Když se konferenčně dojí Internet věcí

Patrick Zandl · 14. říjen 2015

Že je IoT po několika letech (kdy jsem vám připomínal, ať se mu věnujete) v kurzu, se pozná tak, že se o něm pořádají konference a vystupují tam lidi, který v branži nikdo nezná. Dobrým příkladem je české IoT Forum, které pořádá IDC větřící sukces. A řešící jej tak, jak to IDC dělá vždycky: sepětím s velkým průmyslem schopným věc cvaknout bez ohledu na to, jaký skutečný přínos bude mít.

Kdybych měl vyjmenovat dvacet českých firem, které v IoT je zajímavé sledovat, stěží bych se dostal přes patnáct a v programu IoT Fóra najdu jednu jedinou. Jakým zázrakem se tam dostala, suď bůh, jestli tvůrce programu osvítilo nebo ji znal sponzor. Ano, sponzor - už podle programu je vidět, že za akcí se hluboce podepsal Vodafone, který si do programu nacpal člověka a téma, které beze změny omílají patnáctým rokem. Už se mi ani letos nechce se po čtrnácté zeptat, proč to ty předchozí léta nevyšlo.

Tak třeba téma bezpečnosti. V panelu si bude povídat právní kancelář s ČTÚ, NBÚ a poradcem z PWC, přičemž všichni tihle mají k praxi hony daleko, to sorry. Že by na ČTÚ chodily tuny stížností na to, že lidi neoprávněně šmíruje lednička, to bych se dost divil. Stačilo po úvaze vybrat jednu z těch institucí. Člověk z Check Pointu na tom bude o něco lépe, ale je to jediný člověk, u něhož byste identifikovali nějaký kontakt s živým IoT, i když taky spíše ve formě myšlenkového konceptu. Že by firmy, co s tím skutečně něco dělají, odmítly přijít na rovinu prohlásit, že bezpečnost se bude řešit až v další vlně? Pochybuju. Prostě výběr panelu odtržený od reality. Jinak, náš firemní pohled na bezpečnost IoT jsem popisoval zde.

Jediné, co vypadá nakonec od pohledu zajímavě, je Doprovodný program, kde vysvitne, proč se masivně účastní Vodafone - kvůli podpoře jeho tlačenky Elektronické Evidence Tržeb. Inteligentní ledničku tam Vodafone presentuje, ačkoliv jde o dávno překonaný koncept: asi jen proto, aby odvedl pozornost od EET a uspávání hadů. Zbytek už bych si s chutí prohlédl, ale dát za to osmičku mi přijde úchylné.

Já vím, že zkratka IoT je teď dobře dojitelná, ale dělejme to prosím s rozumem. Plejáda vyprázněných představ o tom, jak z Internetu věcí udělat křivku hokejkového grafu v korporacích, které ztratily směr i víru okořeněná státními institucemi, u nichž je člověk nejradši, když se od internetu drží dále, to od pohledu není.

PS: Jo, vážně bych si přál, abych se seknul, aby to byla skvělá konference a já litoval, že jsem nešel. Povědomí o internetu věcí by to pomohlo. Debatě o něm. Propojení lidí, co něco dělají na malém písečku. Ale z toho programu skvělost fakt nečiší. Přitom kdyby tam byl někdo věci znalý třeba z BMW (a to slibují), oblízl bych všech deset, slyšet o tom, jak se opravdu budou auta spolu vykecávat a hlavně jaké jsou s tím zkušenosti. Opravdové zkušenosti.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook