mBank po třech letech kokršpanělství

mBank rád používám, když dávám příklad na školeních, jak prostřednictvím sociálně síťového marketingu udělat z vachrlaté služby službu dobře přijímanou. Z mnoha dobrých důvodů. Když se na mBanku podíváte, je to s ní po všech stránkách divné. Partička z Polska, která tu podniká na nějakou eurounijní licenci, když už tu máme jejich mateřskou banku. Hromada slibů, které se neplní – a stejně to lidem žíly netrhá. Proč se podobný WOW efekt nepodařil českému FIO? Jen proto, že je to kampelička, se kterými nebyly před deseti lety dobré zkušenosti? To asi ne, polské produkty také neslují kvalitou. Ano, byl to dobře zvládnutý sociální marketing. PS: níže uvedené se týká mBank českého, neznám slovenský ani jiný…

Kdysi jsem mBanku na Marigoldovi recenzoval je čas přidat update.

Číslo účtu mBank vymyslel trumbelín

mBank má nejdelší číslo účtu, co jsem kdy viděl. Včetně předčíslí, které mne vždy prudilo. Zřejmě je tam zakódovaná vaše DNA jako kontrolní součet. Prvotní vysvětlení bylo, že předčíslí (část před pomlčkou), se nemusí používat. Protože je vždycky stejná. A že si to mBanka ošefuje. Ošéfovala si kulové. Letos v únoru rozeslal klientům zprávu, že už nebude možné používat číslo účtu bez předčíslí. Důvodů, těch chytrých, je celá řada, prý to tak nahlásili kdysi do ČNB a nejde to už změnit atd. Zákazníkům je to jedno. Diktovat číslo v mBance komukoliv je utrpení a pokud to budete potřebovat, je to dobrý důvod tuhle banku nemít. Pokud dostáváte jednu výplatu od jednoho zaměstnance a není šance k jiným penězům přijít, může vám to být fuk. Jediné, co z toho plyne, že v mBance se neuvažovalo moc do předu problém se přehodil na klienty.

Zahraniční platby slíbené, ale nejsou

Další slepou uličkou jsou neexistující platby do zahraničí. Převodem nezaplatíte ani na Slovensko, ani jinam do světa, leda by měli český bankovní účet. Jedinou variantou je PayPal a podobné systémy. Na to, kdy to bude fungovat, jsem slyšel řadu termínů, všechny se prošvihly (například léto 2008). Pokud potřebujete zaplatit někomu do zahraničí nebo ze zahraničí peníze přijmout, na mBank zapomeňte, nebo jděte do PayPalu. Ten naštěstí běžné problémy s platbami vyřeší, alespoň po internetu.

Od koho je ta platba z mBanky?

Neumětelismus tvrdého zrna je pak neschopnost předat bance s platbou také jméno majitele účtu. Pokud tedy máte jiný bankovní ústav a přijde vám platba z mBank, nedostanete informaci o jménu majitele účtu, jen číslo jeho účtu. Naštěstí mBank lidé používají často pro placení z zboží z Aukra, kde platí někomu, kdo má zase mBank, tady se jméno majitele účtu přenese, ostatní si musí párovat variabilní symboly. Eshopům to může být na první pohled jedno, ale jak se při placení z mBanky do eshopu uklepnete ve variabiním symbolu, máte smůlu. Běžně by účetní platbu spárovala podle jména ručně, takhle nemá co spárovat a musí čekat, až se ozvete. Důvod? Co jsem opět dohledal na fóru a čemu přikládejme neznámou věrohodnost: prý se mezi bankami používá jiný, než ČNB předepsaný způsob přenosu, který implementovala mBank. No, to snad může někdo ošetřit, ne?

Ale funguje to zdarma

Karta funguje (kromě toho, že když mi ji bankomat v Indonésii sežral, tak se mBank nemá k tomu, mi vystavit novou, neustále „zpracovává se“), hypotéka a půjčka asi taky (nemám). Elektronické bankovnictví funguje a kromě obsese z konverze malých na velká písmena v příkazech mu nemám co vytknout. Co funguje hůř, je vklad v hotovosti. Pokladen je málo a po pravdě jsem ji nikdy nevyužil, když něco, vkládám peníze na jiný účet a do mBank si je posílám. Tfujho. Podstatnou nevýhodou mBankovních karet v zahraničí je nevýhodný kurz (mimo eurozónu se připočítávají 2% k vaší tíži na pokrytí kurzovních ztrát), který vynahrazuje výběr zdarma ve vší cizině. Zatím jsem si to přepočítal tak, že výběr z bankomatu v zahraničí se u mBank karet vyplatí do cca 2500 Kč v přepočtu (jiné karty mají poplatek cca 100-250 Kč za výběr), platit mBank kartou v zahraničí mimo eura se nevyplatí, lepší je použít jinou.

Můj závěr: je to zajímavé, ale je dobře, že je to zdarma. Je tam na mne příliš mnoho slabinek na to, abych za to rád platil. V poslední době dost nahoru šla Poštovní spořitelna kde se ale za všechno platí (a mají nějaké nové konto Era, o kterém mi radši jako zákazníkovi nic nepošlou), prudí mne Raifka, někdejší eBanka, která šla s kvalitou do pekel a s cenami do nebes. Otevřel jsem si další účet u FIA, na aplikaci poznal rukopis Dana L. a říkám si, že když se něco dobře navrhne, tak ničemu nevadí, že je to deset let starý. Jen ty formáty už se přeci jen používají jiný, než před tou desetiletkou.

České banky zamrzly. Postupně dohonily eBanku, Raifka ji neméně zkušeně zařízla, ale jinak se nestalo nic. Někdejší český náskok před světem je zase v tahu 🙁

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

27 komentářů

 • Era, pokud jsem to pochopil, je přejmenování (i stávajícího) normálního postžira plus nějaká kosmetická cenová škatulata hejbejte se. Osobně mi stačilo, že dali odkaz na vstupní stránku inetbankingu.

 • Díky za zajímavý článek.

  Co se týče nevýhodného kurzu při platbě/výběru v zahraničí, tak to podle mě není tak hrozné – například právě teď má KB kurz 25,5750 (deviza prodej), zatímco mBank má 25.7685 (prodej). To je rozdíl zhruba 0,20 Kč na euro. KB mívala při výběru v zahraničí poplatek 1 %, minimálně však 100 Kč. To znamená, že při výběru zhruba 500 EUR se dostanu na stejnou částku jak s KB, tak s mBank – při nižších částkách vyjde mBank líp.
  Nebo má KB taky špatný kurz?

 • Martin Malina: nejde zcela detailně o kurz, ale o přirážku VISA, co se tam namontuje. Funguje to přesně takhle: Platíte-li Eury, je použit pro převod na koruny kurz Deviza prodej podle aktuálního Kurzovního lístku. Částka v blokacích a reálně zaúčtovaná se mohou lišit (jde o rozdíl kurzu v den blokace a den strhnutí prostředků).
  Platíte-li jinou měnou, převod z místní měny na Eura provádí společnost Visa (a ta získává 2% poplatek). Následně je částka převedena z Eura na koruny kurzem Deviza prodej.

 • Patrick Zandl: Máte pravdu, žil jsem v domnění, že ten VISA si už nic dalšího neúčtuje. Na webu mají napsané toto:

  „(při tomto převodu je použit kurz zahrnující max. 2% „crossborder fee“ za účelem pokrytí konverze měn)“

  Což je dost neurčité…

  Nicméně dokud se člověk pohybuje po eurozóně, tak je to celkem v pohodě.

 • A teď mi došlo, že i ten rozdíl 20 halířů na euro je zhruba 1 %, což samo o sobě není zrovna málo. Takže asi mBank v zahraničí raději fakt ne…

 • Zdravím, mKonto na Slovensku, od 8.3.2010 je už možné posielať a aj prijímať platby do/zo zahraničia. Overoval som si to práve na základe tohoto článku.

 • Martin Malina: pro jistotu jsem to do článku dopsal.

  Salko: ano, zahraniční platby nejdou v Česku, je to k české mbank, asi to radši dopíšu.

 • Mám mBanku dva roky a jsem s ní spokojený – to, co je uvedené v článku, je možná pravda, ale pro mě nepodstatné.
  Nedávno jsem si zřídil spořicí účet u AXA – a musím říct, že mBanka je proti němu zlatá. Aplikace AXY funguje, jako by ji naprogramovala tlupa opilých opic během jednoho večera… Je to šílenost a někdy si říkám, jestli mě za to stojí ty tři procenta ročně…

 • Používám mBank jako hlavní rodiný účet od úplného začátku (moje číslo účtu je třímístné, pokud neberu předčíslí a 22 na začátku čísla účtu) a dnes si nemůžu vůbec stěžovat.

  Co potřebuju (platební příkaz, inkaso, SIPO, trvalý příkaz, platbu kartou u nás) funguje neviditelně, čili bez chyb.

  Chápu, že bych mohl chtít od bankovního konta mnohem víc. Analýzy ve stylu mint.com by mohly být killer feature bankovního účtu, aplikace by mohla být mnohem víc user friendly, mohlo by existovat API, abych mohl banku scriptovat, … ale mám pocit, že jsme příliš malý trh na to, aby se tím vůbec někdo zabýval.

  A koneckonců bych na to ani nechtěl přispívat ze svých poplatků 😉

 • Pekny clanek. dik

  Ja jsem z mBank ambasadora zkonvertoval do normalniho uzivatele po:
  – hodne zbrklem zavedeni uctu emax plus
  – nekolikrat hodne rychle meni uroku na sporicim uctu
  – nocni odstavka karet
  – zdrazeni vyberu z bankomatu (ekonto – 3x zdarma, emax – vzdy se plati)

  Nevim co mne odrazuje od FIO, asi mne vadi ta kampelicka.

 • Jenom bych upřesnil s tím číslem účtu: peníze vám samozřejmě lidé mohou posílat i bez toho předčíslí, pro příjem plateb není nutné nikomu předčíslí diktovat.

 • A souhlasím s Jiřím: proti neuvěřitelnému amatérismu internetového bankovnictví AXA Bank, je mBank skoro vrchol profesionality 🙂

 • O jakém českém náskoku před světem je řeč?

  V Polsku jsou veškeré výběry z bankomatů zdarma, co pamatuju, reklamním hitem posledních měsíců jsou výběry zdarma i v zahraničí.

  Na běžné rodinné transakce mám FIO, bez problémů.

 • Martin Malina: Co se kurzů týče, je lepší vůbec je neporovnávat s KB, ta banka má dlouhodobě jedny z absolutně nejhorších:

  http://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi-kurzy/nr/EUR-euro/D-19.4.2010-Ordb-2-Ord-0-Z–s-/

 • Identifikace příchozích plateb u mBank už nějakou dobu (zaplať bůh) funguje. Aktuálně je zajímavější téma na pitvání AXA (viz dočasné zmizení účtů v IB).

 • AFAIK to s ceskou mBank nechodi, ale mozna by se to dalo upravit – http://mbank-cli.googlecode.com/hg/doc/mbank-cli.xml

 • Dvě upřesnění:

  1) To předčíslí je nutné, tuším, jen u zadávání inkas, jinak to stále funguje i bez něj.

  2) Do mBank se dají ze zahraničí peníze poslat, pokud se uvede nějaká jiná CZ banka jako korespondenšní (např. ČSOB), ale samozřejmě je to spíš nouzovka.

