Lekce pro telco průmysl: Apple a jeho iPhone

Apple iPhone Steve Jobs představil před pár dny nový Apple produkt nazvaný proti všem očekávání a po všech očekáváních iPhone. Akcie Apple ihned posílily o tři dolary, komentátoři se mohou přetrhnout v názorech, zda heslo provázející Apple iPhone „redefining mobile phones“ je nadsazené nebo nevystihující.

iPhone je pro telekomunikační průmysl zjevení. Zda apokalyptické, nebo spásné, to záleží na tom, na které straně telekomunikačni barikády stojíte. Firmám jako Nokia bude z iPhone mírně nevolno, jejich akcionářům pak o poznání více. Mají pro to řadu dobrých důvodů a reakce, které by se daly nazvat jako hysterické, se již objevily.

Výrobci mobilních telefonů jsou delší dobu toho názoru, že pokud chcete používat mobilní telefony a moderní telekomunikační služby, měli byste vyvinout dostatečnou inteligenci a úsilí, abyste prokázali, že jste toho hodni. Nastavení běžné telekomunikační služby typu MMS vyžaduje nehorázné úsilí, ovládání většiny služeb je … nu, rozpačité. Většina uživatelů po zásluze záhy končí s tím, že ememesky nepotřebuje. Což logicky prudí operátory, kteří do jejich podpory narvali slušné peníze.

O iPhone se nedá psát v běžných termínech mobilních telefonů. Prostá specifikace zůstává pouhou specifikací. iPhone boduje zvládnutou integrací, protože Apple si nemyslí, že když do jedné krabice nalátá všechny dnes moderní technologie, bude to uživatelský benefit. Je toho názoru, že je třeba vybrat ty, které uživatel potřebuje a ty řádně propracovat a integrovat navzájem.

Abychom začali: celá ta hračka měří 115 x 61 x 11.6mm a váží 135 gramů, což není málo. Jenže je třeba si uvědomit, že iPhone má být multimediální zařízení a takové potřebuje displej. V tomto případě je jeho úhlopříčka 3,5 palce, takže při uvedených rozměrech se kolem displeje vejde už jen tenký rámeček a nahoru a dolů centimetřík pro reproduktor a mikrofon. Nad váhou lze pobrukovat ve srovnání s mobily, které umí kulové, v ranku smart-phone je iPhone velmi v pohodě. Abychom to zkrátili, je to zařízení, co se vejde do náprsní kapsičky nebo za pásek či na tkaničku na krk.

U displeje se zastavím. Velmi kontrastní, velmi čitelný, rozlišení 320 x 480 bodů s jemným bodovým rastrem, uvádí se 160 dpi. Displej je dotykový, postavený na bázi multi-touch, takže snímá dotyky na více místech (na dvou v tomto případě). To je obrovský pokrok proti běžným single-touch displejům, které poznají jen jedno místo, kde se ho dotýkáte.

Dosti pouhých technických specifikací. Suchý technický popis není relevantní, protože jako u většiny technických vymožeností nestačí, kolik herzů a bitů je pod kapotou, ale jak pohodlá je práce s takovým přístrojek v těch ohledech, k nimž jste si ho pořídili.

Podívejme se tedy na pár podstatných věcí, které jste možná ještě nečetli. Musím také přiznat, že nejsem v tomto ohledu nezaujatý, protože s některými prvky návrhu iPhone jsem přišel do styku více, než se zatím ostatním smrtelníkům podařilo – a to z důvodu, který netřeba rozebírat.

Média ihned a ráda upozornila na fakt, že podobné telefony, jako je iPhone, již existují a dokumentují to na modelu z dílny LG Prada. Ano, v zásadě mají pravdu, LG Prada je iPhone velmi podobná.


porovnání: vlevo Apple iPhone, vpravo LG Prada

Jsou tu ale podstatné rozdíly. Displej sice nepotřebuje pero, ale podporuje pouze single-touch. A to je velké mínus pro pohodlí ovládání. Protože právě dotyková technologie je alfou a omegou pohodlí ovládání telefonů, které jsou bez klávesnice a musí tedy spoléhat na ni.

Dotykový displej

Popíšeme si to možná hlouběji. Single-touch technologie je dotyková technologie, která umí přečíst jen jeden dotyk na dotykové ploše. Důvodem omezení byla původně omezená rychlost patřičných procesorů, později také fakt, že se nevědělo, co s druhým dotykem za peníze, které taková legrace stála navíc. Pokud máte notebook, můžete si to vyzkoušet – patrně máte také dotykovou plošku touchpad. Položte prst, hýbejte jeho prostřednictvím myší. Položte druhý a zkuste, zda myš zmatete. Nezmatete, pohybuje se podle průměru dotyků, protože ovladače to zprůměrují přes druhý dotyk. Převezete mne leda v případě, že máte novější Apple notebook – jeho touchpady reagují na dva dotyky a tak zatímco jedním prstem pohybujete kurzorem, přidání druhého prstu způsobí scrolování stránky v udaném směru.

Aby toho k dotykové technologii nebylo málo, máme tu rozdíl mezi ovládáním perem a ovládáním prstem. Ovládání perem je podstatně méně náročné na technologii, protože pero má hrot o zanedbatelné tloušťce, můžeme tedy abstrahovat od vyhodnocování a analyzování toho, kde uživatel stisknul a co tím pravděpodobně měl na mysli.

Applem zvolená technologie je o něco náročnější, protože předpokládá použití prstů. Ty mají dotykovou plochu až několik desítek milimetrů čtverečních a je tedy třeba vyhodnotit a zanalyzovat podle řady příznaků, na co uživatel chtěl prstem kliknout. Při tom se běžně analyzuje počáteční bod přítlaku, nárůst přítlaku v okolí počátečního bodu a směr nárůstu přítlaku.

Proč? Protože tím lze odhadnout, jaký prst jste použili k doteku a každý prst má jinou charakteristiku doteku, každým prstem se dotýkáte trochu jinak. Například u palců píšete na takovém mobilu bříškem prstu, zatímco ukazováček použije spíše horní kostní hranu. Správné vyhodnocení je důležité v momentě, kdy kolem místa dotyku je více variant, kterých se lze dotknout. Například ovládání prohlížeče Safari na tak malém displeji by bez dobré dotykové technologie bylo hororem.

Pokud jste se někdy setkali s dotykovou klávesnicí QWERTY na displeji nějakého dotykového zařízení, dáte mi asi za pravdu, že k použití to moc nebylo. Právě nová dotyková technologie použitá u iPhone tohle slibuje radikálně změnit a je hlavní výhodou zařízení – skutečně funguje.

Musím také poznamenat, že tyhle technologie jsou na trhu dlouho, dvě desítky let. Apple vůbec nemusel být první, kdo po nich sáhl… ostatní to prostě jen nezkusili. Doporučuji přečíst tuhle skvělou chronologii multitap technologií.

S tím souvisí i gesta, která lze pro ovládání telefonu používat. Jsou přirozená. Otočení obrázku dosáhnete tím, že na něj diagonálně dáte dva prsty a otočíte jimi ve směru, v jakém se má obrázek otočit. Zní to hrozně (protože musíte přemýšlet, co je to dát na obrázek prsty diagonálně), ale je to naprosto intuitivní. Snad s tou výhradou, že mně se to jednodušeji používalo tak, že jsem nekroutil prsty či rukou v zápěstí, ale prostě jsem druhou rukou otočil telefon.

Takových gest najdete u iPhonu několik desítek, najdete tam také řadu nedokumentovaných gest, které slouží jako ozkoušené intuitivní varianty k „oficiálním“ gestům.

Proč chybí 3G?

To je dobrá otázka. Steve Jobs na ni odpověděl tak, že 3G nepovažuje za technologii vhodnou pro tento okamžik. Proč také. EDGE dosahuje podobných rychlostí jako 3G a HSDPA je tak v plenkách, že trápí málokoho. Po pravdě řečeno je HSDPA dobré pro stahování souborů, ale k tomu můžete u iPhone použít WiFi nebo bluetooth a za ty nemusíte platit. Pro prohlížení webu se rychlost HSDPA neprojeví tak dramaticky hlavně proto, že u moderních prohlížečů na pomalých smartphone procesorech nebude renderování o mnoho rychlejší ani při vyšší rychlosti.

Na druhou stranu by použití 3G mělo nedobrý dopad na výdrž baterie i na vyšší hmotnost. Je to něco za něco. Na stažení písničky z iTunes stačí EDGE, na stažení celovečerního filmu si i s HSDPA docela počkáte, nehledě na to, že operátoři zrovna tenhle způsob použití neuvidí rádi.

Nikde také není psáno, že za půl roku nemůže Apple představit 3G variantu svého iPhone.

Nemožnost instalovat aplikace

Je a není. Média to špatně interpretují. iPhone není zcela uzavřený telefon. Bez problémů si do něj můžete instalovat widgety, praktické utilitky vytvářené kombinací scriptů, css a HTML. Jejich prostřednictvím můžete ledasco – vlastně totéž, co webovou aplikací. Co widgety nemohou, je přistupovat k vyhrazeným funkcím telefonu. Widgety nemohou ukládat data do telefonu, přistupovat do seznamu či odesílat sms bez vašeho vědomí. Na druhou stranu můžete použít widgety, které dnes existují, což je výhoda, těch jsou tisíce.

Proč to tak je? Bezpečnost, ani ne tak obchodní politika. Na tohle už narazil Symbian a s těmihle problémy se u svých chytrofounů potýká Nokia a S60.Vytvořit virus pro tyhle telefony nebylo nic zase tak těžké, protože každý program mohl ledasco. Nakonec v třetí release přistoupila Nokia k důsledné certifikaci a pokud se vaše aplikace chce hrabat hluboko v telefonu, musí ji pověřený Nokia partner prohlédnout a certifikovat. Za peníze. I to je daň za bezpečnost aplikace.

Jestli Apple něčeho chce dosáhnout, tak je to maximální stabilita zařízení. Tedy toho, aby dělalo, k čemu jste si ho koupili. A toho se rozhodně nedosáhne tím, že si každý nainstaluje do telefonu libovolnou srajdu, kterou našel někde na netu. Kdo máte telefon se S60/R2, dáte mi za pravdu, že zpomalit či naprosto rozhodit si fungování telefonu je hračka, ke které stačí nainstalovat pár utilitek z netu, které jsou prostě jen blbě naprogramované. A tomu by se Apple rád vyhnul i za cenu toho, že zařízení nebude mít tu pochybnou možnost nainstalovat do něj cokoliv.

Podotýkám, že je velmi pravděpodobné, že aplikace bude možné dokupovat přes iTunes – certifikované aplikace. Jiné do telefonu nenahrajete, leda widgety.

Je to špatně? Osobně si myslím, že pro běžného uživatele je to ta správná cesta a pro hardcore techniky je to výzva, jak to zkusit obejít – buďto hackem certifikace nebo nákupem telefonu s podporou Linuxu.

Ovládání

Ovládání Apple přístrojů je legendou samo o sobě a iPhone ukazuje, že ne bezdůvodně. Například SMS zprávy. Proč doposud nikoho pořádně nenapadlo to, co iPhone představil (kromě jednoho prográmu pro Palmy): vedení SMS zpráv v podobě chatu? Ano, Nokia to umožňuje, ale jakmile vyskočíte, celá souvislost se ztratí. iPhone vždy ukazuje konverzaci, jaká mezi vám proběhla a to graficky velmi přehledně.

Stejně tak samotné vyhledání telefonního čísla. Když jich máte hodně, je to fakt problém, ať je řadíte, jak chcete. Apple pro to vytvořil zajímavý algoritmus, který umožňuje docela dobře se pohybovat v obsáhlém seznamu, ale je potřeba to vidět, ani se to nedá dost dobře popsat.

Hezkou promyšleností je, že při telefonním hovoru vidíte nejenom profil volajícího, ale rovnou můžete sestavit konferenční hovor a provádět další kejkle. Narovinu, kdo ví, kde by to hledal v menu svého telefonu…? Já tedy ne.

U Apple se můžete podívat, jak to funguje.

Cena

Pět set babek je zatraceně vysoká cena, zvláště při pohledu na dvouletý úpis. Pokoušel jsem se nějak ji zkomparovat s jinými telefony v nabídce Cingularu (dnes už zase AT end T) a je to suverénně nejdražší telefon s dvouletým kontraktem. V přepočtu křížem přes jiné telefony by vycházel na třicet tisíc nedotovaných, což je blbost.

Tady je třeba říci, že filosofie early adopters funguje. Je řada lidí, kteří jsou ochotni si ten telefon za pětikilo a dva roky úpisu opravdu koupit jen proto, že budou první. Obecně se uvádí, že jsou to čtyři procenta zákazníků, kdo reagují takto impulsivně. I to může být strategie, ozývají se také hlasy, že Apple chce takhle utěšit Cingular za fiasko s prakticky neprodejnou Motorolou ROKR s iTunes podporou. Může být. Stejně tak se ale dá čekat, že cena spadne. Už nyní počtáři dílů spočítali, že výrobní cena iPhone na hardware je 230 USD a prodejní cena by tedy mohla zůstat u těch 500 USD, ovšem bez dvouletého kontraktu. To v Česku znamená něco jako 14000 Kč s daní. Dost vysoká cena na to, aby to neměl každý vošoust, dost nízká na to, aby si to mohl dovolit každý fanda.

Do Evropy navíc iPhone přijde oficiálně až na podzim, nejdříve se má začít prodávat v říjnu v Británii. No, uvidíme – Apple míní, šedé kanály mění.

Dlouhodobě se s touhle cenou velká pšenka nesklidí, ale to je doufám jasné i lidem v Apple a Cingularu.

Chtějí jedno procento trhu

Apple prohlásilo, že očekává v roce 2008 prodat zhruba deset milionů iPhonů. Novináři si to bleskurychle přepočítali na jednoprocentní tržní podíl při očekávaném prodeji miliardy mobilních terminálů.

Je to jednostranná matematika. Vezměme i druhou stranu. Pro příští rok se očekával prodej kolem 100 milionů chystrých telefonů, mezi něž iPhone patří. Podle Gartneru se jich za rok 2006 prodalo zhruba 81 milionů, přes 60% podílu na tomto trhu měly Symbian zařízení zejména se S60 a s UIQ. O zbytek se dělil… nu, zbytek.

Bráno tímto přepočtem, měl by iPhone za rok 2008 celkem desetiprocentní podíl na trhu chytrých telefonů, což nepříjemně ohrozí Microsoft s jeho WM i Symbian. Ještě štěstí (pro ně), že Apple licence prodávat nebude.

A deset procent je zatraceně hodně, protože přihoďme do našeho pohledu třetí číslo. Do prodeje se prakticky nijak neprojeví Evropa, v té se bude iPhone prodávat až na konec roku, tedy kdo ví. Jenže USA dramaticky zaostávají za evropou v prodeji smartphone. Podle posledního průzkumu Telephia je v západní Evropě penetrace chytrých telefonů 8,8% zatímco v USA jen 3,8%. Na americkém trhu chytrých telefonů si tedy Apple ukousne v přepočtu čtvrtinový podíl. A to by byl zatraceně hezký začátek, i s přihlédnutím ke skutečnosti, že pro Apple je jediný relevantní trh ten americký, což nám evropanům dává léta ostentativně najevo. Při takovém nasazení by Balmerovi setřeli jeho poslední iPhone úsměšek z tváře jeho vlastní akcionáři (dost zpruzení poměrem slib/výsledek v kauze iPod/Zune).

Jestli se Apple po okupaci amerického trhu pustí do toho evropského, je otázka. Pokud by to myslel vážně, asi by se poslední žijící (ne přežívající) evropský výrobce mobilů Nokia měl ledasčeho obávat. Na druhou stranu, má rok na to, s tím něco udělat a to není málo času. A na stranu třetí pro Apple Evropa vždycky končila někde u Mohanu, takže my se zase tak moc těšit nemusíme.

Takže chlapci ve Finsku, pěkně prosím, co poslat nějaký jiný vzkaz do Cupertina, než ty výsměšky putující médii?

Toliko jsem chtěl říci. Ano, souhlasím s tím, že Apple je na nejlepší cestě přinést velké oživení do mobilního trhu. A to i v případě, že se s jeho telefonem na našem trhu v nejbližších dvou letech nepotkáme, protože lokalizaci do češtiny Apple klade na stejnou úroveň, jako překlad do esperanta a latiny. Podpora obskurních jazyků je u něj minimální.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

54 komentářů

 • Nevěřím tomu, že uzavřenost je dobrá věc. Dobře si pamatuju, jak válcoval Palm tehdejší Windows CE. Do Palma jste si mohli nahrát cokoliv, počet programů byl ohromný. Proto si lidi Palma pořizovali. Napsat nejakej bylo relativně jednoduchý a hlavne developerské nástroje byly zadarmo. No a pardon, ale jestli rozhodí telefon kdejaký prográmek, je řešení certifikace?

  Problém je v tom, že ostatní smartphony nesahají iPhonu ani po kotníky. Tím to tohle přibije. Ale nesouhlasím s tím, že je to výhoda.

 • Jsem žádostiv dalšího vývoje. Osobně ho považuji za mrtvě narozené dítě, ale kdo ví, reklama dokáže divy.

 • Ještě bych dodal: velice mě to překvapuje speciálně u Apple, kde dostanete s OS výborné XCode, kde si můžete napsat cokoliv. Na Windows si můžete **koupit** MS Visual něco. Díky tomu byla spousta Linuxových nástrojů snadno přeportováno na Mac OS X, a i díky tomu je Mac OS X tak dobrý… už na to Apple zapomněl?

 • Vy jste to asi nepochopil pane Huláne, iPhone není navržen pro lidi, kteří si kupují smartphony teď, jako jste vy, ale pro mnohem širší spektrum uživatelů, kteří nechtějí nic instalovat, ale věc prostě používat. A že vám to nevyhovuje na věci nic nezmění.

 • Clovek nemusi nic kupovat, staci si zadarmo stahnout Visual Studio 2005 Express. A muzete programovat v nem klidne komercni programy.

 • Akoze ovladanie telefonu dvoma rukami je pohodlie? dakujem pekne… a co ak potrebujem v ruke prave aj nico drzat?

 • prečo automaticky predpokladáš, že autori ovládania toho telefónu sú nepraktickí idioti, ktorí nič netušia o situáciách, kedy druhú ruku využívaš na niečo iné ako na držanie telefónu?

  počul si nejaké vyjadrenie, že telefón sa na sto percent nebude dať používať jednou rukou?

  Nie?

 • Asi máte pravdu, já v tomhle úplně poslední vývoj nesleduju. Ale stejně. Tohle je vymoženost poslední doby. A nevymluvíte mi, že je to kvůli tomu, aby MS protlačil svůj .NET. Apple tohle má úplně odjakživa, co si pamatuju – předtím to bylo Developer Tools a ještě předtím tuším Macintosh Programmer Workshop.

 • alebo to skúsim ešte inak: ozaj si myslíš, že pri manipulovaní s obrázkami je nutné mať jednu ruku voľnú? (mimo prípadu, že ide o porno, mi to pripadá prirodzené, že s kľudom využiješ aj obe ruky pretože je to operácia, ktorú NERIEŠIŠ kdesi v aute na križovatke). Odhliadnuc od toho, že zrejme značná časť ovládania proste bude „jednoručná“ – logika mi napovedá, že bude.

  Preboha živého človeče to už vami tak mávajú predsudky, že nedokážete sami popremýšľať a ponamáhať fantáziu?

 • Doporucuji shlednout prezentaci Steve(a) Jobse z MacWorldu a muzu to vsem doporucit. Na youtube je cela sada videi.

  Dovolim si jen mensi poznamku. Domnivam se ze Steve Jobs rikal „reinventing the phone“ nikoliv „redefining“ coz zasadne meni vyznam. Ale mozna mi neco uniklo

 • Pokud se nepletu, tak zadne tahani pisnicek primo z iTunes, at uz pres EDGE nebo pres cokoli jineho nebude. Stejne tak je nejiste, ze Widgets v iPhone jsou ty same jako v plnokrevnem Mac OS X.

 • Tak Patricku, s pravdou ven… ze ho mas doma v supliku (nebo jsi ho nejakou dobu mel)?

 • Omlouvám se, widgetům moc nerozumím, nikdy jsem se jimi dovnitř nezabýval. Nechal jsem si to vysvětlit a budou se muset nějak „přebalit“ a používat funkce podporované telefonem, takže nepůjde použít automaticky a každý. Nastuduju je, abychom tomu přišel na kloub… už to mám beztak delší dobu v plánu.

  Tahání písniček z iTunes přes GSM je věc zablokování, ne toho, že to nejde. To také jednou padne… zatím pravda jen synchron.

 • mno… tak podle pana Jobse je 3G na prd jo? pravda je taková, že v Íránu se vyrábí stále starý pažout 405 a prej jim taky stačí. iphone je objektivně řečeno… jako ipod. magnet na hloupost.

