Korejský One-phone aneb hlas přes bluetooth


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Největší korejský národní operátor KT letos spustil zajímavou novou službu nazvanou One-phone. Podstatou služby je mobilní telefon vybavený technologií bluetooth a malá stanice s bluetooth připojená na pevnou linku. Díky tomu může uživatel volat přes mobil z pevné linky a přijímat na ní příchozí hovory – o přenos hlasu ze stanice do mobilu se postará právě bluetooth. Princip je tedy vlastně stejný jako u bezdrátového telefonu.

Pro provozování služby je nutné koupit si mobilní telefon vybavený bluetooth, není mi ale zcela jasné, zda funguje každý (v režimu headset/handsfree – to je docela pravděpodobné), nebo zda je potřeba speciální. Kromě toho je třeba koupit si základnovou stanici.

KT chce tento měsíc představit ještě jednu službu založenou na bluetooth – má se jmenovat DU. Zatím se přesně neví, co to bude, ale KT tvrdí, že tak můžete snížit své náklady na volání o 20 – 30%. To není zrovna málo – nahrává to spekulacím, že KT spustí něco jako program veřejné sítě bluetooth hotspotů. Ale ještě uvidíme.

Výbornou doušku k této službě poznamenával nějaký komentátor z Daewo Securities: „Even though KT attracts 200,000 subscribers to One-phone service within this year, their contribution to the whole revenue of KT will be anemic, less than 1%.“ Kdyby u nás nějaká služba měla 200 000 uživatelů, byla by maximálně úspěšná. Co naděláte, když samotné KT má dvakrát tolik mobilistů, jako ČR obyvatel…

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.