Mikroblogování po česku: Drbz a Teidu

Patrick Zandl · 4. únor 2008

Bylo jen otázkou času, kdy mikroblogovací systémy dorazí i do Česka. Po slušném celosvětovém úspěchu Twitteru a Jaiku (ve smyslu návštěvnosti a citovanosti v médiích) se i u nás něco urodilo, ale byly to spíš drobnosti reklamního charakteru jako staropramenný reklamní ŽiješJenJednou.cz nebo velmi jednoduché CoDělám.cz. Zatímco oba dva tyto projekty jsou už spíše neaktuální, dva nové přicházejí. Tím prvním systémem je DRBZ, tím druhým je Teidu. Je to pořadí abecední i ve smyslu spuštěnosti projektu.

Drbz Drbz.cz je vcelku hezky vyvedený mikroblogovací server umožňující přidávat příspěvky přes web i přes SMS zprávy. Naopak sledované mikroblogy můžete mít i na mobilu, odebírat je přes RSS nebo dostávat na email. Systém je zatím na pozvánky, největším autorem je zde Technická podpora, ale systém je graficky hezký, jednoduchý a pro majitele vlastních blogů je nabízený i jednoduchý plugin pro integraci do Wordpressu. Provozovatelem je společnost Mercadeo zaměřená jinak na marketingové poradenství.

TeiduDruhým systémem je Teidu.cz. To připravuje provozovatel populární blogovací služby Bloguje.cz a majitelé blogů v tomto systému již mají možnost Teidu testovat. Teidovat můžete jak z mobilu (přes SMS i MMS), tak samozřejmě přes web rozhraní a dokonce i ze SecondLife. Teidu na první pohled vypadá funkčně trochu silnější, než Drbz, ale také je na první pohled méně přehledné a na můj vkus je grafika přeci jen příliš etxravagantní.

Chytnou se mikroblogy v Česku? Záleží na tom, co rozumíme pod pojmem “chytnou”. Nevěřím příliš tomu, že se rychle ekonomicky zhodnotí a jejich nástup bude pravděpodobně stejně pomalý, jako u blogů, navíc pravděpodobně budou provázeny menším nadšením pravověrných “blogerů”, než kdysi blogy samotné. Na druhou stranu svůj smysl mikroblogy mají. Sám jsem kdysi právě Bloguje.cz používal pro přidávání postřehů z cest a jednorázových akcí, protože Bloguje zpracovávalo zprávy poslané emailem nebo přes SMS. A mikroblog by na tohle mohl být ideální. Na cestu na 3GSM kongres do Barcelony se mi něco podobného bude hodit zase…

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook