Kudy Apple vnesl s iPhone nervozitu do telekomunikací

Ve své recenzi Apple iPhone jsem slíbil zamyslet se trochu nad tím, proč a jak iPhone změní telekomunikační prostředí, pokud vůbec. Argumentace a poznatky k tomu jsou obsáhlé a dlouhé. Zkusil jsem je trochu zestručnit, aby se to ještě dalo přečíst, ale i tak z toho zase vyšel poněkud dlouhý článek. Takže je vhodný pro zájemce o něco trochu méně povrchnějšího, než výkřiky iPhone Sucx/rullleezzz… 🙂

Začneme trochu ze široka.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak je svět telekomunikací a IT dvojí stranou jedné mince? Já osobně si vztah telekomunikací a IT představuju jako vztah Peršanů a Řeků pár set let před kristem. Dva obrovské světy, které se o sebe nejdříve nezajímají, nijak se nedotýkají. Pak navázání diplomatických styků, později občas přerušených pohraničními půtkami, které obě strany vydávají externě za omyl, interně za testovní síly protivníka. Probíhá vzájemný obchod, ujišťování o strategii dvou globálních supervelmocí. Jenže pak jedna z nich získá dojem, že má navrch. Lhostejno, zda oprávněně. Nebo přijde provokace z nějakého provinčního městečka, jejíž původ zapadne v řetězci přenosu informací. A armády se srazí, zmasakrují a je vlastně jedno, zda jedna z nich vyhraje nebo zda potvrdí status quo. Vlastně není, ale to už je jiné povídání.

Svět IT takhle dlouhou dobu spolunažívá s telekomunikacemi. V těch pevnolinkových i v těch mobilních. Tam, kde telekomunikační společnosti nabízejí telefonování po vytáčených okruzích, IT firmy jdou do paketového VoIP. Proti ADSL nasazují FTTH. A na tomhle přístupu je to krásně vidět. Povšimněte si, jaký je rozdíl mezi telefonními sítěmi spínanými obvodově a datovými sítěmi spínanými paketově. Je charakteristický pro celý průmysl. Obvodově spínané sítě představují síť vyhraženou od počátku až po konec jedinému vlastníkovi nebo účelu. Nikdo jiný si na ni nemůže v tu chvíli technicky dělat nárok. Oproti tomu paketové sítě se vyhrazují podle potřeby a účelu tomu či onomu, nemůžete říci, že linka je pro někoho vyhrazená.

Stejně to funguje v ekosystému. Zatímco telekomunikační firmy se snaží ovládnout celý řetězec od sebe směrem ke klientovi, IT firmy pouštějí do řetězce třetí strany, spolupracují, provizují.

Apple je IT společnost, která vstoupila do telekomunikačního světa na pole doposud výhradně ovládané telekomunikačními společnostmi. Zatím to udělal jen málokdo. Z části Microsoft, který se pokouší dodávat operační systém Windows Mobile, jenže ten figuruje zatím jako trpěný dodavatel, ne jako realizátor samostatné strategie. Z části Adobe se svým Flash Lite, o čemž bude řeč později. Z části Motorola, která se ale pokusila spíše o druhou cestu, z telekomunikací do IT a to v oblastech, kde už pohraniční spor IT/telekomunikace přerůstal v nevýnosnou válku. Prakticky neexistuje výrobce počítačů, který by zároveň vyráběl mobilní telefony. Může nás mást Fujitsu Siemens, které rozhodně není touž firmou, co Benq-Siemens nebo Sony, které není totéž, co Sony Ericsson. Můžeme hovořit o asijských výrobcích, kteří ale jen vyrábějí, vlastní strategie se soustředí jen na to, se ziskem co nejdříve prodat. Faktickou sílu (zatím) neznamenají.

Apple se svým iPhone přinesl do světa telekomunikací několik novinek. Vynecháme nyní ty obchodní, podívejme se vysokou technickou hru, kterou Apple rozehrálo.

Flash versus H.264

Když Apple před řadou měsíců iPhone představoval, podivovali se komentátoři, jak to, že v telefonu chybí Flash od Adobe. Zejména proto, že jeho absence by zamezila přístupu k zajímavému videoobsahu, zejména u Youtube. Odhadovalo se – a Apple takové signály vydával – že firma dodá vlastní verzi Flashe. Místo toho Apple udělal dohodu s Google o tom, že videa v Youtube se překódují do formátu H.264 pro mobilní telefony. Proč se tak stalo?

Flash je ve světě počítačů velmi rozšířený, patří ale také mezi nejmizernější moderní formáty pro přehrávání videa. Jen fakt jeho rozšířenosti u klientů způsobil jeho masové využívání na serverech. Kdo ale nemusí, kóduje video do něčeho jiného. Flash VP6 kodek navíc není standardizovaný, je to proprietární formát On2, ke kterému nemá nikdo přístup. Co to znamená? Například to, že na trhu nejsou hardwarové dekodery pro Flash video, zatímco čipů pro H.264 je na trhu celá řada. Flash video tedy musí dekódovat přímo procesor zařízení, což ho jednak zatěžuje a druhak mu to zabraňuje dostatečně rychle reagovat na požadavky uživatele, když má dost práce s Flashem. Dost dobrý důvod, proč Flash obejít.

Oproti tomu H.264 je v mobilech (jako 3GP) i v IT schváleným standardem.

A je tu ještě jeden důvod. Apple se může obávat, že v telekomunikacích se stane totéž, co se stalo v IT. Před lety původní vývojář Flashe (koupený později do Adobe) zaplatil Microsoftu za instalaci Flash do prohlížeče. Microsoft přijal, protože nabídka byla zajímavá a nekřížila nijak významně jeho zájmy.

O pár let později se ukázalo, co tím vývojáři Flashe sledovali: mezi tím z Flash přehrávače udělali mimo jiné i platformu pro internetové video. Kdo chtěl s videem na internetu pracovat a zasáhnout co nejvíce uživatelů, neměl mnoho šancí a musel nakupovat nástroje u Adobe. Adobe tak opanovalo segment internetového videa ve většině jeho vertikál.

S Flash Lite se Adobe pokouší o podobný průnik. Flash Lite je omezená sada funkcionalit klasického Flashe, zatím neobsahuje žádnou výraznou podporu pro video. Jenže řada firem ji už začala vestavovat do svých zařízení. Nokia ji dává do některých S60 telefonů. Sony Ericsson, NTT DoCoMo a LG jde dále a Flash Lite jim slouží jako základ pro GUI jejich některých pokročilejších mobilních telefonů. Verizon Flash Lite zahrnul do své BREW strategie. Podporovat aktivně Flash ještě v mobilním videu znamená zasadit si kukaččí vajíčko do hnízda.

Jistěže důvodem mohlo být i to, že iPhone nebyl pro Flash připravený, ale strategický záměr je pravděpodobnější. Apple se v posledních letech snaží spíše tlačit otevřené standardy, než valit před sebou proprietární technologie. A tahle otevřenost se mu začíná vyplácet – ty produkty, které na ní stojí, zaznamenávají úspěch. Ale protiargumentem nepřipravenosti iPhone na Flash je skutečnost, že s CSS, JavaScriptem a Ajaxem, tradiční to bolístkou mobilních prohlížečů, si Safari v iPhone poradí velmi dobře.

Chybějící J2ME

Podobným případem je mobilní Java. Pisatelé článků po představení iPhone hromadně zmiňovali, že chybí podpora J2ME, mobilní javy. V recenzích si toho povšiml málokdo. Nebyl příliš důvod absenci zaznamenat. J2ME je stále a pořád proprietární technologie, i když se poněkud tlačí směrem k open source.

Otázkou je, pro J2ME používat. U mobilních telefonů, které nemají větší operační systém je to jediná možnost, jak spustit další program. Přenositelnost programů mezi jednotlivými telefony je minimální, mezi výrobci telefonů prakticky nulová. Jako vývojář aplikací musíte vytvářet několik desítek portů aplikace a to není sranda. Apple usoudil, že než podporovat cizí proprietární technologii, pro kterou všichni budou muset stejně programy upravovat, je jednodušší nabídnout silné web rozhraní pro online aplikace, případně silné Apple Cocoa pro nativní aplikace. S ohledem na bezpečnostní omezení J2ME by port J2ME na iPhone nepřinesl nic ani zákazníkům, ani Apple.

A hudba v AAC

Třetím aspektem, ve kterém Apple trvá na standardech, je hudební formát AAC. Můžete sice namítnout, že DRM ochrana FairPlay, kterou Apple používá, není standardizovaná ani otevřená, to je ale u úspěšných ochran hudebních děl pravidlem (pseudostandard OMA nikdo z uživatelů vědomě nepoužívá, užívají ho jen distributoři placených zvonění k zamykání vyzvánění).

AAC je ale standardní hudební formát specifikovaný pod MPEG4 a pokud nepožaduje kapela zabezpečení přes FairPlay, přehraje iTunes skladbu v AAC každý přehrávač podporující tento standard.

Před několika lety odmítnul Apple návrhy Microsoftu používat v iPodu také skladby ve formátu WMA – argumentem tehdy bylo, že jde o proprietární formát a Apple se chce držet otevřených standardů. Tímto manévrem odřízl Apple Microsoft od velké části hudbeního trhu a Microsoft na to doposud nenalezl přesvědčivou odpověď. Přehrávač Zune jí (vzhledem k výsledkům) rozhodně nebyl.

Standardy jsou druhým klíčem k úspěchu

Prvním klíčem k úspěchu iPhone je jeho neskutečná uživatelská přítulnost a snadná ovladatelnost. O tom jsem psal v recenzi. Tím druhým je tlak na standardy jak v oblasti videa, tak hudby. U vývoje software je zatím předčasné o něčem mluvit, Apple svůj telefon zatím pro třetí strany neotevřel jinak, než pro web aplikace. I tam ale jde po standardech a plné podpoře HTML/CSS/JS.

Jak ale vidíme, jsou to standardy IT světa, Apple se vyhýbá solo akcím i formátům, které prosazuje telekomunikační svět, jako je BREW, J2ME nebo OMA. Proč po nich nikdo nebrečí? Všimli jste si, že iPhone nepodporuje WAP? Ani já jsem si toho nevšiml, než jsem začal procházet sady telco standardů a vypisovat si, které iPhone podporuje. Zajímavé je, že podporuje jen ty, které souvisí s provozem v síti (například tedy GSM) – ty, které se překrývají s IT standardy zavrhuje. Místo WAPu a WML je tu pro zobrazování mobilních stránek jen XHTML. Je kvůli tomu iPhone horší, než pitomoučká Nokia Series 40, která WAP podporuje dávno? Nikoliv – wap nikomu nechybí, WML je mrtvě narozená technologie a snad každý operátor má svůj mobilní portál i ve verzi XHTML.

To ale znamená, že pokud iPhone dojde rozšíření podobně, jako iPod, zamíchá to pořádně s kartama na mobilním hřišti. Snahy monopolizovat veškerý obsah na portálech operátorů budou mít na mále, hudba a video bude shodná s tím, co se používá v počítačích. Oproti „normálnímu“ internetu se ten mobilní internet nijak lišit nebude, ačkoliv se nám zatím operátoři snaží vysvětlit, že za jejich portálem svět mobilního internetu končí. Nebude to pravda, nebude tam končit, protože telefony přišedší z IT světa budou číst všechno. Víte, kolik navštěvuji wapových stránek od doby, co mám telefon se S60 a jeho slušný prohlížeč (atˇuž Opera, nebo nový vestavěný Web)? Nula. Jedu klasické webové stránky. On si s nimi prohlížeč nějak poradí.

Výsledky iPhone

Zda iPhone uspěje ve svém tlaku na dodržování IT standardů ve světě telekomunikací, bude záviset na jeho rozšíření. Zrekapitulujme si výsledky (zdroj: studie Canalys):

 • Apple iPhone – 270 000 prodaných telefonů za den a půl prodeje
 • Palm Treo (s Palm OS) – 500 000 prodaných zařízení na první čtvrtletí 2007
 • RIM Blackberry – 1 milion prodaných zařízení za 1Q/2007
 • Windows Mobile zařízení (včetně Treo s Win) – 1,51 milionu za 1Q/2007
 • Symbian (S60, MOAP a UIQ) – 15,75 milionů za 1Q/2007
 • Linux (včetně Motoroly pro čínský trh s uzavřeným rozhraním) – 3,13 milionů za 1Q/2007

Co k tomu říct. Apple iPhone stačí tři dny prodeje, aby předběhl Palm Treo a pokud neklesala poptávka v prvním týdnu (nemáme důvod se tak domnívat, fronty neopadaly), předběhl za týden kvartální výsledky Windows Mobile. Jen na americkém trhu, jen v jedné mobilní síti. Můžeme už nyní říci, že v mobilních platformách se bude Apple pohybovat se svým OS X na čtvrtém,možná i třetím místě.

Samozřejmě se může stát, že další prodeje půjdou rapidně dolů. Ale nečeká se to. Jako perličku lze uvést, že Apple začal vybírat za vstup do svého obchodu Cube v NY pět dolarů vstupné, aby se tam přes fanoušky iPhone dostali i zájemci o počítače. Další přesnější čísla ovšem zjistíme až za třetí kvartál, pokud se jimi někdo nepochlubí.

Výsledky prodeje můžeme přehodnocovat, jak chceme. Například můžeme zjistit, že za pouhý den a půl prodeje získal Apple jedno procento na trhu chytrých telefonů. Nebo při přepočtu na týdenní podíl, v tom týdnu získal 15% podílu na trhu nově prodaných přístrojů. Všechna čísla jsou impresivní.

Porovnejme s výsledky iPodu a Zune

Pamatujete si, když přicházel přehrávač Microsoft Zune? Pár lidí podlehlo marketingovému mámení Microsoftu a pasovali ho za iPod killera. Sám Steve Balmer odhadoval, že Zune získá získá čtvrtinu trhu. Pokud si najdeme výsledky prodeje, které vydávala NPD Group za leden 2007, podíl iPodu byl 72,7% a podíl Microsoft Zune 3,2%. Zune nic ze svých marketingových cílů nesplnil ani po roční přítomnosti na nejvyspělejším trhu.

Závěr (tentokráte opravdu závěrem)

Apple iPhone je podařený kousek, ačkoliv jistě na něm je co zlepšovat. Tak už to u elektroniky chodí. Ostatně, první softwarovou záplatu má za sebou, na světě je verze firmware 1.0.1.

Podařené jsou i jeho výsledky a pokud nebudou nějakým zázrakem rapidně padat, bude to znamenat opravdu slušnou lekci telekomunikačnímu průmyslu. Jistěže změny neuvidíme hned – ale jednou, při pohledu zpětně, bude i pro ty méně pozorné nebo více zaujaté zřejmé, že iPhone je největší mobilní milník roku a dost možná i tohoto desetiletí. Pamatujete si Nokia 6110 a rok 1997? I ona byla „jen telefonem“ s infraportem a hrama.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

35 komentářů

 • Me by zajimalo jaky bude mit iphone svym .com tlacitkem dopad na .mobi tld. Ani tak nejde o samotny iphone protoze bude mit nejake 2-3 % us trhu ale spis premyslim nad spolupraci google a apple a hlavne pripravovany gphone. Pricemz google je jednim ze strujcu .mobi ze by nyni sve dite pohrbil?

 • Velmi dobrý článek.

  Naprosto souhlasím s tím, že je to stejná revoluce pro telekomunikace jako byl iPod pro MP3 přehrávače.

  Nepochybuju o tom, že další rozvoj řady bude kopírovat úspěšnou strategii z iPodu – Nejdřív obsadit high-end a pak přijít s méně vybavenými verzemi, které budou levnější a vynahradí menší marži množstvím prodaných kusů. Vsadil bych si, že další bude iPhone, který bude jen telefonovat (+ adresář, který je konec konců i na iPodu), bude v něm MP3 + video a nebude v něm browser ani aplikace (možná hry jako na iPodu).

 • Blahopreju, ze jsi dospel ke stejnemu hodnoceni Flash videa, ktery jsem se Ti neuspesne snazil vysvetlit nekdy minuly rok!

  Jinak okruhove spinane site se zase dostavaji do mody, vrele doporucuju treba GLIF.

