Microsoft kupuje FolderShare a probouzí zájem o online P2P zálohy

Nebyla tomu věnována velká pozornost a kdyby mne tahle oblast nezajímala speciálně, asi bych tomu nevěnoval pozornost ani já, protože Microsoft nakupuje společnosti jak housky na krámě. Za blíže neurčenou sumu přechází do portfolia Microsoftu společnost FolderShare. Je to tři roky starý americký start-up, který přišel s P2P software pro zálohování.

FolderShare – P2P zálohy

FolderShare je kombinace klientského software pro Windows/Mac a webového přístupu k vašim souborům. Po nainstalování software si zvolíte, jaké adresáře chcete synchronizovat a ony se nahrají na jiný počítač vybavený FolderShare, který si zvolíte. Synchronizace je jednoduchá a pohodlná, k datům pak můžete přistupovat i vzdáleně přes webový prohlížeč. Služba byla nedávno za peníze, nyní je zdarma a FolderShare slibuje, že zachová vývoj i Mac klienta. Kromě toho existuje v šesti jazykových mutacích, čeština ale mezi nimi samozřejmě není.

Online synchronizace dat spolu s přihlédnutím k sexy variantě doplněné přídomkem P2P je vůbec velmi zajímavá. Nedávno jsem procházel služby, které mi umožní jednoduše a efektivně ukládat na cizí síťový disk větší objemy dat a našla se řada takových vybavených hezkým synchronizačním software s cenami od pěti dolarů měsíčně. To byla sofistikovanější obdoba FTP nebo TortoiseSVN – navíc hostovaná. Milé, zajímavé, ale příliš placené.

S online zálohami souvisí rozvoj právě oněch P2P záloh. Zálohovat nemusíte jen na vlastní počítač, ale i na počítače úplně cizích lidí, kam se vaše data ukládají fragmentovaně, redundantně a šifrovaně podobně, jako na RAID pole. Kdo si takový software instaluje, dává část svého pevného disku k dispozici a za to automaticky a bezpečně jeho zálohy putují jinam.

Vývoj takto ad-absurdum koncipovaných P2P záloh je zatím v plenkách, i když už jsem viděl alfaverze. V tomto přístupu je totiž řada problémů, jak ho nastavit, aby byl dostatečně odolný vůči blbosti nebo zlomyslnosti jiných uživatelů. A kromě toho jsou zde volná pole působnosti pro nejrůznější spořící technologie. Představte si totiž, že si zálohujete své MP3 (samozřejmě legální). Proč je přenášet a zálohovat, když už někdo jiný je má a zazálohované? Systém umožní odkazovat na již existující stejná data symbolickými linky a šetří tím jak místo, tak nároky na celou síť.

Spolu s Live konceptem, který Microsoft představil, to dává smysl, i když jde o technologii, na které se ještě hodně bude muset pracovat. O Microsoft Live čtěte skvělý článek Russela Beattie

Mimochodem, používáte někdo nějakou sofistikovanější zálohovací službu? Teď nemyslím síťový/USB disk nebo FTP, ale právě nějaký systém hostovaných online záloh?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • Hehe, to uz nejakou dobu pouzivam ale tomu CVS ;).

 • Používám ARJ32 který se zavolá v noci přes commandlajnu baťákam a daný adresáře se zabalej a přestěhujou po 100 Mbit lance jinam. ARJ32 umí inkrementální zálohy…

 • [1] Tak to já pro změnu kombinuju Subversion a rsync 😉

 • Naše společnost EUROSOFT s.r.o. poskytuje software pro zálohování prostřednictvím internetu. Řešení "AdBackup" pracuje v angličtině, ale návod k použití je v češtině. Použití je velmi jednoduché a bezpečnost zajištěna kryptováním SSL 128 bitů, ukládání je redundantní.
  Na vyžádání je možné si tento program vyzkoušet zdarma po omezenou dobu a s omezeným objemem dat. Více informací lze najít na http://www.eurosoft.cz.

 • ja pouzivam DrakBackup Daemona a jsem s nim spokojen…

 • Titulek mel znit: Microsoft se pokousi prodat ohratou vodu…

  Zatim je to uzasne reseni ve fazi powerpointoveho inzenyrstvi.

