Kterak americká armáda oblbovala s dezinformací o satelitních telefonech


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Minulý týden jsem se nechal nachytat na špek, kterému ještě dnes většina médií věří. Napsal jsem tu zprávu (ačkoliv jsem ji označil jako nevážnou, měl jsem chvíli za to, že tomu tak fakt může být), podle níž se ukázalo, že satelitní telefony mohou sloužit jako maják přitahující americké chytré bomby. Jenže se ukázalo, že je to trochu jinak.


Nejdříve začalo být divné, jak může americká armáda používat satelitní frekvenci vyhrazenou pro telefony. Chvíli se spekulovalo o tom, že americká armáda používá komerční satelitní telefony pro navádění svých bomb, jenže i to byl nesmysl.


Jak se vlastné chytrá bomba navádí? Inu tak, že někdo označí cíl. Doposud se to dělalo tak, že někdo označil laserem (fakt na to musel z poměrně malé vzdálenosti řádu dvou kilometrů svítit!) objekt, kam má bomba dopadnout. Nové „chytré bomby“ nasazené v Perském zálivu používají označení pomocí radiového majáku a kombinaci s GPS. Bomba zná přesnou polohu radiomajáku a ta slouží jako korekce polohy, kterou udává GPSka v bombě (mechanismů je sice více, ale nás zajímá tento).


Nakonec se ukázalo, že problém není v radiomajáku provozovaném na bázi komerčního satelitního telefonu (což byl nesmysl), ale v tom, že americká armáda nechtěla, aby se jí po Iráku trajdali reportéři, kteří by mohli živě reportovat o tom, co se tu skutečně děje. A tak vypustili hezky bokem tuto dezinformaci. Jak? Inu, při jedné tiskovce se o tom bokem při rautíku zmínil jeden „poradce“ s tím, že to je aktuální problém trápící armádu…


Ještě věříte tomu, co se dává v televizi o téhle válce? Pujčte si ve vaší půjčovně film Vrtěti psem… jen tak na okraj, hezká sbírka plakátů na podporu tažení do Iráku je zde.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.