 • Peknej clanek

  potesilo mne, ze Patrik cte Roughly Drafted, podle me jedny z nejlepsich macovskejch stranek.

  viz
  http://www.roughlydrafted.com/RD/RDM.Tech.Q3.07/B8B762AD-6CFF-4D56-8B92-6F1089A9E917.html

  jestli se pletu, omlouvam se : )

 • Výborný článek! Podobných sofistikovanějších zamyšlení na českém internetu mnoho není. Když to porovnám s již politováníhodným dnešním článek pana antiMaca, nelze nevidět ten přínos, co se zdejšího textu týče. V jednom stejném odstavci například napsal, že něco jako jen idiot si může koupit „předražený“ Mac a vzápětí píše, že majitelé Maců jsou spíše „chudí lidé“ 😀 (v této době to tam již tuším není).

 • Docela hezké zamyšlení. Dává to smysl a taky to dává zapravdu zastáncům otevřených standardů. Ono totiž by bez otevřených standardů to IT taky nebylo… vždyť (úspěšné) síťové protokoly jsou otevřené, stejně to dopadne i v Officech (MSO, OO.o) kde se teď už hraje jenom o to, jak se ten otevřený standard bude jmenovat. Uzavřených standardů se používá jenom málo a když už, tak rozhodně ne pro jejich kvality – spíš překročily kritické množství uživatelů a staly se „de facto standardem“. Jo, jo… naštěstí jich ubývá.

 • 2Martin: Dava zapravdu zastancum STANDARDU. O tom, ze by H.264 byl otevrenej standard si muzeme nechat pouze zdat.

 • Apple jako ochránce otevřenosti a standardů? Hmm… zajímavá aureola, ale myslím že se jedná o další „Mac-arthismus“. Apple je synonymem uzavřenosti a proprietality. Od quick time až po iTunes. To že používají nějaké otevřené standardy je jen proto, že nejsou ochotni podstoupit to, co ditkují ostatním v rámci svých politik. Je to z pohledu podnikání pochopitelné, ale určitě ne chvályhodné.

 • Uprimne receno: davani iPhone za priklad apostola IT pristupu v telco oblasti a Apple za priklad propagatora standardu je snad mozne jedine v ironii.
  Kdyby iPhone aplikoval IT pristup k prostredkum, tak by: podporoval VoIP, rozumel vetsine protokolu, ktere se v dane oblasti vyuzivaji (a to v celuarni telefonii je napriklad: MMS, SimToolkit, over-air configuration apod.), umoznoval zalohovani uzivatelsky vytvoreneho obsahu (prace s daty) atd.
  Kdyby Apple implementoval standardy kde je to mozne, tak by zahodil QuickTime format, dale iChat protokol nebo otevrel iTunes pro 3rd developry a implementace. Apple pouziva standardy pouze tam, kde by jejich nevyuzivani vedlo ke zvysenym nakladum, ktere by nebylo mozna prenest do prodejni ceny (viz migrace na Intel). Nic vic, nic min. Na rozdil od jinych to Applu nevycitam, ale nadzvedava mne, kdyz to nekdo dava jako jejich prednost.
  Ad tech 270.000 ks iPhonu. Neni to nahodou tak, ze jde o cislo, kde jsou sectene prodane iPhony i iPhone prislusenstvi. Osobne nevim, co vse je „iPhone prislusenstvi“ a o to mozna jde. Navic je naprosto jasne, ze ty vikendove prodeje byli spickove. Nejsme doufam tak naivni, ze bychom cekali, ze se to STALE prodava tim tempem, ze ne?

 • xtreme: iChat server je normalni Jabber server. iChat klient je klientem AIM a Jabber. Jaky jiny otevrenejsi protokol nez XMPP byste si v oblasti IM predstavoval?

 • xtreme: iTunes jsou na Mac OS platforme plne scriptovatelne pomoci AppleScript, na platforme Windows pomoci COM, zde: http://developer.apple.com/sdk/itunescomsdk.html si muzete stahnout SDK.

 • xtreme: QuickTime neni „jen“ format, pokud mate na mysli souborovy format, pak je to kontejner, ktery muze obsahovat napr. i Ogg format… Co jineho povazujete za standard? ASF? Matroska? Ani jeden z nich bohuzel nema vlastnosti, ktere prave QT ma, tudiz jej jimi nelze nahradit.

 • iPhone jsem zatim ukazal asi 80 lidem. 60 jich bylo zcela nadsenych a az bude na trhu, okamzite ho kupuji. 15ti se libil, ale asi nic podobneho nepotrebuji. Zbylych pet byly zeny. Tem se proste nelibil vzhled a barva 🙂
  iPhone je mobil roku! 🙂
  J.M.