  Myslim ze v podani microsoftu dopadne podobne jako pan Sponka.

  A vite co bude nejvetsi inovaci Windows Wista ? Konecne plnohodnotne symlinky. Vitejte zpet v 80's ;).

  Ze by nam Bill starnul a senilnel ?

 • ja teda procetl ty materialy a foldershare nainstaloval a musim rici ze to je dost dobre reseni. Kolikrat mi neznali kamosi volaji jak dopravit tam a tam fotky, mejlem ze to nejde a chce to vic lidem, a ftp at si strcim nekam a ze na uschovna.cz jde jen 10M, proste problem dostat par desitek mega z kompu A na komp B. Tohle je dobre reseni uz ted a v pripade ze to MS spoji s mesengerem (coz se nabizi) tak s jednou registraci do messegera mate zadelano na slusnou bazi vymeny souboru. Podle me dost dobry.

 • Další vzdálenostní zálohovadlo: rdiff-backup
  http://www.nongnu.org/rdiff-backup/

 • [6] Bojim se, ze starnete vy, kdyz v tom nevidite ten ohromny potencional. S tim, ze v soucasnosti je to asi spis PowerPoint nez realita, ale oni Office budou napsane na .NET platforme, takze jejich transformace do WWW aplikace (tedy spis neceho, co se z webu spusti) je otazkou par mesicu!

 • Já používám účet .Mac, Patricku – viz http://www.mac.com/ – jednak pro automatickou synchronizaci dat a nastavení mezi dvěma počítači, jednak pro zálohování vybraných položek na iDisk (který má teď kapacitu 1 GB). Cena sice nevypadá jako nejnižší ($100 ročně), ale nemusíš se pak o nic starat a podpora je dobře integrována do Tigera.

 • [9] S tím .NETem na klientské straně bych byl opatrnější, MS to prý chce uchodit i na Firefoxu. Otázkou je, jestli myslel Firefoxe pouze ve Windows (tam by se to asi nechalo řešit nějakou extension), nebo obecně (tam by na .NET moc spoléhat nemohl, navíc by se tím svázal s Monem, což patrně není jeho cílem).

  Osobně si myslím, že myšlenky typu OfficeLive tu už byly několikrát a po krátké době po nich neštěkl ani pes. Sice je fakt, že Microsoft má dost prostředků na prosazování svých nápadů, ale pokud mu nebudou v dostatečné míře věřit zákazníci, nebude mu to nic platné – viz. např. MS Passport.

  Co se týče FolderShare, soudě podle reakcí už má konkurenci, takže pokud to Microsoft bude chtít integrovat do Windows (což je, řekl bych, oproti konkurenci jeho hlavní výhoda), může se těšit na další antimonopolní řízení. 😉

 • [9] Podle odkazu v článku to chtějí udělat jako AJAX aplikaci. Řekl bych, že v tom případě jim bude kód dospělého Office celkem k ničemu. Na druhou stranu si přiznejme, že to, co píšu já, i to, co píšete vy, jsou spekulace lidí, kteří o tom ví celkem houby. :o)

 • [9] starne nestarne, pockejme si, pokud v tom adame nemas vlastni prachy pak naprosto nechapu proc by jsi za to tak bojoval ze musis pouzivat takovychto argumentu

 • [9] a krome toho vlastni napsani aplikace v .netu (winforms) jeste nezarucuje nic takoveho jako snadnou migraci do webforms…

 • Srovnavali jste to nekdo s Hamachi?

 • [13]
  1) BYCH bojoval
  2) Omlouvam se, pokud ta ma narazka na stari byla pochopena jako invektiva. Jsem mlady, takze si neuvedomuji, ze uz na to nekdo muze byt citlivy. Jen jsem rozvinul puvodni prispevek. Jeste jednou se omlouvam, pokud to bylo vzato jako podpasovy argument.
  3) Prachy v tom bohuzel nemam, ale zatracene rad bych mel.

 • [15] Hamachi je pouze technologie. Tohle je aplikace, ktera podobnou (velice vzdalene) technologii pouziva.