Mediální terorismus Českého Telecomu

Že se chování Českého Telecomu vůči médiím od nástupu Gabriela Berdára změnilo, nešlo přehlédnout. Ta tam byla dřívější přátelskost, se kterou se snažilo tiskové oddělení Telecomu řešit problémy vlastní firmy v médiích. Nastoupilo něco, co bych s klidem označil za mediální terorismus. Telecom na příkaz nejvyššího bosse přes noc dospěl k mýtu o své naprosté neomylnosti a začal ji tvrdě uplatňovat. Skoro se mi to jeví, jako by výhružky médiím a novinářům se staly denním chlebem Telecomu. Napsal jste článek, který stavěl Telecom do nepříznivého světla? Očekávejte telefonát vašemu nadřízenému, jemuž se dostane kompletních (ač smyšlených) informací o tom, jak jste propojen s konkurencí a jak je neseriosní, abyste dále o Telecomu psal. V tomtéž okamžiku vypovídá u obchodního ředitele jiný zaměstnanec Telecomu smlouvu o inzerci nebo sponzoringu.

Nejsem zřejmě sám, kdo si to myslí, ale novináři se ozývají pramálo. Neobvyklou odvahu projevila Mafra, když do článku výslovně uvedla:

„Oblíbeným Berdárovým terčem jsou nejen média, kde výhrůžka stažení inzerce je už téměř koloritem, ale hlavně sponzorské aktivity Telecomu.“ (iDnes)

Jakýpak ji za to postihne trest? Nebo v době, kdy Gabriel Berdár čelí důvodnému podezření, že střílel na dva nevinné lidi, nebude trestající ruka páně dopadat tak razantně? Kolik bude taková větička v novinách vydavatele stát? Jen miliony, nebo spíše desítky milionů korun? Nebo tentokrát raději nic, protože doba je ošemetná a s tou střelbou si to někdo nehezky zavařil, jakkoliv to osobně můžu chápat?

Média se do tohoto okamžiku zachovávají navýsost pragmaticky. Redakce, kde Telecom už inzerci sebral, si zakládají na tom, že jsou ostře proti Telecomu. Tam, kde Telecom stihl jen vyhrožovat a inzerci nesebral, se rozhodli nedráždit hada bosou nohou a pokud možno přebírat zprávy z ČTK, když by mělo jít do tuhého, otevřeně se ale nedopouštět riskantních vlastních redakčních úsudků. Čtenář z toho nutně musí být zmaten a minimálně ti inteligentnější pochopí, že tu něco páchne (a ti méně inteligentní stejně dávno mají rovnítko mezi zdražováním a zlodějinou).

Z dlouhodobého hlediska není mediální terorismus Českého Telecomu pro firmu výhrou. I ty vydírané redakce vřou pod povrchem a jejich redaktoři na tiskovkách reptají; jako sopka před výbuchem čekají na příležitost beztrestně to vrátit člověku, který si za peníze kupoval jejich důstojnost. Dvě propisky a chlebíček navíc k tiskové zprávě to nevylepší.

První okamžik, kdy se mediální terorismus může Telecomu a zejména jeho šéfovi vymstít, právě přišel. Zjevné rozpory mezi výpovědí Gabriela Berdára a zjištěními policie v případě Berdárova napadení a následné střelby jsou soustem, které média rozviřují stále více v Berdárův neprospěch. Zatímco v prvním okamžiku to vypadalo, že ředitel ostražitě tasil při napadení a střelbou se ubránil, o pár dní později už noviny s gustem rozmazávají, že střílel na úplně cizí auto a nevinné lidi, kteří v době napadení byli prokazatelně v nějaké herně. Zde asi nejvíce analytický článek na iDNES a naopak zcela po berdárově linii a servilně pro Telecom Novinky. Lidovky pro jistotu jen zprávu z ČTK, ale také vlastní komentář Postavení zavazuje s podtitulem Šéf Telecomu reagoval na přepadení zcela nepřiměřeně. Hospodářky nejdou do hloubky, ale podstaty problému se nemile dotýkají. A také Macháčkův komentář konstatuje, že Berdárovo vysvětlení důvodu útoku je nevěrhodné. I článek v Právu přetřásá, že střelba byla neodůvodněná. Velmi nezaujaté je BBC, bohužel také stručné.

Způsob, jakým to média presentují, nutně pašuje do hlav čtenářů otázku, zda ředitel Telecomu není psychopat. Pročtěte si diskuse na Novinkách nebo iDNESu – vox populi praví, že ano a že se mu nic nestane, protože Stano to pro Gaba zamete pod koberec.

