Komunální volby a strach

Jestli mě něco na komunální politice překvapilo, tak nechuť, s jsou se do ní lidé zapojují.

Konkrétní příklad z Brandýsa. Na kandidátku potřebujeme napsat 21 lidí kandidujících do zastupitelstva. U poloviny je jisté, že je nezvolí, protože úspěch 50% ve volbách… No nejsme Petrohrad… Stejně je problém těch 21 lidí sehnat. I jenom pro-forma. Aby tam byli. Když budete mít nekompletní kandidátku, při přepočtu vás to bude penalizovat.
Kandidáty jsme začali domlouvat pomalu vloni v zimě, mírně víc na jaře a intenzivně od dubna. Stejně jsme měli honičku patřičný počet naplnit – a to jsme koalice Pirátů a STANu. Se všemi jsme mluvili dlouhodobě, dlouho se známe.

Chápal bych tedy důvody „piráti mají dredy“ – to je věc vkusu a většinou stačí se seznámit s námi a zjistíte, že dredy nemáme a že by to na nás bylo ještě nejvíc normální. Překvapuje mě strach. Lidi se bojí. Co by tomu řekli sousedé: že se cpe ke korytu. Co by řekl zaměstnavatel: už ho práce nebaví. Co tomu řeknou úřady: na toho ptáčka si posvítíme…

Děsí mě to, že se vracejí moresy z doby totáče. Věnovat trochu času komunální politice přeci neznamená hlasovat o našem vztahu k Izraeli, ale o tom, kde se postaví nová sportovní hala nebo průmyslová zóna. Je to povinnost obyvatele města, je to jeho prozíravost, vztahovat se ke svému životnímu prostředí, ovlivňovat jej.

Závazné kandidátky se odevzdávají tento týden, pak budeme vědět definitivně. Dám vědět. Zatím se mi zdá, že minimálně u Pirátů se kandidátku v Čechách podařilo vytvořit tam, kde Piráti fungují dlouho, nebo kde jde o mladé lidi, max 30 let, kteří do toho jsou po hlavě. Čtyřicátníci už nad tím příliš uvažují v intencích, jak je to může poškodit. A i to je odpověď na to, proč je země tam, kde je. Její vlastní lidé se bojí. Mimochodem, na Moravě a v regionech je to výrazně jinak.

Bavil jsem se nedávno s Markétou o průběhu jejího výzkumu proměn společnosti vlivem sucha. Ptal jsem se, čemu tady dávají lidé přednost, jak to chtějí řešit. Hluboce se zamyslela a pak řekla, že pro ty lidi není přípustná jiná možnost, než že zase bude pršet. Dělat nic nechtějí a na ničem se nedohodnou.

A tohle přesně mi sedí na politickou situaci. Musí začít pršet, jiná možnost není. A pak jsou teda ještě ti blázni, co vzali do ruky konev. Díky za takové blázny.

PS: Kandidátní listnu jsme odevzdali a jdeme tedy do komunálních voleb

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • Tak ono spojit svoje jméno s piráty je docela odvaha. Ale dost vtípků. 😀

  Já bych osobně do toho asi taky moc nešel. Člověk má velkou zodpovědnost, prakticky nulové pravomoce a pořád zápolí s malým rozpočtem, kde navíc většina výdajů je předem daná. Navíc na malé obci se každý s každým zná a u piva je každý chytrý. Prostě bych do toho nešel… podle mě nevýhodný poměr možnosti / náklady.

  Kdybych se měl už rvát do politiky, tak možná do parlamentu. Tam už má člověk větší možnosti a jeho práce má větší význam. Ovlivňovat tuto zem, posilovat svobodu, omezovat stát, zlepšit školství, propagovat technické obory, diskuzi a další. Agendy by se jistě našlo hodně. Ale zase si zde odporuji, že do parlamentu by se měli dostávat především lidé, co si to odpracovali na nižší úrovni a osvědčili se.

  (A navíc, aby člověk něco mohl ovlivnit, tak stejně moc nepotřebuje sedět v zastupitelstvu.)

 • Přestože ve mně vyvolává politická situace poměrně znatelnou úzkost, při představě, že bych měl jít do politiky věci měnit, mi naskakuje husí kůže. Zcela otevřeně můžu říct, že na to jsem asi moc sobeckej a neodvážnej. Vždy budu preferovat takovou možnost pomoci společnosti, kde cítím její přínos, minimalizuju rizika, budu dobře ohodnocen finančně i lidsky, kde mám větší kontrolu nad věcma, kde nebudu muset čelit lidem, co mi jenom pijou krev…

  Skutečně respektuju ty, kteří jsou zásadoví, čestní a schopní a do politiky skutečně jdou z přesvědčení, že s ní aspoň trochu pohnou k lepšímu a třeba to i skutečně udělají. To je asi oběť, kterou nedokážu dát. Na to bych buď musel bejt buď naivní a velmi sebevědomej, zároveň ochotnej riskovat hodně pro relativní málo, anebo prostě strašně odvážnej.

  „Chlap, co blije do klobouku medvědobijce McGeea, je buď nebojácnej… nebo děsně blbej.“ #reddwarf

 • Hodně štěstí ve volbách. Jsem z jiného kraje, ale kdybych byl místní, tak bych Vás volil.

 • Mám určitou velmi blízkou zkušenost z jiného (nedalekého) města. Městem hýbe „klika“ několika všehoschopných jednotlivců a je úplně jedno, v jaké jsou zrovna straně. Vždy to nějak udělají, aby byl starosta a rada jejich. Většina lidí jim to vždy hodí, protože mají na své straně známé občany (titul MUDr dělá svoje)

  Řadový zastupitel pak pocítí, co je to bezmoc. Všechno je předem domluveno na neformálních setkáních (protizákonných), jednací řád je ohýbán, důležitá jednání zastupitelstva se konají o prázdninách, nebo dopoledne. Řadoví úředníci jsou tak vystrašení, že jsou plně oddaní mocným. K čemu je vyhraný soudní spor po čtyřech letech, že nějaká drobnost byla opravdu proti zákonu? Museli byste se soudit neustále.

  Uvidíte sám. Protože význámné procento dostat nemůžete, budete se tam jen trápit a pak už se konečně odstěhujete do Rakouska. Tady to je ještě na pár set let.

 • Podle mne se tento problém vyhrotil v poslední době s dopady „boje proti korupci“ – možnost kriminalizace zastupitelů je holá realita (a opravdu nejde jen o extrémy typu Prahy).
  Snášet „blbé řeči“ je jedna věc, ale řešit trestní stíhání je věc druhá 🙁

 • Particka čtu opravdu rád.

  Ale volit Piráty a STAN?