mBank – reálné zkušenosti s účtem

Mám to za sebou. Ozvali se mi z mBanky s tím, že vše jest připraveno, mohu naklusnout na Vinohradskou 37 do zbrusu nového finančního centra mBanky a několika podpisy stvrdit naši úmluvu, která změní bankovní svět. I učiniv tak, mám založený účet. Proto bych si dovolil pár zkušeností pro váhající.
Tak především, na mBank se opravdu musí čekat. Mně to trvalo deset dní než jsem se probojoval k otevření vlastního účtu, řada věcí je ještě ve stádiu rozpracovanosti a co jsem tak pochopil, systém uzavírání smluv zatím drží hlavně silou vůle zaměstnanců, než komfortem zpracovatelského systému. Což, naštěstí, je problém pracovníka.

Jen na okraj: pobývaje onu půlhodinu na Vinohradské v tom finančním centru, nemohl jsem přehlédnout, že sbírka lidí uzavírajících smlouvu s mBank se nápadně podobá sbírce lidí, kteří před deseti lety uzavírali smlouvu s eBankou. Adná bukva, dalo by se říci. Jediný rozdíl: je deset let poté. Stejně, ten kluk, co seděl vedle mne, znám ho. Před deseti lety hacker, dneska technický ředitel slušně prosperující telekomunikační firmy. Tehdy i dnes orvaná bunda, tričko s vytlemeným tučňákem a nemístné otázky typu „jakou certifikační autoritu používáte“. Ne, skutečně, zase tolik se nezměnilo.

Proces založení účtu u mne byl tradičně komplikován mými doklady. Českou občanku mám v dezolátním stavu a už čtyři roky nejsem schopen zkompletovat požadovanou sadu dokladů, aby mi vydali něco méně jetého, což bankéři připravilo perné chvilky. Abych ho uklidnil, že jsem to já, nabídl jsem sadu dokladů rakouských řka, že je to všechno jedna Říše. Bankéř to věděl. Zbývalo vysvětlit to systému banky, což se po půlhodince podařilo, i když se zřejmě celé IT banky orosilo.

Dostal jsem aktivační balíček a šel domů (ech, tedy do práce). Vyřízeno.

Aktivační balíček je zalepená bezpečnostní obálka, ve které je dočasné přihlašovací jméno a číslo k účtu. Je vhodné ji neztratit, než ji použijete, protože přes tyhle údaje se poprvé přihlásíte ke svému prázdnému účtu. Aby ji náhodný nálezce nemohl jen tak použití, tak dostanete ještě doplňující otázky na údaje uvedené ve smlouvě. Vcelku postačující. Pak si založíte vlastní heslo, login dostanete přidělený. Tímto loginem a heslem se příště můžete přihlásit ke svému účtu, naprostou většinu transakcí ale musíte autorizovat přes SMS došlou na váš mobilní telefon.

Číslo účtu je hnusné

Číslo účtu má příšernou formu. Moje číslo účtu je: 670100-2200061712/6210, což je fakt otřes. Už jsem říkal, že nesnáším čísla s pomlčkou. Naštěstí se ukázalo (ač to na Vinohradské nevěděli), že číslo před pomlčkou projde bankovními systémy, takže můžete používat jen to, co začíná 22000 a dále.

Proč takhle debilní číslo účtu, které asi pár lidí odradí? Při zakládání účtu na to přišla řeč a bylo mi vysvětleno, že mBank celoevropsky používá číslování jednotné, aby v tom nemělo zmatek. Osobně bych řekl, že se spíš české pobočce nepodařilo vydupat si od polských autorů systému patřičné úpravy, protože celosvětově je číslo účtu jednoznačně identifikováno IBANem (odtud zkratka International Bank Account Number), kde je zakódován jak stát, tak bankovní účet. Doufám, že hoši v polsku o IBANu slyšeli, jinak si moc mezinárodní platby neužijeme.

Osobně tohle hnusné číslo účtu považuju za velikou slabinu, ve spojení s tím, že od banky nedostanete takovou tu obligátní kartičku s číslem účtu (už ji ale lidi udělali na fóru) je více jak dvacítka číslic prakticky nezapamatovatelná. A tím taky zle použitelná. Ano, vím, že číslo účtu má nějakou vnitřní logiku, která umožní zamezit chybným platbám atd, ale taky to prostě berte tak, jsou banky, které vám umí udělat čtyřmístné číslo účtu (plus kód banky). Jistě, pokud jste majitelé Sporožira, asi si zase tak moc nepohoršíte, ale já ze svého eBankovního účtu jsem trochu zmlsanější. Dost už toho lání, někomu jinému to nevadí, pokud vám chodí jedna platba od zaměstnavatele, bude to problém mzdové účtárny, ale zkuste si tohle číslo někomu nadiktovat. Je to horší než IPV6 adresa přidělená Alfa Centauri.

Web rozhraní účtu

Když se přilogujete na účet, dojdete k jednomu ze dvou názorů. Pokud jste měli účet v eBance, budete dost zklamáni. Pokud máte účet jinde (Spořka, Poštovka, KB a podobní dramatici internetového bankovnictví), budete v pohodě. Tak je to prosté.

Nejdříve logo. Také jsem měl dojem, že logo mBank tvoří fotografie Mercedesu člena dozorčí rady, který na polské velkodálnici nabořil zezadu traktor. Není to pravda. Je to prý dětská kresba květiny. V tom případě hezké a veselé.

Samotné web rozhraní je funkční, leč sparťánské a už jsem narazil i na bodík, kde polština zůstala. Čert to vem, člověk si alespoň rozšíří obzory.

Co nenajdete, je inkaso, SIPO a zahraniční platby. Nic z toho není a má být počátkem příštího roku (2008). Naštěstí v mém případě to nevadí, prvním dvěma službám neholduji, zahraniční platby zatím řeším obstojně přes PayPal nebo ještě raději z firemního účtu.