 • To nebylo díky XCode (který je mimochodem o několik úrovní níže než Visual Studio od MS!), al edíky tomu, že Apple zakoupil licenci na Berkley UNIX, takže díky tomu , že jádro systému ke kompatibilní s POSIX standardem, můžete relativně snadno zkompilovat POSIX kompatibilní software na Apple. To ale ROZHODNĚ neplatí o softwarech, které vyvíjí Apple sám. Ty jsou brutálně CLOSED-SOURCE a příšerně nekomunikativní s okolnním světem (rozuměj – API pouze pro Objective-C).

 • Akcie Apple vyběhly jen krátce 🙂 Jak se tjistilo, že IPhone je k jičemu, razantně klesají !!!

 • Souhlasim s tim, ze XCode za moc nestoji (trebas ve srovnani s Eclipse chybi kopec moznosti).
  Dale, pokud se nepletu, Apple zadnou licenci na BSD nekupoval, protoze BSD licence je jedna z nejsvobodnejsich na svete.
  Ale to ze jsou Apple aplikace nekomunikativni s okolim jiz je holy nesmysl – pouzivaji pomerne dost standardnich formatu (RTF…), protokolu (WebDav…) a jsou slusne scriptovatelne trebas pres pres Open Scripting Architecture. (O necem v tomto smeru svedci i to Office for Mac 2007 vypousti podporu pro VBA a pridava nativni Apple scriptovani.)

 • Kam zmizel ten cement, na ktery jsem reagoval?

 • O pár řádků výše. Nějak se nám z toho ale vytratila ta podstata. Apple velice dlouho předlouho umožňoval si v Mac OS něco programovat, co se komu zlíbilo, a přímo to podporoval – a teď najednou je mu to proti srsti na jeho founu.

  A zeptám se úplně natvrdo – když byste měli dva úplně stejné telefony, do jednoho byste mohli dát jen speciálně certifikované aplikace (tj. mimochodem placené, certifikace bude zadarmo?) a do druhého cokoliv co si po Internetu postahujete, který telefon byste si asi koupili?

 • **pohodlá** je práce s takovým **přístrojek**

 • Znám jak XCode, tak VS od Microsoftu. VS má některé výhody třeba v oblasti editace textu, ale jako celek jsou ta prostředí srovnatelná.

  POSIX je nízkoúrovňové API. Pro tvorbu end-user software produktů ho nepoužívá skoro nikdo, protože existují mnohem pohodlnější a efektivnější API/frameworky (Core xxx, Cocoa atd.). Pro Windows také zpravidla nepíšete přímo ve Win32 nebo ještě něčem nižším, ale používáte nějaká hi-level APIs jako třeba VCL v Delphi

  Moc nechápu tu poznámku o „softwarech, které vyvíji Apple sám.“, kde nejspíš mícháte dohromady pár věcí – open source od Apple je třeba celé jádro OS X (Darwin) či WebKit, Launchd a našly by se i další. Apple má pod Open Source licencemi rozhodně o dost víc a o dost důležitější produkty než Microsoft.

  Co se týče ObjC/Cocoa, tak je to pravděpodobně nejlepší v současnosti existující kombinace pro vývoj koncového software na všech platformách i když pár věcí Apple poměrně zprasil (např. WebObject, jsou dnes Java-only, Cocoa třídy jsou postaveny nad těmi CF… nesmysly apod).

  V nejnovějších versích se tomu začíná blížit (a podobat) Microsoftí .NET, ale pořád tomu chybí pár klíčových prvků (plná dynamičnost, obecný datový typ). Teoreticky stejné možnosti jako Cocoa by měl nabízet GNUStep, ale hlavně v AppKitu jsou trochu pozadu a navíc tam není tak úzká vazba na ostatní frameworky, které jsou v OS X základem.

 • Argumentace imaginarni situaci, ktera pravdepodobne nenastane…

  Preferuji mobil, ktery bude spravne fungovat a bude pohodlny na ovladani. Moznost nahrat dalsi aplikace bych ocenil, ale pokud bude zarizeni v zakladu splnovat me pozadavky, tak budu preferovat pohodli prace.

 • Technická – pokud si pamatuju, tak MPW byl za peníze a ne zrovna malé

 • Widgets v iPhone jsou podle všeho to samé, co widgets v Mac OS X, jen bude potřeba kvůli jiným parametrům zobrazení změnit (či doplnit) CSS styly uvnitř bundles těch widgetů, které definují jejich vzhled.

 • Je značný rozdíl mezi stolním počítačem, kde člověk historicky počítá s tím, že nějaká aplikace občas spadne a telefonem, který je vnímán jako něco, co prostě fungovat musí.

  U iPhone navíc přibudou starosti, například stran přístupu na hardware apod. Takže ten model s certifikacemi dává jistý smysl.

  Já osobně bych nebyl až tak striktní: ke každému telefonu bych dodával odblokovací kód, který by umožnil přepnout telefon do otevřeného režimu, ve kterém si každý může instalovat, co chce. Pochopitelně s tím, že Apple pak vůbec za nic neručí.

 • mohl bych se autora zeptat kde zjistil informaci, že iPhone bude podporovat stávající widgety – pokud se nepletu na webu jdou informace, že bude podporovat pouze vytvořené v Dashcodu (nový nástroj Leoparda). Díky za odpověď

 • No, pokud v jedné ruce potřebujete držet něco jiného, tak doporučím ovládat iPhone jednou rukou. Jde to, věřte mi 🙂 Hlavně proto, že k tomu nepotřebujete stylus. A taky proto, že je to prostě dobře navržené ovládání.

 • Velmi hypotetická situace. iPhone není určený pro uživatele, kteří si do něj chtějí stahovat ještě další aplikace, ale pro lidi, kteří potřebují to, co umí. V tomhle ohledu jej nelze brát jako rozšiřovatelný smartphone. Rozšíření přes potenciální apple aplikace je tam jaksi navíc. A co bych bral já? Raději stabilní telefon, který umí dobře, co dělá, než nestabilní plečku, věřte mi. Potřebuju telefon na práci a ne k tomu, abych si na něm zkoušel instalovat a odinstalovávat bluetooth ovladač pro televizi 🙂

 • Patricku, co je hlavní příčina tak nízkého rozšíření smartů za Atlantikem? RIMácký ostružiny jsou taky smárty, ne? Amíci očividně nemají o smarty zájem, takže hlavní body bude iPhone sbírat až na starém kontitnentě. Vztah k němu Jobs jistě rád změní, když si iPodem zajistil vyšší prestiž značky, jak ji vnímají Evropani.

 • Pretoze presne to urobili v OS X. LIetanie jednotlacitkovou misou po ploche… skratka co ak niekomu ten ich sposob ovladania nebude prakticky? moze sa ist past a dva roky sa na ten telefon pozerat?

 • I Phone není zrovna to po čem bych toužil, i přesto mu ale fandím. Doufám, že vytrhne ostatní výrobce MT z příšrné šedi jejich produkce a přinutí je pustit se do něčeho nového a odvážného. Stále se opakujicí nabídka faceliftovaných „uspěšných“ modelů jednotlivých značek je k uzoufání nudná. 🙁

 • nic ve zlem, ale apple koupit licenci berkley linux koupit nemohl, protoze je to opensource pod hodne svobodomyslnou licenci. btw. microsoft taky sveho casu pouzival sitovy stack z bsd…. ;-]

 • Tady je prezentačka Steva Jobse:
  http://www.youtube.com/watch?v=PycFvR54C-Y&NR

  *Poznámka: vyžaduje prohlíčeč, který dokáže přehrávat Flash a má podporu JavaScriptu.*

 • Jen podotek k tomu razeni sms jako chat. Treba Trea od Palmu tohle pouzivaji uz nekolik let takze tady apple pouze krasne vykradl 😉

 • Parada, obhajovat nemoznost instalovat si kazdou srajdu jako prinos! Ta odpovednost je snad na kazdem z nas, ne? Ztratil jste diky Apple soudnost? Zkuste se zamyslet a aplikovat to i na ostatni veci na svete, muzete zacit u soucasne bezpecnostni politiky USA.

 • Naučte se číst. Neobhajuju to, vysvětluji ten postoj Apple a důvod, proč si myslím, že v tom většina potenciálních zákazníků nebude spatřovat problém. Chápete ten rozdíl, nebo jste fakt jen pindal? 🙁

 • Ony klesají kvůli něčemu jinému, než kvůli „nedokonalosti“ iPhonu. Když firma utrží rekordní částku za kvartál, tak je potom v odhadech pro ten následující skeptická a dává si nižší cíl (který potom, jako vždy, překoná). Což je důvod, proč akcie klesly.

 • OS X podporuje mnohotlačítkovou myš, není problém…

 • Ja myslim, ze tak velky rozdil mezi pocitacem a telefonem neni, resp. nekdo se ho snazi jen umele vytvorit. V soucasnem stavu softwareoveho inzenyrstvi neni zas tak velky problem vytvorit system, ktery je otevreny pro treti strany a zaroven dostatecne chraneny proti zneuziti. Symbian 3rd Ed. a J2ME toho muzou byt prikladem, byt ani jedna neni buhvijak dokonala. Apple ale nechce certifikace, aspon o to nemluvil, ale chce totalni kontrolu nad tim co pujde nainstalovat, tj. zrejme jen vlastni produkci a dal nekolik malo „proverenych“ partneru.
  Nemyslim si ze je to pro uzivatele akceptovatelne. Spousta si jich iPhone poridi, protoze ho stejne bude pouzivat jen na telefonovani, ale pokud se Apple snazi ziskat podil na trhu „smartphone“ (a Jobs se v keynote timhle terminem zabyval zatracene dlouho), meli by prehodnotit svoji politiku v teto oblasti. Doufam, ze odezva bude dostatecne silna, aby poznali, ze tentokrat prestrelili.

 • Myslim si, ze iPHONE nebude nejaka extra bomba, duvody jsem shrnul zde, i kdyz mozna vice emotivne nez Patrick :o(

  http://time4u.cz/digitalni-weblog/sest-duvodu-proc-si-nekoupi-apple-iphone/

 • Patricku, nechci vyvolat zadnou hadku, ale myslim ze „pindal“ ma pravdu, ten argument v prispevku z 21. Leden 2007 8:06 se myslim tezko da pochopit jinak. Stabilni platforma na praci je na prvni pohled bohuliby argument (proc jen mi to tolik pripomina bolsevicky „klid na praci“ ale to uz je vec jina…), ale problem je v tom, ze pokud nebudou aplikace tretich stran, tak bude takove zarizeni nutne v nevyhode oproti resenim, kde moji aplikaci muzu pouzivat. Pokud nekdo shleda, ze je pro nej nezbytne, aby si do telefonu doinstaloval ovladani k televizii, je to prece jeho volba a zarizeni by melo byt natolik robustni, ze pripadne problemy s nestabilitou dokaze vyresit (tj. aplikace pujde zase bezbolestne odinstalovat a bude pokoj). Ale smest problem ze stolu tim, ze z duvodu stability nic takoveho neni mozne, me ze strany Apple prijde prinejmensim pokrytecke.

