebo na tento trigger mohu navázat přímo automatickou objednávku… A vše je napojeno na risk management a hlídání pozic..

  PS: to rozlišení dle počtu písmenek na 3=super podniky, a 4=horší, je blbost, 3-písmena mají firmy kotované na NYSE (New York Stock Exchange), a 4 a více na relativně moderním NASDAQu (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Je to dáno historicky, na NYSE je systém market makerů (L2), na NASDAQu elektronická síť jednotlivých dealerů a jejich nabídek a poptávek. Většina nových hi-tech firem, jako je Intel, Microsoft, je na NASDAQu a má 4 písmenový identifikátor.

  Navíc, není zde pouze NASDAQ, mamutí obrat mají i super-moderní ECNs jako je Island a Archipelago (Arca), pro některé tituly mají mnohem větší obrat a význam než NASDAQ.

  A to není celé, těch burz a trhů v USA je (důležitých) cca 20, udělat sw pro USA znamená podporovat ccs 30 různých API (burzy, settlemet agencies, quotes feeds, etc.).

 • [3] s těmi písmenky jsem to pravda zjednodušil, na druhou stranu je to ale tak – protože pravidla pro listování na NYSE a Nasdaq rozlišují firmy dle kvalitativních ukazatelů (základní jmění, délka existence, finanční výsledky atd) – takže opravdu odlišení podle počtu písmenek lze používat.

  samozřejmě bych se podle toho neorientoval jako investor, ale základní rozlišení je to praktické.

  Ty další trhy jsou zajímavé pro profi investory či spíše spekulanty, na nich neobchodují investoři toho typu, co jsem popsal – ti se soustředí na NYSE a v lepším případě na Nasdaq, prokazatelně méně jdou do méně tradičních instrumentů a trhů…

 • [5] tento pohled už dlouho neplatí.. NYSE je starší, NASDAQ mladší, to je jediný skutečný rozdíl.

  Elektrárenské společnosti, železnice a další většinou "kamenné společnosti" člověk najde na NYSE. Ale třeba i IBM.

  Na NASDAQu zase máme Microsoft, Intel, Cisco, Oracle, eBay, či Yahoo, prostě GIGANTY moderní doby.

  Základní rozlišení, že "NYSE" je lepší je blbost. Není tomu tak.

  Navíc, ISLAND a ARCA nejsou již dávno okrajové trhy, schopný investor umí zadat "market shaving" pokyn, kdy se část realizuje na NASDAQu, část na ISLANDu a část na ARCA, podle toho, kde je nejlepší cena a možnost realizace pokynu.

  PS: kapitálovým trhům se věnuji profi více než 10 let 😉

 • [6] NYSE není lepší. Ale podstata je v tom, že NYSE a NASDAQ mají rozdílná kritéria pro přijetí akcie na trh. Zejména v tom základním jmění a délce existence firmy. A to je prostě faktický rozdíl určitým způsobem diferenciující firmy. IBM je na Nyse proto, že už nějakou dobu existuje, není to mladík, jako Yahoo, které by se na NYSE zatím nedostalo (i když dneska už asi ano).

 • [7] MSFT či INTC by na NYSE klidně mohl být, ale není důvod. NYSE není prestižnější než NASDAQ, a naopak. Jsou rovnocenné. Liší se ale jiným systémem obchodování.

 • PS: fakt je ale ten, že na NASDAQu je více "junk" papírů, se kterými se člověk na NYSE nesetká, což neznamená horší akcie, ale RIZIKOVĚJŠÍ akcie, tedy principiálně vyšší ztráta, ale i ZISK.

  Pak jen záleží na strategii investora..

 • PS: fakt je ale ten, že na NASDAQu je více "junk" papírů, se kterými se člověk na NYSE nesetká, což neznamená horší akcie, ale RIZIKOVĚJŠÍ akcie, tedy principiálně vyšší ztráta, ale i ZISK.

  Pak jen záleží na strategii investora..

 • offtopic (k designu)
  1. lokální hledání ukáže "Příbuzné články zdeakcie" tj bez mezery mezi "zde" a klíčovým slovem.
  2. zkoušel jsem pdf export, vypadá to skvěle, ovšem nefunguje správně čeština