KlFree.Net je krok před kolapsem

O napjaté situaci v kladenské komunitní síti KlFree.Net jsem tu již referoval před její valnou hromadou v květnu. Valná hromada mezi tím proběhla (zápis z ní zde) a členové sdružení se shodli na tom, že hodlají setrvat jako sdružení, komunita – a že nechtějí, aby jejich aktivity přebírala komerční firma. Bylo zvoleno nové představenstvo sdružení a vypadalo to, že věci naberou normální směr, kdy staré vedení vypadne a nové vedení začne dělat to, čím jej členové pověřili.

V zásadě to i tak dopadlo – až na to, že staré vedení si s sebou odneslo některé přístupové body a techniku, jak to tak vypadá, zrovna ty důležité části kladenské sítě. Ty přepojují na komerční WiFi síť a lidem připojeným přes tyto přípojné body nabízejí připojení z komerční sítě s poukazem na to, že KlFree je nemůže nyní obsluhovat. Nové vedení se tomu brání podáním trestních oznámení, úpravami v síti a dalšími podobnými kroky.

Jako vždy, i v tomto případě existují dvě verze. Zatímco nové vedení tvrdí, že staré vedení ukradlo přípojné body pořízené z prostředků sdružení, vedení staré naopak říká, že tyto přípojné body byly pořízeny z jejich vlastních prostředků a nikoliv z majetku sdružení a že si tedy pouze odnášejí svoji techniku, kterou dále nehodlají půjčovat sdružení, jehož nejsou členem.

To je zášmodrchel, který by podle mého soudu snadno rozčísl audit, tedy první věc, kterou si mělo nové vedení udělat. Nové vedení na webu KlFree.net připomíná, že sdružení prakticky nevedlo účetnictví, dokonce ani nepodalo v řádném termínu daňové přiznání – a to je samozřejmě chyba vedení starého, jenže problém vedení nového. Na druhou stranu zrekonstruovat účetnictví tak malé organizace by mělo být relativně jednoduché, ačkoliv sporné body zůstanou. Nové vedení například publikovalo informace, podle kterých vedení staré připojovalo firmy do KlFree s tím, že zatím nemusí platit a doplatí to až v okamžiku, kdy se připojení přetransformuje na soukromou firmu. Tím se vyvedly prostředky z dosahu KlFree, i když podle mne i tohle by mohl důkladný audit odhalit, lze dohledat v logu firmy, které byly připojeny a chtít adektávní obnosy.

V každém případě čeká nové vedení mravenčí práce s auditem, jinak se ze situace nevymotá, protože jejich tvrzení stojí proti tvrzení vedení starého a normální člověk nemá šanci se v tom vyznat, může pouze věřit – a to je málo. Na jednu stranu se mi úplně nechce věřit, že lidé ze starého vedení by byli tak pitomí a něco ukradli, když je jasné, že takovou věc lze relativně snadno dohledat, na stranu druhou je nutno říci, že chování starého vedení má k poctivosti daleko. Tak především i kdyby technika byla jejich, neměli by jejím odpojením poškodit sdružení, měli ji zapůjčit nebo pronajímat do doby, než se situace vyjasní. A navíc nemají právo využívat kontakty získané prací pro sdružení – přemlouvání klientů, aby přešli k novému připojiteli je velmi neetické a může být za hranicí zákonnosti…

Podrobný popis situace je na stránkách KlFree.Net (z pohledu nového vedení).

A ještě jména: staré vedení sdružení: členové bývalé rady Sdružení – Kostečka (Beny), Šulc (Japan), Kraus (Viperx), Mraček (Jenik). Nové vedení (rada): Roman Štec, Tomáš Kopsa, Kamil Sopko, Vít Hauptman, Pavel Müller, Josef Hlaváč, Tomáš Tichý.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • Myslím si, že v případě jako je tento, nemá smysl uvažovat v kategoriích morálky a slušnosti, neb tyto jsou silně subjektivní – co je morální pro jednoho, nemusí být pro druhého.

  Pokud tedy sporné zařízení patřilo lidem ze starého vedení, je jejich plným právem s ním nakládat, jak se jim zlíbí. Poukazování na to, že z hlediska vyššího principu mravního je to špatně je platné zhruba stejně jako příslovečný mrtvého zimník.

  Stejně tak bych byl opatrný s konstatováním o zákonnosti přemlouvání klientů. Pokud sdružení poskytuje služby jenom vlastním členům (což by asi mělo), není IMHO účastníkem hospodářské soutěže.

 • nejde o princip, jde o zákon, z něhož vyplývá, že jako statutární orgán má předat svoji práci bezproblémově. s tím se odpojení (byť vlastního) zařízení neslučuje a může to být považováno za jednání v rozporu s povinnostmi správce, byť odstupujícího.

  to samé u klientů – v tomto případě může jít (stanoví soud, že) o jednání v rozporu s dobrými mravy, a výše uvedené atd.

 • Ač je tato situace smutná, je třeba, aby se maximálně medializovala, protože – doufejme – by mohla vést lidi k tomu, aby se starali o chod podobných sdružení, čímž by zajistili, že k takovýmto excesům nebude docházet.

 • Jake premlouvani? Vzdyt je natvrdo prepojili nez jejich bedomi :))

 • Jake premlouvani? Vzdyt je natvrdo prepojili bez jejich vedomi :))

 • [1] Pokud ma sdruzeni poskytovat sluzby pouze svym clenum (coz by jako sdruzeni melo), pak ty firmy bud mely byt jeho clenem a nebo mely platit prislusnou cast nakladu.

 • [5] Přesně tak bez varování ale v současné době je vše v pořádku rada Klfree zapracovala 😀

  Však ona budoucnost ukáže jak se věci mají

 • Není až tak pravda že je všechno tvrzení proti tvrzení ale jednoduché počty

 • Po bitvě každý generál. Ještě den dva před členskou schůzí jsem spolu s dalšími "opozičníky" vymýšlel plán, jak přesvědčit členy, aby A) odhlasovali, že se o dalším směrování Sdružení bude hlasovat až příště B) aby odhlasovali, že "přístě" se bude vybírat z několika variant, kde všichni nabízející dostanou stejnou šanci své varianty předložit (řekněme, že jsem chtěl docílit jakéhosi výběrového řízení).

  Dnes je mi jasné, že bývalá rada se rozhodla "vyhrát" za každou cenu, přestože odstoupili z vedení Sdružení, tak si s sebou "odnesli" kus sítě a část členstva. Kdybychom naivně čekali, až předají majetek, agendu a účetnictví (to není to samé jako účetní doklady), odnesli by si s sebou síť nejspíš celou.

  K tomu auditu: nedovedu si představit práci auditora, který má v ruce štos paragonů z Baumaxu na spotřební materiál (tedy nemá k dispozici účetnictví), mlhavou informaci o tom, kde se tento materiál asi tak může nacházet a zároveň nemá do těchto míst přístup. V takové situaci je teď totiž nová Rada.

 • mám dotaz co z toho plyne pro normálního uživatele jako sem já zatím sem nepocítil žádné změny ani na kvalitě která je velmi malá……….

 • Klfree už je dlouho zachráněné od kolapsu. Sami členové se rozhodli, že chtějí fungovat i nadále jako nezisková organizace. Sdružení Klfree.net zůstává komunitní počítačovou sítí. Ke dni 30. 12. 2004 má 472 členů. Více na http://www.klfree.net

 • … a necelé dva roky po té, má Sružení několikamiliónový rozpočet, dva tisíce členů a konektivitu jak Brno 🙂 Jenom aby mu to vydrželo, levné ADSL je sice pořád v nedohlednu, ale letošní únor ukazuje, že se přeci jen něco děje (ADSL zrychluje, zlevňuje, odbourává FUP…)