Marigold.cz » Má město stavět vlastní telekomunikační infrastrukturu?
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Přesně na tohle se mne, jen trochu jinými slovy, ptal včera jeden
novinář v souvislosti s oznámením městské části Praha 5, že zpřístupní
WiFi síť zdarma na svém území. Je to adekvátní otázka: má či nemá město
(či v tomto případě jeho část) stavět telekomunikační infrastrukturu?
Nesupluje tím obchodní aktivity někoho jiného?

Sám jsem si včera odpověděl kladně, respektive tak, že stavět ji může.
Tak, jako město staví lavičky, chodníky, osvětlení, tak se může
rozhodnout, že postaví telekomunikační síť a dá ji za svých podmínek,
třeba i zdarma, k dispozici. Není to ostatně poprvé, WiFi sítě nabízejí
města jako Prostějov nebo Kladno, byť v omezených lokalitách.
Telekomunikační infrastruktura ve městě také není novinka, třeba
PragoNet byl podobný pokus, jenže místo bezdrátů se tahaly kabely,
město na tom prodělalo hromadu peněz a ještě rádo firmu střelilo
soukromníkovi. Praha 5 se v tomto zjevně poučila a síť nechala
outsourcovat, navíc od počátku ji považuje za dobročinnou aktivitu a
nabízí ji zdarma. Celá síť (prý 10 hotspotů, neověřeno) stála řádově 2
miliony Kč. Na czfreeneťáka hromada peněz, pro městskou pokladnu
bakšiš, cena pár nových laviček.

Co z toho Praha 5 bude mít? Píárko, lepší dojem občanů – alespoň těch,
kteří internet používají. A co na to řeknou ti, kteří na Praze 5 svoji
WiFi síť provozují, jak to nadchne lidi jako Deu? Moc ne. Co naplat,
zdarma je zdarma.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 7:39 - Líbil se článek?

komentářů 23

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


23 komentářů »

 1. Nebude pokryta cela Praha 5 ale jenom Smichov. Obyvatele ostatnich casti Prahy 5 to asi nastve, kdyz nikde nebylo avizovano rozsireni i do dalsich lokalit.

  Comment by Paul — 11.2.2005 @ 9:49

 2. Skutecne to ta P5 buduje? Nebo si jenom kupuje sluzby?

  Navic si ehm nejsem jist, jak to bude s pokrytim. Smichov je AFAIK docela silne zarusenej. Prece jen, WiFi ehm … je ISM …

  Comment by oook — 11.2.2005 @ 10:42

 3. Viz. můj komentář na Lupě:
  "V případě, že zdroje financování pocházejí z fondů Evropské unie (SROP, opatření 2.2 – Rozvoj informačních a komunikačních technologií v regionech), tak má radnice dokonce za povinnost podporovat vysokorychlostní připojení do Internetu pro své občany. Osobně si myslím, že je pouze otázkou času, kdy stejné, resp. velmi podobné, služby začnou pro své občany poskytovat i jiné radnice."
  A vzhledem k tomu, že jsem "z oboru", tak vím, že v součastnosti si spousta měst začíná budovat svoji vlastní telekomunikační infrastrukturu a to nejenom na území města, ale i na větších územích, např. na celém území správního obvodu.

  Comment by Kamil Válek — 11.2.2005 @ 11:20

 4. IMHO nemá. Konání "dobra" z veřejných prostředků, ať už městských, krajských, nebo státních v jakékoliv podobě se má omezovat na co nejmenší míru. Srovnání s lavičkami a osvětlením poněkud kulhá. Lavičky v parku nemohou být podnikatelským projektem – jsou to naopak typické věci zahrnuté do městské infrastruktury. WiFi je předmětem komerční činnosti a městská část výstavbou a následným zdarma provozem ničí podnikatelské prostředí v tomto sektoru podnikání. To bychom mohli za nějaký čas tleskat zřizování veřejných "městských" free restaurantů.

