Legalizace WiFi :), Airgo nabízí 108 Mb/s bezdrátově – co s tím?


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Vždycky, když si chcete zanadávat, jaké jsou u nás problémy, je dobré podívat se, jaké problémy mají jinde. Kupříkladu na Filipínách bylo doposud používání WiFi nelegální. Tento týden se s velkou slávou legalizovalo. Pro venkovní použití si musíte udělat licenci, pro vnitřní pak stačí zaplatit registrační poplatek cca. 10 USD. Zda se při udílění licence zkoumá, zda umíte morzeovku, ovšem netuším. Zdroj: TechDirt.


O novém startupu, firmě Airgo, se v poslední době v zahraničí dosti psalo. Nadšené zprávy hovořily o bezdrátovém přenosu na rychlosti 108 Mb/s a na vzdálenosti dvakrát až šestkrát větší, než klasické WiFi. Nechal jsem si to v hlavě uležet. Airgo čipset vyvíjelo údajně dva roky.


Trocha podrobností: Airgo používá technologii MIMO, tedy multiple-in multiple-out, kdy zařízení používá šest antén a data vysílá zároveň na třech kanálech. Vysílání tedy může být robustnější a méně chybové. AirGo deklaruje, že jeho systém má výrazně lepší prostupnost zdí než klasické WiFi. Důležité je tu poznamenat, že Airgo deklaruje kompatibilitu s WiFi. Jak to ale všechno funguje, je těžko pochopit – tisková zpráva i další materiály Airgo sice hýří superlativy, ale o detailech se moc nezmiňují. Spíše vůbec.


Lidé z Airgo mají svoje zkušenosti, dělali na vývoji podobných věcí u firem jako Nokia a Intel. Zásadní pro jejich výrobek bude několik momentů: 1) aby byl použitelný dle stávajících či právě schvalovaných licenčních podmínek. 2) aby byl opravdu zpětně kompatibilní s WiFi a 3) aby ho uměli prodat, tedy široce rozšířit. A to není jednoduché…


Zdroj: Airgo Networks.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.