Jo, protože platební kartu nedostanete (prý se vydávají od půlky prosince, mne prý dojde tak v půlce ledna), tak snadno zjistíte, že účet momentálně umožní peníze přijmout a odeslat. Recenze tudíž nebude dlouhá.

Příjem peněz

Příjem byl v pohodě, z eBanky dorazilo 5 Kč na můj účet v mBank během jednoho dne, tedy obrátkou clearingu ČNB. Zkusil jsem do vzkazu v eBance zadat diakritiku, ta se při převodu změnila na písmeno bez diakritického znaménka, což je v pořádku.

Výpis transakce ale není tak v pohodě, jak bych čekal. Účet odesilatele nemá základní tvar, ale je doplněný nulami, takže můj odesílací účet vypadal jako 000000-0001795001/2400 – tfujho. A protože jsem zkoušel, jak se vypořádá systém s převodem na číslo účtu bez čísla před pomlčkou, vypsal se mi účet příjemce jako 000000-2200061712/6210 – taky bych ty nuly oželel.

Dodávat, že variabilní, konstantní a specifický symbol byl zaplněný na všech pozicích nulami, ačkoliv jsem ho při odesílání nevyplňoval, už je asi zbytečné. Osobně to považuju spíše za chybu než korektní chování a dal bych to na wishlist drobných oprav. Smajlík ve vzkazu zůstal zachován, do grafické podoby se nepřevedl 🙂

Co je pitomé (a co umí už i ta Poštovní spořitelna) – nedostanete žádnou zprávu emailem ani SMS, že k transakci došlo (že přišly peníze). Jen si ji můžete vytisknout. Také není žádný export dat ani do XLS formátu (umí i ta Poštovka) ani do OFX (to bych fakt chtěl!) – na druhou stranu to neumí ani osobní účet v eBance. Ale od internetové banky bych OFX opravdu chtěl. Opravdu. Proč? Přepisovat výpis z účtu do Moneydance je vážně opruz.

Peníze lze přijímat převodem z jiné banky, přes složenku, zatím je nelze vkládat na účet v hotovosti, což se chystá na začátek roku.

Platba peněz

Platba peněz mne překvapila formulářem délky Lovosic. Oproti eBance i Poštovní spořitelně je formulář dvojnásobný. Může za to vysvětlení, jak vyplnit číslo účtu adresáta a pak možnost zadat adresu příjemce. Chvíli jsem koumal, jestli takhle lze převést peníze někomu pomocí poštovní poukázky (to eBanka umí), ale pak se ukázalo, že je to reziduum polského bankovního systému, kde se tahle data požadují pro bankovní převody. U nás to vyplňovat nemusíte a jestli to dobře chápu, nemá to žádný smysl vyplnit.

Nemilé také je, že nemáte možnost platbu nijak odlišit. Můžete vyplnit jen zprávu pro příjemce, neexistuje možnost k platbě připsat vlastní poznámku například o tom, za co platíte a co neuvidí adresát. eBanka má, ta umožní vytvořit si i vlastní účely, ale za deset let ji zase netrklo to dál rozvést, Poštovka to má, ale zmatené. Tohle by se vyplatilo ještě popilovat.

Pokud vyplníte adresu cílového plátce a plátce je v mBance, uvidí svou adresu na výpisu. Všechna písmena se ovšem konvertují na velká, pouze písmena s diakritikou zůstanou jak jsou (třeba malá). Nehezké.

Co je hezké: platby v rámci mBank se provedou prakticky okamžitě, když jsem si zaplatil na spořící eMax účet z běžného eKonta, bylo to tam hned po reloadu prohlížeče. Snad je to tak i mezi jinými účty.

Přehled účtu aka Historie transakcí

Přehledné informace o tom, co máte na účtě a jaké platby proběhly, je velmi důležité. Elektronické bankovnictví není jen stupidní výpis z účtu, pro řadu lidí to nahrazuje i domácí účetnictví. Alespoň v podání eBanky se to tak použít dá, v podání mKonta to je zatím hodně těžké.

Když se podíváte do menu Historie transakcí, máte tu tři volby: Uskutečněné transakce, Plánované transakce a Nezaúčtované transakce s blokacemi.

Uskutečněné transakce na vás nejdříve vybafnou menu, kde si MUSÍTE vybrat, za kdy ty transakce chcete vidět.

Tohle by bylo lepší vyřešit rovnou výpisem posledních X transakcí s možností rovnou stránkovat na dalších X transakcí a tohle menu dát jako zvláštní vyhledávání. Alespoň soudím.

Výpis transakcí není vyloženě nepřehledný, ale je ve fázi, kdy by se dal udělat lépe.

V prvním sloupečku vidíte Datum uskutečnění a Datum zaúčtování transakce (z nápovědy se nedozvíte, jaký je rozdíl, takže doufejte, že ho tušíte správně). V druhém sloupečku už je směska dat rozložená až do čtyř řádků:
– popiska provedená operace (například příchozí platba z jiné banky atd)
– adresát nebo odesilatel platby (jeho jméno a adresa)
– číslo účtu (v příšerném formátu, jaký se snad u nás nepoužívá)
– vzkaz vložený do platby a symboly (samé nuly, když nebyly vyplněny)

Ve třetím sloupečku je zaúčtovaná částka (s mínusem a červeně, když jste platili, černě když jste platbu přijali).

Ve čtvrtém sloupčeku je zůstatek účtu po zaúčtování transakce.

Klikem na popisku provedné operace ve druhém sloupečku se dostanete na detail transakce, kde jsou už všechny údaje s obvyklými výhradami (nuly v symbolech atd).

Co by se dalo udělat lépe? Rozhodně bych dal do samostatného sloupečku Adresáta / Odesilatele platební transakce, prostě proto, že je to dost důležitá informace na to, aby byla utopená a zvyšuje to přehlednost. eBanka to tak má, je to dobré, Poštovka to tak nemá a je to galymatyáš.