 • xtreme: Jeste k tomu QuickTime, zapomnel jsem dodat, ze od roku 1998 je to ISO standard, viz napr.: http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-4_Part_14

  Omlouvam se za mnozstvi prispevku, ale chtel jsem jen upozornit na nektere „oblibene omyly“ obsazene v prispevku xtrema. Uz koncim 😀

 • Na zaklade pripominek jsem si prohledl veci ohledne QuickTimu a iChatu a s prekvapenim jsem zjistil, ze veci jsou trochu jine nez za ktere jsem je vydaval. Takze timto bych se za to rad omluvil. Presto si nemyslim, ze moje argumentace je celkove licha.

 • a kdy prejde Stream.cz na H.264 ? Ten Flash je fakt hroznej : )

 • pro MK a Bluejade: Flash je sice hrozný, ale používá ho nejvíce lidí. Například do windows se musí H.264 podpora doinstalovat, což je nepříjemné. Z toho důvodu stream těžko bude v nejbližší době podporovat H.264 jako hlavní formát. ale s nabídkou obsahu v HD ho samozřejmě nabídneme jako doplňkový formát (resp formát pro HD, ve Flashi neeee).

 • Bod pro xtreme, že uznal omyl. Jinak na poměry velice zajímavý článek.

 • Zajímavej článek, ale nesouhlasim s tim. Uvést tezi, že iPhone bude největším milníkem jen proto, že nepodporuje to co je dneska běžně podporováno všude okolo mi prostě smysl nedává. Možná kdyby podporoval nějaké nové převratné technologie apod. a opravdu se ho prodalo mnoho a mnoho tak by se to někde zobrazilo, ovšem takhle ne. Zrovna tak se musím usát nad tou douškou o javě, že se jim to nechce podporovat protože to stejně všichni budou muset překompilovávat… to je blbost, kvůli tomuhle to určitě neni, výrobce mobilů prostě vidí, že java se používá a je dostatek programů pro všechny. A nahradit to nějakou aplikací v prohlížeči? Ale no tak.. hovadina. A poslední věc – Patriku, proč proboha srovnáváš iPhone se Symbianem, WIndows mobile atd… iPhone předci NENI „chytrej“ telefon, nedají se do toho nijak volně přihrávat vlastní aplikace, neumí to ani pitomou JAVU, jen nějaké online programy spuštěné s prohlížeče… Takže to srovnávej s normálními telefony a pak zjistíš, že 270 tis prodaných kusů je naprosto směšné číslo (byť za 2 dny).

 • 2 MMatys: To jestli bude iPhone milníkem v oblsasti mobilní komunikace ukáže samozřejmě čas. Určitě to ale nestojí a nepadá na nových technologiích (viz tangerův trefný odkaz na 6110:). Co v tuto chvíli je asi pravda, že má iPhone hodně dobře našlápnuto a z rovnice Apple=marketing můžeme usuzovat, že se jím i stane. Navzdory uzavřenosti a proprietálnosti. S tou má Apple letité zkušenosti a očividně zákazníci ji raději vymění svobodu za pohodlí. Tak funguje trh a Apple to ví. Trh s mobilními telefony se poslední dobou točí dokola a Apple to se svým opravdu uživatelským (ne dnes stále užívaným IT like) rozhraním pěkně nakopnul. Škoda jen, že nezvolil roli správňáka a pořád si vede tu svou standardní politiku „Apple only“.

 • Patriku, me (uz) je celkem jedno, co pouziva stream.cz jako hlavni format. Mimochodem, az budete pro HD obsah hledat spravny format, udelejte si resersi, kolik kodeku pro H.264 umi pouze SD rozliseni.

  MPEG-4 ma taky sve mouchy. Doporucuju nahlednout do licencnich dokumentu. Jsou v nich dve data. Jedno v roce 2008 a druhy v roce 2010.

 • MK: Mně je zase jedno, co je ti jedno. Rešerši jsem si udělal, obě data znám, děkuju. Své mouchy má v oblasti HD ledasco. Prakticky všechno.

