Killer App jako hromada utilit (aneb jak hledám adresy)

Četl jsem na Lupě zajímavou glossu. Autor (Pavel Houser z IDG) v něm konstatoval, že hromadu programů a utilit mu nahrazuje internet. A je to tak. O tom samém přemýšlím vždy, když musím reinstalovat systém a znovu uvažuji, co si nainstaluji na počítač. Jasný je email, prohlížeč, souborový správce (a FTP podle mne je taky souborový správce). Instaluji firewall, antivir, Office.

Pak mám hromadu utilit, které už pomalu nepoužívám. Slovníky, jízdní řády, CDčko s plnými texty zákonů. S tím nativním software se mi pomalu zle pracuje, všechno se musí dlouho nahrávat, zdržuje mne samotné zajetí do menu. Google mám jako CTRL-G (nebo na liště prohlížeče) a už jsem si navykl, že do něj zadám, co sháním a on to někde vyšťourá. Mor na samostatně instalované utility, web u mne vede.

Tento týden jsem rozesílal svatební pozvánky a v plné nahotě se ukázalo, jak jsem internetem pošahaný. Jasně, posíláme s Ditou již delší dobu pozvánky normálně, to jest emailem, SMS nebo po ICQ. Až později jsme přistoupili k papírové distribuci, která je podle mne nejméně osobní a následně se ukázalo, že také nejnákladnější a nejproblematičtější.

Když odhlédnu od samotného shánění, výběru a tvorby pozvánek, ukázal se u mne být zádrhel v adresách. Mám v adresáři pečlivě vedené kontakty na email i mobil, poštovní adresy ale nikoliv. Už léta jsem nenapsal nikomu z přátel dopis – už jsem plně přešel na elektronické verze (s jedinou výjimkou dědy).

Takže jak zjistit adresy? Pár nejstarších kamarádů mám v červeném bločku, který jsem asi deset let neupravoval, takže na těch adresách už ti lidé asi ani nebydlí. U většiny lidí si pamatuju, jak se k nim dostanu autem, z čehož sice odvodím ulici, ale těžko číslo popisné. Ejhle – vzpoměl jsem si na Justice.cz, natlačil jsem do ní kýžená jména a prakticky všechny lidi jsem tam našel, protože všichni nějak podnikají. Báječná věc, předpokládám, že většina z nich bude dnes překvapena, jak jsem sehnal jejich adresu domů.

Horší problém nastal s kamarádem, který nepodniká a zavolat mu a zeptat se ho, by zkazilo pointu posílání přáníček. Takže, znaje ulici, jsem mu poslal obálku a na obálku jsem vyvedl podrobný popis pro pošťáka, protože si pamatuju, že hned vedle je hospoda a dům má do výšky 1,5 metru tmavomodré kachličky. Ulice není tak dlouhá, aby to pošťák neodhalil. Takže uvidíme, jak si poradí. Příští týden, když se kamarád neozve, pošlu kontrolní SMS…

Pro nás, normální lidi, jedno doporučení. Služba Mobical.net zdarma (zatím) zasynchronizuje váš telefon a kontakty i kalendář v něm přes SyncML. Báječná věc, když jsem v kanceláři, edituji si kalendář a kontakty na PC a pak si je přes WiFi synchronizuji s telefonem, v němž mám zase mobilní úpravy…

Pointa příběhu? Asi není 🙂 Proč taky…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

 • Jak ten kamarad bydli vedle hospody tak dopis podle mych zkusenosti dorazi.

  Spoustu let jsem bydlel vedle hospody "Na starem pivovaru" – spousta lidi misto nasi ulice a cisla psalo "vedle pivovaru".

 • Trik s Justicí je dobrý! Ale leckdo tam má také starší adresu. Já jsem ji neměnil kolik let. 😉 Ale tiskoviny mi dojdou, to zase jo. I když jim to trochu trvá. Další možností je telefonní seznam, ale to už je pro řadu lidí také passé.

 • Zajímavý úhel pohledu, že nejméně osobní je poslat pozvání klasicky. Proč tedy organizujete tak staromódní věc, jako je svatba?

 • Ad justice.cz: nejsou tam živnostníci, ty lze najít přes ARES (link si najdete v google).

  Jinak já to řeším také pomocí telefonního seznamu (na google.cz), tam už ale mnozí také nejsou.

  Pokud jde o malou obec, pomůže zatelefonování na obecní úřad/do místní hospody.

  No a nejbrutálnější řešení je přes katastr nemovitostí – chce to ale mít stažená data z katastru – tato data zatím nejsou veřejně a zdarma k dispozici (teda nevím o tom). Stačí pak zadat jméno a příjmení a vypadne vám bydliště :-).

  V mládí (tak dva roky zpátky) jsem rozesílal spousta pohledů svým známým, přičemž jsem povětšinou přesné adresy neznal. Došly všechny. A to tam bývalo: "ten panelák, jak tam žijí samí cigáni", "panelák hned naproti vrátnice ŽDB", "hokejka na ulici Sv. Čecha, třetí vchod zleva"

  Pravda, Bohumín není Praha…