  Něco podobného je právě v Praze zcela proti logice věci. Když už by se měly podobné dotace poskytovat tak třeba na rozvoj infrastruktury v Horní Dolní, která je pro privátní sféru nezajímavá, ale uvědomnělí radní chtějí zvýšit kvalitu života v jejich vesničce a zamezit odlivu mládeže a lidí v produktivním věku do města 🙂

  Comment by Vít Blaha — 11.2.2005 @ 11:23

 5. souhlasím s vítem, tohle je nesmysl, koledují si o žalobu od podnikajících subjektů, problémů s 97,5% voličů, kteří to nevyužijí. Navíc jsem zvědav, jestli na to proběhlo výběrové řízení dle regulérních podmínek. (viz můj komentář na Lupě)

  Comment by noname2 — 11.2.2005 @ 11:30

 6. [4] Kupodivu zrovna lavičky nejsou ani z vaší strany dobrý příklad, protože spousta laviček v Praze je komerčních, provozuje je tuším AD Net – a jsou polepované reklamami. Takze i lavicky mohou byt komercni 🙂

  [5] To by mne zajímalo, za co je budou žalovat. Problémy s dvoumilionovou částkou v městském rozpočtu? To asi ne…

  Comment by tangero — 11.2.2005 @ 11:33

 7. [3] Viz. muj komentar na LUPE k Vasemu komentari. Pokud vim, tak region Praha prostredky ze SROP cerpat nemuze.

  Comment by ooook — 11.2.2005 @ 13:28

 8. [7] Presne tak, Praha ma svuj JPD…

  Comment by Keyoke — 11.2.2005 @ 13:44

 9. heh…..10 hotspotu obslouzi az 2000 uzivatelu?…takovej hotspot bych chtel videt, co zvladne 200useru a nezarusi tim celou prahu do vsech smeru:P

  Comment by ice — 11.2.2005 @ 13:48

 10. [6] OK, lavičky jsem asi opravdu nezvolil dobře 🙂 Nejsa z Prahy, netuším, že i lavičky se dají využít jako reklamní plocha… I když… Skutečně je stavěla, vlastní a provozuje privátní společnost AD Net, nebo je pouze najímá od města?

  Comment by Vít Blaha — 11.2.2005 @ 14:55

 11. [4] Lavičky klidně komerční být mohou (a taky jsou a slušně vynáší – vydělaly i na zde již zmiňovanou restauraci modrá lavička :-)). Stejně tak mohou být komerční MHD, silnice, vodovody a policie. Jestli tyto věci budou komerční nebo veřejné je pouze politická otázka pravicové nebo levicové orientace.
  Pokud myslíte pravicově, zrovna tak můžete říct, že hromadná doprava ničí podnikatelské prostředí výrobců automobilů a veřejné osvětlení ničí podnikatelské prostředí výrobců svítilen.
  Ale většina lidí chtě nechtě smýšlí spíše levicově (i když si to nepřiznají), neboť státní služby jsou sice málo efektivní a drahé,ale zato velice pohodlné (za služby platíte naráz pouze jednou měsíčně nebo ročně).

  Comment by vrabcak — 11.2.2005 @ 15:02

 12. [10] Ano, vyrábí, vlastní i rozmisťuje je ADNet (se souhlasem vlastníků pozemků) a nejsou zdaleka jen v Praze, viz http://www.lavicky.info/

  Comment by vrabcak — 11.2.2005 @ 15:06

 13. Nevim zda takova aktivita je prospesna. Vidim to tak ze diky tomu bude P5 jen vice zarusena a prinos pro obcany bude minimalni, protoze pochybuju ze 10 AP dokaze vykryt (pri dodrzeni limitu CTU) dostatecne velky prostor. A ty 2M Kc za to, to je asi legrace, ne? Stejne jako 2000 uzivatelu. Ta sit teda uz jede? Pripadne jaky maji ESSID?

  Comment by Petr — 11.2.2005 @ 15:23

 14. [12] Díky za odkaz, už jsem to prošel… Zajímavé… Přesto se domnívám, že právě "obecní web" (ať už se poskytuje třeba za peníze z EU – ty se také musí někomu reálnému sebrat) je echt socialistický výmysl..

  Comment by Vít Blaha — 11.2.2005 @ 15:34

 15. [14] Socialistické to možná je, ale pokud by se toho chytlo více obcí, bylo by to velmi pohodlné. Prostě mít jistotu, že se kdekoli na cestách budu moct připojit (stejně jako mám jistotu, že tam povede silnice). To komerční firmy prostě zajistit nemohou, nemají jak vybírat peníze.
  Jsem ale zvědav, jak no to na Smíchově dopadne technicky.