Opravdu zamete? Nebo nebude dost ochoty riskovat další skandál pro člověka, který svoji privatizační úlohu v politické mašinérii? Uvidíme. Sám za sebe jen doufám, že mediální terorismus Telecomu nebude procházet příliš dlouho.

PS: doplňkové informace pro zaměstnance Českého Telecomu. Patrick Zandl a Martin Zikmund nejsou jedna a tatáž osoba. Pokud chcete vědět, jaké firmy vlastním nebo řídím, je na to dobré využít Justice.cz, nikoliv vlastní fantazii. Ano, je pravda, že jsem akcionářem Telecomu. Ne, těch 26 akcií v seznamu napsaných na moje jméno nejsou jediné. Ano, jsem zastupován na VH pověřeným zástupcem, nebývám tam osobně. Ne, není pravda, že jsem byl u pana Valeskiho na velikonoce. Další dotazy a fámy na toto téma zodpovím kdykoliv.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

25 komentářů

 • Už když přišel první článek mafry o berdárovi po jeho incidentu, tak sem byl překvapen zmíněnými názory (fakty?) a postoji proti telekomu. Musím říct, díky za takové články. Pochybuju, že teď už proti mafře něco telekom zmůže, když to takhle rozmazala.. Znamenalo by to pro telekom akorát větší skandál. Jinak to ale mezi nima asi bude vřít pěkně, to jo..

  Že je ale většina těch nejvyšších managerů v telekomu na hlavu už se ví dlouho.. Žijou v jiném světě.

 • a vy se divite tem nasim mediim, ze nechteji prijit o jedny z nejvetsich inzerentu? eurotel a telecom dohromady generuje obrovske castky na inzerci a pri poklesu tiskove inzerce se holt boji ze o ni prijdou.
  ohledne bedara je otazka, zda pan forman ma jeste vliv nebo uz o nej prisel diky privatizaci. potom bychom se mohli dockta toho, ze ten vzteklej zakomplexovanej kreten pude pred soud za pokud o vrazdu. mimochodem, vsimli ste si, ze vsichni novi manageri CTc nemaji na vysku vice nez 170 cm?

 • 1. buď je inzerce jen legrace, pak je s podiivem proč tolik firem inzeruje

  2. anebo je inzerce k něčemu dobrá, a pak je jen dobře že telecom přestává inzerovat. Tím přenechá část svojí cílové skupiny konkurenci.

  3. nejlepší by bylo, kdyby telecom a eurotel zcela vypověděly inzerci všem mediím… 😉

 • Perfektní článek, pokud měl ukázat rozdíl mezi realitou a virtuální realitou. Pokud by v tom článku měla být jen prostá fakta, tak by se vešel do dvou odstavečků. Stručně asi tohle: GB někdo napadl, ten útok ho mohl zabít, GB pak o pár set metrů dál střílel, je jasné, že pár minut po napadení a nikoliv na nájezdu na dálnici, jak spousta médií píše a pak se diví, když jim někdo vytýká, že si nejsou schopni ověřit ani základní fakta. Pokud jde o ty dva "nevinné" opilce, co se vyhýbali policejním hlídkám, tak oficiálně to PČR ještě nesdělila, jestli jsou podezřelí nebo bezpečně ne, o vině samozřejmě rozhodnuje až soud (pouze se jeden kriminalista vyjádřil, že to asi nebyli oni). To asi tolik k "faktům" v tomhle článku.

  Mimochodem, zrovna ta MFD tím místem střelby plynule posouvá, včera to měla nakreslené jinde než to má dnes, stejně tak čas střelby, bez nějakého vysvětlení, jak došlo k tomu posunu… Navíc ti dva dodávají, že je tam Berdár držel v šachu do příjezdu Policie, přestože podle vlastních slov je chtěl zastřelit, nejdřív před ním couvali, pak prý se řítili osmedásátkou pryč než nabourali… Teď jen cituji informace z MFD od těch dvou.

  Pokud jde o inzerci a sponzoring – má Telecom povinnost inzerovat a něco sponzorovat? Nebo by měl těchto nástrojů využívat k podpoře vlastního byznysu? Co když si vyhodnotí, že mu tam inzerce nic nepřináší, má inzerovat i po tom?

