Marigold.cz » Kniha Širokopásmový Internet – Přístupové a domácí sítě (Rita Pužmanová)
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

O víkendu jsem si koupil (zřejmě docela nově vyšlou) knihu Rity Puzmanové nazvanou Širokopásmový Internet – Přístupové a domácí sítě. Vydal Cpress. Kniha má 380 stran a věnuje se technologiím pro první/poslení míli přístupu k internetu, popisuje DSL, optiku, ethernet, bezdrátové sítě WiFi, WiMAX, PAN sítě, VSAT, sítě mobilní (2G i 3G) a také internet po elektrických rozvodech.

Širokopásmový Internet - Rita Pužmanová

Asi chápeme, že při rozsahu necelých čtyřset stránek není povídání o tolika technologiích nijak podrobné, každé z nich je věnováno pár stránek, protože třeba jen pod DSL zde najdeme desítku jeho variant. Kniha je tedy spíše a nutně přehledem používaných technologií, takže se o ni můžete opřít, pokud rychle potřebujete zjistit vlastnosti nějaké technologie, její parametry a případně základní technické aspekty jako konkrétní použitou modulaci atd. Zhruba polovina knihy se věnuje sítím bezdrátovým, první polovina je pak určena příznivcům kabelových technologií.

Knihu jsem pročetl – v takovém rozsahu nečekejme zázraky a velké detaily. Její hlavní výhodou je opravdu to, že na jednom místě popisuje všechny možné technologie včetně jejich průmyslových derivátů. Dozvíte se tak třeba i o ZigBee, X-10 nebo CEBus. Nevím, co ke knize říci více – těžko posoudit autorčiny slohové kvality, protože u popisů technického zařízení příliš mnoho stylistiky neužijete, stručnost daná rozsahem je samozřejmě místy na škodu jednoduchému pochopení – třeba OFDM probrané ve čtyřech řádcích je přeci jen na pochopení náročnější. Ale to už narážím na to, že zde neexistuje žádná odborná literatura na toto téma a že bych od této knihy chtěl, aby ji suplovala. To by ale také musela mít o pět tisíc stránek navíc.

Za těch 397 Kč je to dobrá investice do knihovničky… Ku koupi kupříkladu zde na Vltavě.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 8:20 - Líbil se článek?

Zatím bez komentáře

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


Žádné komentáře »

Přidejte komentář