Mikroplatby budou, nebojte se…

Na Pipay jsou zatím zajímavě polarizované reakce. Lidi, kteří se v platebních systémech moc nepohybují (používají je maximálně jako plátci, ale ne jako příjemci plateb) jsou vyvalení z provizí, které požadujeme. Ti, kdo jsou trochu v obraze, situaci chápou – část z naší provize musí ještě putovat k operátorovi. Jaká část to je, nemohu říci (NDA), ale můžete zkusit hádat, kdo dostane více, zda já nebo operátor.

Proč to tak je, proč je operátor „nenažraný“? Důvod je snadný: operátor ví, že peníze určené pro platbu mobilního účtu jsou jen jedny. Pokud někdo zaplatí mobilem za loga a hry měsíčně dvě stovky, budou mu ty dvě stovky scházet pro placení telefonování nebo esemeskování. Operátor, který si nevezme pořádnou porci ze služeb partnerů, jde proti sobě, protože ve výsledku se o peníze obere. Všichni máme zafixováno, že náš měsíční účet je X korun. Pokud je vyšší, hledíme šetřit a dostat se zpět na X, nedumáme nad tím, že jsme si přes mobil nakoupili přístup na web, hry nebo loga. A z vlastních služeb má samozřejmě operátor lepší příjem, než ze služeb partnerů. Pak už je to prostá matematika a trocha práce s Excelem, aby operátor zjistil, že se mu vyplatí brát vysoké provize z menšího množství plateb, než nízké provize z většího objemu plateb, protože k němu ve výsledku doteče méně peněz. A to je to, o co kráčí a dokud se nezmění systém plateb díky nějakému přímému spojení s bankovním účtem nebo platební kartou, nečekejme řádové posuny provizí z mobilních plateb.

Nezoufejte, intenzivně pracujeme na řešení situace. Víme, že mikroplatební systém jako je Pipay provozovaný přes Mplatby je velmi omezenou záležitostí a chceme jej doplnit o regulerní mikroplatební systém, kdy budete moci převádět libovolnou částku (do výše několika tisíců) za smysluplné transakční poplatky. Transakční poplatky poplatky za vyšší částky (co je vyšší částka právě řešíme, ale pracovně řekneme nad 100 Kč) budou srovnatelné s poplatky za akceptaci platební karty. Mikro a miniplatby budou mít vyšší transakční náklady, ale to už je osud, stejně se jimi většinou platí zboží, kde to lze akceptovat, i tak to bude ale podstatně níže, než současné mplatby.

Naše chtění není vždy v souladu s tím, co si myslí naši legislativci. Dumal jsem nad tím přes rok, ale řešení se nakonec našlo a ať si ČNB říká co chce, slušný, výkonný a bezpečný platební nástroj pro (český) internet prostě bude a na českou akciovku, žádné Bellize nebo Panama. Přitom to bude fungovat tak jednoduše, jako dnešní Pipay – platbu potvrdíte svým mobilem, takže budete moci platit nejenom na internetu, ale kdekoliv u sebe budete mít svůj mobil, tedy i za mobilní obsah, teoreticky i v obchodě, ačkoliv s tím zase tak příliš nepočítám, tam už to nějak vyřešené mají.

Pro stávající zákazníky Pipay se toho mnoho nezmění – prostě jim přibude další platební kanál a bude jen na nich, co si vyberou. Svůj business mohou budovat už nyní.

Takže to bude ještě veselý rok.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

15 komentářů

 • Pokud budou transakční poplatky srovnatelné s bankovními, pak asi nebude co řešit, pro obchodníky to bude dobré řešení, ne každý má platební kartu, kterou lze platit po internetu, mobil má ale snad každý. Pokud to dotáhnete do zdárného konce, těším se na spolupráci, platební bránu (3dsecure), kterou plánujeme, využijeme pro zahraniční zákazníky, váš systém pro našince…

 • Nezbyva nez drzet palce. Uz soucasne reseni je chvalihodne.

  Jak rikam, lepsni neco nez nic. Ale kdyz pribude lepsi varianta, budu jeste radsi. 🙂

 • PS: poplatky za platebni karty jsou take vysoke. Pls zvladnete to levneji.

 • když vezmu, že poplatky pro placení embosovanou kreditní kartou přes internet mám 10-15%, u obchodníků tvrdí lidi, že poplatky jsou 3-5%, tak je pipay výsměch, protože oni mají u částek 50-70Kč poplatky kolem 75%, a chcu vidět jak budou třeba u 200Kč poplatky 6Kč, když už teď jsou pro 35Kč mnohonásobně větší, je to výsměch a legální okrádání, tento systém je pro mě jako obchodníka naprosto nevyužitelný, přece nebudu dávat 75% svých příjmů státu, mobilním operátorům a paipay, aby mi pak zbylo 25% na náklady a zisk, který pak zase musím danit, takže nakonec vydělám naprosto směšnou částku a pipay, eurotel, T-mobile a Oskar se na mě nabalí. S tímhle si můžou jít někam, to raději vybírám přes kreditní karty a nebo přes jiný způsob, který není zatížený takto obrovskými poplatky!
  75% na poplatky, kde to jsme?!!

 • Nemeli by se ale opravdu operatori spise snazit, aby pres ne proteklo vice penez? Ono zase to Všichni máme zafixováno, že náš měsíční účet je X korun. neni az tak zcela pravda. Prave tim, ze by si lide zvykli platit hromadu malych castek, tak by se ten prutok zvysoval (a ve vysledku i prijem operatoru). Takhle si kazdou jednorazovou stovku silne rozmysli. A hledaji se cesty, jak operatory zcela obejit, takze pak budou mit z toho celeho spise mene, nez vice.

 • [4] Pipay je možná výsměch, ale ne výsměch Pipeline, která jej provozuje, ale výsměch operátorů, kteří si berou 45-55% podle operátora a výše ceny SMSky a státu, kterej si strhává 20%. Chceš ještě něco vědět? 🙂

 • [4] To je na tom prave to nejlepsi 😉 zakaznik kupuje kupon do mobilu nebo plati ucet mobilnimu operatorovi, v nem uz je DPH 19%, nevadi, DPH 19% se zaplati i z poplatku za obsah, k tomu tech 30% pro operatora, pak odhaduji 5-10% pro pipay, takze zbude 30% pro samotneho prodejce sluzby. Vsechny prvky retezu v konecnem dusledku zaplati dan z prijmu/zisku takze uplne nejvetsi zlodej je komunista Paroubek. Takze se zlobte na toho spravneho 😉 nakonec se z neceho nasi lini a zavistivi spoluobcane nalepeny na komunisty z CSSD zaplatit musi. Klika ze si to v tomto pripade plati sami 😉 protoze normalni chytry clovek nemuze vysolit za hloupou melodii do telefonu nebo obrazek 50Kc. Na nic jineho tyto platby v teto chvili nejsou a za stavajicich podminek ani nebudou…

 • Muze mi nekdo vysvetlit, co to jsou MIKROPLATBY?
  Ja jsem si blahove myslel, ze zacinaji na desitkach haliru, nebo jednotkach korun (maximum bych v teto chvili nepovazoval za dulezite).
  A take jsem si myslel, ze prave proto se hledaji mikroplatebni systemy, ktere svym resenim zajisti minimalni transakcni naklady (moje blahova predstava – jednotky az desitky haliru).

 • Jo silní hráči na GSM trhu jen tak někoho k lizu nepustí a když pustí a tak za pořádný ranec.

 • Na Lupěteď proběhl článek o bezpečnosti tak by mě Tangero zajímalo jak to máte řešený po bezpečnostní stránce? Přibliž nám něco o nejdůležitějším bodě celého systému? Děkuji 😉

 • [10] abych tak řekl, bezpečnost je v tomto případě víceúrovňová. Tak především vás musíme ke službě pustit, což je v této chvíli nepravděpodobné, je tu fronta našich dlouhodobých klientů na připojení a řada věcí se ještě upřesňuje a dodělává, takže nováčci pár dní musí počkat. Za druhé aktivujeme jen seriosní společnosti, které v oboru něco dělají, mají nějaký vybudovaný systém, zkráceně jsou kredibilní a důvěryhodné. Zatřetí podepisují smlouvu s dost důstojnými pokutami na to, aby měly chuť pokoušet štěstí. Na závěr přichází technické řešení, kdy my hlídáme, zda MT SMS je odesílána jen na čísla, která to dříve povolila. Pokud ne, je uložena do karanténní zóny, nějaký člověk tu dostane alert a díváme se, co se to děje. Ten systém je end-to-end, čili jeho překonání je sice možné, ale především teoreticky. Blíže to specifikovat nelze, navazuje to v koncových bodech na řešení operátorů a ti nechtějí tohle zveřejňovat, což musíme respektovat.

 • presne tak, at se jdou vysr..!

  Zlatej PayPal, uz aby umoznil i prijimat platby ceskym subjektum.

 • podle http://www.pipay.cz/ObchodniInformace.do?topic=prices… to znamena, ze nejvice NENAZRANY operator je VOskar?

 • Jak to s SMS-mikroplatbami dopadlo na Zvědavci (sice ne přes pipay, ale to je vlastně jedno), si milý čtenář může přečíst zde: http://zvedavec.org/zvedavec_1425.htm… a zde: http://zvedavec.org/prispevky_1427.htm… … případně i diskuze pod články. To jen tak pro probuzení…

 • Hmm, máme rok 2008, agregátoři vč. pipay dál vyplácejí jen necelou polovinu z ceny sms a avizovaný platební kanál furt nikde.