  Možná by si v těch dotčených médiích měli uvědomit, že nemají jen právo napsat si co chtějí, ale také odpovědnost za to, co napíšou. Možná, kdyby namísto tvrdošíjného trvání na neověřených a navíc zřejmých nesmyslech řekli sorry, spletli jsme se, tak by situace nedošla až k nějakému zastavování inzerce a novinář by si příště dal pozor, co píše.

  Problém českých médií je, že jsou povrchní a tak logicky píšou nesmysly, často někde jen zaslechnuté a to ještě blbě. A na tomhle základě se pouštějí do "tvrdých" článků, které ale nemají podložené, protože tak nepracují. Pak se nemůžou divit, když jim inzertní oddělení kecá do práce. Kdyby pracovali ti dotčení novináři opravdu pořádně, tak ty články budou mnohem tvrdší a nikdo jim to nebude vytýkat, protože to bude pravda.

  Asi by si měli uvědomit, kdo je jejich zákazník – pokud nedokáží přesvědčit čtenáře, že za informace u nich zaplatí, kolik potřebují, tak holt musí čtenáře prodávat inzerentovi. Potom ale ať se nediví. A ne že by i u nás neexistovala média, která tuto hodnotu pro čtenáře mají.

  Prostě nic není černé ani bílé a že by zrovna média v tomto případě byla nevinně, tak to se teda říct nedá. Mimochodem, spousta z nich bere tu ČTK, protože vlastní informace nemají a netroufnou si psát spekulace jen na základě toho, že večer na Nově viděli akční film.

 • No, ten poslední odstavec mě pobavil, přestože v těch předchozích řádcích mi zmrznul úsměv na rtech.

 • [4] Potíž je především v politice Českého telecomu.
  Jeho reklamní lži (klamavá reklama), jednání se zákazníky (už dávno před Berdárovým nástupem do firmy), "zlodějské" praktiky (viz stížnosti na pochybné účtování např. dial-up připojení), brzda rozvoje Internetu v ČR….
  Český telecom s jeho arogancí je v ČR velmi neoblíben. Těžko pak pro policii hledat ten správný motiv útoku na Berdára, když je představitelem těch nejodpornějších obchodních praktik vůči zákazníkovi a zneužívání monopolního postavení ČTc.

  Tlak PR ČTc na média je evidentní – PR vlna článků se stejným obsahem v tištěných médiích vyvolaná zveřejěním v ČTK se opakuje se železnou pravidelností. Autor trefil do černého!

 • telefonica rulez!

 • Hustej článek. Konečně to někdo ČTc pořádně natřel. Všechny papaláše v ČTc bych vystřelil do vesmíru, ať si tam společně budujou "Hvězdu smrti" a propagujou temnou stranu síly 😀 Berdárovi bych před odletem našrouboval na hlavu masku Darth Vadera. Telecom je hnus po všechn stránkách :o(

 • [8] Tak nevím, Berdára od napadení AFAIK ještě nikde neukázali, ale myslím, že kdyby při tom posledním boji spadnul do lávy, tak by se o tom vědělo. 🙂

 • [4] Ahoj R., je zajímavé si číst, co na to PR Telecomu.

  Ano, oficiálně nevíme nic. Máme jen jednu verzi vydanou přímým aktérem – tedy z novinářského pohledu verzi nevěrohodnou, pokud ji nepodloží nezávislá fakta. Já jsem se seznámil s neoficiální verzí od člověka obeznámeným se šetřením události a pochopil jsem z toho, že objektivně zjistitelné skutečnosti výpovědi G. Berdára v určitých bodech nenasvědčují. Už jenom způsob napadení – měl být napaden tyčí ze zadu, když vykládal kufr. Z toho lze usoudit na zcela jiný motiv nebo na to, že se to neodehrálo, jak GB vypověděl. Pokud by ho opravdu napadli ze zadu a chtěli jej zabít, pak by jej tyčí zabili. Kufr auta nebyl poškozen nárazem tyči, takže kufr auta úder neztlumil a přímá rána na krk nebo na hlavu je smrtelná. Z toho lze vyvodit dvojí: buďto se to stalo jinak (kryl se rukou, ale pak ho nepřekvapili ze zadu) nebo neměli v úmyslu ho zabít, ale jen omráčit. A to nasvědčuje opravdu spíše tomu, že ho někdo obyčejně šel vykrást a trochu ho návrat majitele překvapil. Vyvozovat z toho nějakou pomstu kvůli odměnám je blbost. Kdyby se někdo chtěl povozit na odměnách, na to jsou jiné postupy, mezi něž patří únosy, mučení, ale rozhodně ne zabíjení majitele peněz před tím, než má šanci je vydat.

  Podobných zádrhelů bylo více. I v případě těch dvou domnělých pachatelů, po kterých GB střílel. Už jen to, že bylo ověřeno jejich alibi. Už jen to, že střelba na ně a napadení se vyšetřuje jako dva oddělené případy – to znamená, že policie oba případy nepovažuje za přímo souvislé aktéry.

  Každé přepadení je nemilé a nikomu jej nepřeji, ani GB. Ale je to prostě tak, že když máte peníze, tak se zvyšuje pravděpodobnost, že to někdo udělá. Nesouvisí to se zveřejněním odměn, spíš s příležitostí. Mne samotného před pár týdny přepadli a chtěli obrat o peníze – a nedávám to do souvislosti s Telecomem nebo odměnami.

  To, co jsi napsal o médiích, je kravina. Z Telecomu vychází v poslední době takových lží – ať už je to "neomezený internet" nebo problém, který jsi řešil, když GB prohlásil zjevnou nepravdu a novináři mu to vyargumentovali a rozmázli. Máslo na hlavě pak neměli novináři, ale zástupci Telecomu a zejména ty, protože jste to zvorali. Novináři měli pravdu, ale vydírání jste na ně aplikovali zase. Takže nejde o novinářské nepravdy, ale aroganic PR Telecomu.

  Telecom nemá povinnost nikde inzerovat. Jenže inzercí si kupuješ pouze vyhrazený rozměr v novinách, nekupuješ si jí názory redakce. Tak do doposud bývalo. Telecom tenhle princip postavil nahlavu používá inzerci jako vydírání, aby dosáhl změn redakčních postojů, tedy aby ovlivnil to, co je MIMO ony inzertní plochy. Na těch plochách ať má co chce, ale rozhodně nemá právo nikomu vyhrožovat tím, že inzerci stáhne. Ať ji tam prostě potichu nedá nebo dá – to je jeho volba. Vyhrožovat tím je svinstvo a normální vyděračství.

  Pokud bychom akceptovali to, co říkáš o tom, kdo je zákazníkem novin, mohli bychom úplně zapomenout na vznešené žvásty o veřejné službě médií. Pokud bychom je brali jako striktně komerční subjekty, tak nechápu, proč od nich čekáš pravdivost – pak by jenom zveřejňovaliy to, co se jim více hodí, tedy jednaly úplně stejně jako PR oddělení firem jako Telecom. Naštěstí to nedělají a snaží se jednat nezávisle. Dnešní vztah novin a firem je nevyvážený, zatímco firmy smějí zveřejňovat zjevné nepravdy "dvě tyčinky a je po hladu" – ať nemluvím jen o Telecomu nebo "zářivě bílá po vyprání práškem XY" či "neomezený internet" – noviny takové nepravdy (=lži) zveřejňovat nemohou. Noviny nemohou napsat, že pan XY je zloděj a potom se odvolávat na nadsázku a vysvětlovat, že tím chtěli říct, že používá firemní auto, což je skoro jako by byl zloděj.

  Výsledek – PR Telecomu je v současné době největší svinstvo na trhu. Sám víš, čí zásluhou a jak to řešíte, co řešíte, já na to žaludek nemám.

 • Uprimne receno, pozvedavam oboci nad clovekem, ktery na nekoho vytahne kver a strili po lidech, pokud nejde o okamzitou ochranu zivota.

  To, ze byl clovek napaden, je samo o sobe spatne, ale neda se to resit tim, ze kdyz nekoho za par minut potkam v okoli, zacnu po nem strilet.

  A argument, ze slo o spojitost s odmenami managementu, je trosku mimo. Nebo dotycny vozi miliony v igelitkach a ma je doma ve slamniku?

  Mozna se nakonec zjisti, ze nakej kriminalni gang chtel tu jeho audinu vodvizt do Ruska. Mozna se ale nezjisti nic, hosi stahnou zalobu a nebudou muset par let nic delat 🙂

 • Boží mlýny přeci jen melou.

 • Sokol je eso, které z tohoto incicentu Berdára dostane levou zadní a Berdár ještě bude sám poškozený. Když ti hoši nechtěli satisfakci, tak si s s nimi ještě vytřou zadek. Taková je dnešní realita. Nebo čekáte něco jiného??
  Jinak Berdár dělá svoji práci dobře, jinak by na něj logicky nenadávali..