  Comment by vrabcak — 11.2.2005 @ 16:07

 16. [15] "Kdekoli na cestách" To už přece daleko lépe dělá ET…

  Comment by Vít Blaha — 11.2.2005 @ 16:37

 17. [16] Jasne, ten také dnes používám. Ale wifi je jednak rychlejší, druhak celosvětově standardní třeťak(:-)) ve většině zařízení již zabudované. Ale myslím, že není žádná dostatečně silná firma schopná vybudovat celorepublikové pokrytí wifi s jednoduchým systémem účtování (jako jsou mobily), to jde IMHO jen tím "socialistickým" přístupem. Nebo by musela nějaká geniální firma přijít s jiným systémem financování, než jsou přímé platby (něco jako ty lavičky).

  Comment by vrabcak — 11.2.2005 @ 16:54

 18. Město Kadaň kdysi investovalo do optiky kvůli kabelovce. Dneska má levnější kabelovku, levný a rychlý internet a zavádí VoIP 🙂 Nevim, jak mestu, ale obcanum se to urcite vyplatilo.
  http://www.ktkadan.cz/

  Comment by Martin Kopta — 11.2.2005 @ 17:10

 19. nechal bych to ne mestech. Rozhodne bych z toho nedelal povinnost nebo standard. Proste kdyz jsou na meste lidi, kteri to zvladnou, tak proc ne.

  Comment by Jiri Benes — 11.2.2005 @ 17:33

 20. Města se rozhodují různě – například Hermosa Beach v USA nabízí WiFi zadarmo – odkaz. Informace o mnoha dalších městech viz web MuniWireless – zejména odkaz1 a odkaz2.

  Comment by Jirka+ — 12.2.2005 @ 2:13

 21. nechapu, proc kdyz mestska cast spusti deset hotspotu, tak "zarusuje uzemi". Kdyz si nekdo postavi antenu z plechovky, tak zarusuje kolikrat uzemi velmi zasadne, a to i v jinych pasmech, nez si mysli. A kolikrat ti udela problemy treba i mobilnim operatorum. Ono 1800 MHz a 2400 MHz neni az tak daleko od sebe. Kdyz se do toho vlozi na kolene udelane zarizeni. 🙂 A testy si asi koupi malo kdo, aby si udelal analyzu postavene anteny. On by se totiz nedoplatil. Ale to preci nevadi. Ale jakmile se do toho vlozi mesto, … no fuj! 🙂

  [17] s uctovanim, jednoduchym jako u mobilu, s tim je ten nejmensi problem. Horsi to bude s tim, ze tezko vybudujes celorepublikovou a funkcni wifi sit. Kdyz APcka maji dosah v desitkach nebo stovkach metru. Zatimco GSM/UMTS/CDMA/.. site maji dosah v radech kilometru nebo desitek kilometru. A hlavne tam jde provozovat relativne garantovane sluzby. Na wifi nezarucis nic.

  Comment by lahvon — 12.2.2005 @ 22:22

 22. Ha, tady se zase seslo pravicaku! Akorat nekam zmizely vyklady o tom, ze organ vzesly z voleb si muze delat co chce – ma na to prece mandat… Kdyz prijde rec na CTc a jeho ceny, kazdy nadava. Takze otazka zni: Je lepsi snizovat ceny prostrednictvim cenovych rozhodnuti CTU nebo poskytovanim pripojeni z verejnych prostredku? Jiste, cenove rozhodnuti stat nic nestoji (ovsem pokud do toho nezapocteme prohrane soudni spory, ze), zatimco tady se chce vyhodit fura penez na neco, co sousedska sit resi za pul darma. Jestlize vsak cenove rozhodnuti omezuje smluvni volnost, verejna WiFi sit do ujednani tretich stran nijak nezasahuje. Tak co s tim?

  Comment by Karel Kocourek — 13.2.2005 @ 13:36

 23. Jak jste přišel na to, že město prodělalo na Pragonetu?
  Náhodou jsem byl u toho, když se Pragonet prodával, a znám podrobně všechna čísla.
  Mohu vás ubezpečit, že Pragonet byl pro město neuvěřitelně výdělečný podnik. Město do něj totiž prakticky neinvestovalo a v době prodeje Deutsche Telekomu (5 let po založení firmy)jezdil generální ředitel této velmi výdělečné firmy metrem nebo tramvají.

  Comment by Martin Felix — 14.2.2005 @ 8:01

Přidejte komentář