Mikroblogování po česku: Drbz a Teidu

Bylo jen otázkou času, kdy mikroblogovací systémy dorazí i do Česka. Po slušném celosvětovém úspěchu Twitteru a Jaiku (ve smyslu návštěvnosti a citovanosti v médiích) se i u nás něco urodilo, ale byly to spíš drobnosti reklamního charakteru jako staropramenný reklamní ŽiješJenJednou.cz nebo velmi jednoduché CoDělám.cz. Zatímco oba dva tyto projekty jsou už spíše neaktuální, dva nové přicházejí.

Tím prvním systémem je DRBZ, tím druhým je Teidu. Je to pořadí abecední i ve smyslu spuštěnosti projektu.


Drbz.cz je vcelku hezky vyvedený mikroblogovací server umožňující přidávat příspěvky přes web i přes SMS zprávy. Naopak sledované mikroblogy můžete mít i na mobilu, odebírat je přes RSS nebo dostávat na email. Systém je zatím na pozvánky, největším autorem je zde Technická podpora, ale systém je graficky hezký, jednoduchý a pro majitele vlastních blogů je nabízený i jednoduchý plugin pro integraci do WordPressu. Provozovatelem je společnost Mercadeo zaměřená jinak na marketingové poradenství.

Druhým systémem je Teidu.cz. To připravuje provozovatel populární blogovací služby Bloguje.cz a majitelé blogů v tomto systému již mají možnost Teidu testovat. Teidovat můžete jak z mobilu (přes SMS i MMS), tak samozřejmě přes web rozhraní a dokonce i ze SecondLife. Teidu na první pohled vypadá funkčně trochu silnější, než Drbz, ale také je na první pohled méně přehledné a na můj vkus je grafika přeci jen příliš etxravagantní.

Chytnou se mikroblogy v Česku? Záleží na tom, co rozumíme pod pojmem „chytnou“. Nevěřím příliš tomu, že se rychle ekonomicky zhodnotí a jejich nástup bude pravděpodobně stejně pomalý, jako u blogů, navíc pravděpodobně budou provázeny menším nadšením pravověrných „blogerů“, než kdysi blogy samotné. Na druhou stranu svůj smysl mikroblogy mají. Sám jsem kdysi právě Bloguje.cz používal pro přidávání postřehů z cest a jednorázových akcí, protože Bloguje zpracovávalo zprávy poslané emailem nebo přes SMS. A mikroblog by na tohle mohl být ideální. Na cestu na 3GSM kongres do Barcelony se mi něco podobného bude hodit zase…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Osobně mi tady česká služba tohoto typu už dlouho chyběla. Je pravda, že jsem věděl o „prvních dvou pokusech“, ale nebylo to ono. Budu optimistický a věřit, že se tyto rychle chytí. Logicky – ono mít blog nění taková sranda oproti mikroblogu. O blog je třeba se starat, mít chuť, čas psát a především zaujmout čtenáře. Když na druhou váhu dám mikroblogy a jejich omezený počet znaků, které mnohdy bohatě stačí pro vyjádření. Z toho plynoucí úspora času. Pro mě ideální „řešení“. Otázka obliby u čtenářů.

  Na závěr když budu hodnotit Teidu a Drbz. Teidu se mi líbí o něco více (ten vzhled by mohl být konzervativnější), pak tu vidím jako velké plus provázanost se službou bloguje a jejich komunitou, další možnost vložit do příspěvku multimediální obsah. Co se mi tu nelíbí je až vlezlá reklama od Googlu. U Drbz jednoznačně vede jednoduchost.

  Časem uvidíme co uspěje. :o)

 • Hehe, teidu mě dostal 🙂

  Odpověď za mnoho sekund

 • Já jenom stále nechápu, PROČ někdo začne kopírovat nějakou službu z ciziny a udělá malou lokální variantu. Proč? Chápal bych to u studentských projektíků, kdy si chci vyzkoušet, že to umím také naprogramovat, podobně jak třeba studenti malířství se učí tím, že malují „kopie“ starých mistrů. ALE jejich reálná autorská tvorba pak je o něčem jiném.

  Proč někdo ztrácí čas vývojem, propagací, lákáním uživatelů,… na něco, co už je několikrát v cizině hotové na profesionální úrovni a má to milióny uživatelů?

  Ať se pak „autoři“ nediví, že je někdo označuje jako plagiátory a že jejich služba nemá nějak moc velkou odezvu 😉

 • Třeba proto, že počeštěná služba je daleko příjemnější, zvlášť, když se na českých webech obvykle taky nachází česká komunita, která chápe kontext toho co se děje v Čechách.

  Stále se kolem nás všichni ohánějí, jak je důležité mluvit anglicky, ale nakonec se z toho lokálně stává bariéra, přestože např. zahraniční fóra nabízejí na některé problémy globálnější pohled, ale taky specifický, který ne vždy pasuje na pohled nebo možnosti České.

  Takže to není plagiátorství (snad jen myšlenky, a tahle myšlenka není chráněná patentem), ale pokus o přinesení služby do lokálního prostředí. Můžeme spekulovat, zda je na to český trh připravený nebo ne, zda jsou tu hlavně uživatelé, kteří to budou chtít používat, ale to všechno ukáže čas.

  A já si myslím, že vzhledem ke velkému nedostatku času a neochoty většiny blogerů se vracet na svůj blog se stále novým a novým článkem, který by byl pro čtenáře zajímavý, je tohle pro mnohé možnost, jak blogovat, rychle, jednoduše a úspěšně :-).

 • psal jsem to uz nekde jinde, podobne sluzby podle me nemaji v ceskem prostredi velkou sanci. koho zajime ze jsem si zrovna sednul ke stolu v restauraci, ze jsem si objednal kachni jatyrka a ze mi je nakonec prinesli studena? stejne tak mi neprijde uplne normalni clovek, ktery ma potrebu kazdou minutu sdelovat nekomu „cizimu“ co prave dela. a co se ceskych lokalizaci tyce, je to velice snadne, prestoze se dost lidi tvari jak je anglictina v pohode, stale je to obrovsky problem a bariera, takze ono kopirovani se bude temer urcite dit i nadale. konec koncu, delaji to i „esa“ typu seznamu…

 • Nikdy jsem nepochopil, proč má někdo potřebu programovat věci typu twitter. Mikroblogovací aplikace mi přijdou na úrovni „Create your first wiki in Ruby on Rails in 20 minutes“.

  Přesněji řečeno. Až opadne ten buzz okolo W2.0, mikroblogování, tagování, long-tailu apod. bude ještě někdo nějaký Twitter a odnože používat?

  A nezůstane jen na discích takových serverů 100 GB „mikroblogových mikropostů“, které málokdy intelektuálně překročí úroveň: „Došel mi toaletní papír.“ ?

 • http://bligr.cz/

  Další mikroblog

 • To Jiří Knesl: protože ty věci někdo chce, lidi jsou od přírody zvědaví a dost z nich je od přírody exhibicionistů, takže možnost předvádět se a možnost přečíst si o tom je přesně to, co dává podobným projektům a hlavně investorům ten správny pocit, že je třeba do toho peníze nacpat. Životnost těchto věcí je sporná, ale tak je to se vším, všechno se vyvíjí a pomíjí nahrazeno jiným, lepším, rychlejším a pomíjívějším.

  Ad. W2.0, budou tu další nápady, které pohřbí ty stávající, bude tu pozvolná evoluce webu blíž k uživateli, který dostane sofistikovaněší funkce a zaplatí za to cílenější reklamou, která nebude snadno oddělitelná od vlastního obsahu. Vlastně nelze ani říct, že opadne buzz okolo W2.0, protože nikdo nikdy přesně nevynesl definici toho, co W2.0 je (alespoň takový je můj dojem z toho všeho, takže pokud se mýlím a definice extistuje, tak sem s ní, ale je to pouhá definice). A tedy tu bude vždycky vývoj od mikroblogování někam dál, od tagování někam dál, atd. Člověk má tendenci číst a psát o sobě, jiných, a třídit do kategorií, sekcí a dalších celků.

  A možná pak budou ty desítky až stovky GB přínosné firmám, které tyto věci analyzují ať už z hlediska sociologického nebo čiste ekonomického a firmy jež provozují mikroblogy (možná časem nanoblogy :-)), se napakují ještě jednou, prodejem obsahu, který zadarmo utržily.

 • „Kopírování“ vzorů ze zahraničí má smysl kvůli jazyku (i kdyby měly být přestupní stanicí na globální služby) a někdy taky kvůli penězům (aby se MB začaly používat masově, musej ty SMSky být zadarmo – což rozumná firma z USA v čechách dotovat nebude). Jinak všichni co říkáte, že je Twitter k ničemu, máte pravdu. Ostatně hned jak se ukázalo, že si v Odeu vytvořili nástroj k h**nu (chtěli jím zlepšit spolupráci uvnitř týmu), vrátili kapitálrozhodli se to h**no rozvíjet.

 • Na úvod: Jsem autorem teidu, připravil jsem ten projekt (zadání, analýza atd.) a naprogramoval ho; grafiku a texty dělali jiní lidé. Stejně tak jsem před pěti lety udělal bloguje.cz. To pro ty, co mne neznají.

  Je úžasné sledovat podobné diskuse. V každé musí být alespoň jeden Cayman („Ve světě už to dávno je, nechápu důvod proč to dělat v Česku“) a jeden Knesl („Je to naprostý nesmysl, to dokáže začínající programátor“). To je už takový folklor, zažil jsem totéž, když jsem spouštěl Bloguje. Takže jen k Caymanovi podotknu, že mne nikdo kvůli Bloguje plagiátorem nenazval a že „nijak velká odezva“ je docela slušná (viz http://jdem.cz/aa2u9 – návštěvnost o něco vyšší než třeba, řekněme, ihned.cz). A to Bloguje není nic jiného než „něco, co už je několikrát v cizině hotové na profesionální úrovni a má to milióny uživatelů“.

  Dál – Jiří Knesl: Mikroblogovací aplikace mi přijdou na úrovni “Create your first wiki in Ruby on Rails in 20 minutes” – Mám rád taková smělá tvrzení. Takže navrhuji: Když za desetinásobek času, což je něco přes tři hodiny, vytvoříte mikroblogovací systém „jako Twitter“ (tedy víceuživatelský), tak jste své tvrzení obhájil a jste frajer. Pokud ne, tak jste obyčejný komentářový tlučhuba, co si nevidí do úst. Toto je má výzva. Máte na to, abyste se jí postavil?

  Hannes: Souhlasím. Nikoho nezajímá, co právě teď dělám a není žádný racionální důvod, proč bych to měl někomu sdělovat (sedím v županu u PC a píšu komentář na Marigolda). Lidé jsou ale iracionální bytosti a přesto, že jejich hnutí mysli nikoho nezajímají, tak mají potřebu je sdělovat světu. Nevěřím, že by zrovna Češi byli racionálnější… Hlavně ti z uvažované „cílové skupiny“ 🙂

  Siris: Máme na tyhle věci stejný pohled. Já osobně tvrdím, že je lepší jedna lokalizovaná služba než deset nářků nad tím, jak to je u nás špatný a jak to ve světě funguje. Ale možná se mýlím, možná všichni tihle kritici pracují na úžasné a původní české killer aplikaci… 😉

 • Hlavní problém zrovna u klonů Twitteru vidím v tom, že ti „protřelí interneťáci“, co by tu za normálních okolností byli dělali nezbytnou skupinu uživatelů-průkopníků, jsou na Twitteru, protože už tam jsou všichni ostatní a ze samé podstaty služby vyplývá, že je z tama nikdo nedostane. Rozhodně ne nic, co by také nepřitáhlo dostatek zahraničních osobností, které stojí za to sledovat.

  Drbz a Teidu se tedy musí obejít bez té nejaktivnější části uživatelů a já osobně nevěřím, že to zvládnou.

  Předpovídám jim pomalou smrt. Možná spíš rychlou, když koukám na počty příspěvků, které tam jsou a to oba projekty už běží dost dlouhou dobu.

 • Na normální běžné mikroblogování stačí facebook (kde je chráněno naše soukromí) a na to odborné twitter. Ostatní služby jsou naprosto nadbytečné.

 • Mikroblogování už je dnes fenomén, kdo to mohl před pár lety tušit:)