O předřazení aktuálního výpisu položek jsem psal.

Dobrou položkou menu jsou Plánované transakce. Zde se vypisují transakce, které se chystají k realizaci, zatím jsem to nezkoušel, ale kdyby zde byly i trvalé platební příkazy které se chystají k uhrazení, bylo by to fajn.

Stejně tak Blokované a nezaúčtované transakce – tady by zase mělo být přehledně to, co se nezaplatilo. Proč tak jásám? Ono tohle ne každého napadlo, například tvůrci Poštovní spořitelny (resp. ČSOB) nic takového neudělali a zjistit, co se nezaplatilo, je pruda, protože vám akorát přijde poštou placené avízo, že se něco nezaplatilo. A nedá se to změnit. A na webu to není moc k dohledání (resp je asi tři dny, pak to vyšumí).

Co zbývá za funkce?

Tak a to je vlastně z fungujících funkcí všechno podstatné. Můžete si vytvořit šablonu pro platby, záhadou pro mne je, proč její vytvoření musíte autorizovat přes SMS heslo, (že pak platbu, to je jasné) ale není to podstatné. Můžete si založit trvalý platební příkaz a to je tak všechno.

Rubrika Platební karty je prázdná, protože kartu nemám. Moje úvěry je prázdná, žádný nemám. Moje kontaktní údaje umožní změnit akorát tak můj email, nic jiného tam není. Moje služby umožní změnit nastavení hesel pro Automatickou mLinku (telefonní služby) nebo pro Internetové bankovnictví.

Co za zmínění ještě stojí je tedy menu Operace k autorizaci. Operace nemusíte autorizovat hned, když přijde SMS zpráva, můžete jejich autorizaci odložit a autorizovat je všechny najednou jednu za druhou nebo jak se vám bude chtít, pokud si nevymažete tu autorizační sms zprávu. SMS heslo tedy nevyprší za určitou dobu, jako to dělají hesla u jiných bankovních systémů, ale nezkoumal jsem, zda jen v případě že zvolíte odložení autorizace.

Trochu nejasná je situace s automatickým odhlášením od stránky. Jaká je tam nastavená lhůta, to netuším. Když jsem přejel z práce domů, tak mne to odhlásilo, ale to jsem do toho změnil IP adresu a její konzistenci by to kvůli MIM útokům kontrolovat mohlo. Žádný timer pro odhlášení na stránce není.

Malé zamyšlení závěrem

Díval jsem se, jak aplikace vypadá v Polsku, kde je demo volně přístupné na této adrese – vyzkoušejte. Vypadá to, že česká aplikace je hodně doslovně převzatá z polské aplikace a samozřejmě zjednodušená o to, co v Česku teď nefunguje. Jestli to bude dlouhodobá strategie, bude to škoda, přeci jen zvyklosti u nás jsou jiné, obávám se ale, že koncernové politice se nevyhneme.

Řadu věcí v rozhraní banky bych si uměl představit trochu jinak, nejsou to náročné úpravy, spíš drobné zásahy. Jak jsem se ale tak koukal do systému mBanky, udělat je, nebude nic jednoduchého, protože na customizace připravený není.

I když odpočteme chybějící funkce mBanky, což jsou v tuhle chvíli prakticky všechny funkce kromě založení účtu a plateb mezi účty, je celá záležitost hodně v plenkách a v dosti rozpracovaném stádiu. Nesmyslné číslo účtu, operování s adresou při platbách, přičemž platba s sebou nese vaši adresu, nemožnost rozložit realizaci platby do delší doby, nulová možnost internetový účet použít pro nějaké osobní vyúčtování, to jsou jen neočekávané nepříjemnosti navíc.

Uživatelé eBanky budou zklamáni a frustrováni. mBank kvalit eBanky nedosahuje zdaleka a ani se jim neblíží. Přitom musím říct, že nabídka funkcí eBanky byla od prvního dne otevření nabídky prakticky kompletní, neobsahovala jen rozšířené bankovní služby jako hypotéky, osobní úvěry, ale veškeré platební záležitosti tam byly. Také zabezpečení je v eBance lepší a můžete si vybrat (a zaplatit) jeho vyšší kvalitu.

Zákazníci ostatních bank, pokud oželí inkaso, zahraniční platby i měny, SIPO a počkají si na kartu, asi zásadní oškubanost nepoznají. Podobně podvyživená jsou rozhraní ostatních bank a mBank nabízí obdobný „komfort“, jako Česká nebo Poštovní spořitelna. A to včetně úrovně zabezpečení, které je u těchto produktů stejné.

Co říci závěrem?

Pokud nepočítáte s tím, že z účtu uděláte druhý pokusný účet a pak uvidíte, zatím vyčkejte. Nevypadá to, že byste měli o něco přijít.

Proč mBanka přišla se svojí nabídkou v tuhle chvíli, zcela jasně netuším. Tedy, tuším, proč služby představili, ačkoliv by bylo lepší na nich ještě pracovat, ale proč k nim udělali tak masivní reklamní kampaň, když podle jejich tvzení za dva měsíce to budou mít mnohem dotaženější, to nechápu. Bylo by bývalo lepší do Nového roku to nechat otestovat komunitu, i tak by nabrali tisícovku zákazníků jen prostým publikováním informace na blogu. Takhle bych řekl, že se do banky dostává řada klientů neochotných experimentovat, jimž se ale předkládá účet spíše v experimentálním stádiu vývoje. Nu, je to jejich volba.

Osobně jsem spíše zklamaný. Čekal jsem od „Banky nové generace“ přeci jen více – za to může jejich vlastní reklama. Nejenom to, že je banka zdarma, ale i nějaké novinky v internetovém rozhraní, ne horko těžko napasované polské bankovnictví na české reálie. Prozatím to vypadá spíše tak, že v Polsku si někdo koupil mapu Evropy, začal do ní píchat špendlíky a neuvážil, že jsou určité regionální odlišnosti, které bude muset systém akceptovat.

V každém případě, cena je cena. Za podobné služby si nechávají ostatní české banky platit stokorunky měsíčně.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

46 komentářů

 • Jen bych doplnil, že blokované transakce nově umí zobrazit i Poštovní spořitelna.

 • Doufam, ze ty pripominky se dozvedi i v mBank, aby mohli pilovat 🙂

 • No já se spíš obávám ochoty něco pilovat. Pokud se mBanka ve fóru vyjádřila že je problém schovat těch pár řádků HTML tabulky s adresami a že se na změně barevné palety musí dohodnout pobočky tří států (viz http://mbank.cz/forum/read.html?f=1&i=2182&t=2182&sr=dd&pn=1 hledejte odpověď Katky), tak myslím že to opravdu není rozumně customizovatelné a představa, že nám budou dělat pomyšlení s OFX je asi někde úplně jinde.

  Myslím že volí strategii hodně levného diskontu. Nevadí ti zboží na paletách? Nevadí Ti malý výběr? Máš to levně. Jinak máš smůlu.

 • No, pokud jde o mě, tak eBanku si zatím nechám a z mBank budu realizovat platby a trvalé příkazy. 30Kč za změnu trvalého příkazu a 7Kč za platbu mě už nebaví. Za ty peníze to klidně budu mít jako druhý účet a ušetřím cca 100Kč měsíčně (1200 ročně, že). Doporučuji udělat ostatním minimálně totéž. Jinak naše socialistické bankovnictví nepřevychováme.

 • No tak nevím, zatím bych to asi využil skutečně jako druhý – levný – průtokový účet. Přijde tam 5000, na různé platby, účty a adresy postupně odejde několika příkazy 5000. Kromě toho tam bude rezerva na měsíc až tři na eMax kontu a to je všechno.
  Taky ale je pravda, že až eB/RB začne rušit stávající systém eBanky a nahrazovat jej něčím horším, tak to už bude úplně jiná situace a přechod do mBank – která snad mezitím své služby zlepší – bude velmi rychlý a bezproblémový.

 • Podepisuji zitra odpoledne, podle vsech informaci mi stavajici funkcnost vyhovuje, nepotrebuji vic, ale napadlo me to same co Patrika. Nechapu proc jede masivni kampan kdyz na ucet cekam 14 dni to jsem se prihlasil hned v nedeli po ohlaseni nove banky (jsem z CB). Stacilo nabrat nedockavce, kteri by pomohli s odladenim a pak spustit kampan na ezne lidi. S tim souvisi to, ze aplikaci nechteji predelavat a poladit 🙁 pritom je to podle meho trivialni, jestli mam vypis, udelam upravenym servletem i export do libovolneho formatu, jestli mam nejaka policka ktera nemusi byt vyplnena tak je proste dam hidden, jestli chce zakaznik jine barvy, nasekam par css… nevim prijde mi, ze vsechny pripominky Patrika jsou doladitelne za jeden clovekoden programatora… jestli maji problem s timto radem rozsahu kapacit, tak jim rad chybejici funkce ve volnem case, a z lasky k ustavu, ktery by mohl zborit aroganci a tupost ostanich ceskych bank, spichnu 😀

 • Dobrý článek. Mohu se zeptat, co přesně máte proti KB (neustále to zmiňujete), tedy kromě toho, že vám nevyhovuje pomlčka v účtu?

  Osobně jejich mojibankyu používám již od začátku a určitě dělám náročnější platby a přesuny než vy a do teď nebyl jediný problém či chybějící funkce (už vidím, jak někomu z mBanky vysvětluju, že třeba potřebuji jejich Correcponding Bank atd.).

  Jen by to možná chtělo zkusit potlačit předsudky či zvyky z eBanky… Až na můj vkus příliš častý update (a tím pádem nedostupnost, naštěstí v nočních hodinách) mojibanky zatím jeidný problém, a to včetně náročných zahraničních plateb a převodů, o lokálních (evropských) ani nemluvě… Nestavím se na žádnou ze stran, jen mi sem tam vadí misinterpretace některých věcí založených jen na čisté subjektivitě („toto je špatné, protože mě osobně to nevyhovuje“).

 • Díky moc Patricku, aspoň vidím, že zřizovat si účet u mBank byť jen jako zkušební (souběžně ke stávajícímu plnohodnotnému účtu u eBanky), je zbytečné. Myslím, že si počkám nejmíň rok, než to vůbec aspoň vyzkouším. Nahradit si číslo účtu 4005001 šestnáctimístnou šíleností s pomlčkou? Přijít o inkasa, platby SIPO a spoustu základních a pro mě nepostradatelných služeb? A notabene muset používat to ohavné žlutočerné rozhraní (to jim navrhoval někdo z Reifky?)… Ani na zkoušku – jejich demo a tenhle článek mi bohatě stačí. Začínám si zase více vážit placeného nadstandardu eBanky, v tohle prismatu se mi ty 3-4 tisíce ročně na poplatcích náhle jeví jako poměrně účelně investované.

 • Se sluzbami ceske sporky jsem spokojeny a osobne jsem k nim utekl od eBanky uz pred mnoha lety. Nevim, co povazujete za slabe zabezpeceni, ale SSL 128bitu, hardwareovy kalkulator pro prihlaseni i autorizace transakci je podle mne velmi pouzitelne a hlavne bezpecne reseni.

  Sporka navic umi i hypoteky a podobne veci uz dnes delat online.

 • Mohu se zeptat ? Ucet u mBanky jeste nemam ale pokud se stane situace ze ja stratim mobil nebo mi ho ukradnou – kde se nastavuje telefoni cislo pro potvrzeni v SMS ? Ve Webovem rozhrani nebo na infolince ? v popisu pisete ze lze menit jen email v kontaktnich udajich na web rozhrani .

