Kterak výrobci vycucali z operátorů miliardy díky FR/HR

Patrick Zandl · 5. leden 2004

Hromada knížek, které jsem si objednal z Amazonu, mi dorazila právě dneska. Vtipné je, že knihy objednané dříve na dvou českých shopech ještě nemám. Ale co, právě jsem u velmi pikantní pasáže věnované vývoji hlasových kodeků pro GSM a myslím, že tuhle poezii také oceníte :)

V letech 1997-98 měli prakticky všichni velcí operátoři GSM sítí obrovské problémy s kapacitou. Tragicky na tom byl italský TIM, ale i německý D2 a další, explosivní nárůst zákazníků přesáhl kapacitu jejich sítí. Operátoři volali po rychlé implementaci kódování hlasu na bázi halfrate, která by jim zdvojnásobila kapacitu sítí prakticky ihned a zadarmo (HR kodek používá poloviční kapacitu šířky timeslotu, takže síť může přenášet dvojnásobný počet hovorů). Jenže výrobci se začaly vymlouvat na implementační problémy a mobilní telefony s podporou HR se objevily na trhu až v roce 1999, kdy už operátoři zainvestovali miliardy do rozsáhlých upgrade a rekonfigurací sítí. Přitom HR a FR kodeky jsou na poslech kvalitativně rovnocenné.

Místo toho později nahrazuje FR kodek kvalitnější (a také jeden timeslot zabírající) EFR, operátoři již mají upgradováno a o použití méně náročného kodeku nemají zájem. HR kodek se prakticky nikde nepoužívá. Operátoři pak hromadně začali ujišťovat zákazníky, že místo levnějšího telefonování touží přeci po kvalitnějším přenosu hlasu. Tato drobná finta přinesla výrobcům infrastruktury a zejména firmám Ericsson, Motorola a Nokia několik miliard dolarů v investicích, které by se jinak udělaly v delším horizontu a v nižší hodnotě...

Budiž nám to poučení pro příště...
Článek o EFR a HR najdete zde na Mobil.cz a pokud jste si vzpoměli na kdysi Paegasem tak chystaný upgrade na AMR technologii, zde je článek o ní. A tady je k ní pikantní článeček AMR u Paegasu bude v létě. Jen se neví, ve kterém... a proč AMR T-Mobile nezavedl? Nechce se mu, prozradil Hájek MobilManii. Přitom americký T-Mobile AMR právě zavádí (zdroj: TZ T-Mobile)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook