Linksys WRT54G zvládne bandwidth management

Ptá se na to řada lidí dnes a denně – jak omezit rychlost lidí připojených přes WiFi nebo LAN a sdílejících jednu linku? Zatím bylo potřeba instalovat softwarový router na Linuxu, pokud jste se chtěli udržet v nějaké rozumné cenové relaci. Nyní je to o něco jednodušší. Firmička Sveasoft vydala vlastní firmware pro Linksys WRT54G, ve kterém se mimo řadu dalších zajímavých funkcí nachází i jednoduché, ale docela praktické řízení rychlosti připojených uživatelů.

Nejdříve trocha omáčky okolo. O tom, že některé novější hardwarové routery lze hackovat a protože běží na Linuxu, instalovat si do nich i vlastní utility, jsem již dříve psal. Jenže zatím to bylo docela složité, protože se musely instalovat z Linuxu a kompilovat. Sveasoft přišla přímo s binární distribucí, kterou si jednoduše a prostě do svého routeru nahrajete přes web administraci, jak jste byli dosud zvyklí. A ona updatuje tu stávající administraci o řadu nových funkcí.

Jak vypadá administrace řízení šířky pásma, vidíte na obrázku.

Linksys WRT54G administrace Sveasoft Satori 2.0.0.8.6

Jak vidíte z obrázku, nastavování není zcela detailní, můžete nastavovat pouze shodnou rychlost pro všechny WiFi nebo LAN porty, nelze přidělit rozdílné rychlosti. Lze ale také penalizovat nižší prioritou určité porty (například 21 pro FTP) nebo netmasky. Pro základní zamezení toho, aby se lidi se kterými sdílíte na routeru linku přetahovali o přípojné pásmo, to bohatě postačí.

Co dodat – patřičné firmware soubory si můžete stáhnout z ftp://ftp.sveasoft.com/pub – zde jsou jak binární tak ZIP verze, podle toho, zda dáváte přenost upgrade přes web nebo TFTP. Na této adrese najdete diskusní fórum, tam vám ale budou radit pracovníci firmy po zaplacení 20 USD přes PayPal (který je pro platební karty z ČR nedostupný). A tady najdete veškerou potřebnou dokumentaci.

Instalace u mne doma proběhla vcelku bez problémů, jen výslovně i já doporučuji neupdatovat při připojení přes WiFi, ale přes ethernet. Také bacha na to, že na webu nikde není čerstvý ETSI firmware, takže když něco zbuchne a budete přecházet na původný firmware Linksysu, stáhnete si z webu jen americkou verzi, čímž přijdete o jeden kanál. Žádná velká ztráta to ale není. Jak to funguje, jsem moc nevyzkoušel, protože jsem zrovna byl na routeru připojený sám, ale když jsem nastavil tok přes WiFi na 64/13 Kb/s, všechno se výrazně zpomalilo, rychlosti pro download odpovídali, upload jsem nezkoušel. Podrobnější návod k řízení rychlosti najdete zde – pomůže vám zjištění, že pro rozchození řízení rychlosti musíte router rebootovat přes telnet – já než jsem na to přišel, tak jsem se divil, že to nechodí a nechodí… A pokud chcete ještě jednu blbou radu zdarma – tak si musíte ve web administraci telnet povolit, protože implicitně je zakázán. Pro zájemce o SSH je i to…

Sveasoft má velkolepé plány – do dalších buildů svého firmware chystají i meshování, ačkoliv je možné, že další úpravy půjdou až na Linksys WRT54GS – to má dvojnásobnou paměť a dá se tam páchat více nepravostí. Do starého routeru ale prý ještě zvládnou napasovat software pro hotspoty, takže by člověk při prvním přihlášení přes WiFi byl přesměrován na titulní stránku, kde by o sobě vyplnil nějaké údaje a ty se uložily do routeru. Také chtěji rozdělit uživatele do skupin, které budou mít rozdílné rychlosti. Prostě paráda – na to, že jde o levný router s maličkým odběrem a nulovým hlukem a firmware hack je zadarmo, je to skvělá příležitost pro one-man ISP a sdíleče konektivity!

Zapoměl jsem: v tomto firmware je k dispozici také WDS (to Linksys WRT54G normálně neumí) a možnost přepnout router jako klienta.

Pokud chcete další pokusy, můžete se podívat na projekt EWRT – i tam je omezování šířky pásma (na bázi Wondershaper+iproute2) a login přes NoCatSplash. A další podobný WiFi Box projekt najdete na SourceForge.