 • já mám osobní účet u bývalé ŽB, nyní Uniblablacosi a má s výjimkou toho čísla s pomlčkou v podstatě ty samé vlastnosti a opruzy, jako tady popisuje Patrick. Takže u mě je přechod jasný – cca 150-200 Kč měsíčně rozdílu. Zvlášť když jsem si kvůli úvěru musel otevřít druhý zbytečný běžný účet u ČSOB. Domácí účetnictví si nedělám, SIPO je při nulovém poplatku za nastavení a změnu trvalého příkazu zbytečné a až bude fungovat platební karta, tak není důvod původní účet držet.

 • Jestli někomu vadí čekání, tak si měl spíš zvolit rurýra. Já měl účet funkční už v pondělí, ale srandy jsem si u toho užil taky dost 🙂 Podrobnosti zde: http://forum.opodnikani.cz/moje-zkusenost-s-mbank-t6.0.html#top

 • ad pouziti polskeho bankingu – on to JE ten polsky system, jede to na serverech v polsku… proste jen zmenili nejake textiky. takze bohuzel upravy asi budou velice velice bolestive :/

  ad Expandia: Patricku, mozna je uz pamet po skoro deseti letech milosrdna, ale Expandia rozhodne pri spusteni nemela hypoteky nebo (masove nabizene) pujcky.

 • MaLér: No, proto je tam taky napsáno, že nabídka eBanky „neobsahovala jen rozšířené bankovní služby jako hypotéky, osobní úvěry, ale veškeré platební záležitosti tam byly.“ Měla inkaso, vklady v hotovosti, karty…

 • Koukam dobre ze jsem si udelal druhy ucet u Fio a necekal jsem na mBanku. U Fia nadavam na to jak je tam „poznamka u odesilatele“ kratka a tady koukam vubec neni.

  Co myslite tim „nemožnost rozložit realizaci platby do delší doby“? (To eBanka umi? 😉 )

  Autorizace nove sablony SMS je podle mne primarne kvuli zmene sablony – aby se kdyz se vam nekdo nenaloguje ucet, tak nezmenil nejakou sablonu kterou by „presmeroval“ penize. A asi to funguje i u nove.

  John: Ono nejde o to to napsat, ale udrzovat (= auditovat, testovat) pri kazdem novem release ruzne verze. To stoji penize navic a to je evidentne to, cemu se chce mBank vyhnout – tlaci dolu naklady.

  CIJOML: HW kalkulatory ale uz Sporka novym lidem AFAIK nenabizi.

 • „Také jsem měl dojem, že logo mBank tvoří fotografie Mercedesu člena dozorčí rady, který na polské velkodálnici nabořil zezadu traktor.“ LoL! Už to tam vidím taky 🙂

 • Patrick Zandl se v článku divil, proč při zakládání šablony pro platby musí proběhnout SMS autorizace. Je to proto, protože při pozdější platbě pomocí takto autorizované šablony již žádná SMSautorizace není. Platba přes šablony je tím pádem rychlejší, protože SMSautorizace již není vyžadována.

 • Jinak dle pracovníků mBank bude adresa odesílatele platba v detailech platby během pár dní zrušena.
  http://mbank.cz/forum/read.html?f=1&i=2210&t=2210&sr=dd&pn=1

 • Michal Kara – mylis se, nemaji ji v ceniku, ale kdyz si o to reknes, kalkulator ti umozni 🙂 Pred par mesici otestovano na lidech u zviratka jmenem pritulkyne 😉

  Kazdopadne to nemeni nic na tom, ze to byla po eBance prvni banka, ktery elektronicky bankovnictvi chodilo v Mozille, i kdyz neoficialne.

 • to Milka: Pokud jste na problém v KB nenarazil jste asi světlá vyjímka, když pominu systemově neřešené věci jako jejich internet banking a donedávna funkčnost jen pod IE, tak se najde mnoho drobných věcí kdy Vám dává KB najevo, že si s Vámi může dělat co chce. Ne každý však má sílu to publikovat. Tak jen příklad http://anti-kb.johanesville.net/ .
  Taková veselá pikantnost je například praxe u stavebního spoření, kdy inzerovanou částku extra výhodné úrokové sazby při čerpání cílové částky platíte i z vámi naspořených peněz, coz v praxi znamena, že je vlastně úroková sazba 2x taková. Ale to je jen obraz toho, ze češi prostě ty lejna na hlavě vždy hrdě ustojí.

 • to: John
  ….jestli chce zakaznik jine barvy, nasekam par css… nevim prijde mi, ze vsechny pripominky Patrika jsou doladitelne za jeden clovekoden programatora…..

  Noo tak nieco podobne akurat v modrom som zazil aj ja so slovenskou Tatra Bankou.
  Pri prihlasovani tam mali naprogramovanu taku FICURKU, ze po dokonceni nahravania stranky sa kurzor automaticky nastavil na policko „login“
  Ale inzinieri s NDR nemysleli na to, ak ma niekto pomale pripojenie a obrazky sa este len tahaju zatial co ja uz mam login vypisany a pisem password, tak v tom momente sa dotaha cela stranka a kurzor mi preskoci do login policka. Cize ak nepisete vsetkymi desiatim a pozerate sa pri pisani aj na klavesnicu tak s prehladom do policka login napisete svoj password. Policko login samozrejme nie je s * hviezdickami takze ak nahodou nie ste pri kompe sami mate po passworde a mozete si zadavat novy ;).

  Pisal som im na tech support asi 3x. Podla toho co mi odpovedali , tak ta slecna ani nepochopila o co ide…
  Neskor som sa od kolegu z IT dotycnej banky dozvedel, ze akakolvek zmena, aj jedneho riadku, musi prejst komplexnym postupom.

  BTW. po asi 2 rokoch od mojeho prveho upozornenia to zmenili… 😉

 • to sesti cisli pred vlastnim cislem uctu je ve VB uplne normalni. rika se tomu sort code, z kteryho banky vedi, u ktery pobocky mas ucet vedenej… 5x to zadas do svyho i net bankovnictvi a budes si to pamatovat. jen se neboj.

 • …takže tě pohoršuje člověk, který používá věty typu: „jakou certifikační autoritu používáte,“ ale ty se halt musíš prokazovat rakouskejma dokladama („mBank v první fázi své činnosti poskytuje služby pouze rezidentům, tedy občanům ČR nebo cizincům, s trvalým / přechodným pobytem na území České republiky.“) A číslo účtu má pomlčku! No chtěl bych mít tvoje problémy…

 • Zajímavý článek. Už dřív jsem se díval na polskou aplikaci a teprve zítra dorazí kurýr (registrace v neděli po zahájení), ale závěry jsem si udělal podobné. eMax kvůli úročení půjde, ale jinak je to vcelku zklamání, zlatý internetový bankovnictví od Fio. Do masovýho použití to s tímhle rozsahem služeb a ve fázi polotovaru ani pouštět neměli, vybudují si tak špatnou pověst, že i bez poplatků budou mít problém zákazníky získat a udržet si je.

 • Špatnou pověst si možná vybudují, ale rozhodně to nebude rozsahem služeb. Tento rozsah služeb je pro start myslím naprosto dostačující. Já tedy osobně žádné jiné služby u běžného účtu nepoužívám ani u současné banky. Spíš doufám, že rychle zvládnou ten chaos se zakládáním účtů, to by jim teď mohlo opravdu uškodit.
  A co se týče exportu dat z účtu, doufám, že na to někdo brzy napíše Greasemonkey skript. K image banky 2.0 beta by to se to hodilo 🙂

 • Co se tyce 670100-2200061712/6210 versus 000000-2200061712/6210 – to jsou, formalne vzato, dve naprosto ruzna cisla uctu. To, ze podle vseho bankovni system mBank predcisli ignoruje je pozoruhodne zjisteni, ale pri platebnim styku bych na to rozhodne nespolehal. Jednoho dne muze byt tato chyba odstranena a pak se zacnou penize vracet – nebo jeste hur – chodit nekomu jinemu. A nebude to chyba banky.

  Jestli te, Patriku, irituje pomlcka jako znak, tak te mozna potesim zpravou, ze cislo uctu muzes psat i bez ni – jako jedno sestnactimistne cislo bez pomlcky. Jestli te ale irituje delka, pak ti pomoci nelze 😉

  Lidi zvykli na luxusni elektronicke sluzby tu maji eBanku, ti co chteji laciny ucet se zakladnim elektronickym pristupem zase FIO. Neni jasne, na jaky segment trhu tu mBanka vlastne utoci – ze by na ty co se chteji zbavit vsech poplatku ale maji psychicky problem s terminem „druzstevni zalozna“ ? Pripada mi to smesny, ale kdo vi – treba je takovych hodne.

 • Jeste k ty KB – sice prestali byt zavisli ciste na IE, ale jako obvykle tu zmenu zparchanteli, aby ten jasot nebyl zas tak velky. Sice presli na portabilni technologii, Javu, ale v ramci ni si testuji OS a pokud to nejsou Windows nebo Linux tak stejne smula – prestoze ta jejich aplikace nic az tak OS specifickeho co by takovou restrikci omlouvalo, podle vseho nepotrebuje.

 • Dan Lukes: Ja bych tipoval B). Jednak lidi maji psychicky problem s tim, ze je to zalozna a hlavne Fio ma naprosto minimalni reklamu, takze o nem spousta lidi nevi. (A posledni vec, to „samovygenerovani“ klice je sice bezpecne, ale vyzaduje aby uzivatel nebyl uplny BFU.)

 • K tomu posilani kompletni adresy – tezko to muzou zrusit, maximalne pred vami schovat, protoze

  1. Complete information on the payer shall consist of his
  name, address and account number.
  2. The address may be substituted with the date and place of
  birth of the payer, his customer identification number or national
  identity number.

  EC regulation 1781/2006.

 • Tak mě osobně to přesvědčilo, že tuhle banku nepotřebuji ani „zadarmo“ jak je ted.
  K čemu je mi banka, která mi hned (do týdne) nevystaví kartu a nemá síť poboček?

 • > Patrick Zandl se v článku divil, proč při zakládání šablony pro platby
  > musí proběhnout SMS autorizace. Je to proto, protože při pozdější
  > platbě pomocí takto autorizované šablony již žádná SMSautorizace není.
  > Platba přes šablony je tím pádem rychlejší, protože SMSautorizace již
  > není vyžadována.

  Přičemž takovéto šabloně lze bez autorizace změnit částku i VS a odeslat, čímž si lze napříklat zaplatit fakturu za telefon z cizího účtu při „pouhé“ znalosti přihlačovacího čísla a hesla (nemusím se zde rozepisovat o keyloggerech a pod, že ne). Je to vcelku nepříemná bezbečnostní díra, ke které se jeden ze zaměstnanců mBank na fóru vyjádřil ve smyslu, že šablony budeme přeci stejně dělat jen pro účty svých známých a ti nám je v případě takovéhoto napadéní našeho účtu nějakým vtipálkem rádi zase vrátí.
  Tady je celé vlákno http://mbank.cz/forum/read.html?f=1&i=2182&t=2182&sr=dd&pn=2

 • Hmm, pěkné. Taky jsem vyplnil web formulář a za pár dnů zavolali, že mám navštívit jejcih nový mKiosk. Ovšem při jeho návštěvě mi sdělili, že systémy jsou přetížené (v sobotu) a vytištění smlouvy je právě nemožné… A taky slíbili, že zavolají a já čekám a čekám a čekám. Fio je fakt daleko lepší – teď už i bez problémů půjčí, kolik si řeknu a eBanku jsem si nechal, hodí se.

