Konec českých telekomunikačních bossů

Na včerejší valné hromadě prosadila Telefonica odvolání dosavadních generálních ředitelů Českého Telecomu Gabriela Berdára a Eurotelu Michala Heřmana. Uvědomil si to možná málokdo, ale s jejich odchodem také končí éra českých šéfů velkých telekomunikačních firem, nejbližší další český šéf telekomunikační firmy je Milan Rusnák, ovšem jeho firma má citelně slabší pozici, než Telecom a trojice mobilních operátorů.

Na zhodnocení historické úlohy Gabriela Berdára v Českém Telecomu je zatím trochu brzo. Na jednu stranu za ním byly vidět výsledky, na stranu druhou také podivný způsob řízení a jednání s lidmi plus dva střelnou zbraní ohrožovaní občané. Až odstup několika let a policejního vyšetřování nám bude moci dát realistickou odpověď, zda právě tohle byl ten nezbytný přístup k vedení a úspěšné privatizaci Českého Telecomu, soudit teď s jednodenním odstupem znamená nevyvarovat se emocí. Šéfem Telecomu se nově stává Jaime Smith ze španělské Telefonica. Nepodařilo se mi ověřit informaci, zda je to ten samý pan Smith z Men in Black, mezinárodní protiufonské jednotky, v každém případě by si měl už nyní zvykat na to, že spolu s postem šéfa Telecomu přebírá také z rukou veřejnosti post největšího českého bandity, který je s místem generálního ředitele Telecomu již tradičně spojován.

U šéfa Eurotelu Michala Heřmana je hodnocení podstatně jednoznačnější. Eurotel rovněž převzal v nevděčné pozici a jako krátkodobou úlohu, se kterou si poradil – viděno z vnějšku – nadmíru dobře. V době, kdy Eurotel balancoval na ostří nože jak před politickou representací tak před veřejností se mu podařilo strhnout firmu na tu správnou stranu a zatímco z vnitřku pracovat na její integraci s mateřským Telecomem, z vnějšku budit zdání alternativy vůči Telecomu v datových službách a jedničky na trhu ve službách mobilních. A to nebyl zase tak lehký úkol. Řízení Eurotelu pod Heřmanem probíhalo vcelku v klidu a pokud se dály změny, nebyly na povrch viditelné a veřejně tolik propírané, jako Berdárovy rychlé personální šachy, kdy se s firmou ihned loučili i vysoce postavení zaměstnanci jako D. Duroň nebo tiskový mluvčí V. Crha.

Kromě toho měl Michal Heřman dobrou pověst i u novinářů a to je také to, co se do obrázku firmy počítá. Zatímco Berdár po několika nedorozumněních tiskové konference (kdy přítomní usoudili, že nemá přehled, o čem mluví) spíše vynechával, šéf Eurotelu se na tiskových konfereních ukazoval pravidelně a pravidelně k novinářům rozmlouval a to ještě tak, že novináři mohli usoudit, že rozumí tomu, o čem mluví. To není jen plané gesto, je třeba si uvědomit, že generální ředitelé T-Mobile i Oskara na tiskové konference svých firem prakticky nechodí a pokud ano, drží se spíše stranou, oproti nim měl M. Heřman pověst muže s vizí. Pro Eurotel to byly cenné PR body, které uměl dobře zužitkovat.

Na postu generálního ředitele Eurotelu nahradí Michala Heřmana Salvador Anglada. Jsem zvědavý, zda se ukáže na tiskové konferenci, vždy ochoten odpovědět na cokoliv, na co se jej novináři zeptají. Buenos Dias.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

28 komentářů

 • Nic proti, ale Berdár zrovna nebyl český manažer ;o) Jediný český telco manažer byl tudíž Heřman…

 • Nevite, kam sel V.Crha? I kdyz jsem ho nemel v lasce, mozna proto ze kopal za CT tak me vzdy udivovali jeho pohotove reakce na ruzne otazky…

 • Celkem bych oponoval, že se v ET nic neděje/lo. Viktor Čistič z Telecomu, který nedávno dorazil pročistit i ET….

 • [3] Ne ze by to zrovna tam nebylo potreba.

 • Asi to ode mě bude znít divně, když jsem znám tím jak mi Telecom lezl krkem (minulý čas dávám proto, že věřím, že se s Telefonicou něco hodně rychle změní), ale působení Berdára hodnotím spíše kladně – dokázal vyhodit neskutečně mnoho lidí a přesto (či právě proto) fungoval Telecom lépe než předtím.
  Samozřejmě tím nehodnotím kvalitu nabídky, ta byla dána spíše ale státním vlastnictvím, věřím že plně soukromá firma bude mít jistě business oriented pohled.
  Samozřejmě si Berdár nasral svým jednáním spoustu lidí, ale prostě takoví lidé jsou nědy potřeba. Teď by jej mohli dosadit do české pošty či do českých drah, případně bych mu dal na starosti personální politiku českých úřadů 😉

 • Možná by se Berdár hodil jako generální ředitel DP Praha.

 • [6] Jako že by poté, co všechny vyhodil z drátů na wifi, všechny vyházel z MHD do aut? 😉

 • [5] otazkou zustava, jestli k retrukturalizaci je nutne to silene chovani.

 • BTW, Michal Čupa je český šéf v celku výzmnamné telekomunikační skopiny 😉

 • No to je dost ze je pric. Stacilo si poslechnout jeho interwiew z BBC a clovek si udelal nazor ze je to pekny blb…

  PS: V Telecomu ted budou mic byt manageri vissi nez 170 cm …

 • [5] Nevidím důvod, proč by měl nyní ČT měnit strategii. Dosahují ohromných zisků, jsou jednička na trhu a vlastní téměř celou pozemní telekomunikační siť.

  Měl by snad Telecom zlevnit, aby se měli uživatelé lépe? Hloupost – kapitalismus je orientován na maximální absolutní výnos a ne na maximální pohodlí uživatelů. Dokud nepřijde pořádná konkurence, nelze očekávat výraznou změnu k lepšímu – snad pouze drobné vylepšení stávajícího modelu.

 • [12] Jenze je rozdil, jestli statni regulacni urad regugule statni firmu, nebo soukromou firmu. 🙂

 • [12] já tu vidím velmi podstatný rozdíl v tom, že soukromá firma je orientována na maximum zisku, zatímco státní firma byla orientována na co nejlepší prodejní cenu.
  Na rozdíl od vás se domnívám, že jedním z nejlepších a přitom relativně jednoduchým klíčem k úspěchu je právě maximální pohodlí uživatelů. Myslím, že Teléfonica nebude chtít pokračovat v nastoleném trendu, kdy každý rok ztráceli 300-500 tisíc uživatelů pevné sítě a kdy křivka růstu vlastních internetových služeb je diametrálně odlišná od světové a i od křivky konkurenčních technologií.
  Španělská Teléfonica má také velké zkušenosti s poskytováním friaco vytáčeného přístupu k internetu, věřím že je dokážou zužitkovat i u nás, že v tom stejně jako já vidí více potenciál než hrozbu.

 • [13] já bych spíše doplnil, že je je podstatný rozdíl, jestli dá státní úřad stomilionovou pokutu státní firmě a nebo soukromé. V tom prvním totiž peníze jen změní kapsu a odpovědný pracovník nebude nikdy nalezen, natož aby byl za to nějak zodpovědný. V tom druhém si buďte jist, že se viník nalezne a že to velmi rychle pocítí.

 • nechapu jak nekdo muze rict ze berdar je dobry manager
  viz smesne obchodni vysledky u adsl
  telekom ma asi 3 miliony telefonich pripojek a za ty roky co adsl funguje ma asi jenom 150000 tisic aktivovane adsl
  tvrde konkurecni prostredi ktere tu vzniklo na trhu s pripojenim k internetu diky dlouholete neschopnosti telekomu telefonica taky jiste oceni
  zejmena kdy telekom si vychoval zakaznika stylem
  pri prvni moznosti utikam…

 • [16] to tu někdo trvrdil? Rozhodně nebyl dobrým manažerem, ale imho bylo jeho "personální" působení pro čtc dobré

 • Docela mně překvapuje pozitivní hodnocení Heřmana v ET. Osonbě mi přijde přinejmenším velmi podivné, že firma utrácí prachy za úpravu firemní identity těsně před tím, než se nový majitel chopí svých práv. Zdá se mi, že si někdo potřeboval namastit kapsy – jsem zědav, zda to nový majitel prošetří, ale obávám se, že nikoliv (přece jen by to mohlo poškodit image).
  Jinak jsem taky zaznamenal celkem úprk schopných lidí z ET a hromadné najímání nových kádrů – bohužel povětšinou velmi mladých a nezkušených (protože ET neplaí zrovna nejlépe – alespoň ne na výkonných postech).

 • Po dasazení Berdára do funkce gen. ředitele ČT mě udivilo kolik slovenských občanů je ve vrcholných funkcí podniků vlastněných státem (nic proti Slovákům). p. Heřman byl důstojným nástupcem p.Waleskiho a Eurotel nic neztratil, ale ani nezískal.

 • [1] no, já beru každého narozeného za Československa za čecha nebo slováka dle potřeby, protože kdo už by se v tom vyznal… 🙂

 • [9] to je fakt, ale já myslel tuzemské firmy. Tohle už je export manažerů – a fakt je, že tam začínáme mít docela dobré pozice 🙂

 • [18] výměna lidí je podle mne vždy spojena s výměnou bosse. Přeci jenom je ve firmě řada pozic, které jsou spíše o tom, že tomu člověku jako boss musíte věřit, než že by ten člověk měl umět rozborku a sborku 3G terminálu. Navíc ty personální výměny mi přišly spíše ku prospěchu. A těžko můžete nechat na místě švagra ředitele, jehož jste právě vyrazil.

  Rovněž utrácení za značku – ještě se neví, že se Eurotel bude jmenovat jinak (alespon Telefonica rika, ze to jeste nevi) a uz vime, ze to bylo vyhozeno nesmyslne? Mela se ta firma nechat rok lezet ladem jen proto, aby se nahodou neutratilo nesmyslne? Mel by nekdo jit sedet za to, ze neuvazene pred mesicem nechal nakoupit propisky s logem eurotelu, ktere se budou za tri mesice vyhazovat? Firma nemůže zamrznout jen kvůli tomu, že se čeká na změnu majitele, musí jet – a to chce odvahu, kterou Heřman měl.

 • [22]S tím švagrem souhlasím a s výměnou managementu víceméně též. Nicméně drobná úprava loga, změna barevnosti a změna webu (spíše jk oršímu (rozhodně nejde o vylepšení) mi přijde jako vyhazování peněz. Myslím, že nikdo by nenabarvil slušně vypadající dům těsně před tím, než se z něj odstěhuje. Ostatně je celkem vidět, že všechny ty změny jsou dost narychlo, rozhodně nejsou dvakrát promyšlené a připravené. Tady je celkem jasně vidět, že někdo chtěl stihout malou domů.

 • [22]S tím švagrem souhlasím a s výměnou managementu víceméně též. Nicméně drobná úprava loga, změna barevnosti a změna webu (spíše jk oršímu (rozhodně nejde o vylepšení) mi přijde jako vyhazování peněz. Myslím, že nikdo by nenabarvil slušně vypadající dům těsně před tím, než se z něj odstěhuje. Ostatně je celkem vidět, že všechny ty změny jsou dost narychlo, rozhodně nejsou dvakrát promyšlené a připravené. Tady je celkem jasně vidět, že někdo chtěl stihout malou domů.

 • [24] jestli si myslíte, že úprava webu typu toho eurotelího je práce na pár dní, tak jste silně mimo realitu. Ta úprava se jistě řešila ještě v době, kdy se nevědělo bude-li ČTc vůbec prodán a komu. To samé marketing atd.
  Prostě "zaplatili malování bytu ještě když netušili, že se budou stěhovat" a byla by asi blbost to nechat propadnou.
  P.S.: co se týče hodnocení změny, to je váš osobní pocit, nikoliv objektivní pravda. Mně se naopak nový web velice líbí (námitky mám spíše proti pár technickým detailům, ala skripty), a to je zas můj čistě subjektivní pocit.

 • [11] ale v textu od Patricka se nepíše o českých telekomunikačních firmách, ale českých šéfech telekomunikačních firem: "Uvědomil si to možná málokdo, ale s jejich odchodem také končí éra českých šéfů velkých telekomunikačních firem, nejbližší další český šéf telekomunikační firmy je Milan Rusnák, ovšem jeho firma má citelně slabší pozici, než Telecom a trojice mobilních operátorů."
  Takže je třeba lépe číst 😀

 • [26] ale myslel jsem české firmy 😉

 • [27] tak v tom případě je nutné i pregnatněji se vyjádřit ;), ale vem to čert, je to zbytečné slovíčkaření.