Poznámka na závěr – uvedená úprava se zřejmě týká i dalších routerů postavených na čipové sadě BroadCom, tedy Linksys wrt54g,Linksys wrt54gs, Linksys wap54g, Belkin 7130,
Belkin 7230, Motorola WR850G, Trendnet TEW-411BRP, Asus wl300g, Asus wl500g, Dell Truemobile2300, Buffalo Airstation, Ravotek W54-RT a Ravotek W54-AP. U nich jsem to ale nevyzkoušel.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

14 komentářů

 • tak jsem si zase dnes vzpomněl na tu kontrolu pravopisu "rychlosti pro download odpovídali" 😉
  Co se týče té administrace – jedná se o nastavení rychlosti celému rozhraní takže potom celé rozhraní pojede na dané rychlosti, nebo každý na daném rozhraní pojede na dané rychlosti, takže maximum bude n*nastavená hodnota kde n je počet uživatelů (a nesmí výsledek samozřejmě překročit logické maximum)?
  Můj favorit na jiný firmware je http://www.wifishop.cz/insh
  případně http://www.wifishop.cz/insh

  fórum o nových firmware je http://www.chupa.nl/forum/i… a asusy fungují skvěle

  Jinak jeden asi bug – když jsem kliknul na ten obrázek, tak mi chtěl furt zavírat okno prohlížeče. Nevím proč tam je to onblur=window.close()A href="javascript:window.close();

 • [1] to onblur() je tam schcálně, stačí kliknout nějam na fotku, nebo okno a on se ten popup zavře

 • [1] to je věc, kterou jsem nemohl odstranit, byv připojený sám – ale podle dokumentace jsem pochopil, že omezení se týká každého uživatele připojeného zvláště, takže součet by neměl přesáhnout 80% hodnoty nominální rychlosti přípojky (dávají si tam evidentně rezervičku).

 • [2] no to bych pochopil, jenže já změním záložku (mám myIE) a hned na mě vyskočí to že chce zavřít okno, nemusím na nic klikat. Dokonce to někdy skáče i když jsem furt na stejné záložce v sekundovém intervalu. Není náhodou na to lepší onclick či ahref (jestli je to podporováno, nevím, jsem laik)? Jinde kde mají podobné funkce na obrázcích (třeba doupě) a mají čistě a href=’javascript:window.close() tak tam tohle nezpůsobuje. Proto nechápu ten onblur.

 • Tak jsem to dokázal,dal jsem tam jeden fireware Satori_v2_2.00.8.7sv-pre1.bin.zip a v 50% to kleklo a už to se mnou nekomunikuje,poraďte co s tím??? 😯
  jo a kde je ten telnet,taky jsem ho tam nenašel,wrt54g_2.02.7_US_code_2.exe

 • [5] jak to že to kleklo? Neříkejte, že jste to updatoval přes WiFi a ne po ethernetu 🙄

  Musíte udělat hard reset, aby se obnovilo tovární nastavení, nebo ubdate na starý firmware provést přes TFTP…

  Telnet je pak nutné v administraci povolit, až tam bude satori, teprve pak půjde.

 • [6] updatoval jsem přes ethernet a nevím proč to nedojelo do konce,reset jsem udělal,ale AP už se mnou přestalo komunikovat a přes TFTP to nešlo,poněvadž se neozejvalo AP,počítaš pakety posílal,ale od AP nešly žádné.U PC žádný problém není,to jsem zjistil propojením 2PC s 1PC,!!už jsem to reklamoval,tak uvidím,co mi řeknou(dával jsem tam originál:-))!!

 • [7] Ahoj,potřeboval bych poradit,jak nastavit přístup na nastavení tohoto AP z kteréhokoliv PC v síti(jak se dostat na menu,odkuďkoliv)???prosím
  mám i jiné dotazy,tak jestli to půjde icq 198-176-671 😯 😥

 • Mam maly dotazek, ta nastavena rychlost je podle vseho maximalni a ne garantovana minimalni?

 • otazka da sa to aplikovat na vsetky AP s chipsetom BroadCom to znamena aj Linksys WAP11 spominate len WAP54, dakujem

 • dobry den firmware jsme na linku nenasel je k mani jeste nekde jinde? a co ten asus wl-500 jde nanem taky nejak nastavit ten managmnent?

 • Taky jsem ten upravený Firmware nenašel. (odkaz mi nefunguje) pokud nekdo vite kde je pošlite prosim odkaz. Nutně potrbuji na WRT54g zpristupnit Client mod. Děkuji Jdeoto@seznam.cz

 • hele jak jsi dopadl s tou reklamací ? Docela by mě to zajímalo .Měl jsem tam SATORI a administrace přes WEB chodila a najednou ni WRT54G přestalo komunikovat tak jsem zkoušel reset a taky nic …jsem docela zoufalý co teď ?

  Centus[7]

 • Mohl by mi nekdo poradit jestli jde u linksys wrt54g zvýšit výkon u ex.antény (a jak).