Koho budu volit letos já a proč? Ty, co aspoň přemýšlejí i o výzvách budoucnosti. Piráty.

Internet se začíná plnit nesmiřitelnými vzkazy, kdo je nevolitelný a koho rozhodně může volit jen debil. Tak jsem si řekl, že popíšu, koho budu volit a proč bez nároku na to, shodit vaši vlastní preferenci.

České volby jsou pro mne utrpení. Zatímco v rakouské politice vcelku bezproblémů identifikuju, koho volit a jehož program i osobnosti jsou mi sympatické, v té české, kde mám taktéž volební právo, jsou to posledních patnáct let volby s výhradami, v horším případě menší zlo. Nejinak letos.

Protříděním toho, co se označuje program, jsem dospěl k volbě Pirátů. Proč? Pojmenovávají skutečně aktuální témata a uvažují nad nimi. U robotizace práce, AirBnB nebo Uberu nepřejímají nekriticky argumentaci ani jedné strany, ale uvažují tak, jak by měli: o přínosech a negativech. Nejenom, že mají názor, ale ještě před tím vědí, že mají mít názor a mají téma uchopit. To je strašně důležité: identifikovat téma, které se dostává k hranici důležitosti a je nutno mu věnovat pozornost.

Piráti jsou pro mě prototyp moderní evropské levice, aniž by se tak sami samozřejmě označovali, protože to by byl v Česku polibek smrti. Snaží se trefit do smířlivé politiky vyvažující práva slabších se svobodami, tedy něco, co je mi sympatické a co považuji za esenci moderní evropské „lehké levice“ (ne, komunismus není levice, to je zločin, abychom si to ujasnili). To je pravděpodobně ten důvod, proč o jejich volbě uvažuje stále více lidí.

Samozřejmě mají svou odvrácenou stránku a samozřejmě tu a tam dostanou nakládačku od novináře, který volí jinak a dává to znát. Neumějí v tom úplně chodit, i to je pro mě spíš dobrý signál. Podivné osobnosti – ty mají všude. Ano, nerozhodnost šéfa pirátů Bartoše v rozhovoru k otázce NATO je dnes otazník na obě strany, ale naprosto ho chápu. Jsme součást NATO, ale nechceme být nekritická součást NATO. Pro mě také je NATO obranný mechanismus, nikoliv nástroj k prosazování mocenské politiky v zahraničí a vést debatu o tom, co je v globalizovaném světě obrana a co útok je zcela legitimní, pokud se to děje věcně (což zrovna Bartoš ustál).

Dnes se stalo módou poukazovat pár excentrických jedinců a křičet, že kvůli tomu je strana nevolitelná. Kroužkujte na kandidátkách, ať signalizujete problém. Ale ideální stranu nenajdete.

Pro mě je nakonec řešením volit ty, kdo nabízejí když ne odpovědi, tak alespoň zamyšlení na otázky, které jsou podle mě podstatné a které tak mohou zviditelnit, přinést je tím na politickou mapu. Smutné je, že není větší nabídka a tak musím sáhnout po kompromisu, dobré je, že alespoň někdo se najde.

Na závěr dvojsmyslný vtípek pochycený od mé ženy: Piráty volí ten, kdo chce mít v gulagu wifinu. I proto jsou volbou pro mne, v tom gulagu, co nám tu Babiš vybuduje, bych alespoň tu wifinu jako světélko naděje chtěl mít. 

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • První den po volbách je volební program jen cár papíru, jak opakovaně úspěšně dokazuje ODS. A velká část programu Pirátů je ve stylu „Prostě to zařídíme“ bez nějakých podrobností. Já se proto spíš zajímám o vyjádření jednotlivých představitelů dané strany. A procento pošuků u Pirátů je na můj vkus moc vysoké (i když jsou po extrémních úletech „uklizeni“, po volbách budou zpátky).
  Plus nezávislost soudnictví je neznámý pojem, mlhavé vyjadřování na témata jako je NATO, EU, Euro, migrace, trapný „vězeňský autobus“, ale vládnout s Burešem pro ně není problém…
  Ještě před měsícem jsem je chtěl volit také.

  • Ach jo. Jste troll nebo sirite nepravdy schvalne?

   • Ach jo. Jste hloupá, nebo na kandidátce Pirátů? Když někoho obviňujete, měla byste mít nějaký argument.

    • “vládnout s Burešem pro ně není problém” Jaký je zdroj této vaši informace? Prosím odkaz na konkrétní vyjádření.

     Obavám se, že žádné nenajdete. Piráti mají na tuto otázku celkem konzistentní odpověď a ta je, že s Babišem do koalice nepůjdou. Vygooglujte si to a nešiřte nepravdy prosím.

     • Tohle je ale trochu složitější… Piráti se opravdu docela dlouho vyhýbali nějakému ostřejšímu vymezení proti ANO, na komunální úrovni se k ANO naopak místy hlásí. Naopak začlenění do koalice „antibabiš“ i v posledním rozhovoru Bartoš odmítl, což mimochodem za jisté situace může fakticky Babišovi velmi pomoci.
      Na druhé straně je ale taky pravdou, že v poslední době (řekněme od září) se reakce přímo vůči ANO ze strany Pirátů hodně přiostřily a tady skutečně slova o odmítnutí koalice s ANO padla poměrně jasně…
      Takže si vyberte – z mého pohledu ta vyjádření zrovna moc konzistentní a důvěryhodná nejsou a po volbách si umím představit leccos.

 • Pirátí na mě osobně působí dojmem anarchistů a těch co obhajují squating. Popravdě nevím zda jsou pro či proti, ale je to jen pocit. Pokud by měli mít v parlamentu 5-7 procent budu spokojen, ale spíše jen proto aby tam vnesli trochu diverzity nikoli aby měli podstatnou roli ve vládnutí.

  • Padlo jasné ne pro koalici z Babišem ve vládě (je to nepřekonatelný personální problém).
   Nepadlo ne pro spolupráci s ANO, pokud se Babiš do vyřešení svého stíhání bude od členství ve vládě držet dál (není tu žádný velký programový problém).

 • Ja si program Piratu precetl a udelal si par poznamek -> https://www.facebook.com/michal.nikodim/posts/2082647958429304 . Podle me jim docela jde dohled na komunalni urovni a ve snemovne bych od nich chtel neco podobneho. Ale nechat je tvorit zakony, to ne.

 • Zdravím, mě od volby pirátů odradil hlavně pan předseda Bartoš v ČRO (a to jsem byl téměř rozhodnutý je volit)
  https://www.youtube.com/watch?v=bWBuu23A6LE

  Například se vůbec nedokážu vžít do situací s dopisy, kterou tam popisuje. Znáte prosím někoho kdo má fobii z toho, že dostane dopis – že ho určitě stát nějak opět sankcionuje ?

  Kampaň pirátů je myslím také trochu nešťastná, vyhraňují se proti straně zelených (nedovedu si představit jak jim to pomůže), vězeňský autobus mi přijde „za hranou vkusu“ a slogan „pustě nás na ně“ mi připomíná vyhraňování ANO vůči politikům – všichni tam jsou špatní – my to vymeteme. Raději bych viděl pozitivnější a konstruktivnější „slib“.

  • Tak vyhranění proti zeleným naopak chápu celkem dobře… Jde o to, že se v poslední době piráti posunuli opravdu hodně doleva (nejsem přesvědčen, že jde ještě o lehkou levici) a jejich postoje se začínají se zelenými hodně krýt, tím je zcela logická snaha o přetažení jejich voličů.
   Problém mám ale právě s tím posunem doleva ve smyslu až moc velké vstřícnosti k regulacím všeho druhu, to právě začíná připomínat spíše zelené. Jak tu někdo psal, že mu „připomínají spíše anarchisty“ – já bych řekl „bývávalo“, současná podoba je dost jiná než v době minulých voleb.

  • Neřekl bych fóbii, ale pocity, o kterých mluví, přesně znám. Snažím se jezdit podle předpisů, přesto mi přišel doporučený dopis s pokutou za rychlou jízdu v tunelu Blanka. Zaplatil jsem. Když mi za pár měsíců přišel další doporučený dopis z oddělení přestupků, cítil jsem se opravdu naštvaný, že dostanu další pokutu – naštěstí tam psali, že předtím měli špatně nastavený radar a posílají peníze zpět. Takže ano, já to znám.

   Ještě horší pocity jsem měl, když jsem po přestěhování od rodičů nenahlásil po změně bydliště i změnu místa podnikání. Živnostenský úřad má reporty na takové případy, ale místo aby mi dali vědět, že jsem udělat drobný omyl, neváhali jet k našim, opatřit si fotky jako důkaz, že nemám na jejich domě svoje IČO atd. a pak mi dali pokutu a s hláškami jako „dopustil jste se správního deliktu“.

   • Vy jste vážně bez odporu zaplatil pokutu za něco, co jste neproved? Uff.

 • Na twitteru jste mi napsal, že jsem četl zavilou kritiku ne zdroj. Přitom já nic jiného než zdroj ( = program) a hromadu odborné literatury – tím myslím učebnice, judikáty a články k tématu nečetl.
  Tak tedy sem zkopíruji to, co jsem psal jinde (tedy omluvte možná trochu jiný kontext a to, že to nebude navazovat.)
  Před tím si dovolím poznámku opět na Vaši reakci. Justice si zničení nezaslouží. Ačkoliv se to laikovi nezdá funguje dobře. Potřebuje jen nový, moderní OSŘ a TŘ (píšu to snad i níže). Možná pár dalších drobností, ale to je o odborné debatě jinde. Mediální obraz a osobní zkušenosti jsou za prvé tím, že „novinář nezná spis a právo“ a za druhé „od soudu odejde minimálně 50 % poražených, občas např. moderace soudu nebo přání veřejnosti (když přeženu – „zabít obžalovaného“) vs. přání obžalovaného (pustit na svobodu)“ A proto s justicí nikdy nebude většina lidí spokojena.

  Tak tedy (možná se opakuje to, co jsem napsal výše, určitě tam budou pravopisné chyby. Za ty se omlouvám, už je však asi neopravím):
  Asi to nebude nejstručnější, proto vynechám podrobnosti o pochybných lidech, kteří jsou snad na každé kandidátce, za které by se styděla i KSČM (hledači „pravdy“ o 11. září, pořadatelé proruských demonstrací, atd.), ani o tom, že v programu popírají své předchozí vyjádření. Zaměřím se na opravdu vážné body, které z Pirátů dělají nebezpečnou nevolitelnou stranu.
  1) „Prosazujeme osobní odpovědnost a odvolatelnost politiků.“

  Toto je velice nebezpečné a je to v rozporu s materiálním jádrem ústavy. Judikoval to už ÚS v kauze Melčák. Je nutné si uvědomit, že princip vlády na čas je jedno z nejdůležitějších ustanovení naší ústavy. Bez něj by nejenže politika vůbec nefungovala (nikdy by se neprosadily krátkodobě nepříjemné body, které jsou dlouhodobě prospěšné), ale v případě ohrožení demokracie (většina nesystémových stran), by mohlo dojít k odstranění nepohodlných politiků. Doporučuji si pročíst, jak to vypadá ve Venezuele.
  To samé odpovědnost politiků. Imunita je dnes již dost omezena. Jedná se však o přijatelný kompromis, který chrání politiky od zneužití trestní represe, zároveň je zde možnost zbavit imunity.
  Pokud jde o hmotnou odpovědnost, to není bod, který by ničil právní stát přímo, ale jedná se o obrovský populistický krok. Politik dělá plno rozhodnutí, které mají následky, někdy jsou riskantní, někdy nevyjdou. Mantinely jsou dané ústavou, zákony a volbami. Pokud jde o úředníky (z těch 20 bodů v programu), tak nedovedu si představit, že by někdo při smyslech pracoval, když bude mít hmotnou odpovědnost. Leda při vysokém pojištění a vysokém platu. Ti nejschopnější se na to vykašlou.

  „Zavedeme veřejnou kartu soudce: Se záznamy o jeho osobě a výsledcích, hodnocení jeho práce nejméně jednou za 5 let s možností postihu a odvolání soudce. Pravomoc k tomu bude mít kárný senát, kde by měla být většina ne-soudců.
  Chceme osobní zodpovědnost za excesy při vydávání nezákonných rozhodnutí: Odpovědnost posoudí soud vyššího stupně, který shledá exces.“

  Tohle je velký zásah do nezávislosti a nestrannosti soudce.
  Kádrování jako v 50. letech. Odvolání soudce, pokud se nelíbí.
  Potřebujeme nový moderní osř a nový tř. Ne, zneškodnit justici.
  Kárný senát nemůže mít většinu z lidí, kteří nejsou soudci. To budou advokáti, kteří byli neúspěšní ve sporech u toho soudce?
  Soudci nemohou pracovat podle přání veřejnosti, podle veřejného mínění. Musí pracovat podle práva a zákonů, kteří je svazují. Pokud se stane chyba, tak se po staletí osvědčil institut řádných a mimořádných opravných prostředků.
  Mimochodem. Mnohdy se z odůvodnění rozsudku člověk dočte něco jiného, než z novin. Protože novinář nejenže nerozumí problému, ale je zaujatý.

  Toliko k tomu proč jsou Piráti nevolitelní pro demokrata.

 • Kdybych chtěl volit pro islámský stát, tak marně vybírám mezi Zelenými a Piráty.

 • Zdravím, myslím že se hodí přečíst si i kritiku na piráty
  viz
  http://www.armadninoviny.cz/nazor-obranu-zeme-berou-pirati-utokem.html

 • Beru piráty jako protestní stranu. Upřímně protestní, narozdíl od ANO. Ale Piráti vlastně nemají žádný dobrý politický program, žádnou jednotnou myšlenku, žádnou vizi státu. A to je trochu proti principu naší formy demokracie. Jejich jediný jednotný program je vlastně transparentnost státu. Což je důležité, jen to není moc politika. Vtip je v tom, že je to strašně moc důležité. Zvlášť pak v socialistickém státě plným dotací a byrokracie. Takže budu volit Piráty, ale je mi to hrozně líto, že nebudu volit žádnou skutečnou politickou stranu.