Místostarostou Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi

Ve čtvrtek jsem byl zvolen zastupiteli našeho města místostarostou. Děkuji za to. Na starosti budu mít správu městského majetku, městské firmy a energetiku. Nebylo to velké překvapení, tak zněla koaliční dohoda. Tím ale také hrozí, že se mé sociální sítě stanou poznámkovým místostarostenským blokem. Pár prvních poznámek.

Čtvrteční zastupitelstvo proběhlo v klidu a důstojně. Ostatně, v nové koalici jsme se dobře znali. Za společné čtyři roky v opozici jsme se naučili společně pracovat, známe svoje slabiny i silné stránky, umíme se společně připravovat, rozdělit si role a práci.

A to je to důležité. Není to funkce, je to práce. Spousta práce. U mne komplikovanější ještě o to, že jsem neuvolněný místostarosta, čili to není na fulltime (Ale s fulltime požadavky) a za zhruba čtvrtinu platu obvyklého v IT. Co naplat, na radnici je třeba šetřit a exempla trahunt. Dobré bylo, že stará radnice nám již v pátek začala všechno zodpovědně předávat. Ráno v 8:30 je schůzka na radanici, přebírka práce, v 8:20 na mě mává nový starosta Robert Pecha na křižovatce, jestli stíhám, mávám zpátky, že stíhám odvést děti do školy a jsem tam přesně. Od rána do odpoledne jsme si stihli projít základní běžící věci, dostali jsme k tomu zprávy jednotlivých oddělení radnice, tabulky. Je to skvělý výkop na to, aby se nepřerušily projekty, které chceme dotáhnout, což jsou plus mínus všechny. A není to vůbec obvyklé, co jsem slyšel, takže za to velký respekt jak bývalé radnici, tak úředníkům.

Ještě v pátek jsme si dali jednání na městském skateparku. Původní radnice jej sice nechala postavit, ale nějak dospěla k názoru, že hromady betonu nepotřebují stavební povolení, takže to se dodělává dodatečně. Budiž, dodatečné projednání se stavebním úřadem. Smutné je, že skatepark postavený u řeky u zahrádkářské kolonie se stal terčem NIMBY (lidí, co nechtějí mít nové stavby ve svém okolí). Objevila se petice, že tam nemá co dělat, protože ruší hlukem. A dorazila odpůrkyně parku, která vyslovila celou řadu požadavků včetně zrušení skateparku. Namítli jsme, že skatepark dělá radost mládeži a že to na rušení nevidíme, že na konci zahrádkářské kolonie u řeky je to dobré místo. Vyposlechli jsme si stížnost na špatnou drenáž, konstatovali, že odvodnění plochy je v souladu se stavební dokumentací, podepsali protokol a ukončili obhlídku. Co s tím? Stavět protihlukovou zeď, když podle měření je hluk absolutně v pořádku? Jen proto, abychom uspokojili dva obyvatele jednoho domu? Jak k tomu přijdou lidi, kterým kvůli tomuhle mimořádnému výdaji neopravíme ulici? A jak k tomu přijdou lidé, kteří budou muset koukat na hnusnou protihlukovou zeď v nevhodném místě? Navíc kdo ví, jestli by nám ji povolili postavit? Z onoho domu není na hřiště vidět, jsou tam vzrostlé stromy, které jsou lepší než protihluková zeď. Nejde se zavděčit všem. Velké politické ponaučení.

Pro představu rychlý zákres situace. Skatepark na Mapy.cz ještě nafocený není, ale udělal jsem červenou elipsu, kde je, před ním je parkoviště a malé cvičiště, které tam bylo už dříve. Druhá elipsa jsou obytné domy, jejich hrana je přes 100 metrů od skateparku, v kopci a přes stromy, co jsou na fotce vidět. Zbytek jsou domky zahrádkářské kolonie, nezkolaudované pro trvalé bydlení.

Pokračujeme v pondělí „zaváděním do systémů“ – protože zástupcem města nejste, dokud vás nezavedou do systému, zvolen nezvolen …

Skvělé je, že na úřadě jsou výborní lidé, tedy alespoň zatím jsem jiné nepotkal. Všichni byli ochotni pomoci, erudovaní ve svém tématu. Jediná zvláštnost, na kterou jsem nebyl zvyklý: moje kancelář má z venku kouli, takže se tam nedá dostat. Mám dálkový otevírač, abych klepající lidi vpustil a nemusel vstávat. Přišlo mi to zvláštní. Ukázalo se, že to není nepřístupnost úřadu, ale že jednomu z předchůdců tam někdo ukradl notebook – je to veřejně přístupná část úřadu. Teď váhám, zda si tam pořídím kliku a budu riskovat další podobný případ. Mám tendenci lidem věřit, (plus budu zamykat, když tam nebudu, ale to není nedůvěra, že ano).

Držte palce.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru