Marigoldí léta

Letos bude Marigoldovi pět let. Původně jsem to ani nechtěl nějak podstatně slavit, však co na tom. Jenže pak mi několik lidí nezávisle na sobě připomenulo můj někdejší slib, že články z Marigolda vytisknu a dám jim je.

A tak jsem oprášil starou myšlenku vybrat „to nejlepší z Marigolda“ a vytisknout to jako knihu, kteroužto úvahou jsem sledoval dvě hlavní stopy: ponejprv přátelé dostanou marigoldí výbor a po druhé vyzkouším takové ty knižní služby na malonákladový tisk.

Dva večery jsem strávil tím, že jsem procházel celého Marigolda, až jsem vybral osmdesát článků (z dvou tisícovek), které jsem považoval za zajímavé, nadčasové a vůbec všelijaké hodné tisku v takovém výboru. A tento víkend jsem oprášil zkušenosti se sazbou. Zkušenosti? V roce 1990 jsem měl nakladatelství (na živnosťák kamarádovy sestry) a vydávali jsme vesele knihy v programu Ventura Publisher. Oplakal jsem ho, když jsem se pokoušel v moderních DTP programech vysázet něco tak triviálního, jako černobílá kniha prakticky bez obrázků. Skončil jsem u applovských Pages, to je něco jako Word, akorát dělit slova jsem ho moc nedonutil, což na sazbě je poněkud vidět. Inu, to DTP je dnes už něco zcela jiného a i když víte, co a jak, ne každý program donutíte.

Zajímavého spichu se dočkala obálka. Rozhodl jsem se, že použiju něco absurdního a tak jsem spojil vyjásaně marketingovou obálku vhodnou na web2.0 knihy se snivou techno-fotkou. Tu se uvolil udělat Marko, celý večer kvůli tomu muselo jeho nebohé dítě stát modelem a kreslit po iPhone fixkou. Naštěstí se ukázalo, že se fakt dá smýt (fixka). Fotografie se podařila, do toho pečeť BETA produktu, protože jak souhlasil Marko, „nápisem Beta neurazíš“.

S knihou je to na obě strany. Na jednu stranu nikdy nevíte, kdy to dotyčný vezme jako nebetyčnou chlubivost a namyšlenost, že své myšlenky považujete za natolik důležité a nesmrtelné, aby jich měl papír zachovat. A to i když nepovažujete. Na druhou stranu jsou tam myšlenky, o kterých si myslíte, že k něčemu byli a někoho potěší si je v klidu přečíst. Řešil jsem to. Netoužím ty věci někomu vnucovat, netoužím někomu tlačit svůj názor. Kdo chce, ať si ho poslechne a zváží ho, to je tak všechno, co očekávám. Šťasten budu, když se lidé alespoň zamyslí. Další kamarád to rozsekl: „Hele, můj děda měl taky kámoše, co furt něco patlal. A vždycky se s ním hádal, aby když mu ty svý výtvory dává, tak aby to taky i podepsal.“ Unikala mi pointa, tak jsem se po ní přeptal. Kamarád se zamyslel a děl: „Ten patlal se jmenoval Zrzavý.“

Chraň Bůh, abych tím chtěl naznačit, že mé dílo a dílo Zrzavého je zhruba stejný význam. Ponaučení z příběhu je v tom, neřešit to, když to dělá radost. A tak se i stalo. Kniha šla do tisku, já vyzkouším, jak takový malotisk dneska funguje, což se na další zamýšlené projekty bude hodit, protože po Marigoldích létech by měla přijít na řadu další, seriosněji myšlená záležitost, kterou ale oznamuji právě v Marigoldích letech.

Nu a když jsem byl v tom nadšení ze staré dobré knihařské profese, tak jsem se rozšoupl a objednal jsem rovnou velkonáklad, padesát kousků, z čehož sám mám udání tak na polovinu. Ten zbytek půjde do volného prodeje zde přes Marigolda, takže se dostane na všechny zájemce. Nebo, v případě nezájmu, půjde do kamen.

Neptejte se, kde se to bude dát koupit, kolik to bude stát. To uvidím podle toho, jaký ve skutečnosti přijde účet a jak ve skutečnosti vytištěná kniha bude vypadat a kdy opravdu přijde. Teoreticky to má být za dva týdny, což se poněkud kryje s dobou, kdy na několik týdnů zmizím ze země do Nikdykde. Prostě nevím. Až je budu držet v ruce, budu vědět. A neříkejte mi, že jsem naivní. To vím sám.

Prostě jsem to chtěl.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

37 komentářů

 • To je vždycky takové nějaké období… 🙂 Asi měsíc přemýšlím nad tímtéž, tedy že udělám výběr od Neškodnýho do teď. Dokonce jsem oprášil svoje zkušenosti s Venturou a zjistil jsem, že dneska nějak nejsem s to vysázet ani FŇ. Ale jediný rozdíl tam přeci jen je – nechtěl jsem to nechat tisknout přímo, ale říkal jsem si, že to hodím na nějaké takové to lulu.com…

  A teď mi sklaplo… Aby někteří milci chodili a roztrušovali o mně, že se opičím, to zase jako pr! 🙂

 • Tleskám, tahle publikace bude mít jednou velkou hodnotu – nevím, jestli peněžní, ale vzpomínkovou rozhodně. Doufám, že se bude dát platit přes PayPal:)

 • Hlasim se … pri cca 200 stranach … 600Kc dam 😉

 • Doufám, že tisky „k volnému prodeji“ budou signovány autorem, aby se po čase jejich sběratelská hodnota jen zvyšovala 😉

 • Má ta kniha ISBN, jinak řečeno – má cenu ji hledat v knihovně?

 • Rad bych si tedy jeden vytisk hned zatepla zamluvil. Predpokladam ze jen zaprasi a budou pryc… 🙂

 • To připomenutí slibu byl dobrý nápad. Určitě by mě ta knížečka zajímala, těším se, až ji budeš mít a nabídneš i tu.

 • Patricku, moc se primlouvam, aby zbyl jeden taky pro me… 😉

 • Já bych prosil taky jeden. Pro kamaráda, který má Marigold moc moc ráda a podpis by mu taky nevadil 🙂

 • Přeju vše nejlepší Marigoldovi k narozeninám (za rok už půjde do školy – nebude-li mít odklad). Vydat tu knížku je dobrý nápad, už se těším na spot o tom, jak se dělá malonákladový tisk (nevím, jestli do té doby usnu). BTW, ta obálka je super, tu knížku bych koupil skoro jen kvůli ní :-).

 • jen aby se dostalo na vsechny, kdyz to tu tak pozoruju, tech 25 vytisku by mohlo byt malo … :o)

  ja si jeden urcite vezmu, jedno jestli pres paypal nebo kdovi co…

 • Prosím, já se také hlásím o jeden výtisk.
  Těch 25 veřejných výtisků bude asi opravdu málo 😉

 • Já bych si taky určitě jeden výtisk vzal. Marigolda ostatně čtu téměř od jeho vzniku. Jinak mu přeji všechno nej k narozeninám a doufám, že k desetiletému výročí už nebudete muset shánět tisk v melém nákladu, ale budou se o knihu prát přední česká nakladatelství 🙂

 • Patricku, zamlouvám si jeden výtisk. Díky.

 • Nezapomen na POVINNY vytisk! 🙂

 • Přesně tak, někdy je potřeba udělat něco spontánního a nebo jen tak, protože se člověku chce. To chválím. 🙂

  A jeden výtisk bych si také zamluvil. Konec konců člověk nikdy neví, jak to časem stoupne na hodnotě. 🙂 A mít knížku z prvního vydání není nikdy na škodu.