  Pro image mBank hodně udělal její „první bankovní blogger“. Bohužel, před pár měsíci se Poláci rozhodli, že by konečně z Čechů měli dostat nějaké ty peníze. Takže byl vyměněn blogger, vyměněn ředitel, na straně nákladů ještě větší šetření než doposud… Služby jsou spíš k horšímu, P.R. děsné (např. nedávné tiché snížení úroků…).

  Mimochodem, v kontrastu s mnoha už roky chybějícími službami je rychlé „zčernobílení“ stránek po smrti polského prezidenta. Já vím, že je to mnohem jednodušší, ale je vidět, že když mBank chce, tak změna jde a to rychle.

 • Trochu nechápu, v čem spočívá to zdražení u eBanky po přechodu k RB – já tedy na svém účtu vidím pravý opak. Kdybych nebyl lehce paranoidní a nenechal si pro autentizaci „kalkulačku“ (89 korun měsíčně, nikdo mě k tomu ale nenutí), tak by šlo o vyloženě levný účet (dodávám ale, že mám samozřejmě příjem dost velký na to, abych padal do těch „premium tarifů“).

  Účet u mBank mám, ale využívám defakto jen mBank Bussines k živnosťáku, u klasického mKonta jsem došel k závěru, že mi nepřináší defakto nic, tak leží ladem.

 • Je pro upřesnění, ta 2 % si neúčtuje Visa, ale jde o spread mBank.

 • Doporucuji zkusit GE Money, sice za ucet chteji 119 Kc, nicmene jejich bankovnictvi je absolutne spickove

 • Mimochodem FIO se právě stává klasickou bankou (http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=667584), takže ji všichni, kterým vadila forma kampeličky, mohou směle vyzkoušet…

 • eKonto nebylo před akvizicí RB nikdy tak levné jako po ní, podle bankovnipoplatky.com je to druhý až třetí nejlevnější účet a i po zdražení, které je plánováno od 7.7., si pohorší o jedno až dvě místa. Samozřejmě předpokládám, že se klient dostane alespoň na program extra výhod.

 • eBanka byla v červených číslech než ji koupila RB. Ta z eBanky udělala banku

 • Na mBanku mi ze zahraničí chodí peníze v pohodě.

 • PayPal není jediným způsobem jak platit do zahraničí. Bylo by dobré uvést devizové společnosti. Já pro známého nakupuji na německé eBay vláčky a soukromí sběratelé PayPal moc nemusí. A tak platím přes devizovou společnost. Kurz většinou o fous lepší, než deviza-prodej u bank a nulové poplatky (převody v rámci měnové unie, do Polska a do Velké Británie).
  Funguje to tak, že jim řeknu, že chci převést xy EUR (nejméně jsem posílal 4 EUR 😀 ) na ten a ten účet (v Německu, Rakousku, Polsku, UK). Oni mi pošlou, kolik CZK mám zaslat na jejich účet u Komerční banky. Převedu tam peníze z mBank a vyřízeno. Oproti přímému bankovnímu převodu je rozdíl jen v tom, že peníze neodchází z mého účtu, ale z účtu devizové společnosti (dle mé zkušenosti ze Slovenska a z Polska) a převod trvá asi týden. Výhoda je v nulovém poplatku (běžně u bank kolem dvou set Kč) a u větších částek i v lepším kurzu.

  Přijmout platbu ze zahraničí lze neoficiálně při uvedení SWIFT kódu ČSOB (a čísla účtu mBank), popř. rovněž na účet devizové společnosti.

 • Mbank mě také zklamala. Nicméně nabízí stále služby za přijatelný podmínek (technických, finančních). Zákaznický servis sice dosti vázne, ale dá se to překousnout, když toho člověk moc nechce 🙂 O haprování s úrokovou službou na spořicích účtech ani nemluvě. To je katastrofa – pásmo úročení, nízký úrok, vazba na platby kartou, atd.
  Zajímavá může být nová konkurence, ale kdo ví, kdy se jí dočkáme.