Kterak úžasně ušetřiti na počítačích a operačním systému


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Potřeboval jsem v práci zprovoznit dvě mašiny pouze pro surfování. I napadlo mne, že bych na ně instaloval Linux a Mozillu. Dále mne v mojí šetrnosti (no, tady je na vinně spíše Bořík) napadlo, že bych mohl koupit nějaké popelnice a Linux ještě ke všemu bootovat ze serveru, když už je to tak síťový a báječný operační systém (alespoň to tvrdí reklama v podobě Fufa a Jacka 🙂


I zakoupil jsem dva jeté počítače, co vypadaly nejméně na třicet tisíc, protože na sobě mají značku Compaq – samozřejmě jsou asi pět let staré s nějakým prapentiem. Jenže oba dohromady mne vyšli na 6000 Kč a to se počítá, za to bych nekoupil ani jeden nový.


A pak jsem povolal Odborníka. Ten se jal instaloval Linux. A ukázalo se, že taková legrace to nebude – compy odmítly Linux nabootovat, kousaly se s RedHatem i Slackem, hlásily oblíbené Kernel Panic a black screen of pinguin death. Odborník se s tím mořil asi pět hodin, prohazoval CDromy, šteloval mechaniky, zkoušel možné a nemožné. Pak rezignoval a pravil, že je něco vadného na řadiči a compy mám reklamovat.


Jenže k reklamaci jsem se ještě nedostal. Včera mne napadlo ze srandy strčit do compu CD s BeOS 4.5, jenž jsem kdysi tak miloval (a mám ho koupený, kdo tohle může říci?). Vida – počítač v klidu nabootoval i nainstaloval BeOS (konferenci o BeOS najdete na Pandoře). Vítězství by bylo úplné, kdyby podporoval vestavěnou síťovou kartu. BeOS je bohužel na jejich podporu dost slabý. A to mi vlilo naděj do žil – nabootoval jsem i nainstaloval Windows 2000, tam už síťovka chodila. Teď právě stahuji BeOS 5 (ten už je zdarma) a chci vyzkošet, zda bude mít podporu té vestavěné síťovky. Čili nyní kardinální otázka: fakt se s Linuxem tak ušetří a je lepší než Wokna? Mi se zdá, že s ním jsou úplně stejné problémy, jako s Windows 🙁 Zejména pokud to druhé umíte správně nastavit 🙂


PS: Kdyby byl někdo ochoten poměřit svoje síly s Compaqem, nechť se přihlási na marigold@marigold.cz a může se dát do instalace. Odměna jistá – kupovat Wokna se mi na ty popelnice fakt nechce.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.