Ministerstvo informatiky právě začlo rozdávat dotace na broadband internet. Pošlete mu číslo účtu…

Ministerstvo informatiky právě publikovalo na svém webu podrobnější materiály týkající se podpory širokopásmového internetu v ČR formou státních dotací. Na rok 2006 je připraveno 200 milionů, čtvrtina celkové sumy pocházející z odstřelu Telecomu do Madridu.

Projekty lze přihlásit do tří dotačních programů:

 • infrastruktura
 • nové aplikace a služby
 • podpora osvěty a marketingu

Projekty musí vyhovět několika základním kritériím, mimo jiné prokázat životaschopnost i po vyčerpání dotace Ministerstva informatiky a nabídnout takzvaně otevřené řešení. Další podmínkou získání dotace je finanční spoluúčast žadatele ve výši 30% z celkových nákladů.

Patřičné dokumenty najdete zde.

A nyní, co z toho pro normální lidičky a firmičky

Osobně se domnívám, že je potřeba zasnažit se, aby prostředky primárně čerpaly občanská sdružení a lokální ISP, nikoliv velké firmy jako Telecom, které prachů mají neúrekom. Provozujete nějakou síť připojující pár lidí formou, kterou byste mohli nazvat broadbandem? Máte například chuť zasíťovat váš panelák, nebo už jste něco takového udělali? Máte ve vesnici na holubníku všesměrovku a střílíte sousedům broadband skrze WiFi nebo ethernetový kabel vedený skrze brambořiště? Teď je ta pravá chvíle z toho něco udělat.

SEPSAT PROJEKT.

Důležité je, že do výběrového řízení o dotaci se mohou přihlásit fyzické i právnické osoby, obce, kraje, nadace i občanská sdružení, tedy prakticky všichni. Ministerstvo pouze požaduje důvěryhodnost uchazeče, mělo by tedy být dokladovatelné, že jste síť někdy viděli a že je to, co uskutečnit chcete, vámi uskutečnitelné.

Je třeba projekt sepsat podle zadání ministerstva – jak na to koukám, není to složité, vyplnit patřičné papíry. Důležité je všechno odevzdat na ministerstvo do 9. prosince 2005 do 14:00.

Není toho mnoho, ale je tomu třeba věnovat určitou pozornost a pečlivost. Pro diskusi zájemců o dotaci a výměnu zkušeností jsem zřídil diskusní fórum přímo na Marigoldovi a to zde.

Takže – do toho. Je to jedinečná příležitost, jak zaplatit vaší vesnici, městysu či obci pokrytí slušným internetem. Prokousat se pár papíry – to za to stojí.

PS: Hhhm, jak to tak studuji, že bych Marigolda přihlásil o dotaci jako vzdělávací projekt? Safra, kam jsem to nainstaloval ten software pro e-learnign… 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • napsat kvalitni projekt zas takova prdel neni

 • …no zakladny zakopany pes bude asi v tomhle: v případě podpory infrastruktury půjde o podporu „pasivní“ infrastruktury (tj. infrastruktury „dopravující“ data), pokud je budována v místě, kde dosud neexistuje žádný operátor realizující vysokorychlostní přístup k internetu, a pokud spadá do kategorie základního vybavení pro občany s tím, že bude dodržena podmínka univerzální dostupnosti za rovnocenných podmínek každému poskytovateli služeb, který o využití infrastruktury projeví zájem
  …navic prioritou je:
  zpřístupnění širokopásmových služeb v méně rozvinutých a řídce
  osídlených oblastech (podpora regionů zaostalých v oblasti
  elektronických komunikací, investice do infrastruktury)

  …takze osobne vidim moznost ziskani dotace pro financovani rozvoje site ve vetsich (komercne jiz dnes zajimavych) mestech za spis problematickou… takze kuprikladu 'nase' prazske sdruzeni to snad ani nemusi zkouset :/

 • Ano, je to pravda. Co se týče infrastruktury, bude podporována v souladu s broadbandovou strategií. Čili primárně pouze "bezobsažné stožáry s anténama" ve vlastnictví obcí/krajů přístupné kterémukoli operátorovi, nebo kompletní pokrytí v oblastech, kde nic není (pohraničí) nebo je tam pouze monopol (např. jediná wifi síť, nikoli ADSL, které je bohužel "konkurenční").

  Důvodem není chamtivost, ale fakt, že nesmí být narušena hospodářská soutěž a nesmí se jednat o Veřejnou podporu ve smyslu legislativy EU :).

 • Primárně se podporují "inovativní věci", takže když by např. někdo chtěl udělat internet přes elektrické zásuvky, proč ne :).

 • e-learnign 😀

  Podporilo by ministerstvo projekt na zbourani domu, ktery mi stoji v dohledu na strechu obecniho uradu, kam zavedli nedavno mikrovlnu?

 • Jako další člen Broadbandového Fóra potvrzuji přesně to co tvrdí Kaki

 • to jsem zvedavy, jaky bude mit cela ta vec vysledek. Letmym prectenim podminek se mi zda, ze se pro vsi snahu zachovat spravedlnost v ramci dotace (kdo to kdy slysel) vyleva vanicka i s ditetem.