 • Podle mých informací přímo z mBanky se systém vyvíjí centrálně, což znamená, že všechny úpravy se dělají v Polsku. Kdyby chtěli například zavést autentizační kalkulátor (SMSky mne obtěžují), tak by museli stejnou úpravu udělat ve všech rozhraních mBanky.

 • No mně potvrzující email došel hned na druhý den po registraci bez problému a dnes ca. po 3 dnech mně kontaktovaly telefonátem a dohodly se kdy se má stavit kurýr se smlouvou jako inteligentní člověk jsem chápal že mají plno práce že nejsem jediný kdo má zájem ušetřit na poplatcích a tak nějaký den mně nezabije zvlášť když jsem už invalidní důchodce :-)) a ti co chtějí vše honem si klidně mohou zajít na pobočku nějaké banky a tam si vše zřídit hned najednou a si trapně skuhrat na nejednom fóru já jelikož jsem po těžké autonehodě na invalidním vozíku tak mi šlo než o rychlost založení a další zbytečné věci jako o to že ušetřím na poplatcích z banky a než se to rozjede na 100% to chápu a tak si nechám starý účet v záloze když je to v plenkách vše nové se musí vychytat před mojí těžkou autonehodou jsem působil v automobilovém průmyslu jako prodejce aut (fleet manager VW) a tam se taky vychytávaly mouchy a neduhy na nových modelech aut až za provozu jinak to nejde nemají moc šancí si to plně vyzkoušet tak se jim nedivím no nechám se překvapit! a proto radím ostatním kteří chtějí třeba jako já ušetřit na poplatcích jako já ty peníze dát raději za léky už dnes platím cca.300,-kč a po novém roce ….:-) protože ty mně drží při životě a neobejdu se už bez nich!!A těch pár dní čekání nejsou tak důležité a u inteligentních lidí je samozřejmé že to mohou pochopit!!

 • hmm, tak když jsem si dnes po zprávách poprvé vlezl na svůj mbank-účet a po krátkém zorientování se začal přesýpat z ebanky trvaláče, tak jim to spadlo. nejede ani korporátní mbank.cz. než to spadlo, lebedil jsem si, kolik jsem ušetřil na poplatcích. ale na ebance se mi za ta léta, pokud si dobře vzpomínám, snad ani jedno nestalo, že by jim ibanking nejel, jen občas problémy s doručováním autorizačních sms. ještě jednou mbank spadne a nezbude mi, než se přestěhovat zpět :-/

 • Já jsem o FIO uvažoval, ale nemám rád SSL certifikáty (do mBank se dostanu i mobilní Operou z PDA) a krátkou otevírací dobu poboček (do 17 hodin se na pobočku nedostanu, o víkendu zavřeno).
  ast

 • Co dnes pisu mBance:
  Vazena pani Kracikova,

  dekuji Vam za odpoved na muj dotaz ze dne 30.12.2007. Musim priznat, ze pro mne o prekvapeni neni v pripade nBanky nouze. Zrekapituluji, jak jsem se konta ve Vasem bankovnim ustavu dopracoval:

  dne 4.12.2007 jsem obdrzel email, ve kterem mBanka potvrdila, ze zaregistrovala moji zadost o zrizeni uctu mKONTO a eMAX a vydání debetní karty.
  Zacal jsem se tesit.

  Dne 18.12. se mi ozvala agentura zajistujici kuryry pro doruceni smlouvy, nabidla mi termin setkani s kuryrem 27.12. 2007, ktery jsem potvrdil.

  Dne 27.12. s hodinovym predstihem dorazil kuryr a predal mi smlouvu a aktivacni balicek.
  Aktivaci jsem provedl jeste tehoz dne, zkusil jsem na nove mKONTO prevest castku z eBanky.
  Jaksi mi v te euforii nedoslo, ze musim cekat na Vase potvrzeni o aktivaci, nebot na Internetu prihlasovani fungovalo a do prazdneho uctu se dalo nahlizet.

  Dne 30.12. jsem vznesl nize uvedeny dotaz, proc jeste nebyla prevedena castka na nove mKONTO. Nedostal jsem zadnou odpoved.

  Dne 3.1.2008 rano jsem poslal dalsi dotaz, proc na novem mKONTO uctu neni jeste prevedena castka. Odpoledne mi prisel „aktivacni email“, zkusil jsem zavolat na Vasi kontaktni linku a Vasemu kolegovi jsem celou situaci vylicil s tim, ze by me zajimalo, kde po celou dobu byla castka, kterou jsem prevedl z eBanky. Vas kolega me ujistil, ze to proveri.
  Vecer jsem jeste zkontroloval svuj ucet v eBance a hle – prevadena castka se konecne vratila s poznamkou, ze byla prevadena na neaktivni ucet. Provedl jsem prevod znovu.

  Dne 4.1.2008 jsem konecne prevedenou castku nasel na mKONTO uctu.

  Dne 5.1.2008 dostavam Vasi zpravu, na jejimz konci me zadate o kontakt. Pripadam si jak v Jirikove videni. Jednak na muj kontaktni email Vy sama odpovidate, je v nem uvedeno me plne jmeno a tak asi nebude problem najit ve Vasi klientske databazi klienta tohoto jmena a v tomto zaznamu vsechny dalsi kontaktni informace vcetne telefonu a bydliste. Jaky DALSI kontakt bych Vam mel tedy zaslat?

  Dnesniho dne si skutecne mohu gratulovat, protoze presne po mesici, co jste potvrdili moji zadost o zrizeni uctu zacal ucet skutecne fungovat. Pokud si jeste matne vzpominam na zalozeni uctu v eBance, dopoledne jsem podepsal smlouvu a vecer tentyz den jsem uz prevadel penize na ucet.

  Tesi me, ze mi odpovidate v sobotu, coz neni bezny pracovni den a mohlo by to znamenat, ze Vam na komunikaci s klienty zalezi, mrzi me ovsem, ze Vase odpoved prichazi az 7. den pote, co jsem poslal svuj dotaz Vasim kontaktnim formularem.

