Když se něco nepromyslí, tak se to nepovede

Zaujalo mne to. Minule, když jsem si dovolil o redesignu Žena-in napsat do zpráviček na Lupu, tak si v diskusi několik lidí přisadilo, že určitě jen kvůli realizátorovi. Těžko vysvětlovat, že nikoliv, že hlavně proto, že jde o výborný příklad nezvládnutého „redesignu“ a komunikace kolem něho, jaký si můžu dovolit já na Marigoldovi, jehož čtenost je mi ukradená, ale těžko někdo se serverem, jenž by měl být komerční. A tak se i chovat – komerčně, tedy i transparentně.

Po téměř dvou měsících jsem si na celou kauzu vzpomněl a podíval se, jaké jsou výsledky. Žena-in je auditována v NetMonitoru, takže máme důvěryhodná čísla (byť NetMonitor nyní má své potíže, pro dannou věc nepodstatné). Použil jsem RUest, tedy denní reálné uživatele očištěné o duplicity, ke grafu jsem namátkou přidal několik návštěvností podobných ženských serverů. Pro snadnější analýzu je do grafu vložena lineární regresní křivka.

Na grafu (klikněte na něj pro větší verzi) si povšimněte špičky fialové křivky. Ta odpovídá oslavnému prohlášení o spuštění nové Žena-In, kterému předcházely vytočené reakce uživatelek, chlazené litím oleje do ohně. Řada lidí se přišla podívat, o co gou. Negativní reklama je prý také reklama a ty naježené ženušky se časem uklidní, bo co jim zbude. Toliko teorie vyslovená pány onoho webu.

Co jim zbulo, vidno z grafu. Čekovaly dva týdny, zda se situace nevyjasní a kormidlo nepřevezme střízlivý lodivod. Když se ujestvilo, že toho bohdá nebude, odmašírovaly za jinými svěžími weblučinami. Z osmi tisícovek denních uživatelů váženého průměru dělá nyní, necelé tři měsíce po redesignu Žena-In stěží polovinu (to je ta fialová přímka, co padá dolů jak kurz libry), počítáno lineární regresí. Komu matyka nestačí, nechť mrkne na tu tučnější fialovou křivku a porovná odhadmo.

Toliko střízlivá rekapitulace toho, co se stalo.

Z grafu vidno, že nejde o nějaký sezónní výkyv, neb ostatní ženské servery buďto stagnovaly, nebo klesaly jen mírně, v mezidobí bylo pár svátků, které mohly statistiku ovlivnit. Takový pád, jako Žena-in, však nezažily.

Ponaučení budiž několik:

 • Ověřte, zda slovo pičičmundík, je skutečně nadávka nebo titul pro zkušeného znalce webu, než ho použijete.
 • Když se pouštíte do redesignu, bedlivě zvažte, co je vaše geniální vize a proč ji ostatní břídilové neměli taky. Argument, že nejsou tak geniální, jako vy, přemístěte z prvního místa seznamu na poslední a znovu seznam bodů bedlivě studujte.
 • Pokud má předchozí seznam jeden bod, najděte si na práci někoho jiného a přesuňte se do jiné, pokud možno nevýkonné pozice. Ideální je rentiérská.

Co dodat? Teď už se budou uživatelky těžko lákat zpět, svou Tryznu si odbyly. Darmo dolovat z archivu vyhozené fotky, odbanovávat zabanované nebo znovu přidávat javascriptové hry. Jenže to, bohužel, bylo zřejmé od počátku.

PS: Dva komentáře RH jsem vymazal, jsa toho názoru, že na věcné argumenty by mohla přijít věcná a nesprostá odpověď a kdo toho schopen není, ten se nemusí roztahovat alespoň na mém serveru…

PPS: Pro jistotu dodávám, že mírný nárůst na konci grafu je dán tím, že je to týden, který následuje po dvou „krátkých“ týdnech, kdy byl den volna. To jen pro pořádek pro ty, co si na to nevzpomenou.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

34 komentářů

 • Bod!

 • Je to vtipné, protože je to pravda!

 • Patricku, něco mi tady nesedí. Oslavné spuštění nového designu bylo 9. dubna, zatímco zmíněná fialová špička v grafu nastala už o měsíc dřív.

  Rovněž se mi nedaří pochopit, proč píšeš o třech měsících po redesignu, když se kauza řešila teprve v první polovině dubna. Máme za sebou teprve měsíc a půl.

  Bohužel navíc sledujeme situaci během změn NetMonitoru, který v této době upravuje metodiku a u každého webu byl efekt trochu jiný. Žena-in rozhodně spadla, ale nemusel v tom být jen webdesign – viz pokles ještě před jeho spuštěním.

 • Marek Lutonský: Pravdu máš, měsíc a půl, nějak jsem to pomotal.

  Ad NetMonitor: zrovna tento týden mám jeho změny trochu na stole, ale nemyslím si, že by se webů s malou návštěvností nějak výrazně dotkly. Je ale pravda, že proto bych u ostatních očekával ten pokles. Ostatně, tahle data RUest jsou pracovní, ne ta finální.

  Špičkou jsem myslel ne tu velikou, ale tu malou v dubnu, kdy už to pak šlo jen dolů. Veliká bude nějaká jiná akce.

 • no jestli je pravda co říká marek, tak mi přijde že ten pokles byl před tím redesignem a že za ten duben došlo k poklesu a pak zas k navýšení, což bych přikládal tomu, že asi změnili nějaké URL adresy atd., takže jim vypadly návštěvy z vyhledavačů. Ale vůbec jsem tu kauzu nesledoval, tak se omlouvám jestli plácám nesmysly

 • ‚Tryznu‘ prosím, ne ‚tryzunu’…

 • Na objektivní hodnocení je pořád brzo. Po redesignu se musí čekat tak tři měsíce až půl roku. Hodně mohly udělat změny linků a tedy přístupy z vyhledávačů. Také se musí nechat nějaká doba nejen na odpadnutí starých a nabrání nových uživatelů. Od května tam je třeba zajímavý růst. Navíc ani netušíme, jestli běží nějaké kampaně a kolik přivádí uživatelů.
  Navíc poslední dobou mi zkušenost ukazuje, že u takových webů je hloupost (říkejme tomu třeba informační negramotnost) uživatelů tak vysoká, že tam budou chodit, i kdyby tam na ně padaly hovínka. Prostě to tak je a oni se to musí naučit překousnout. Zatímco my poznáme MFA nebo blbý web na první pohled a hned mizíme, běžný uživatel je nadšený a rád tam chodí. Bohužel drzost a nadutost provozovatelů na webu zatím vítězí.

 • Opravte me, pokud se mylim, ale tou spickou fialoveho grafu mysli Patrick ono oznameni redesignu nekdy v breznu, prave pote si zacali uzivatelky hromadne stezovat. Chapu, ze kazda zmena prinasi problemy a pokud cloveku zmenite od zakladu jeho oblibeny server, prinese to nejake negativni reakce. Ovsem v tomhle pripade zvitezila blbost zadavatele, ktery se nechal snadno ovlivnit tvurcem webu a samozrejme podle toho to vypada.

 • Skvely clanok! Schuti som sa zasmial po ranu!

 • Patricku, myslim, ze Tvuj clanek je dobry v tom smyslu, ze upozornuje na uskali redesignu. A to je dulezite – pri redesignu je vzdy zvysena pravdepodobnost ztraty stalych uzivatelek a je treba byt velmi opatrny.
  Nicmene zpusob, jakym jsi ve sve zpravicce na Lupe zminil RH povazuji za primereny vyjadreni bloggera na soukromem blogu, ne primereny zprave na serioznim mediu podepsane sefredaktorem.

 • Kamarad mi emailem poslal velmi zajimavy odkaz na informace o podnikani pana Hulana – http://jeliman.org/img/hulan.png
  Jestli je to pravda, tak je to opravdu zajimave. Podle techto udaju skoncilo podnikani pana Hulana se ztratou a dluhem nekolika milionu. Dluh se pokusil smazat nestandardni ucetni operaci, to se nepodarilo a tak se pred soudnimi obsilkami ukryval v Asii. Nyni ma obstaveny majetek, auto a byt ma napsane na nekoho jineho a firmu taky, podnika na cizi jmeno.
  Nevim jak to je, ale je to celkem vzrusujici pribeh.

 • Dobrý den Patriku.
  Je vcelku jasné, že když se změní adresy článků a ostatních služeb se spuštěním nové verze, přestanou fungovat ty původní ve vyhledávačích, jednoduše vypadnou. Návštěvnost každého webu je dána stálými návštěvníky a náhodnými, kteří přijdou přes vyhledávače – což je konkrétně u Žena-in cca 40%. Z toho vyplývá, že pokles návštěvnosti je logický a bude trvat do té doby, než se články a další témata zase zpátky a ještě lépe než dříve zaindexují. Indexaci stránek řeší spoustu webů – zejména českým vyhledávačům to trvá velmi dlouho – možná by to mohlo být téma pro další váš článek. Nechápu, že vás tento důvod poklesu nenapadl a že ho pouze spojujete s osobou p. Hulána a našvatných čtenářek, které se postupně vracejí.

 • Klára Křížová: Ale to víte, že mne napadlo, že to může být změnou URL. V praxi se používá několik postupů. Za prvé připravíte „překlad“ starých URL na nové URL. Když se vám do toho nechce, přes Webmaster Tools informujete Googl pomocí Sitemap o nové struktuře serveru, čímž zajistíte indexaci obsahu v rámci jednotek dní. Seznam si všímá rovněž rychle, takže tyto dva vyhledávače už by měly řadu dní mít nová data. A když ani to nepomůže, provedete to, co jste udělali: když člověk přijde na neexistující URL, zobrazíte mu informaci, že URL neexistuje (na takové straně by neměl být měřící kod a správně ho tam také nemáte) – a pak už uživatele přesměrujete na titulní stránku, kde měřící kody jsou. Prodleva toho refreshe jsou 2 vteřiny, takže dost rychle na to, aby tam uživatel přešel téměř vždy.

  Sečteno podtrženo, je diskutabilní, jak se tohle projeví, ale na pád 50% bych nevsázel. Osobně bych to viděl pod deset procent.

  Další návrh, jak odvrátit vinu od naštvaných čtenářek?

 • Paní (slečno) Kláro, a kolik toho ve vyhledávačích chybí? Zběžně jsem zkoukl Google dotazem site:zena-in.cz a získal jsem přes 58 tisíc indexovaných stránek, dle URL již aktuálních. Z lidí, kteří na naše weby přijdou přes vyhledávače, tvoří Google přes 80%. V Seznamu je zaindexováno celkem 37 tisíc stránek z vaší domény.
  Opravdu je počet zaindexovaných stran tak malý zlomek celkového počtu, že je za tím propad návštěvnosti na polovinu? Nemáte dojem, že za propadem stojí kromě mizerného redesignu také neskutečná arogance dodavatele?

 • @pachollini Důvod pro takovou zprávu na Lupě je jednoduchý:

  Všímáme si redesignů velkých serverů a pravidelně o nich informujeme. U menších serverů jen v případě, že je to něčím zvláštní. Tento byl zvláštní tím, jak kontroverzní ohlasy se na něj objevily (ještě před napsáním naší zprávy), takže jsme o něm referovali. Pravda je, že to není tak podstatné téma, aby z toho byl článek, proto je to Zprávička, z našeho (a snad i čtenářského) pohledu útvar pro informace nižší důležitosti. Zpráva byla přečtena 6232x, což by ostatně byl slušný výsledek i  na článek, takže lze říci, že lidi to zajímalo.

  RH byl zmíněn v nadpisu a ve zprávě velmi neutrálně: „dodavatelem je F-Art Agency a Radek Hulán“ – je to fakt, který nemá smysl zamlčet a přitáhne pozornost lidí, kteří si rádi počtou, co dotyčný vyvádí. Zpráva roli RH nijak nehodnotí, jen konstatuje, že pro prvky podobné s předchozími případy (jako byl Folk a další) byl přidán zápis do Hulánopedie.

  Shrnuto: je to folklor, který lidi pobaví, protože od toho člověka něco takového čekají. Překvapí, že odběratel nechá dodavatele, aby se za něj navážel do uživatelů webu i když je pravda, že je to věc těch dvou. Však Lupa za to žádný postih nedává, jen to zaznamenává. Emociálně zabarvené to dělá až dotyčný, samo o sobě to není a nebudu vyhazovat zajímavá témata jen proto, že dotyčnému se nehodí do krámu. K tomu se opravdu snižovat nebudu, byť je to pohodlné.

 • S Googlem nebyl problém idexací nikdy. Také proto píšu, že je to problém českých vyhledávačů.

  37 tisíc stránek z vaší domény – to je stále velmi málo.

  lidí, kteří na naše weby přijdou přes vyhledávače, tvoří Google přes 80% –

  Google služby využívají více muži, také proto spolupracujeme s Googlem na propagačních článcích, abychom čtenářkám stránky Google daleko více přiblížili a dali do podvědomí jejich služby a možnosti, které by mohly být pro ně zajímavé. Google nás sám oslovil.

  Ano, vidím pomalost idexací jako hlavní problém. Který se samozřejmě časem vyřeší.

  Vaší zaujatost proti osobě R Hulána nekometuji, dodal nám objednanou práci včas, na rozdíl od jiných, dobře zavedených firem. S jeho jinými aktivitami nemáme nic společného.

 • Patricku, já myslím, že informovat o redesignu je OK, informovat o tom, že se nepovedl, je OK. Ale napsat do nadpisu, že je to redesign á la Radek Hulán a odkazovat na nějakou Hulánopedii je na můj vkus pněkud příliš bulvarní a cítil jsem z něj dozvuk vašich sporů s RH. Ale jinak myslím, že to není něco, co by stálo za víc než 2 komentáře na blogu 😉

 • Ad indexace a návštěvnost z vyhledáváčů.

  Nevím přesně jak Google, ale není to u Seznamu tak, že sice do indexu se dá zpátky dostat rychle, ale nějaký ten měsíc trvá, než se zpět nasbírají ranky a především zpětné odkazy? Tj. teď možná site:zena-in.cz najde tisíce odkazů, ale ty ještě nemají efekt, protože se zobrazují na špatných pozicích?

  Máte případně zkušenosti, jak dlouho takové znovu-získání ranků trvá?

 • neznam ten server ale uvedomte si, ze je cim dal tim hezci pocasi venku a to ma na to velky vliv…vidim to i na mych serverech, nastevnost dost opadla

  u zenskejch to bude platit dvojnasob

 • Pepa: Právě proto jsou v grafu i ostatní servery, aby bylo vidět, jaký je průběh návštěvnosti jinde. A ty nepadají zdaleka tolik. Je sice možné, že v případě žena-in má počasí větší váhu, než u jiných podobných serverů, ale tolik pravděpodobné to není.

 • Jen technická poznámka — po plošné změně URL je propad návštěvnosti z vyhledavačů o desítky procent běžný a opravdu může trvat několik měsíců (je-li změna provedena bezchybně) až let (je-li změna provedena naprosto špatně).

 • Patricku, znáš mě a víš, že se v SEO docela dost pohybuji a že s žena-in nemám nic společného, ale tady musím říct, že opravdu má slečna(paní) Křížová pravdu. Seznam opravdu není ani zdaleka tak rychlý jako Google, udělat kompletní rewrite rules není vůbec snadné, navíc když vyhledavač zjistí opravdu masivní změny, tak prostě shodí celou svou bázi URL adres, pomůže samozřejmě sitemap atd. nicméně opravdu to klidně může i několik měsíců trvat.
  To že se pak udělá nějaké přesměrování s prodlevou – to je s prominutím úplná blbost – neřeší to ten problém že vyhledavač tu dotyčnou stránku vyřadí a že se tedy na ní nikdo nedostane.
  Mě osobně by výrazně více zajímal důvod toho ohromného propadu v měsících předtím.

 • A ví taky redakce na žena-in, že Radeček mazal komentáře a dával bany? To si určitě redakce neobjednala. Choval se tam, jako kdyby mu to patřilo. Na uživatelky machruje jaké má znalosti, přitom sám neví o čem mluví.

 • Jajáj, tahle střelba nevyšla, otcem myšlenky bylo přání. Jasně, to se stává, ale lepší by teď bylo to frajersky uznat, nebo polofrajersky článek smazat a jede se dál! Jen hlavně už necválat na tom mrtvém koni.

 • Když jsme před rokem koupili Ženy.cz a převáděli je z původní domény Victorie.cz, asi jsme to udělali ukázkově špatně a totálně jsme vypadli ze Seznamu. Celá návštěvnost webu šla rázem na polovinu a jen díky vstřícnosti lidí z fulltextového teamu Seznamu jsem nezešedivěl. Bylo to fakt hodně depresivní období, ostatně je zaznamenáno v NetMonitoru.

  Vzhledem k tomu, že ženské weby mají většinu návštěvnosti z vyhledávačů, může tady opravdu jít o výpadek z indexu. Ještě jim dejme čas.

  Jinak Patricku vše je v naprostém míru. Na Okounovi jsem viděl obrázek z nějaké diskuze na ženy-in, kde Mistr šermuje mým jménem proti tvému. Od toho se samozřejmě distancuji, tohle beru jen jako odbornou diskuzi s různými názory na různých stranách.

 • Ale pánové, co to tu plácáte? Stačí se podívat kolik hate šlo z Hulánových tlustých prstů na Apple, Linux, Shopy u kterých si naše socka objednala a už neplatila. Také se podívejte na to jak se chová; jak buran ze 4 cenové, co kope v Bolevci jímky. Kolik lidí a firem ta otylá socka už pošpinila? Kolik dluží? Co umí (tady je právě to _nic_)? Hulán je jako loutka připomínající „parodii na tragédii“ a vcelku se mu zatím daří. A nikdo z vás s tím neudělá!!28

 • Asi bych to nepsal u kohokoliv jiného, ale protože se RH moc rád chvástá a ponižuje ostatní spoléhaje na svou dokonalou pravdu, tak snad jen: Ha ha pwned. :o))

 • jj, kdyz se jedna o zmenu url schemy, tak bych tomu dal cas. vyhladavace si to musi nejprve osahat a dat znovu do indexu.

  Marek

 • Jako bývalá uživatelka z-in musím článku dát za pravdu. Z přátelského webu se stala tuctová zpackaná záležitost. Člověk by to přešel i kvůli tomu, že se tam chodilo hlavně kvůli přátelům, ne kvůli designu či článkům. Ale způsob komunikace, která redesign provázela, byl tak arogantní ze strany zástupců redakce a RH, že návrat na z-in by byl podobný návratu k domácímu tyranovi. A normální člověk se vrací jen tam, kde se cítí vítán. Na z-in to už bohužel není.

 • ad Petr „A ví taky redakce na žena-in, že Radeček mazal komentáře a dával bany?“

  To už jsem viděl a zažil i na jiném webu, který dělal. Dovolil jsem si tam pouze dát odkaz na Google s hledáním jména mistra a mistr tento komentář smazal a IP zabanoval. Proto chudák potřebuje každou milisekundu, aby se mohl starat o podobné prkotiny.

 • tak radek hulan se dle komentaru zas ukazal v tom „spravnym“ svetle. Ale co se od neho jineho dalo cekat, ze?

 • Sa mi lubi jak prepad niektory zvalujete na vyhladavace a spol.

  Urcite to z casti pravda bude ale z „pozorovani“ zien v mojom okoli by som moc velku nastevnost smerujucu od vyhladavacou necakal. Vsetky maju par stranok ktore maju od „kamaratky“ a vyhladavace vyuzivaju len ked uz „hori“ a znama sada zenskych serverou nepomohla.

 • Pozoruhodné, jak rychle se dá přijít o velkou návštěvnost. A to ponaučení nemá chybu 😀

 • Prosíím,jsem v tomto nová,když dostanu na PayPay platbu,jak ji mám převést na můj účet tady v ČR u Raiffeisen bank???help me?:)mám takový dojem,že tady mě obere banka i o to málo,co bych eventuelně dostala a za další,platí se nějaké poplatky nebo musím mít něco do začátku na PayPay vložené,abych mohla tento účet spravovat?nebo tam nemusím mít nic a platí se pouze za platby a nebo odchozí platby???děkuji moc za odpověd.berusinka777@email.cz