  V pripade rozvoje infrastruktury lze dotaci uplatnit pouze na fixni naklady (tj. napr. nikoliv platby ISP), musi se sepsat projekt, projit nekolika urovnemi byrokracie, zaplatit 30% a ve vysledku konkurenci staci pozadat me o zpristupneni infrastruktury a ja musim vyhovet a pustit je jen tak do sve site. Vzdyt jen tou nutnosti stavet infrastrukturu tak, aby se do ni mohli zapojit jini znamena zahodit wrapy, switche za petistovku ap. a nakoupit cisca a managovatelnou techniku s VLANy a QoS – uz jenom to to prodrazi natolik, ze tech 30% spoluucasti je drazsi, nez postavit sit na zelene louce sam (uznavam, ze amatersteji – ale v zavrenem prostredi to celkem funguje). Nehlede na to, ze osoba, ktera to vse vyjedna a vybuduje je na tom ve srovnani s zadatelem o poskytnuti pristupu nesrovnatelne hur.

  To vse pouze v pripade, ze na miste neni signal 2.5G+ mobilni site, nedejboze nejake kabelove pripojeni (at uz telefon, nebo TV).

  Diky, nas lokalni uzel CzFreecka postavime bez dotace – aspon budeme vedet, na cem jsme (navic tu je mistral, telenor, CRa i CDMA – a stejne mame dojem, ze dokazeme nabidnout internet za tretinu…)

  Vidim spis prostor pro reklamni agentury – v ramci "podpory osvety a marketingu" vylepit nejake billboardy na nevyuzitych mistech :(.

 • [2]
  A dalsi zajimava vec je ta univerzalni dostupnost infrastruktury jakemukoliv operatorovi.

  Vetsina sdruzeni je u nas imho v roli koncoveho prodejce konektivity, konkurujic beznym firmam. Podle meho neni moc mist, kde by bylo nejake sdruzeni samotne – vim o nekolika velmi zapadlych mistech v mem okoli a i tam uz kraci komercni poskytovatele. Nasledkem cehoz se neziskovky maji tendenci take chovat konkurencne. Projekt na uz pokryte uzemi je pro ne proto rizikovy, protoze muze prinest zvysene problemy s konkurenci (*). Na druhou stranu opravdu zaostale uzemi pro ne muze byt zajimave.

  Z technickeho hlediska si myslim, ze sdileni je velmi rozumne u optickych kabelu (vicero vlaken, pripadne barev). U paternich bezdratu typu 10GHz ci licencovanych 13/18…GHz mi to take prijde realne v podobe datovych okruhu treba po megabitu. Kolokace vice operatoru napr. na vesnickem domku je potencialni problem. Sdileni na urovni konecnych pristupovych bodu, pripadne paternich spoju na 2,4 GHz / 5 GHz mi uz ale prijde nerealne.

  (*) Pokud tomu dobre rozumim, zamer je napr. OS vlastni optiku a kazdy kdo pres to chce poskytovat, ma rovne podminky. Vcetne OS? Cili pak by napr. OS jako vlastnik a provozovatel site dostaval penize od sebe sama za vyuzivani site na provoz site a byl by sul nul. Kazdy dalsi by uz ale platil a OS by tak bylo ve vyhode? Nebo pak OS poskytovat nemuze? Prijde mi to podobne jako Telecom/alternativci o LLU :-).

 • [1] Nejdo o to napsat o kvalitním projektu, ale o projektu napsat kvalitně. Moc dobře vím jak úředníci fungujou. Podle mne je tohle po dlouhé době dotace na kterou mohou dosáhnout i místní ISP a klidně i fyzické osůbky.

 • trosku offtopic, ale vzdy som mal pocit, ze neurekomje slovenske slovo a v cestine neexistuje. Mylil som sa?

 • [10] ano, je to slovensky. Trocha vzdělávání v cizích jazycích tu neuškodí 🙂

 • Máte ve vesnici na holubníku všesměrovku a střílíte sousedům broadband skrze WiFi nebo ethernetový kabel vedený skrze brambořiště?

  Koukam si zase delas legraci z nas brnenskych vesnicanu 😉

 • Tohle je podle mne výchozí řešení v situaci, kdy mám síť na poloviční cestě a jde mi o co nejrychlejší rozvoj. Mám na mysli celkové pokrytí dané oblasti bez toho, aby se nato šetřilo několik let. Pak souboje odpadají a jakýchkoli dalších připojovatelů si všímat nemusím.

  Vem si, že seš v lokalitě telekomu a rád by sis vybral cetu volnosti, tudíš sdružení. Protože chybý signál odkládáš přestup na čas, kdy se k tobě dostavíme. Tady máš pak na výběr, zainvestuješ svoje peníze do výstavby přípojného bodu. Jde o částku riskatní protože ti jde o zajištění dostatečného počtu členů pro návratnost investice a nebo se smířit s jednou možností na výběr ale v té chvíly už to spadá do podmínek pro možnost žádosti dotace a můžu navrhnout sdružení aby se rozhodlo pro sepsání listin a formulářů. Mám na rychlosti a bezprůtahovém připojení osobní zájem tudíš je to hlavně na mě.

  To jesli si řeknou, ANO, jejich návrch je výhodný vzhledem k připojovanému území, které není na tom dvakrát dobře. Ano chtějí zajistit lokalitu, pro kterou naše injekce přijde vhod, je na přesné formulaci a výkladu dané žádosti. Kdyby vydaly vzor podle kterého to napíšem, pravděpodobnost úspěchů by úměrně narostla. Takhle něco vypíšu, pošlu to a výsledek budu očekavat s napětím a budu věřit, že to vyjde.