  Mrzi me jeste jedna vec – ze mBank neni DOST POZORNA na zpravy, ktere rozesila svym klientum. Uznejte – dostat 3. ledna 2008 zpravu o aktivaci s poznamkou, ze “ …pokud jste si ke svému účtu objednali také platební kartu, doručíme Vám ji v druhé polovině prosince 2007…“
  Ano, kartu jsem si objednal, chapu, ze je asi obtizne na konci roku zaridit, aby dorazila vcas a jsem trpelivy. Ale tu emailovou zpravu snad mohl nekdo uz 2. ledna zmenit, co myslite?

  Zatim jsem stale optimista a pro Vas je to signal, ze je jeste par veci, ktere lze udelat lepe.

  Preji Vam hodne uspechu v roce 2008. S pozdravem

  Jiri Jiracek

  Subject: RE: mKONTO: Jak dlouho trva prevod na mKonto?
  Date sent: Sat, 5 Jan 2008 13:38:03 +0100
  From: „mBank.cz – Kontakt“
  To: Jiøí Jiráèek

  > Dobrý den,
  >
  > Převody jsou uskutečněny vrámci jiných institucí do 3 pracovních dní. Máte již zcela aktivní účet? Nebyla platba vrácena zpět na původní účet?
  >
  > V případě jakýchkoliv otázek nebo nejasností prosíme o kontakt.
  >
  > S pozdravem,
  > Tereza Kracíková
  > Kolektiv mLinky
  > mBank
  >
  > —–Original Message—–
  > From: Jiří Jiráček [mailto:jirka@jiracek.cz]
  > Sent: Sunday, December 30, 2007 7:07 PM
  > To: mBank.cz – Kontakt
  > Subject: mKONTO: Jak dlouho trva prevod na mKonto?

 • Ty chudáčku malej, zlá mBanka ti ublížila. Vrať se zpátky k mamince Spořce, tam se budeš mít hej. 🙂

 • To vsechno o cem tady zvastame je vlastne chyba marketingoveho oddeleni. Odvedli kus dobry prace, kdyz za pomerne kratkou dobu ziskali dest tisic klientu. Na dru stranu obrovsky pochybili, kdyz si nedokazali teoreticky predpovedet mnozstvi potencialnich klientu a jejich realne moznosti pri zrizovani uctu. Napadne mi to pripomina vychodni Evropu.
  Tato situace se ale uklidni presne na konci unora. Bude to pro ne taky zlomovy okamzik, kdy si zacnou v bance otevirat ucty hlavne bonitnejsi klienti, kteri dneska jeste cekaji, pozoruji situaci a ctou clanky podobne jako od Patrika (mj. odvedl dobrou praci i kdyz to samo sebou ma nekolik musek). Jiz dneska mi je jasne, ze to velka cast bonitnich klientu vzdala a nechava si sve puvodni ucty, ale porad je tady moznost jejich navrat v budoucnu.
  Dulezite ale je, aby mBanka kladla duraz na klientelu, i kdyz ziskala punc diskontu.
  Pockejme tedy s rychlym usudkem a dejme jim od Noveho roku 100 dni hajeni a pak se do nich pustme.
  Pro mne jako uzivatele nejsou dulezite nejake nuly a pomlcky. Pro mne a zakazniky meho segmentu je dulezita platebni karta a platby do a ze zahranici. Jsme prece jen mala zeme a proto jakekoli sluzby na CECHA musi byt jasne, jednoduche a mezinarodni.

  Preji vam vsem Dzen dobry.

  Tomas

 • …trzeba pisać prawidłowo…dzień dobry.

 • Trocha písma….. říkávalo se: Z východu není dobrý ani vítr! Je mi přes 50 let a nepamatuji jakoukoli věc z Polska, která by byla dobrá. A promiňte mi ještě výraz : Polsko je evropská Čína….vyrábí a produkuje, ale nefungujeto. Omlouvám se předem všem.

 • Zdravím všechny, osobně nemám u mBank účet, ale když se zamyslím, že vkládám peníze nějaké bance a za to, že ji dovolím s nimi disponovat, platím já bance a ne naopak – je o teda humus. Hned si nechám zřídit účet u mBank – tam budou za mnou invetsované peníze platit oni.
  A co se týče vzhledu internetového bankovnictví, tak se mi zdá, že je to celkem fuk, hlavně že to funguje, ne? A člověk si zvykne, že pole vypadají jinak, než v internetových bankovnictvích. Kdyby měl člověk mBank jako svou zcela první banku, tak by mu to vůbec nepřišlo 🙂

 • Ja som s nou v pohode

 • Pokus vybrat z mKonta nad 100.000 (květen 2009): 1) Měním limit karty na požadovanou částku 2) Jdu k bankomatu (limit 40 bankovek => 40*5.000=200.000 teoreticky) a první NEMÁ ani 2 tisícovky -> 40.000,-! Ve druhém není dostatek peněz, třetí vydojil 30.000,- a chcípl. No senzace! 🙁 Vem to čert! 3) Volám kamaráda, aby vybral ve své bance na pokladně zbytek, vyzvedl jsem si ho a přeposlal mu peníze na jeho účet!! TAKŽE pokud chcete vybrat víc peněz najednou, najděte si banku s pokladnami ! 😀

 • MBank nedoporučuji. Opakovaně mi byla naúčtována pokuta za včasné neuhrazení splátky na Mpůjčce. Např. jsem měl splatnost splátky 30.10. a platba tam v ten den byla, což mi bylo potvrzeno i operátorem. Bohužel mi přišel dopis datovaný k 30.10. kde jsem se dozvěděl, že jsem nezaplatil včas a proto mi byla uložena smluvní pokuta. Toto se děje opakovaně a člověk nemá nikde odvolání.

 • you’re actually a just right webmaster. The web site loading velocity is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a excellent process on this topic!