Mini AP od SMC a mini router od D-Linku

Asus se svým mini přístupovým bodem udělal docela díru do světa, zjednodušeně řečeno je to výrobek, který byl na ráně a prodává se. A tak se objevují podobné výrobky i od konkurentů.

SMC přišlo se zajímavým produktem, kterému dalo úplně příšerné jméno SMCWTK-G – EZ Connect g Wireless Traveler’s Kit (a to jsem z něj ještě vypustil ™ jako trade mark). Tento zázrak je všechno, co potřebujete k bezdrátovému prosíťování na cestách. Jde o malý přístupový bod (jako krabička cigaret), napájení, USB a ethernet kabel. Přístupový bod funguje jako WiFi s podporu 802.11g a WDS, takže celkem můžete provozovat pět režimů: Access Point, Ethernet Bridge, Repeater, Point-to-Point Bridging a Point-to-Multipoint Bridging. Vše zabaleno v praktickém pouzdře a s účtenkou na 100 USD. Zda to bude u nás dostupné ještě v tomto století, netuším. Firemní info zde.

Druhý výrobek je přímo bezdrátový mini router D-Link AirPlus G DWL-G730AP Wireless Pocket Router/AP. Používal bych pro něj raději kratší označení D-Link DWL-G730AP. Opět jde o géčkové WiFi zařízení, vybavené podporu VPN, Radius autorizace přes vzdálený Radius server dle 802.1x. Zařízení funguje ve třech režimech – přístupový bod, router a bezdrátový klient. A výhoda – podporuje napájení přes USB. Dostupné od září za 100 USD. Firemní info zde.

Z obou zařízení se mi zdá mírně sympatičtější to SMC, protože nabízí WDS, ačkoliv nevím, na co by se mohlo na cestách hodit. Jenže taky netuším, proč se ten D-Link označuje jako router, kdy se nikde neuvádí, že má více ethernet portů, než to SMC, takže jako router fungují obě zařízení podle mne stejně. DHCP pro klienta budou obsahovat obě. Cena je stejná, u nás se zatím neprodává ani jedno…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

2 komentáře

 • Jak jsi správně psal, tohle už dlouhou dobu dělá asus, 802.11b je na trhu minimálně rok (sám jej mám a je to bomba) http://www.wifishop.cz/insh
  Vtip ale je, že Asus je i výrobcem toho, který prezentuje jako novinku SMC: najdi pět rozdílů: http://www.asus.com/product
  A dokonce bych se i vsadil, že i to D-link řešení je Asus (stejně jako v podstatě všechny D-linky), jenom s vlastní krabičkou – příslušenství a hlavně ta taštička je totiž navlas stejná, jako ASUS.
  Úžasné na tom je (jestli to nezměnili od dob .11b), že mezi AP a klientem přepínáte hardwarovým tlačítkem, takže je to fakt easy.
  Jo a s tím napájením přes USB – to umí opět i ten Asus – prostě je k tomu kablík, který má na jedné straně USB, na druhé konektor do elektriky, z USB si to bere tedy jen ten proud, jinak je tam k ničemu (takže když se koukneš na svůj popis SMC, tak zjištíš, že je tam USB také, tj. není to výhoda D-linku.
  P.S.: nevím proč by to nemohl být router – vždyť má přeci dvě rozhraní – wireless a ethernet, takže mezi nimi může routovat a NATovat! Prostě se jako klient můžeš připojit k AP, dostaneš jednu IP adresu, ale za sebe připojíš celou síť.

 • Takze doplnim predchozi. SMC je naprosto identicke v parametrech, funkcich i obalu s prislusenstvi (jen to ma modrou a ne sedou barvu) s ASUS WL-330b. Osobne s nimi mam vyborne zkusenosti. Prodavaji se uz pres rok a cena je nekde kolem 1300-1500,- bez DPH.
  Za dva tisice se da take sehnat varianta s vyvedenym konektorem SMA. (interne ma konektor co se uziva v prumyslovejch mobilech – s dodatecnou redukci to vyjde stejne). Jedine co tomuto chybi je nastaveni signalu. Jinak jeste doporucuji uzivat nejnovejsi fw – obsahuje zaheslovany pristup. Vyrobce udava dosah az 500m a ja s nim musim souhlasit. Prostreli mi to i nejake vetve na 50 metru…takze externi antenky nejsou treba. Navic to zere strasne malo a ma to velkou odolnost teploty (bez ztraty signalu mi to jelo -4 az 70oC, s 10% ztratou kvality -16-89oC (viz uz mrazak nemrazi a teplomer nemeri…)).
  Jo a jeste to ma naprosto super funkci klienta – chova se jako, aby tam nebyl a uzivatel by mel pripojenej kabelem stroj do eteru….
  D-Link je opet naprosto stejny (az na barvu) s novym ASUS WL-330g. Ten se zacal prodavat pred 10-20 dny za necele 2500,-. Osobni zkusenost jeste nemam, ale jsou na to chvaly, ale s vyhradami. Novy FW jiste bude brzy, jak to u ASUS byva…