 • [13] Velice zvláštní logika, podobnou aplikuje i ČTÚ…

 • [13] Když to vezmeme do důsledků, tak nejlépe dělal svou práci Hitler, protože na něj nadávalo třičvrtě světa. A že někdo dělá svou práci dobře ještě neznamená, že ta práce je k něčemu dobrá. A že někdo dělá svou práci dobře ještě neznamená, že se ta práce shoduje s náplní jeho zaměstanání.

 • [13] No, nevim, kdyby Berdar delal svou praci dobre, tak by na nej nenadavali ZAKAZNICI. Jeho vlastni podrizeni jsou vetsine naroda ukradeni. Muzete namitnout, ze jeho zakaznikem je majitel akcii a ne uzivatele telefonu, jenze v tom je prave problem. Pro instituci jako celek je porad zakaznikem telefonista, ne akcionar.

  Mimochodem na tohle porad narazi nase statni zrizeni i ekonomicky system. CTc muze dusit zakazniky ve vlastni stave na prani akcionaru, kratkodobe tak zvysi zisky, ale dlouhodobe musi takovy trh vest k upadku. Novinari muzou psat totalni nesmysly, kratkodobe tak zlepsi vztahy s inzerenty, ale nakonec musi vest k upadku uroven novin. Poslanci muzou na prani sponzoru ignorovat volice, ale vysledkem je upadek politickeho zivota. Zpetna vazba zkratka nekdy funguje oklikou, ale uroven vyspele spolecnosti se pozna podle toho, ze jeji predstavitele dokazi takove okliky zohlednit.

 • Udajne mezi napadenim GB a strelbou byl casovy odstup 1,5 hodiny. V tisku to ale nikde nebylo zverejneny takze to berte s rezervou.

 • [4]
  "Pokud jde o inzerci a sponzoring – má Telecom povinnost inzerovat a něco sponzorovat? Nebo by měl těchto nástrojů využívat k podpoře vlastního byznysu? Co když si vyhodnotí, že mu tam inzerce nic nepřináší, má inzerovat i po tom?.. "

  Zlata slova!
  Co kdyz si vyhodnotim, ze mi Telecom nic neprinasi, mam jeho sluzby pouzivat i po tom?

 • [18]
  Tak je nepoužívejte 🙂

 • [10] Docela by mne zajímalo, kdo bude platit Sokola – pan Berdár, nebo ČTelecom? A kdo platí osobní PR pana Berdára?

  Jinak naprosto souhlasím s novým článkem Patricka. Ani já neschvaluji násilí – v žádném případě. Jen mi přijde podivné, že po tom útoku s cílem zabít (jak uvedl GB) nevolal hned záchranku a policii. Že sám sedl do auta a někam jel. Každý jiný by se asi zavřel doma a zavolal pomoc. To mi tedy vrtá hlavou.

  A jinak i já zvedám ruku za to, aby stát jako majitel mnoha firem žádal zveřejňování platů špičkových manažerů. Jako akcionář bych také chtěl vědět, jak jsou ředitelé motivováni. Přeju jim to, pokud mi jako akcionáři něco přinesou. Pokud vedou firmu do záhuby a výsledky vylepšují nějakými účetními machinacemi, potom ať si je vezme do rukou zákon – ale ještě před tím ať je akcionáři vymění.

 • no jenze zakon ma chranit spolecnost ne jen ty hochy, pripomina mi to soud s Michealem Jacksonem, kdy drive nebylo dosetreno obtezovani ditete, protoze si ho koupil – to prece neni normalni a hlavne je to v rozporu s LZPS at je praxe jakkakoliv

 • [21] Listina základních práv a svobod v USA neplatí. USA nejsou ani signatáři mezinárodní úmluvy o lidských právech, což je mimo jiné zdrojem řady sporů mezi EU a USA při vydávání pachatelů trestné činnosti do USA, kde jim hrozí trest smrti, kterýžto je v přímém rozporu se zmiňovanou úmluvou i Listinou.

 • [22] s USA mate pravdu – bohuzel i u nas je praxe odskodnovat a netrestat nekdy zavedena, a o tom prispevek byl (nejen o Beradarovy, a lidech, kteri musi trpet uz z pohledu na sebe sameho)

 • Clanek mimochodem vychazi ze spatne uvahy, kde dulezitost je kladena na deni okolo inzerce v minulosti. Na spatne se rychle zapomene.

  Mnohem zajimavejsi bude (a dovolim si informovat, ze uz je) sledovat co v mediich bude.

 • Zvanite vsichni jako stare baby. Vase slova jsou jako bzuceni much v mych usich.