 • Nebyly kdysi na http://www.marigold.cz básničky „na zákázku“? Tak nějak matně si pamatuji, že jsem něco takového na podobné adrese viděl. Dokonce bylo možné si vybrat nejen téma, ale i styl a podle toho se odvíjela cena, ta mohla být až 20 000 Kč za básničku (pokud mělo být splněno několik podmínek najednou – už si názvy těch stylů nepamatuji, ale spočívalo to v počtu slov, počtu veršů, snad i pořadí slov, atd).

 • Jáá bych taky jeden poprosil.. Obávám se, že na všechny se ale bohužel nedostane :-/

 • „Obávám“ se že nakonec Patrick udělá dražbu a tam se ukáže, jakou cenu ty knížky budou mít na volném trhu, kde rozhoduje omezená nabídka a přetlak poptávky. 😀

 • Lahvon: neboj, jednodušší, než to dražit, bude doobjednat vytištění dalších, který budou holt o dva týdny později 🙂

  Dražit můžu leda tak originál té fotky …

  Jinak těch stran je 256, jak se tu na to někdo ptal. A bude i PDF dostupné pro ty, co jim nestačí HTML …

 • Patrik Chrz: byly tu básničky, dávno tomu, to dělala žena kdysi – s tím se to zakládalo. Pak s tím sekla, protože jí chodilo moc objednávek 😀

  A doména mi zbyla, tak jsem ji recykloval …

 • To je dobrý – to zní jako „založil si hospodu, ale chodili mu tam lidi, tak jí zavřel“ 😉

 • Taktéž se hlásím o výtisk, bude-li s podpisem, tím lépe 🙂

 • Kde jste to nechal tisknout?

 • Jestli ještě jsou k mání tak bych taky bral jednu. A za podpis se taky přimlouvám:-)

 • Já bych prosil 2 výtisky, oba signované autorem. Děkuji, Petr Loula

 • Taký prosím jeden kousek. Děkuji Petr
  P.S. Platba paypal asi ne, když je Patrik v radě mBank 🙂

 • Dobrý den, Patricku. Mohu si také jednu zamluvit. Bude se to dát zaplatit přes PR SMS? 😉 Ví-)tek

 • 1 vytisk, Diky:)

 • Take bych bych se rad postavil do rady cekajici na jeden signovany vylisek. Dekuji! matt

 • Serviceman: tisk jsem zadal na http://www.novaforma.cz (web děs, ale reference byly dobré) – jak to dopadne, uvidíme snad příští týden …

  Paypal bude, i mBank platba jistě 🙂

 • 25 kusů z 50 neudaneho blizkym kamaradum je teda fakt malo…
  Navrhuji, at to opravdu 25x prsknete na Aukro… konecne Vam Marigold nebude uzirat jen cas ;), ale prinese treba i par drinku na plazi, piv v hospode, nebo novy MacBook 😉 na kterem budete psat, zasypan žaludy dalsi clanky.

  Trochu ten mu vylev vypada jako prani k narozeninam… takze vse nejlepsi.

 • Já bych si s dovolením také vzal.

  25 výtisků je málo, nebylo by lepší 256 výtisků celkem… ?

  M.

 • Trošku off-topic. Už dlouho mne leží v hlavě myšlenka, zda by nebylo zajímavé umožnit tisk výběrů článků či (v jednodušším případě) rovnou celých blogů.

  Přijde mi, že poptávka by se našla. Blogerů, co by své duševní výměšky chtěli mít černé na bílém, je jistě dost. Společností typu „PDF->vazana knizka“ je taky hafo.
  Otázkou je, jak moc obtížné je z běžného blogu např na bloguje.cz vyrobit e-knížku, jejíž vzhled bude svou předlohu alespoň vzdáleně připomínat.

 • Taky bych si jednu vzal – a je mne jedno, jak se bude platit. Mam mBank i paypal :). LJ

 • Snad na mne jeden výtisk zbude .. d8-D

 • Rád bych si také objednal jeden výtisk. Děkuji. LP