  Marian Matys: iPhone narozdíl od ostatních telefonů může používat Cocoa nástroje, proprietární systémy nic takového nemají. To, že to Apple zatím nepovolil, je jiná věc. A kterého jiného mobilu se prodalo 270K za dva dny? I RAZR na totéž potřeboval tři měsíce…

 • Patrik: Jak je to s tim Roughly Drafted? Inspiroval jsi se tam ci ne? : )

 • Pro Bluejade: bavil jsem se o tom s autorem na foru, vymenovali jsme si data. Jistě, ze ho čtu 🙂 Ale on mne ne, nerozumi 😀

 • — of topic —

  Dobry den pan Zandl, velmi rad by som si precital Vas clanok
  http://www.marigold.cz/item/wds-pro-pohodlnou-stavbu-vetsi-wifi-site “ aj s obrazkami (ktore tam chybaju). Bolo by to mozne ?

  Dakujem -miro-

 • Nemuzu si pomoct, ale z clanku mi vyzniva to, ze Apple dodrzuje standardy, otevrenost, mir, laska. Jenze si myslim, ze je to spis naopak. Uz davno bych mel iPod, kdyz bych si do nej mohl normalne nahravat hudbu i ostatni veci bez iTunes…

 • Aha, omlouvam se a beru svuj prispevek zpet. Nejak jsem v tomto smeru zaspal, diky Ludku.

 • no uvidime jak uvede na trh i-phone v evrope a v asie…
  taky podle mne bude dulezite jestli se ten i-phone neoboucha moc rychle… vecina lidi nosi telephon po kapsach v kabelkach…

 • Otázka je, jak dalece se „ta iPhonová revoluce“ bude týkat trhů, které výrobce vyhodnotí jako „méně zajímavé“. Je totiž docela možné, že se jimi prostě nebude chtít zabývat. Další „komplikací“ při právě probíhajících oslavných tancích může být zhoršení obchodně-politických vztahů USA a Evropy. Když bude nejhůř, může zadlužená USA provést nějakou levotu, která se v důsledku projeví tak, že si iPhone koupí pouze 10x proskenovaný běloch s čistou minulostí do 5. kolena a se zlatou kreditkou v US měně. Auž vůbec nečekám, že by se Apple stěhoval z ameriky jinam.
  Důležitou věcí by mohlo být, pokud iPhone pronikne do strategických společenských skupin (zejména USA a Japonsko – jako např. finančnictví, armáda, zdravotnictví, školství. A k tomu přispěje hlavně schopnost adaptability iPhone. Pokud s pomocí SW, nebo příslušenství vznikne speciální iPhone, bude to skvělý argument k jeho masivnímu prodeji. Mimochodem, podívejte se na tento graf http://trendspotter.bloguje.cz/img/break.png, ve své originální interaktivní formě poskytuje celkem zajímavé informace. (kdo ví odkud ten grafík je, tak má u mne malé bezvýznamné plus 🙂

 • North Denver News is reporting that a local man has had thumb-altering surgery so as to better use the touchscreen on his iPhone.

  Thomas Martel, 28, of Bonnie Brae, described by the paper as „a big guy“ was struggling to use the touchscreen keyboard on his iPhone so he did what any red-blooded gadget lover would do and got his thumb chopped about to better use the device.

  Apparently his opposable digit got altered in a revolutionary new surgical technique known as „whittling.“

  „From my old Treo, to my Blackberry, to this new iPhone, I had a hard time hitting the right buttons, and I always lost those little styluses,“ explains Martel.

  „Sure, the procedure was expensive, but when I think of all the time I save by being able to use modern handhelds so much faster, I really think the surgery will pay for itself in ten to fifteen years. And what it’s saving me in frustration – that’s priceless.“

  We’ll spare you the surgical details, but leave you with this – Martel’s new thumbs now appear small and „effeminate“ in comparison to his otherwise very large hands.

  We wonder if Apple will fly the guy out to their headquarters like Microsoft recently did for the oddball that got all the Zune tats?

  http://uk.news.yahoo.com/pocketli/2…-57dbc65_1.html

 • K té debatě zda FLV nebo H.264 – Adobe ustoupilo a přidá ho do Flashe. Dle mě skvělá zpráva (plus iPhone, plus pro web nezávislý na Flashi) http://www.infoq.com/news/2007/08/hdflash

 • super,super,super!!!