 • Plne se zastavam nazoru, ze z velke casti uzavrene zarizeni je vyrazne lepsi nez otevrene. Pro obycejneho uzivatele, kterych je rekneme 95% je to obrovska vyhoda. Sam jsem hracicka a pamatuji si vysledky pokusnych instalaci vseho mozneho co jenom „zadelalo“ telefon, PDA, PC, a skoncilo tvrdym resetem a preinstalovanim. Kdo si chce hrat at si koupi kyblicek a lopaticku, pro praci je lepsi dokonale vyladene zarizeni s funkcemi ktere potrebuji. Ono totoiz co je to instalovani, pouze doplnovani funkci, ktere systemu zalostne chybi, pro PDA webovy prohlizec, mailovy klient atd atd… pokud v cemkoli tyto aplikace budou a budou skvele, nemam duvod tam cokoli instalovat. Jak uz tu nekdo psal, pro hracicky vydam prodejny kod, ktery instalaci a rekonfiguraci umozni, proc ne. Zaruka ale bude fuc a obracet se muzes treba na lamparnu na hlavaku.

 • No ja s timhle nesouhlasim, prestoze mate pravdu, ze znacna cast uzivatelu zadne aplikace tretich stran nepouziva. Nechci nic na hrani, zadny kyblik a lopaticku, ale pro praci potrebuju aplikace, ktere mi Apple nevyrobi. Takze ted sebou musim porad tahat notebook, prestoze bych spoustu toho mohlo delat na telefonu. Nemyslim si, ze je to zas tak „niche“ segment, takovych lidi je spousta, jen spousta z nich nevi, ze by telefon na neco takoveho vubec sel pouzit. Argument se spolehlivosti neberu, to je jen slendrian, ze to vyrobci neumi udelat dostatecne odolne, aby chybu v aplikaci udrzeli uvnitr te aplikace. Zvlastni je, ze napriklad v Japonsku trh s aplikacemi funguje, operatori to podporuji, vyvojari se muzou pretrhnout a uzivatele to opravdu pouzivaji a plati vsem zucastnenym ohromne penize, ktere v Evrope a v Americe porad lezi na zemi. Skoda pro Apple, ze to nebude on, kdo je zvedne. Ale v tom je iPhone urcite prinos, treba si ostatni uvedomi, ze je potreba inovovat, a pohnou se situaci prave v otazce aplikaci.

 • Mam pocit, ze to dopadne jako s iPodem. Po funkcni strance je uz hodne prekonan, ale image hraje velkou roli a vzilo se, ze iPod je nejlepsi. Pokud se marketing povede, totez bude v pripade tohoto telefonu a ostatni vyrobci se maji ceho bat. Zas na druhou stranu take jiste nejsou uplne lamy a svuj pisecek si velmi dobre hlidaji. Ostatne, ostrazitost v nich vyvolal prulom Samsungu a rady „no-name“ znacek.

 • No nevim, tahle hracicka se mi libi, ale na to, za jak dlouho ma byt na trhu tak je to asi neco jako kdyz nokia predstavila n80 dejme tomu… taky technologicky pokrok… nebo motorola v3… jo, proste to je dobry, fajn, ale neni to o par radu jinde.. normalni vyvoj ktery urcite neni tezke dohnat… to co dela apple applem je snadne ovladani a silna skupina zakazniku, kteri jsou proste apple-pozitivni a nic jineho je v podstate nezajima… podobna situace je u nokie.. Takze myslim, ze to bude uspesne proste proto, ze to vyrabi APPLE a bude to snadno ovladatelne… ne kvuli nejakemu pokroku.. A ze se o tom tak mluvi?? Protoze to je proste APPLE o kterem je moda mluvit. Kdyby ten samy telefon predstavil jiny vyrobce telefonu tak by se o nem nepsalo ani z 10% jako o tomto.

 • Zajimavy komentar od Michaela Robertsona proc bude iPhone propadak (aneb, neni vse tak uzasne jak se prezentuje):
  http://www.michaelrobertson.com/archive.php?minute_id=229

 • „Apple zakoupil licenci na Berkley UNIX“.

  Opravdu? Neni ta licence treba zdarma?

 • Hm, ked prisiel iPod, bolo to tiez hodnotene asi takto: Hamburg/San Francisco 22. októbra (TASR) Pri prezentácii prvého prehrávača iPod od spoločnosti Apple pred piatimi rokmi bol šéf koncernu Steve Jobs v najlepšej forme. „Bude to najhorúcejší darček sezóny,“ povedal charizmatický spoluzakladateľ spoločnosti Apple 23. októbra 2001 v San Franciscu.

  Mnohí pozorovatelia však reagovali na toto oznámenie iba veľmi skepticky. „Sotva zmení svet,“ napísal nemecký magazín Der Spiegel. Aj švajčiarske noviny Neue Zürcher Zeitung boli sklamané: „Je to len jednoducho prenosný prehrávač MP3.“ A nemecký magazín Stern predpovedal, že prehrávač iPod „neprinesie žiadny obrat“

 • trosku z jineho soudku – (pokud uz nekdo zminil zde, omlouvam se za preziravost) mimochodem narazil jsem na to uz v jine diskusi a ticho po pesine zda se…

  ta prezentace iPhonu na YouTube je jiste velmi efektni /hlave prace s obrazky a rolovani polozek/, ale chtel bych vedet, jak se displej navrzeny vyhradne k ovladani rukou, vyporada s tak zakladne stupidnim problemem, jako jsou otisky prstu? (netreba resit u stylusu)

  Hadam, ze pri tom vysokem rozliseni a sub-pixel hintu se tam budou pri cteni textu vyjimat naramne – a to nemluvim o pripadnem drobnem mechanickem poskozeni displeje. Vetsinu lidi co znam (vcetne me) taha mobil ruzne po kapsach jako kocka kotata a asi nikdo z nas nebyl usetren toho, ze mu mobil nekdy spadnul na zem atd.

  Marketingovym blabolum o displejich z tvrzeneho skla a uslechtilych materialech s priplatkem pro vyvolene a la Nokia 8800 asi dnes uveri uz jenom hejl.

  Zajimalo by me, jestli vizionari jako Steve Jobs opravdu ,,mysli jinak„? respektive na vsechno…

 • Na CNET.COM vysel 19.1.2007 zajimavy clanecek Davida Carnoy „Seven tech predictions for ’07“.
  `code`http://reviews.cnet.com/4520-6449_7-6686228-1.html?tag=nl.e501`code`

  Posledni predpoved se tyka iPhone a je tam prehled dobrych a spatnych vlastnosti z pohledu autora. Z tech spatnych je prave zminka o otiscich prstu a „mastnem potu“. Nevim, jak odolny je displej proti poskrabani, ja jsem si kdysi poskrabal stupidne displej SE P800, kdyz jsem ho dal do jedne kapsy s klicema – mam tam ty skrabance dodnes. Nemoznost jednoduse uzivatelsky vymenit baterii (dalsi spatna vlastnost z clanku) je podle me zasadni – jednak to bude asi dost drahe, az za cca dva roky baterie exne, jednak se mi osvedcilo pri cestovani vozit s sebou nahradni nabitou baterii do mobilu, abych ji mohl rychle vymenit v pripade vybiti te v telefonu. U VSECH mobilu, co jsem kdy mel, jsem kupoval casem nahradni baterii, mate asi podobnou zkusenost, pokud nemenite mobil kazdych 9 mesicu.
  Dal – iPhone nema vymennou pametovou kartu, coz se da u nadupaneho smartphonu ocekavat, hodi se mj. pro ukladani multimedialnich dat – kdyz telefon zaklepe backorama, vyndate kartu a fotky, videa a audio jsou v pohode, kdyz zustane v pameti telefonu, jsou v p…
  Poridil jsem si ted SE P990, neni to az tak prochazka ruzovym sadem, ale FM radio je k nezaplaceni, ze by Amici uz neposlouchali radio?

 • No, mam S60 uz pres rok a i kdyz se obcas vyskytly nejake problemy s aplikacema, vzdy sly bez problemu odinstalovat. Sice existuji viry na S60, ale ty umeji odhalit uz i bezne antiviry. A javovske aplikace jsou prakticky bezpecne a s nimi jsem nikdy zadny problem uz vubec nemel, protoze nemuzou lezt tam, kam nativni
  Symbian aplikace.
  Myslim, ze hlavni problem iPhone je, ze je to takovy iPod, co umi telefonovat. Ne telefon, co umi totez, co iPod.
  Takze proc ho nekupovat?
  Nevymenna baterie.
  Zadna Java.
  Zadne free aplikace.
  Vecne zapraseny displej (doufejme, ze ne rovnou vecne poskrabany:-))

 • hmm, vida jakych prekvapeni se majitel iPhonu jeste muze nadit… za pouhych 500 americkych penez 🙂

  ostatne Apple zda se, svoji strategii znacne stavi na tom, ze telefon dnes je predevsim modni doplnek – proc si tedy nekoupit hladky telefon s jablickem? stejne tak jako si kdysi hrstka vyvolenych kupovala predrazeny RAZR, ktery svoji vybavou, funkcemi a parametry znacne zaostaval za ostatnimi modely sve doby…

  otazkou zustane, zdali jablecny telefon zustane zadanym artiklem i v dobe sveho uvedeni na trh; osobne se priklanim spise k nazoru, ktery uz v clanku naznacil Patrick a sice, ze Nokia ani dalsi vyrobci jeste nerekli sve posledni slovo – prikladne Samsung, ktery sam sebe s kazdym novym modelem zene na pomezi fyzikalnich zakonu 🙂 je na nejlepsi ceste jeste poradne zamichat kartami…

 • Dobry den, vyuzivam toto pro prosbu:
  ozvete se mi prosim, davame pro AMU dohromady novy web a jistě bychom ocenili Vase zkusenosti s redakcnimi systemy.
  diky
  zdravim Vas
  Radim Chvala 606 608 027

 • A wonderful article you post. That is so informatory and creative. Please keep these Great posts coming. You helped me so much. Thanks for sharing!”

  http://electricalgrill.blogspot.com